Neden Bullpup..? Artıları ve eksileri nelerdir..?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar ateşli ile her zaman ve her açık alanda atış yapamıyoruz, yapamıyorum. Yaylı tüfeğimde oldukça fazla ses çıkartıyor. Dolayısıyla pcp almak şart oldu.
    Yada bir pcp almak için kendime bulduğum bahanem bu ( Anlıyorsunuz siz beni) :)
    Şimdi öğrenmek istediğim şu ki; bullpup pcpler sadece kısa olduğu ve dar alanda araç vs atışa uygun olduğu için mi tercih edilmeli?
    Yoksa sadece zevk meselesi midir?
    100 mt ve üzeri atışlarda normal bir tüfek mi yoksa bullpup mı daha fazla önerilir..?
    Atıcının boy ve kol uzunluğu bullpupta tüfek omuzlandığında sıkıntı yaratır mı?
    Boyum 190 bu arada.
    Kral puncher maxi ve breaker bulpup s arasında kaldım..
    Bulunduğum yerde bu tüfekleri elime alıp inceleme şansım maalesef yok.
    Yardım ve fikirleriniz benim için çok önemli.

FATİH KOÇ 1976
    Kastamonu
    Bora Barak Br 20
    Akdaş Ak212 otomatik
    Hatsan Mod85 Sniper vortex
    Kral puncher breaker s

• Edgun, kalibrgun gibi markaların karga avcısı rusların soğuk iklimde araç içinden çıkmadan veya ayakta atışlarda daha dengeli avlanabilmesi için ihtiyaca yönelik üretilmiş modelleri ülkemizde de havalı üreticileri tarafından taklit edilmeye başlanmıştır.
    Tamamen zevk meselesidir. Nasıl rahat atıyorsanız o model kundak alınız.
    dipçik boyu ve yanaklığı ayarlanabilen modeller de var.
    Benim önerim bullpup veya normal kundak seçiminden önce aklınızdaki marka ve modeller arasından amacınıza ve bütçenize en uygun tüfeği seçmeniz gerekir.
    Bunun yanında dürbün,dürbün ayağı, dolum aparatı,scuba veya pompa gibi ekstraların maliyetlerini de hesaplamanız gerekir.

AA HFT500 .177
    Hawke 10-50x60 ED

• Edgun, kalibrgun gibi markaların karga avcısı rusların soğuk iklimde araç içinden çıkmadan veya ayakta atışlarda daha dengeli avlanabilmesi için ihtiyaca yönelik üretilmiş modelleri ülkemizde de havalı üreticileri tarafından taklit edilmeye başlanmıştır.
    Tamamen zevk meselesidir. Nasıl rahat atıyorsanız o model kundak alınız.
    dipçik boyu ve yanaklığı ayarlanabilen modeller de var.
    Benim önerim bullpup veya normal kundak seçiminden önce aklınızdaki marka ve modeller arasından amacınıza ve bütçenize en uygun tüfeği seçmeniz gerekir.
    Bunun yanında dürbün,dürbün ayağı, dolum aparatı,scuba veya pompa gibi ekstraların maliyetlerini de hesaplamanız gerekir.

Öncelikle teşekkür ederim ilginize..
    Scuba kullanmayı düşünüyorum hatta dolum aparatı dahil set siparişi verdim bile.
    Maliyet konusunda öncelikle şuna eminim ki son pcp olmayacak bu aldığım ama kral modelleri bana hem cazip hem de daha albenili geldi.

FATİH KOÇ 1976
    Kastamonu
    Bora Barak Br 20
    Akdaş Ak212 otomatik
    Kral puncher breaker s

• Merhabalar Fatih bey ;

Öncelikle belirtmek isterim ki bende yeni bir PCP kullanicisiyim. Dayimin yaninda av malzemesi satan magazata gittigimizde kendisi Kral Puncher PCP almaya karar vermisti fakat ben okadar büyük ve hertürlü atisa hitap etmeyecegini cok uzun ve agir oldugunu söyledigimde oradaki arkadas bana Kral Puncher Breaker S Pullpup modelini cikartti ve emin olun ben o magazadan dayimdan önce tüfek alarak ciktim.

Atislara beraber gidiyoruz sifirlamayi beraber yaptik ayni model dürbün kullaniyoruz uzak atislarda ise 100-150 metreyi gecmedik daha ama arada hicbir fark yok hatta 50-100 metre arasinda sirtimi biryere dayarayak ayakta desteksiz atislar yaparak daha fazla keyif aldigimi söyleyebilirim kendisinin catal ayakligi vs. herseyi var ama önünde masa, tas, arac, vb. birsey yoksa bazen atis yapmak bile istemiyor o acidan demek istedigim kullanim amaciniza hitap edebilecek olani tercih edin.

Ben kendi PCP tüfegimden cok memunun bazen güc ayarini düsürüp ucuza aldigim pelletlerle arka balkondan bahceye yerlestirdigim hedeflere atis yaparken etraftaki kimseyi rahatsiz etmiyorum ve görüntü olarakta okadar uzun bir namlu olmadigindan bazen farkedilmiyorum bile.

Umarim sizin icin en dogru tercihi yapar ve zevkle atislarinizi gerceklestirirsiniz.

Tekrar hatirlatmak isterim yukardaki hersey yeni baslayan bir aceminin görüsleri. Profesyonel acidan yardimci olabileceklerde fikir belirtir umarim

iyi günler.

Es Es Es Ki Ki Ki Eski Eski ESSSSS

• Çoook teşekkür ederim.
    Maxi mega sipariş etmiştim ama biraz önce aklımda kalacak almam lazım diyerek değiştirip breaker s siparişi verdim.
    Sizinde dediğiniz gibi dar alanlarda atış kolaylığı benim içinde önemli bi özellik.
    Haa boyum uzun (1.90) dolayısıyla kollarımda uzun. Belki atarken garip duracak ama diğeri zaten uzun birde moderatör vs dahada uzayacak ve illaki atış sehpası falan gerekecek..
    Şimdilik düşüncem bu. Ve sizinde dediğiniz gibi bende bahçeli evde oturuyorum ve balkondan pencereden atmaya müsait ortam var ama diğer dipçiklilerle yaylı tüfeğimden biliyorum zor oluyor..

FATİH KOÇ 1976
    Kastamonu
    Bora Barak Br 20
    Akdaş Ak212 otomatik
    Kral puncher breaker s

• Uzun mesafe atışları için bullpub mı yoksa normal dipçik mi olduğu önemlidir. Sebebini açıklayalım.

Uzun mesafe atışlarında kullanıcı değişkeninin katsayısı artıyor. Hata arttıkça isabet düşüyor.

Bullpub bir tüfek ve aynı basınca güce ve saçmaya sahip bir de uzun dipçikli bir tüfek alalım. Tek farkları dipçik olsun. Bullpub tüfeği masaya kurduk çatal ayakla atış yapıyoruz. Nişan aldık ve 100 metreye atış yaptık. Elimiz bir santim kaydı ( Ya da omuzumuz kımıldadı. Bu durumda hata daha az olacaktır ) . Bir santimlik hata ( elimiz titredi ) 100 metrede bakalım ne kadar sapmaya sebep oluyor.

Formülümüz şu şekilde;

Pi x yarıçap x açı /180= çember uzunluğu.

3.14 x ( çatal ayak ile kabze arası mesafe ) x ( sapma ) / 180 = 1 cm

Çatal ayakla kabze arasını sallayalım= 90 cm olsun.

3.14 x 90 x sapma /180 = 1

3.14 x 90 x sapma = 180

3.14 x sapma= 2

Sapma = 2 / 3.14

Sapma = 0,636... Derece

Şimdi de 100 metrede kaç cm fark edecek ona bakalım. Burda yarıçap 10000 cm oluyor.

3.14 x 10000 x 0.636 /180= ?

= 110.946 cm daha farklı bir yeri vurmuş oluyoruz.

Peki normal dipçikle sıkarsak ne olur?

Formülde sadece çatal ayak kabze arası artacak. Onu da 180 cm olarak sallayalım.

3.14 x 180 x sapma / 180 = 1

Burdan 0.318 derece daha düşük bir sapma buluruz. Yine de 100 metrede ne olur bakalım.

3.14 x 10000 x 0.318 / 180 = ?

55.473 cm daha farklı bir yeri ( aşağı yukarı sağı yada solu ) vurmuş oluruz.

Uzunluk ölçüleri kolaylık olsun diye sallama olmakla beraber dipçik farkının uzun mesafe atışlarda önemini ortaya koydu.

Aslında sabitlenen yer ile kabze arasındaki mesafenin önemini ortaya koydu. Yoksa bullpub bir tüfeğin çatal ayağı namlu ucunda uzak bir yerde ve normal dipçikli bir tüfeğin çatal ayağı tetiğin hemen önünde olabilir.

Kral Puncher Ekinoks 6,35

Kral Puncher NP 04 4,5

hatsan blitz bullpub 6,35

bushnell 8-32-50 dürbün (çin malı)

Leupold Red Dot

Çin Malı el pompası

aranıyor:

yüksek basınçlı el pompası

6-9 litre 300 bar karbon tüp

reximex rp 5.5

hatsan 125-135 vortex

parallax free red dot

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen barutsuz ().