(CEVAPLANDI) mod125 6,35 boş atışlarda cıkan duman?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Nakite sıkıştığım icin bazı silahları satmayı düşünüyorum.Şöyle bi sorunum var mod125 boş atışlarda duman cıkartıyor bu normal mi? yoksa bozukluğu mu var ona göre satıp satmıycamda.

Crosman M4-177, Hatsan Striker 1000x, Mod85 bunların hicbirinde bu kadar duman atarken görmedim.Mod125 boş attığında tamam sağlam atıyor geri depmesinden anlıyosunda bi barut kokusu gibi geliyor insana aşağı videosunu koydum.Sorun mu var yoksa öyle mi?(Daha öncesindende öyleydi kullanıyorum diye sorun etmedim satışa sunmadan önce hepsini kontrol ediyorum bir sorunu var mı diye)

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Hatsan Mod85 (Satıldı)
    Crosman M4-177 (Satıldı)
    Hatsan Mod125 (Satıldı)
    Hatsan Striker 1000x (Satıldı)
    (PCP geçeceğim için satıldı.bütçe tamam pcpye gecicem artık :) npxl satılık değildir.)

Benjamin Trail NPXL 6,35 m
    :thumbup:

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen oguzhan39 ().

• birincisi tüfek ile boş atış yapmayın, mutlaka namluda pellet olsun, ayrıca namluyu ne kadar temizlersen temizle, tüfekten ne kadar yağı arındırsan da o koku oluyor, zaten namluyu kokladığın zaman kokuyu duyarsın, duman dediğimiz de dizelleme etkisi, namludan pellet geçer iken namlu içindeki yağ ve tortu sıcaktan dolayı sürtünmeden dolayı yanıyor ve koku oluşturuyor, o yüzden tüfeği temiz tutmalısın, dizelleme etkisini minimuma getirmelisin. forumda dizelleme ile ilgili bilgiler mevcut. uzun süre dizelleme etkisi ile kullanırsan tüfeği yersin, yani bu konu sadece mod 125 için geçerli değil tüm tüfekler için geçerlidir, o yüzden tüfeğinde bir problem aramamalısın.

• tüfeklerin hepsini tüfek bakım yağı ile temizldim kontrolleni yaptım.Sürekli boş atmıyorum.Sadece temizlerken bi kere attım nedense dikkatimi cekti diğer kullandığım silahlara göre bu farklı geldi o yüzden foruma sormak istedim bir sorun varmı diye

Hatsan Mod85 (Satıldı)
    Crosman M4-177 (Satıldı)
    Hatsan Mod125 (Satıldı)
    (PCP geçeceğim için satıldı.bütçe tamam pcpye gecicem artık :) npxl satılık değildir.)

• Oğuzhan kardeşim yaylı tüfeğe hiçbir zaman boş atış yaptırma. Hangi tüfek olursa olsun contanın dağılmasından tut yayın kırılmasına hatta piston yatağının yırtılmasına kadar hasar yaratırsın. Boş atışın sarsıntıdan vereceği kundak ve dürbün hasarına girmiyorum bile. Çok atmamanın bir önemi yok bu dediklerim bir seferde dahi olabilir. Hele bahsettiğin tüfek magnum sınıfında bir yaylı. :)

Dizelleme tüfeğin ne kadar yanlış yağlandığına bağlı olarak uzun sürebilir buna sabretmen lazım hatta dizelleme süresince ağır pellet kullanman da başka bir tavsiye olsun. Ya dizellemenin bitmesini bekleyeceksin dumanın kesilmesi için ya da tüfeği tamamen söküp yay conta ve pistonun her birini parçalara uygun yağlarla uygun miktarda yağlayacaksın.

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Oğuzhan kardeşim yaylı tüfeğe hiçbir zaman boş atış yaptırma. Hangi tüfek olursa olsun contanın dağılmasından tut yayın kırılmasına hatta piston yatağının yırtılmasına kadar hasar yaratırsın. Boş atışın sarsıntıdan vereceği kundak ve dürbün hasarına girmiyorum bile. Çok atmamanın bir önemi yok bu dediklerim bir seferde dahi olabilir. Hele bahsettiğin tüfek magnum sınıfında bir yaylı. :)

Dizelleme tüfeğin ne kadar yanlış yağlandığına bağlı olarak uzun sürebilir buna sabretmen lazım hatta dizelleme süresince ağır pellet kullanman da başka bir tavsiye olsun. Ya dizellemenin bitmesini bekleyeceksin dumanın kesilmesi için ya da tüfeği tamamen söküp yay conta ve pistonun her birini parçalara uygun yağlarla uygun miktarda yağlayacaksın.

şuana kadar 2 kere boş atış yaptım abi namluyu tüfeği temizledim.namlu kecesiyle bi kere attm tozu şeyi varsa alsın diye orda duman cıktı o yüzden birde video icin cektim o kadar onuda saolsunlar yardımcı oldular teşekkürler

Hatsan Mod85 (Satıldı)
    Crosman M4-177 (Satıldı)
    Hatsan Mod125 (Satıldı)

• Duman çok normal kardeşim. kafaya takacak birşey değil kısacası diyelim o halde. :)

Ayrıca yukarıda yanlış anlaşılmaya müsait bir cümle mevcut onu da açalım. Namlunuzun yağlı olması tüfeğe zarar vermez zaten dizelleme etkisi denen şey pelletin sürtünmesinden değil pistonun sürtünmesinden ve yataktaki fazla yağları yüksek basınç sebebiyle yakmasından kaynaklanan durumudur.

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Duman çok normal kardeşim. kafaya takacak birşey değil kısacası diyelim o halde. :)

Ayrıca yukarıda yanlış anlaşılmaya müsait bir cümle mevcut onu da açalım. Namlunuzun yağlı olması tüfeğe zarar vermez zaten dizelleme etkisi denen şey pelletin sürtünmesinden değil pistonun sürtünmesinden ve yataktaki fazla yağları yüksek basınç sebebiyle yakmasından kaynaklanan durumudur.

peki neden o zaman atıştan sonra tekrar pellet yüklemek için namluyu kırdığımda namlu içinden hafif bir duman çıkıyor? namlu içinden geçen pellet namlu içindeki tortu veya yağı yakmıyormuı sürtünme etkisi ile ?

• Pistondan çıkan duman transfer portundan geçerek pelletin arkasından namluya doğru ilerliyor. Bir kısmı pelletle çıkıyor bir kısmı namlu içinde kalıyor. Tüfeğinizin namlusunda bir gram yağ kir vs olmasa dahi bu yüzden o duman ilk birkaç yüz atışta çıkabilir.

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• O değilde; hepsinden öte tüfeğindeki durumu, satışa dair olumsuz etkisi olma ihtimaline karşı açıkça anlatan kardeşimizi gönülden tebrik ediyorum.. ;d;

konuya dair;
    yağın fazlası her zaman iyi olmayabiliyor; misal havalı silahlar ;)
    bir müddet sonra normale dönmesi lazım, yağlama çok fazla ise söküp fazla yağı temizleyebilirsiniz..

• Benim tüfektende aynı şekilde duman çıkyor namludan yani 500 pallet attım şimdiye kadar tüfeği ne temizledim nede yağladım ilk aldığım gibi ama hala duman çıkıyor ne yapmalıyım yada yapmamalıyım tüfeğin modeli hatsan mod 87 qe

• Namluyu harbileyin . iyice temizleyin kısa bir zaman da keser

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• Namlu için bez parçasını katladım ve içinden geçirdim bu sadece yeterli olurmu. Tüfekle gelen Gamo pro hunter saçması bitince Victory sport saçması kullanıyordum bugün yene gamo pro matc saçmasıyla denedim neredeyse hiç duman gelmedi acaba pallet kalitesi yada ağırlığı fark etirir mi dizel oluşumuna. pallet namlu girişine tam oturmuyo sanki ben kendim kurşun kalemle otutturuyorum bunun bi zararı olurmu diye sormak istiyorum. :D eşofman lı şevket hoca gibi sorularımızı yanıtlıyosunuz lütfen kusuruma bakmayın . :)

• yok est.
    Pellete yağ bulaşmazsa pellet değiştirme dizelleme yaptırmaz demek ki sizin silah yavaş yavaş kendine geliyor.
    15-20 tl civarıdır. Bir harbi takımı alın muhakkak bezdi ip di bunlar sağlıklı sonuç vermez.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• pallet namluya tam oturmuyo bu yaşanan bi durummudur benim kullandığım saçmalar dan mı kaynaklıdır bilemedim namlu girişini birazcık 1mm daha traş lasalar mış tam oturucak sanki ne diyosunuz.

• pelletin oturması ile alakalı değil gamo larda genelde eteğin ucu hafif dışarda kalır. Kesinlikle namlu girişini bozmayın

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j