Pnömatik Tüfeği PCP Tüfeğe Çevirme Crossman M4 177

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhabalar, ben ar 15 tüfeklerinin hastasıyım. Mod 125'imi satmayı düşünüyorum. Başka bir forumda gördüğüm bir abi Crossmana bir kaç modifiye yapmış, 700 fps güç elde etmiş stabil ve daha da arttırılabilir. Sizlerin de düşüncelerini öğrenmek istiyorum. Böyle bir işlem yapabilirsek efsane olur.

http://www.hobi(burayısilin)silah.com/index.php?topic=11246.new#new

fps değerleri regülatörlüymüşçesine çıkmış.

Mod 125 Sniper Vortex 5.5

VEFALI TÜRK GELDİ YİNE, SELAM TÜRK'ÜN BAYRAĞINA

• Aslında güzel konu eğlencelik güzel bir tüfek olur. Muadilleri airsoft olarak 1.200 tl üzeri denenebilir, becerebilirsem belki ben de yaparım.

• Aynen abi, iletisime gecebilirsem bu yaz boyle bir sey yapacagim. Tupu de entegre edebilirsek ar 15 tarzi pcp tufegimiz olacak. Isabetini cok merak ediyorum.

• Merhaba,

Belirtmiş olduğunuz modifikasyonu yapan ve paylaşan benim. Bu forumda da paylaşmıştım ama bazı bilgilere şimdi ulaşılamıyor.

Tüfeği çok sık olmasa da hala zevkle kullanıyorum, en azından atış öncesi 1 - 10 pompa yapmamın önüne geçti, sadece pellet atıyor isem şarjörü el ile bir sonraki atış için birazcık itiyorum (çelik BB atarken uç mıknatıslı olduğu için buna gerek olmuyor, boltu her kuruşunuzda kendisi bir BB alıyor).

Ancak pompa mekanizmasını iptal ederek buraya hem tüfeğin namlu vs. gibi parçalarını taşıyan, hem de hava geçmesini sağlayan parçayı yaptırmak biraz meşakkatli...hatırınızın geçeceği iyi bir tornacınızın olması şart.

Atışlar regüleli gibi demişsiniz, gerçekten de aslında regüleli: CO2 soğuma etkisinden kurtulmak için paintball'da kullanılan 200 bar - 0.8 lt'lik HPA denilen kuru hava tüpü kullanıyorum. Bu tüpün uç kısmında tüm paintball ve CO2 ile çalışan silahların çalıştığı yaklaşık 60 bar'a düşüren bir regülatör var. Bu sayede atışlar daha istikrarlı ve CO2'ye oran ile 100 fps'e kadar daha hızlı olabiliyor. Bu tüp, tüfeğe yaptığım parçanın üzerindeki çabuk dolum ucu ve spiral hortum vasıtası ile bağlanıyor. Verdiğiniz linktte bu tüpü, imal edilen parçayı ve spiral hortumu görebilirsiniz.

Başka sorularınız olur ise yanıtlamaya çalışırım. Özelden değil de burada yazarsanız, bilgilerden tüm arkadaşlar faydalanabilir.

Selamlar,

İzzet

• Öncelikle tebrik ederim. Gerçekten güzel bir çalışma olmuş. Şahsen beni korkutan torna işlemleri. Zira tornacı tanıdığım olmadığı gibi bu işlemlerin tornacıda yapılması tüfeğin fiyatını haydi haydiye katlayacağını da biliyorum. Ancak uzaktan izlemesi bile hoş olmuş. Ellerinize sağlık :)

• Izzet abi seni gökte arayacakken yerde buldum bile :) aklima takilanlari sorayim

1- Abi grupman delisi bir insanim. Tufegin grupmani nasil? Ve regulatorun ayari da 800-850 fpslere cekilebilir mi? Yani 100 metrede isabetli atislar yaptirir mi?

2 Tup nasil calisiyor abi havayi tupten aliyor sen bolt kolunu cekip biraktiginda yeniden atisa hazir oluyor pcpdeki mantik gibi mi ?

3 Tupu pompayla dolduruyorsunuz galiba normal pcplerdeki tupe benzer dolum sekli saniyorum

bu silahin atis videolarinin bazilarini izledim 10 pompada 400 fps guc uretiyordu grupmani tek delikti. Ar 15 hastasiyim boyle bisey bana sart cevabinizi merakla bekliyorum.

• Merhaba,

Sorularını aşağıda yanıtlamaya çalışayım:

1-Maalesef bu tüfek aslında 30-50 metre atışlar için çelik BB ve pellet atma için tasarlandığından namlusu öyle kaliteli bir namlu değil. Dolayısı ile grupman için düşünüyorsan kesinlikle uygun değil. Ancak plinking vs. eğlenceli bir tüfek. Regülatör ayarı 80 bar'a artıtılarak hız da artıtılabilir, ancak bunu yapabilmek için transfer portunun genişletilmesi de gerekebilir. Valfin içinden talaş kaldırma yöntemi ile valf hacminin artırılması da bir yöntem ama et kalınlığının en az 100 bar'ı karşılayacak kalınlıkta bırakılması şart.

2-Çalışması: havayı tüpten alıyor ama bolt kolunu çekip bıraktığında bir sonraki atışa hazır olması ancak çelik BB atış ile mümkün (pellet veya BB'yi süren uç mıknatıslı, dolayısı ile BB'yi tutarak namluya sürüyor). Ancak pellet ile atışlar tek sıra 5'li şarjörü ile yapılıyor. Bunun için de her atıştan sonra bolt kolunu geri çekip, şarjörü el ile bir sonraki pellete sürmek (pellet yerine oturduğunda hissedebildiğiniz bir çentik var, ki bunda zaman ile ustalaşıyorsunuz) ondan sonra boltu kapatıp tetiği çekmek gerekiyor.

3-Tüp 200 bar'lık ve üzerinde çabuk dolum ucu var. Yaklaşık 80 bara düştüğünde 6 lt'lik scuba tüpünden 200 bara kadar tekrar dolduruyorum. PCP'dekilerin aynısı, sadece tüp tüfeğe direkt olarak değil, spiral hortum ile bağlı.

İnternetteki tanıtım ve atış videoları biraz abartılmış olabilir. Sonuçta Crosman'ın hiçbir özelliği olmayan normal namlusu kullaılıyor ve bu namlu aynı zamanda çelik BB atmak için de tasarlanmış. O neden ile 50 metre gibi mesafelerde tek delik grupman beklemeyin, hayal kırıklığı olur.

Sonuç olarak, eğlence olarak taşa, şişeye, teneke kutuya vs. atacak iseniz almaya değer, zaten fiyatı da bu neden ile uygun. Ama grupman için iyidir dersem, yanlış söylemiş olurum.

• Anladım abi, peki 70 metrede şişe vurdurur mu? Benim için 50 metrede bidon vurması kafi, otomatikmen daha yakın mesafelerde daha iyi sonuçlar elde ederim.

• Anladım abi, peki 70 metrede şişe vurdurur mu? Benim için 50 metrede bidon vurması kafi, otomatikmen daha yakın mesafelerde daha iyi sonuçlar elde ederim.

• Hata mesajı geldi tekrar bastım tekrar geldi, demek ki hata mesajı geldiğinde mesaj gitmiş oluyor.