Yeni silah seçimi arifesi Stoger X20 mi Hatsan Torpido 150 TH kundak mı ?(Diğer önerilere de açığım.)

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba aranıza yaklaşık 1 hafta önce katıldım mekanik aşığı olmasam da silah aşığı bir insanım. Ateşli bir silaha sahibim fakat gerek çıkardığı absürt gürültü gerek yivsiz oluşundan kaynaklanan isabetsiz tavırları (Mühimmata ve arkasındakine göre elbette değişen bir konu) ve dürbün ile kullanıma elverişsiz oluşu nedeni ile bir havalı tüfek alma arifesine girmiş bulunmaktayım. Forum da yaptığım araştırmalar sonunda istek ve beklentiye bağlı seçimler dikkatimi çekti yaylı kategorisinde güç istiyor isek isabetten, isabet istiyorsak güçten ödün vermemiz gerekiyor gördüğüm kadarı ile. Pcp silah bütçe sıkıntım (malum öğrencilik) ve bana ruhsuz gelmesi, arazide yanımda pompa veya scuba tüp taşıma gerkliliği (yastık hasır falan varken birde onu taşımak[biraz rahata düşkünüm de] :D:D ) nedeni ile dışarıda bıraktığım bir platform oldu. En uygun fiyatlı ve gücüne kalitesine isabetine güvendiğim iki tip marka ile karşılaştım uygun fiyatlı oluşları da çekmedi değil . :) Sorum şu yönde hatsan torpido 150 kullanıcılarından isabete dair yorumlar almak istiyorum genelde dürbün ile ilgili sıkıntılar dile getirilmiş . Stoeger kullanıcılarından ise gücünün yeterliliğine dair bilgi almak istemekteyim . İnternet de gamo bull whisper modeliydi sanırım küçük domuzları öldürme gücüne haizdi ve isabeti çok hoşuma gitmişti amacım hız ve isabet ekonomik durum her zaman esnetilebilir bir konu . :) (Bu arada vortex ve gazpistonu ile çalışan modeller fazla karmaşık ve dış ortamdan aşırı etkilenebilir bence buralar yazları fazla sıcak kışları orta dereceden fazla soğuk bilinenin aksine o yüzden onlarda tercih dışı)
    Herkese iyi forumlar.
    Sürçü lisan eylediysek affola .

Hatsan MPS 12ga Slug 51cm
    Silah Aşığı :love:

• öncelikle av yassak :)
    Ben olsam senin yerine hatsan mod 99 alarak başlarım bu işe zira ne alirsan al sürekli başka marka ve modellerde gözünuz olacak.x20 den hafif güçlü torpedodan bi miktar güçsüzdür lakin isabeti ikisinden de hafif iyidir şahsi kanaatim.
    Ne alirsan al av yassak:)

• Uzun süre torpedo 155 kullandım. Eğer atıcılığına güveniyorsan, ağır tüfek taşımaktan ve çok sert olan kurma kolunu çekmekten yorulacak olan kolundan şikayet etmeyeceksen torpedo 150-155 kullanabilirsin. 10 metrede dürbünsüz hemen hemen tek delik yapabiliyordum. Ancak dürbün kullanacaksan dampa ayak ve ön mercek çapı büyük olmayan kaliteli bir dün alman şart. Bu da yaklaşık olarak bir tüfek fiyatı daha vermen demek. Yani hatsan magnum sınıfı yaylı tüfek kullanacaksan bir tüfek parası da dampa+dürbün ikilisine vermen gerekecek. Aksi takdirde 50 metre mesafede a4 kağıdı büyüklüğünde grupman yaparsın dahası her on atışta bir dürbünün kayacak ikide bir alyanları gevşetip dürbünü tekrar ayarlayıp sıkacaksın ve kaçınılmaz son olarak dürbün ayakların yalama olacak.

bt65 sb-w-lw 5.5mm 80-87 Joule.

• öncelikle av yassak :)
    Ben olsam senin yerine hatsan mod 99 alarak başlarım bu işe zira ne alirsan al sürekli başka marka ve modellerde gözünuz olacak.x20 den hafif güçlü torpedodan bi miktar güçsüzdür lakin isabeti ikisinden de hafif iyidir şahsi kanaatim.
    Ne alirsan al av yassak:)

Avın yasak olduğunu elbette ki biliyorum :) orada güç ve isabetten dem vurmak istemiştim :) zira av için yivsiz bir tüfeğim bulunmakla beraber büyük ebatlı avlar dışında ilgimi çekmiyor oda ülkemizde bir domuz var diğer türler ya tükenmiş yada tükenmek üzere zamanında aslan kaplan hatta fil bile varmış ülkemizde tabi ki soyları tükenmiş velhasıl kelam yivli silaha alışma amaçlı bir çalışma için ihtiyaç duydum ilk etapta (bu silah merakı benim damarlarımda zehirdir aklıma düştüğü günden sonra uyku girmez zaten gözlerime. :) ) pcp yi konu dışı bırakmıştım çünkü bende sarsıntıyı bekleme gibi hedef bozan alışkanlıklar oluşmaya başlar tepkisiz silah kullanımından sonra ani bir ateşli silahta falan darbeden sonra bu olayın oluşacağı kanısındayım bu yüzden yaylı tercihim. ağırlığı benim için sorun teşkil etmez fakat sarsıntıdan dolayı dürbün kırılacak ise bu bir sorun optik ülkemizde büyük sıkıntılara sahip bir platform güvenip pahalı bir markayı evladiyelik alamıyoruz zira markaların teknik servis fabrika vb. yerleri olmadığı için garanti dışı benim gibi optik mekaniğinden anlamayan birisi için bozukluklar ve ufakta olsa tadilat gerektirecek durumların oluşması optiğin atılmasıyla sonuçlanacağı için bu tehlikeyi gözede alamıyorum :(

• yeni başlayacaksanız mod150 biraz deneyim ister.
    Mod95, 99, alttan kurma 100x, 105x olabilir. X20 supressor de olabilir namlusu daha kısadır ve locktime iyidir. İsabeti yüksektir.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• yeni başlayacaksanız mod150 biraz deneyim ister.
    Mod95, 99, alttan kurma 100x, 105x olabilir. X20 supressor de olabilir namlusu daha kısadır ve locktime iyidir. İsabeti yüksektir.

Sn. ZETAX memleketli çıktık bende baraj yolunda ikamet etmekteyim . :) Önerilerinizi dikkate alarak hareket edeceğim zira amcadan yadigar bir havalı tüfek haricinde bir deneyimim yok havalı klasmanında. X20 nin etkin mesafesi sanırım 50-75 metre arası 4,5 olanı ideal görüşü hakim biraz. Amacım grupman çalışması ve balistik becerisi geliştirmek zaten dürbün üzerinden. Dürbün marka model ve dampaya ihtiyaç olup olmadığı yönündeki önerileriniz var mı ? Yoksa ilk etapta üzerinde gelenler yeterli olur mu ? (Baktım olmadı biraz daha dişimi sıkar ikisini aynı anda alırım hatta çok seversem ateşli silahımı satmayı düşünebilirim zira bir çelik silah kasam yok ve evden her ayrılışımda tedirginim bu konuda . )
    Saygılar iyi forumlar.

• Selam hemşehrim. X20 supressor benim dediğim üzerine tekparça ayakla 3x12 44 optima yeterli olur. 4.5 bu kategoride iyi seçim

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• Hemşehrim öncelikle foruma hoş geldin, bende yeni üyelerdenim. Böylesine güzel bir hobide saygın insanlar ile bilgi paylaşımında bulunmak ve birşeyler öğrenmek, bildiğimiz konularda önerilerde bulunmak büyük keyif veriyor bana, adeta aynı dili konuştuğun bir topluluk oluyor burası. Tüfek piyasası gerçekten tavsiye isteyen ve araştırma gerektiren bir konu, almadan önce buradaki hobidaşlardan fikir almaya çalışmanın senin adına isabetli bir karar olduğunu düşünüyorum.
    Yazında her ne kadar gaz pistonlu tüfek almak istemediğini belirtmiş isen de şuan kullandığım ve birazdan deyineceğim tüfekte endişelendiğin sorunların hiçbirini yaşamadım, hak verirsinki ciddi firmalar bu teknolojileri çıkarır iken karşılaşılabilecek her koşulu göz önünde bulundurup, mühendislerinin süzgecinden geçirerek piyasaya sürer ve hatrı sayılır yatırımlar yaparlar. Öncelikle bu konuda biraz daha araştırma yapmanı ve yaylı-pistonlu konusunda tam bir karara varmanı tavsiye ederim.
    Eger gaz pistonlu almaya karar verdiğini varsayar isek naçizane fikrimi belirteyim.
    Stoeger x20 suppressor ü rüştünü kanıtlamış tüfek sınıfına koyabiliriz, hakkındaki tek olumsuz eleştiriyi tahribat konusunda almış ancak isabet konusunda tüm kullanıcılarından tam puan almıştır, kaldı ki grupman çalışması yapacağını belirtmişsin bahsettiğin mesafelerde bu tüfek seni hem fiyatı hem performansı ile güldürecektir.
    Diğer bahsettiğin Gamo Bull Whisper ise Gamo nun çoğu tüfeğinde kullandığı 24 joule güce sahip yaylısıdır. Aynı namluya sahip Black Bull IGT Mach1 şuan kullandığım tüfektir. Bu namlu ses konusunda 24 joule de nasıl bir tepki verir bilemiyorum ama benimkinde baya bir sesli patladığını söyleyebilirim, sesten hoşlanıyor isen tabiki sorun değil. Yakın zamanda Gamo nun Whisper IGT sini aldık ve kullanıyoruz. Forumda kullanıcısı ve konusu çok olan bir tüfektir, yaylıda ısrar etmez isen bu tüfeğide araştırmanı tavsiye ederim.

Artık demir almak günü gelmişse zamandan, meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.

• Diğer bahsettiğin Gamo Bull Whisper ise Gamo nun çoğu tüfeğinde kullandığı 24 joule güce sahip yaylısıdır. Aynı namluya sahip Black Bull IGT Mach1 şuan kullandığım tüfektir. Bu namlu ses konusunda 24 joule de nasıl bir tepki verir bilemiyorum ama benimkinde baya bir sesli patladığını söyleyebilirim, sesten hoşlanıyor isen tabiki sorun değil. Yakın zamanda Gamo nun Whisper IGT sini aldık ve kullanıyoruz. Forumda kullanıcısı ve konusu çok olan bir tüfektir, yaylıda ısrar etmez isen bu tüfeğide araştırmanı tavsiye ederim.

Sn. Ziruh takdir edersiniz ki Gamo Euro bazlı satışa elverişli bir marka ve şuanda Dolar Euro yükseldikçe bana bir şeyler oluyor desem yerdir. :) Hem yivli silah fiyatları dolar bazından dolayı yükselmekte Euro yükseldikçe Havalı klasmanım daralmakta ve Gamo modellerini Euro bazında satılmakta yüksek fiyatlı oluyor ucuz olsa dahi, en yakın zamanda bu hobiye başlamak istiyorum ve bunu beni hobiden soğutmayacak bir yol arkadaşı ile yapmak istemekteyim dediğiniz model dürbün, dampa haricinde yaklaşık olarak 800 tl civarında buna dampa dürbünü ekleyince yaklaşık 1,500 TL. denk gelir her ne kadar hobi demek masraf demek olsa da :) başlangıç için düşündüğüm fiyatın 2 katı bir harcama söz konusu oluyor . Yazınızdan anladığım kadarı ile X20 gas-ram teklonojisi ile çalşıyor galiba ilk defa duydum desem yeridir.(Ben yaylı zannediyordum)

ger gaz pistonlu almaya karar verdiğini varsayar isek naçizane fikrimi belirteyim.
    Stoeger x20 suppressor ü rüştünü kanıtlamış tüfek sınıfına koyabiliriz

Yardımlarınız için teşekkür ediyorum tercihim x20 olacak sanırım dampa + dürbün eklersek yaklaşık 700TL gibi bir fiyata mal olacak sanırım bu da ideal bir rakam tam set için teşekkür ederim. TH model kundakları seviyorum daha ergonomik geldi bana o yüzden Hatsan 150 düşünmüştüm fakat gerçekten gücünden emin değildim kontrol ve isabet gerçekten sağlaya bilir mi idim vs. benim için gerçekten yol gösterici öneriler oldu hepinize teşekkür ediyorum kısmetse grupmanlarımı da paylaşmak nasip olur umarım. :)
    Söylediğiniz modeller yakınımızdaki adını biliyorsunuz av mağazasında bulunmamakta imiş ve elime alıp kontrol etmeden satın almak istemedim açıkçası birde o boyutu var . Şu an gözdem X20 Suppressor aldıktan sonra Forumun Adana takımı var ise onlarla ufak çaplı bir Target Field düzenlesek falan aslında harika bir aktivite olabilir . Sıcak bir ortam olacağından eminim tabiki bahar aylarında :) zira şimdi rüzgarlar ve hava iyiden iyiye armaya başlamak üzere .

• Hemşehrim x20 nin hem yaylısı hem suppressor teknolojiye sahip gaz pistonlu modeli mevcuttur, ayrıca gez ve arpacığı mevcut dürbünsüz modeli ile combo denilen dürbünlü fakat gez ve arpacığı bulunmayan modeli mevcuttur. Combo modelinin 500-600-TL fiyat aralığında olduğunu tahmin ediyorum.Whisper IGT ise tepmesi minimum seviyede ve dampaya ihtiyaç duyurmuyor, başlangıç seviyesinde gamo nun 4x32 optiği ise 150-TL gibi rakamlarda ve gayet tatminkar.Tüfeği 700-TL gibi bir rakama almış idik.

Artık demir almak günü gelmişse zamandan, meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.

• x20 nin hem yaylısı hem suppressor teknolojiye sahip gaz pistonlu modeli mevcuttur

Suppressor düşnüyorum şu anda yardımlar için teşekkürler o da olmaz ise hatsana ait m95 m99 modelleri önerilenler üzerinden hareket edeceğim.
    150 TH modelini gittiğimde deneme fırsatım olursa uzak mesafelerde (destekli düşünüyorum zaten) onuda alabilirim olmadı bizim yadigarı satar dürbün dampa alırız ne yapalım :) Fakat gamo arıza durumunda vazgeçilemeyecek değerde Gamo CFR Whisper -IGT modeli 300 Euro 1000tl civarı işte ben arıza anında ya silahtan vazgeçmeyi yada tamir ettirmenin kolay olması taraftarıyım :)

• ben yeni başlayanlara hatsan mod 99-95-85-85 sniper tavsiye ediyorum bi kaç hafta önce yine tüfek tavsiyesi isteyen birinie nedenlerini ile yazmıştım
    şuan forumda satılık mod 95 var almanızı tavsiye ederim bu hobi işi doyumsuz ileride satıp başka tüfekleride denersiniz

Hatsan Striker Edge .22 / Zoraki HP 01 Ultra .177 / SA Jericho 941 / Crosman 1077

Hatsan AT44 / Webley Raider 10 / Hatsan Mod 85 Sniper / Hatsan Mod 99 / Hatsan Mod 25 Supertact / Stoeger x20 / Remington AirMaster 77 / Gamo P900 / Gamo PT80 / SMK P17 / Walther ppk

• @Ziruh, Whisper IGT'yi dampasız kullanabiliyorsanız helal olsun. Benim aldığım ilk tüfekti, hobiyi bırakıyordum. Tüfekle beraber yekpare ayak ve browning 3-9x40 dürbün almıştım, hem dürbünü dağıttı, hem teptiği için dürbün raylarını geriye doğru ezdi. Dürbün inadımdan gidip diana ayak aldım, ancak o başa çıkabildi, ama tüfekten soğumuştum bir kere. Tüfeği sattım, ayak elimde kaldı. Gez-arpacık atışı için mükemmel bir tüfek.

@EmreBB CFR versiyonu sabit namlulu alttan kurmalı, bizim bahsettiğimiz bu:

Whisper IGT

Bence Cometa Fenix Compact Star'da düşünebilirsin.

• @cankatsan Cometa Fenix 400 isabetli ve dürbün ile kullanıma elverişli olup sitede verilen değerler de doğru ise çok başarılı bir yapım derim deneyeceğim silahaların arasına ekledim onuda Gamo ya pek ısınamadım fiyatı doğrultusunda performansı yüksek de olsa ben biraz huylandım ondan ve ön yargım oluştu o yüzden beğensem de beğenmem aklım hep x20 de kalır ama hepsini deneyip öyle karar vermeyi düşünüyorum eş den dost dan bulup artık 3 tane güzel referansa sahip oldum sağolun açıkcası geldiğimde ikiydi . :D:D Kaş yapalım derken göz çıkarttık ama olsun en azından dürbün dağıtıp hobiden soğumaktan kurtuldum değerli bilgiler değerli insanlar gördüm teşekkür ederim.
    İyi forumlar.

• Can bey evet şuan kullandığımız bir tüfek ve üzerinde Gamo nun yekpare ayaklı olmayan çift bağlantılı 4x32 ışıklı dürbünü takılıdır. Bu arada tüfek gez ve arpacıkla da harika performans vermektedir.

• bende x20 dusunuyorum ama kalibre olarak ne alacagima karar veremedim..

• Sn. Mert aktas x20 de 22. cal çok yavaş kalır kanımca yapısına yakışan 177. cal benim görüşümü sorarsanız.

bende x20 dusunuyorum ama kalibre olarak ne alacagima karar veremedim..

• yorumun icin tesekkur ederim emre peki dampa ayak gerekirmi ?? Yatagun almalimiyim sence ?

• yorumun icin tesekkur ederim emre peki dampa ayak gerekirmi ?? Yatagun almalimiyim sence ?

Yatagun bulursan ucuz birşey herhalde ve bitecek diyorlar piyasada durdurulmuş galiba fabrikası. Yedekte olsun diye bir adet almak gerek yaylılarda sarsıntıya bağlı dürbünde kayma oluyor ister istemez x20 ne kadar da sarsıntısı az bir tüfek olsa da dampa dürbünün sağlığı açısından artı katar.