Jsb 5,50-5,51-5,52

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • her ölçme aracında bir miktar hata payı vardir .. hassas cihazlarda bu yok denecek kadar azdır ..... Teknoloji ne kadar gelissede sonuçta insan elinden çıkıyor ...
    Birbirimizi kırmamiza hic gerek yok..

• Kimseyle polemiğe girmek için yazmıyorum ama yanlış bilgilenme olmasın. Meslek lisesi ve meslek yüksek okulu okumuş ve 8 yıl cnc tornacılık yapmış biri olarak bildiklerimi yazıyorum. 0.5 mm 1 mm nin yarısıdır. Onda 5 diye okunur ve imalat işlerinde çok kaba bir ölçüdür. Ölçmek için digital kumpasa gerek yoktur. Normal kumpaslada ölçülebilir. 0.05 yüzde 5 diye okunur. Mm nin yüzde 5i diye okunur. Kumpaslarda zamanla kullanımdan ötürü iç ve dış çap ölçen ağızları çok ince olduğu için aşınmadan dolayı hatalı ölçmeye başlar. Bu yüzden belli periyotlarla kalibrasyona gönderilerek ne kadar hatalı ölçtüğü kalibre laboratuarlarında tesbit edilir. Tabi kullanıcı tarafından ölçüm yapılırken ağızların düzgün oturmaması ve gereğinden fazla baskı yapılmasıda hatalı ölçmeye sebep olur. mitutoyo en çok kullanılan kumpastır ve dikkat edilirse 0.01 yani yüzde (% ) 1 hassasiyete ölçüm yapar.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen murpo ().

• Kimseyle polemiğe girmek için yazmıyorum ama yanlış bilgilenme olmasın. Meslek lisesi ve meslek yüksek okulu okumuş ve 8 yıl cnc tornacılık yapmış biri olarak bildiklerimi yazıyorum. 0.5 mm 1 mm nin yarısıdır. Onda 5 diye okunur ve imalat işlerinde çok kaba bir ölçüdür. Ölçmek için digital kumpasa gerek yoktur. Normal kumpaslada ölçülebilir. 0.05 yüzde 5 diye okunur. Mm nin yüzde 5i diye okunur. Kumpaslarda zamanla kullanımdan ötürü iç ve dış çap ölçen ağızları çok ince olduğu için aşınmadan dolayı hatalı ölçmeye başlar. Bu yüzde belli periyotlarla kalibrasyona gönderilerek ne kadar hatalı ölçtüğü kalibre laboratuarlarında tesbit edilir. Tabi kullanıcı tarafından ölçüm yapılırken ağızların düzgün oturmaması ve gereğinden fazla baskı yapılmasıda hatalı ölçmeye sebep olur. mitutoyo en çok kullanılan kumpastır ve dikkat edilirse 0.01 yani yüzde (% ) 1 hassasiyete ölçüm yapar.

• dostum sen %0.5 yazan yeri 0.5 mm olarak okumuşsun, benim bahsettigim ölçü 0.005 mm
    Mıtutuyo 0.01mm hassasiyet le okur ama kesin ölçü değildir. Hiçbir kumpas 0.01mm i %100 doğru ölçemez.
    Cnc torna kullandıysan bilirsin kesin ölçü için mıkrometre kullanırsın, cok hassas parça değil ise kumpas ile ölçersın

• Kimseyle polemiğe girmek için yazmıyorum ama yanlış bilgilenme olmasın. Meslek lisesi ve meslek yüksek okulu okumuş ve 8 yıl cnc tornacılık yapmış biri olarak bildiklerimi yazıyorum. 0.5 mm 1 mm nin yarısıdır. Onda 5 diye okunur ve imalat işlerinde çok kaba bir ölçüdür. Ölçmek için digital kumpasa gerek yoktur. Normal kumpaslada ölçülebilir. 0.05 yüzde 5 diye okunur. Mm nin yüzde 5i diye okunur. Kumpaslarda zamanla kullanımdan ötürü iç ve dış çap ölçen ağızları çok ince olduğu için aşınmadan dolayı hatalı ölçmeye başlar. Bu yüzde belli periyotlarla kalibrasyona gönderilerek ne kadar hatalı ölçtüğü kalibre laboratuarlarında tesbit edilir. Tabi kullanıcı tarafından ölçüm yapılırken ağızların düzgün oturmaması ve gereğinden fazla baskı yapılmasıda hatalı ölçmeye sebep olur. mitutoyo en çok kullanılan kumpastır ve dikkat edilirse 0.01 yani yüzde (% ) 1 hassasiyete ölçüm yapar.

Birşeyler birbirine karışıyor. %5 bu yüzde 5 diye okunur. Yani 0.05 dir. Tabi bu(%) işaret ölçümde kullanılmaz oransal ifadelerde kullanılır. Ama öyle rakamın yanına yazdığında yüzde diye okunuyor. Siz %5 i bu şekilde yazarak nasıl 0.005 yani binde 5 okuyorsunuz oraya takıldım. Evet bindelikli hassasiyette kumpas yoktur. Yapsalarda doğru ölçüm yapamaz. Ama ben çok 0.02 toleranslı iş yaptım . parça bazında milyonları bulmuştur. Bunları da hep digital kumpasla ölçtük. Hemen hemen tamamını yurt dışına çalıştık ve hiç iade olan veya sorun bildiren olmadı.

• Emir abi ben bu tip muhabbetlerde kırılmam,daha doğrusu muhabbet kırılma seviyesinden aşağı indi yani ciddi bi muhabbet değil benim için. 'ya tamam he' diye bi konuşma şekli varsa konu ciddiyetini kaybetmiştir benim için.
    kaldıki benim hiçbir mesajımda üstünlük taslayacak veya küçümseyecek kırıcı bir üslup yok dikkat edilirse.
    çünkü benim bu tarz bir iddiam yok,yarış niyetimde yok.şimdiye kadar teknik konularda bu tip tartışmalarada çok girdim,sonu hemen hemen aynı bitiyor 'ya tamam he' diye...
    işte ordada ben yokum..

• @murpo niye karıstırıyorsun %1 in yarısı %0,5 yapar buda 1000 de 5 yani 0.005 dir.
    Birsürü sıfır koymak yerine ben %0.5 yazarım.

Birşeyler birbirine karışıyor. %5 bu yüzde 5 diye okunur. Yani 0.05 dir. Tabi bu(%) işaret ölçümde kullanılmaz oransal ifadelerde kullanılır. Ama öyle rakamın yanına yazdığında yüzde diye okunuyor. Siz %5 i bu şekilde yazarak nasıl 0.005 yani binde 5 okuyorsunuz oraya takıldım. Evet bindelikli hassasiyette kumpas yoktur. Yapsalarda doğru ölçüm yapamaz. Ama ben çok 0.02 toleranslı iş yaptım . parça bazında milyonları bulmuştur. Bunları da hep digital kumpasla ölçtük. Hemen hemen tamamını yurt dışına çalıştık ve hiç iade olan veya sorun bildiren olmadı.

Doğrudur siz bu şekilde kullanıyorsanız bilmem ama ben ölçmede % bu işaretin kullanıldığını ilk defa görüyorum. Yeni birşey daha duymuş oldum.

• Eskiden kalma bir alışkanlık, Tezgahlar henüz binde lik hassasiyete geçmeden önce yuzdelik hassasiyet kullanılır dı.
    Babamda tornacı olduğu için ilkokuldan beri bu tabirlere aşina olduk

• öncelikle herkese s.aleyküm.
    Mevzuya şöyle bir baktımda yanlış anlaşılma olmasın ama EMRAH abi sonuna kadar haklı.
    Önce kendimi tanıtayım ben EMİN yaklaşık 13 senelik cnc torna ve işleme merkezi proğram ve tamir olmak şartıyla ustalıgım vardır. Hatta sanayide namım bile vardır.
    Vede bu kumpas,mikrometre,kompretör, johnson mastarı vede üç oyutlu ölçüm cıhazı ile hergün haşır neşirim. 3 adet cnc tezgahım manuel kullanılan bir çok tezgahım var.
    Mevzu ölçü olunca konu dikkatimi çekti. O yüzden yazma ihtiyacı hissettim.
    Bu arada krank dişlisinden tutunda şanzıman defransiyel dişlisi piston krank koluna varana kadar imal ettim ve halada ediyorum.
    %0,01 gibi bir ölçüyü kumpas ile göremezsiniz sadece gördügünüzü sanırsınız vede bu çin menşeili insize ile asla olmaz dünya çapında en iyi kumpas mitutuyo dur. Onda bile %2,3 atlar sebebi tutuş şeklinizden tutunda kumpası sıkışınızdan bile degişir.Kumpasın çenelerinin aşınmasına hiç girmedim bile.
    Eğer net ölçü almak istiyorsanız buna ölçüm yapacagınız aletin ısısı iş parçasının ısısı dahi etkendir.Dünya standartlarında bu sıcaklık 20 derece olarak belirlenmiştir.
    Mikrometre 0-25, 25-50, 50-75 gibi 25 milim aralıklarla uzar gider.Bu cihaz ile atıyorum 21 çapını ölçeceksiniz.Bu cihazı tur atlatarak yani çevirek istediginiz ölçüye getirirsiniz.Çevirme esnasında dahi mikrometre %1 atlama olasılığı
    son derece yüksektir.O yüzden burda devreye johnson mastarı girer.
    Johnson mastarı bu alet içinde farklı ölçülerde taşlanmış malzemelerden oluşan yüksek hassasiyette vede yüksek yüzey kalitesinde olmak şartıyla maksimum 103 parça olan bir settir.
    Şimdi mevzuya dönelim 5,50-5,51-5,52 olarak satılan pelletler tamamen pazarlama amaçlı yapılmış olan göz boyama takdigidir.
    Bu ölçülerin enjeksiyon presinde basılan pelletlerde çıkması imkansızdır.Presden çıkan pelletin ısısında dahi en küçük bir değişiklik dogrudan ölçüye yansır.Çünkü malzemelerin soğuyunca çekme olayı vardır.Soğuma işlemininde zamanla bağlantısı vardır.Pelletlerin soğumadaki zamanı değiştigi an ölçü değişir.Örnek verecek olursak.Presten çıkan iş parçası bir kaba(kab derken sepet bidon teneke vs...) dökülür.Vede kabın yüzeyine değen pellet ile baskı çogaldıktan sonra kabın yüzeyine degmeyen pellet arasında dahi fark vardır.Çünkü biri hızlı sogudu digeri yavaş sogudu.Neyse lafı çok uzattım.Bu ölçünün çıkması için pelletlerin tek tek taşlanması lazımdır.

Gönül İSTANBUL gibidir, fethi zor FATİH i tektir!

• Bende kalıp tan çıkan bir ürünün 0.01 hassasiyetle üretilemeyeceğini biliyorum. Ben (%) bu işaret in ölçmede kullanıldığını ilk defa görüyorum onun için arkadaşın ölçülerini anlamadım.

• Konu ile ilgili yeterince fikir ve bilgi alışverişi yapıldığı kanaatindeyim.
    Konu yavaş yavaş gereksiz bir ayrışma ve tartışma halini almaya başladı.
    Bu tarz ilerleyen konuların uzamasının hiçkimseye faydası olmayacağını düşünüyorum.

Konu kilitlenmiştir.

AA HFT500 .177
    Hawke 10-50x60 ED