Pelletlerin hassas terazi ölçüm değerleri

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Hem bugün aldığım çin malı hassas teraziyi denemek, hem de pelletlerin etikette yer alan ağırlıklara gerçekten sahip olup olmadıklarını kontrol etmek amacıyla ölçüm yaptım.

Daha hassas ölçtüğü için gram kullandım, 5 farklı değerde ölçüm yapıyor. Grain ölçümlerini 0.1 hassasiyetinde ölçüyor. Ölçülen pelletler kutulardan rastgele alınan pelletler olup, JSBlerde genellikle değiştirmeye gerek olmadı, diğerlerinde 0.02 grama kadar sapmalar oldu. Genel olarak etikette yer alana ağırlık değerlerini gördüm. Sonuçlar fotoğraflarda.

Ancak, HW97 5.5 krono ölçümlerimde ilginç sonuçlar aldım. Daha hafif olan Hatsan RS, orjinal Exact'ten namludan daha yavaş çıkıyor. 5er atışlık fps ölçüm sonuçları şöyle:

RS (13.43gr) : 626 / 627 / 635 / 632 / 636 (16 joule)
    Exact (15.89gr) : 664 / 658 / 658 / 656 / 657 (21 joule)

Bu işte bir terslik yok mu?

• 4 dolarlık ürün için (aliexpres) gayet başarılı sonuçlar vermiş. RS etek çapı mı daha mı geniş acaba?

Zoraki HP01 Ultra .177

• Yıllar önce denemiştim, RS lerin 4.5 luğu yanılmıyorsam 7.33 grain, benim 4.5 stoeger x20 de normal 8.44 den yavaş atıyordu RS leri.

Benim o zamanki teorilerim şunlardı:

a ) Etekleri yeterince havayı iyi alamıyor arkasına.
    b ) Kısa olduğundan yivin içine iyice oturup daha çok sürtündüğünden hız kaybediyor.

Selamlar.

Ankara TR

• Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Bu britanyalı arkadaş h&n field target tropy'lerde test yapmış ve 1 grain'e kadar değişen pelletler çıkmış . Tüm video'yu izledim özetlersek eleman hepsini tartmış ve 15.4 grain çıkanları yıkayıp yağlayıp siyah kutuya atmış diğer grainleri geri ftt kutusuna koymuş dediğine göre 14.7 den 15.7 ye bir aralık var . Sonra bu 2 kutunun atış karşılaştırmasını yapıyor ve 15.4 stabil pelletler daha iyi gruplar çıkarıyor .

Elemanın bir de pellet yıkama videoları filan var dediğine göre ağırlığı düzenliyor ve silahın daha az kirlenmesini sağlıyor . Bir de slogan yapmış (5:43) "you wouldn't put dirty oil in your car so why do you wanna put dirty pellets full of swarfs and lead particles in your precision air rifles ?" . Manası arabanıza kirli yağ koymuyorsunuz öyleyse neden silahınıza talaşlı , kurşun tozu kaplı pellet koyuyorsunuz ?

Ancak yıkadıktan sonra bu eleman gibi wd-40 kullanmayın sakın , yani kullanırsanız kullanın ancak pelleti atmadan hemen önce kullanın pelleti öylece depolarsanız wd-40 toz toplar yerine silah yağlayıcı kullanın . Gerçi ben wd 40 ı yağlayıcı olarak kullanmadığımdan hiç şahit ol(a)madım buna ama millet hep böyle diyor bir bildikleri var demek ki :D . Onun dışında mutlaka eldiven kullanın zehirli sonuçta ve pelletin paslanmaması için de yağlamadan önce fön makinesiyle iyice kurutun .

Yorumlarda bazıları britanya'da güç kısıtlaması olduğundan ağırlığın ingiliz arkadaşın tüfeğinde normalden fazla etki yaptığını söylemiş ki bence kulağa saçma gelmiyor .

Elemanın dediğine göre britanya'da max 16 joule , ftt nin kutusunda 25 joule yazıyor .

• Konuyla pek alakası yok ama yinede paylaşmak istedim. Bugün can sıkıntından bi deneme yaptım. Elimde defolu olarak ayrılmış 30.25 grn incemehmet tabir ettiğimiz buletlerden vardı. Eski bir cezve aracılığı ile bu birkutu buleti balkona koyduğum küçük tüpte erittim. Bikaç dakikada eriyor zaten :) Eriyik haldeki kurşunu bikenera dökünce tabanda kalan şey kum veya toprak. Her neyse. Resimler elimde mevcut. Gerçi deney kolay herkes çok kolay yapabilir bunu. Tam bir namlu düşmanı bu mermiler.

• Konuyla pek alakası yok ama yinede paylaşmak istedim. Bugün can sıkıntından bi deneme yaptım. Elimde defolu olarak ayrılmış 30.25 grn incemehmet tabir ettiğimiz buletlerden vardı. Eski bir cezve aracılığı ile bu birkutu buleti balkona koyduğum küçük tüpte erittim. Bikaç dakikada eriyor zaten :) Eriyik haldeki kurşunu bikenera dökünce tabanda kalan şey kum veya toprak. Her neyse. Resimler elimde mevcut. Gerçi deney kolay herkes çok kolay yapabilir bunu. Tam bir namlu düşmanı bu mermiler.

Namlu dusmani oldugunu nereden cikardin ki ? Ne guzel iste o kadar yumusak bir madde ki buharlasiyor 5 dakikada 8o .

Bir yanlislik olmasin 30 grain pellet nasil ucar ya :D . Topraga doktun de dibinemi kacti acaba ? :D

• Namlu dusmani oldugunu nereden cikardin ki ? Ne guzel iste o kadar yumusak bir madde ki buharlasiyor 5 dakikada 8o .
    Bir yanlislik olmasin 30 grain pellet nasil ucar ya :D . Topraga doktun de dibinemi kacti acaba ? :D

Cezvenin dibinde kalandan bahsediyor sanırım. Bu arada pelletleri korozyondan korumak için grafitle kaplarlar, kalıntı o olmasın?

• Namlu dusmani oldugunu nereden cikardin ki ? Ne guzel iste o kadar yumusak bir madde ki buharlasiyor 5 dakikada 8o .

Dibine kaçan bişey yok. Acele etmeden tekrar oku.

• Kurşun korozyona uğramaz. Ayrıca birer miktar gamo, jsb ve şavk dediğimiz peletlerdende erittim. İçlerinde böyle bişey çıkmadı.

• 0.02 gram'a kadar sapma oldu dediginiz ayni kutudaki farkli pelletler degil mi ? Hangi pelletler agirlik olarak daha stabil cikti soyleyebilir misiniz ? Soyle 10'ar tane tartip en yuksek ve en dusuk agirliklari soyleseniz ne guzel olurdu . Utanmasam ortalama da alin diyecegim ama dilim varmiyor ^^ . Ozellikle gamo'larin grain degerine hic guvenmiyorum bence baya fark oluyor onlarda .

Aletin grain olcumunu nasil daha dusuk hassasiyetle yaptigini anlamadim bir de . 0.1'lik grain olcumunde 1 adim 0.1 grain yapiyor ancak 0.01 gram olcumunde 1 adim 0.154 grain yapiyor . Daha dusuk adimlarla olcmek varken neden adimi yani sapmayi buyutuyorsunuz ki ?

Mesela oradan bir ornek vereyim exact jumbo heavy diabolo 1.17 gram gostermis . Diyelim ki bu pellet aslinda 1.174 gram (18.117589) ancak alet bu kadar gosterdi . Eger grain turunden 1.174 i olcersek 18.1 grain gosterir . Sapmaniz grain turunden bakarsak 0,017589 grain yapiyor . Ancak gram turunden olcersek 1.17 gram gosterir ki bu 18.05586 grain yapar ve sapmaniz 0.061729 grain olur .

• 0.02 gram'a kadar sapma oldu dediginiz ayni kutudaki farkli pelletler degil mi ? Hangi pelletler agirlik olarak daha stabil cikti soyleyebilir misiniz ? Soyle 10'ar tane tartip en yuksek ve en dusuk agirliklari soyleseniz ne guzel olurdu . Utanmasam ortalama da alin diyecegim ama dilim varmiyor ^^ . Ozellikle gamo'larin grain degerine hic guvenmiyorum bence baya fark oluyor onlarda .

Aletin grain olcumunu nasil daha dusuk hassasiyetle yaptigini anlamadim bir de . 0.1'lik grain olcumunde 1 adim 0.1 grain yapiyor ancak 0.01 gram olcumunde 1 adim 0.154 grain yapiyor . Daha dusuk adimlarla olcmek varken neden adimi yani sapmayi buyutuyorsunuz ki ?

Mesela oradan bir ornek vereyim exact jumbo heavy diabolo 1.17 gram gostermis . Diyelim ki bu pellet aslinda 1.174 gram (18.117589) ancak alet bu kadar gosterdi . Eger grain turunden 1.174 i olcersek 18.1 grain gosterir . Sapmaniz grain turunden bakarsak 0,017589 grain yapiyor . Ancak gram turunden olcersek 1.17 gram gosterir ki bu 18.05586 grain yapar ve sapmaniz 0.061729 grain olur .

Yanlış bilmiyorsam terazinin hassasiyeti 0,01 gram olduğu için bu şekilde ölçüm tercih edilmiştir.

Zoraki HP01 Ultra .177

Koniçivalar o şekilde yapmış aleti, gramda 0,01 grainde 0,1 hassasiyet var. Daha çok gram olarak kullanılacağını düşündüler sanırım.

JSBler genellikle kararlı, en fazla sapmalar yerli pelletlerde, Crosman ve H&Nlerde 0,01 gibi arada sapma çıktı. Boş zamanımda rastgele seçilen 5er saçmanın da ölçümlerini yaparım. Bu arada alet de bazen şaşıyor, şaştığında aleti sıfırlayıp her numuneyi 3er kez tartarak kontrol ettim. Hatta basınç farkını yok etmek için karşılıklı pencere de açtım.

• Exact Jumbo Rs pelletler 5,52 çapında olduğu için atış esnasında namlu içinde daha fazla sürtünme yaratır.Bu da çıkış hızını düşürür ancak isabeti artırır.

Nature

• Arkadaslar biraz ifade hatasi yaptim herhalde ne dedigimi anlamamissiniz . 0.01 gram 0.1 grain'den daha buyuk oldugu icin grain olcumu daha kesin sonuc verir . Adamlarin o sekilde yapmasinin sebebi de budur . Yani 0.01'le olcmeniz gereksiz grain turunden 0.1 ile olcebilirsiniz direk ve daha hassas bir sonuc alirsiniz . Dusunurseniz 0.01 gramdan 0.02 grama cikinca yaptiginiz adim 0.1 grain'den 0.2 grain'e cikarken yaptiginiz adimdan buyuktur . Ne kadar kucuk adimlarla olcerseniz sapma o kadar dusuk olacaktir .

Yukarida yazdigimi dikkatli okursaniz 1.174 gram'lik pellet icin sapma gram turunden olcunce 3.5 kat daha fazla cikiyor .

• aynı modelden bendede var bu sabah ölçüm yaptım, hn baracuda 19grn 5.52 ile 13 fpe ile atıyor pellet namluya sıkı sıkıya oturuyor isabeti çok iyi
    16 grain 'lik krm finale point ile 15 fpe gücünde atıyor namluya çok rahat giriyor biraz boşluk var gibi, daha dağınık atıyor

||

• tartım işi güzel bir çalışma olmuş. emeğinize sağlık.