Tavsiyeleriniz lütfen

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • arkadaşlar diana mod 54 tüfeğime dm 60 ayak hawke 3-9 /40 dürbün almayı düşünüyorum.Dürbün konusunda tecrübem yok.şimdi 3-9 arası yakınlaştırmada kaç metredeki hedef kaç metreye kadar yaklaştırılabilir?dianalardaki namlu düşüklüğünden bahsedilmiş.dürbünü ve ayağı takarken nelere dikkat etmeliyim.şimleme olayını bu tüfekte yapmam gerekecekmi yada şimlemesiz nasıl kullanabilirim. optik merkezlemeyi anladım.

• 50 metreye kadar kullanın.Daha uzak mesafelere hassas atış yapamazsınız.Uzak mesafeye mildot yetmez.

Hatsan AT44 W-10 Long LW Satıldı
    Hatsan BULL BOSS Satıldı
    FxT12+Ekiz regülatör Satılık
    Cometa Lynx V10 +
    Hawke 4-16x44 Varmint SF :thumbup:
    Sabre 6 litre 300 bar scuba

[Resim Engellendi: http://i40.tinypic.com/25f6hi9.jpg]

• Peki o zaman 100 -120 metreye hassas atış için hangi dürbünü kullanmam gerekir.

• havalıda yüksek yakınlaştırma her zaman avantajdır.Yaylı bir tüfek için ise çapı yüksek dürbünler tavsiye edilmez.Ama sizde ki diana 54 bildiğim kadarıyla tepmesiz bir tüfek dampaya gerek var mı bilemeyeceğim.Tavsiyem bulunabilirlik açısından hawke,gamo 16x yakınlaştırma üzeri tercih edin.İmzamdaki hawke dürbünü de tavsiye ederim model yükseltmek için satıyorum. Koşullar ve Şartlar - AirGunPazar - AirGunTürk

Hatsan BULL BOSS Satıldı
    Cometa Lynx V10 +

• 3-9 ibaresi dürbünün hedefi 3 kattan 9 kata kadar yaklaştıracağı anlamı
    Taşır, yani 90 mt deki hedefi 3 de 30 mtye 9 da 10 mt getirir 3ile 9 arası
    Ayar yapabilirsiniz,

Dürbünün mildotlu olması önemli,farklı mesafeye atış yaparken her seferinde
    Ayar yapılmayacağından dotlarıkullanmanız gerekecek,

Dürbünü sıfırlayıp takın ve deneme atışı yaparak durumu görüp ona göre hareket etmek
    Doğru olur.

Kolay gelsin.

'.

]

• anlaşılması gereken konu 9x yakınlaştırmada ve 100 metrede hassas atış yapılmaz.Mildot noktasının altında kayıp olur hedef.Hedefiniz büyük ise evet isabet sağlarsınız ama hassas atış için 16x şart.

Hatsan BULL BOSS Satıldı
    Cometa Lynx V10 +

• Cevaplar için sağolun arkadaşlar peki 16 ve üstü yakınlaştırmalarda vuruş değişirmi yani aşağı yukarı ...vs

• Ayrıca dürbünü optik merkezleme yaptık taktık o zaman bu tüfeği kaç metreye sıfırlamam gerekir sıfırlama için turretleri oynayınca optik merkez kayacak ben pekanlamadım bu işişi.optik merkez yapılıp takılan bir dürbün attığımız yere gönderir mi peleti? Hiç oynamadan turretleri.

• optik merkezde esas mesele sağ sol ayarıdır,.. rüzgar turretleri yani..
    Mesafe uzdıkça bu ayar düzgün değilse atış noktasından farklı bir noktaya düşmektedir pelet..
    Bu yüzden mümkün olan en merkezli halde olmalı dürbün.. bakınız optikmerkez..

amaç hangi mesafeye atarsanız atın, hep aynı düşey çizginin üstünde toplamaktır atışları..

Bu yüzden bu turetleri mümkünse çok kullanmamak, kullanmak gerekirse tekrar eski haline getirmek şart..

Ama alt-üst ayarı için bir merkezden söz etmek zaten mümkün değil.. ;)
    yani hangi mesafe olursa olsun, bütün atışları yatay eksenle kesişen o merkezde toplamak mümkün değil, sonuçta yerçekimi var, farklı ağırlıkta kullnılan peletler var..

yani bir atış eğrisi var bi yerden sonra kaybolup giden..
    ama sağ sol öyle değil, her halukarda o düşey çizgide kalıyor, sonsuza kadar ;)

yükseklik ayarın kullandığınız pelete ve mesafeye göre oynayabilirsiniz,
    diğer ruzgar turretlerini(sağ-sol) müdahale etmezseniz, mümkünse dotları kullanarak yaparsanız olur gider bu iş..

• Sayın valibey anladım olayı fakat sayın celal-x 3-9x40 dürbünün yakınlaştırmasıyla hassas atışları 100 metreye yapamayacağımı söylemiş benim istediğimde hassas atışlar.bu taktirde en az 16 yakınlaştırma demiş o taktirde vuruş noktaları değişirmi forumda bununla ilgili birşeyler okudum.

• evet zoom değiştikçe isabet noktasıda değişiyor.. artıkılın sabit olduğu dürbünlerde bu durum bir etki etmiyor..

ama balistic programlar ile.. strelok gibi..
    tüfeğinizin atış hızı, kullandığınız peletin ağırlığı ve artıkıl türü, v.s. diğer lazım olan bilgileri girerseniz size tüfeğiniz atış eğrisini gösterebiliyor, böylece hangi mesafede hangi zomm'da hangi dotu kullanabileceğinizi görebilirsiniz.

• Artıkıl sabitse turretleri oynayamıyormuyuz.

• Yanlış anlamadıysam artıkıl cama işli bir dürbünde 16 veya 24 zoomlu bir dürbünle hangi zoomda atarsak atalım vuruş noktası değişmiyor ama biz farklı mesafeye atmak istediğimizde pelet ağırlığı ve mesafeye göre turretden ayar çekiyoruz doğrumu

• aynen..
    ama artıkılın cama işlenmiş olmasından ziyade, hareket etmemesi önemli bildiğim kadarı ile..

Eski zamanda bi vakitlerde bir arkaadaşım bu konuyu açıklarken; gözünüzün önüne ince iğne gibi bir cismi tutarak hedefe bakın, sonra iğnenin pozisyonunu ileri geri değiştirin ne demek istediğimi anlıyacaksınız demişti..

güzel bir örnekti..

Bu merak ettiğiniz ve 24 zoom olarak özellikle belirttiğinize göre elinizde bi diana6-24-42 var zannedersem..
    aynı şey o dürbün içinde geçerli olması lazım diye hatırlıyorum.. ;)

• Kafam iyice karıştı artıkılsabitse o zaman turretlerin bir anlamı yok gibi.elimde dürbün yok araştırıyorum tavsiyelerinize hep açığım o dürbün nasıl

• artıkılın sabitliği turretler ile değil zoom ayarı ile olan ilişkisinde geçerli :)

yoksa elbette sağ-sol yükseklik alçaklık ayarı yapılması için bir hareket lazım

• Peki o zaman böyle bir dürbün hangisidir.yani zoom değişince vuruş noktası değişmeyen marka ve model alabilirmiyim.

• Birde zoomlarda vuruş noktaları değiştiğinde neler yapılır