Aranıza yeni katılan bu acemi kardeşinize yardım lütfen !!!

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhabalar,
    Aranıza yeni katıldım, bugün itibariyle de nasip olursa silahım (Cometa 400 fenix compact star + hawke 3*9*40 AO + Yatagun dampa) kargoya verilecek. Yarın yada Cumartesi elimde olur inşallah. (Katkılarından dolayı Aksu av sahibi Yusuf kardeşime teşekkür ediyorum.) Birkaç gündür forumu altüst ediyorum. Bir şeyler öğrenebilir miyim diye. Fakat bu hobi konusunda zırla cahil olduğum için kafam iyice karıştı. Biliyorum bütün bu aradıklarım forumda mevcuttur fakat forum içinde yaptığım aramalarda ya aradıklarımı bulamıyorum ya da konuya yabancı olduğum için bir şey anlamıyorum. şimdi gelelim asıl konuya ;
    1- Yeni silahım gelince dampa ve dürbün montajı yaparken nelere dikkat etmeliyim. Dürbünün konumu nasıl olmalı.
    2- Silah yeni olduğu için dikkat etmem gereken bir husus olacak mı. Forumda gezerken dizelleme diye bişeylere denk geldim. Dizelleme nedir.
    3- Peletler konusunu araştırırken süreli grain diye birşeylerden bahsediliyor. Bu 13, 15, 18 , 27 grain pelet olayı nedir. Ben uzak mesafelerde çok olsa şişe, kola kutusu gibi hedeflere atış yapacağım. Hangi pelleti kullanmam gerekecek. Kaç grain olması gerekir.
    4- Dürbünü sıfırlamak için nasıl bir yol önerirsiniz. Bir de son olarak paralaks nasıl kullanılır. Her atışta mesafeye göre dürbünün ayarlarını değiştirmek mi gerekir.
    Kafam çok karıştı :)) Bu hobiye yeni başlayan acemi kardeşinize yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla

Cometa Fenix 400 Compact Star 5,5 mm

Hatsan Mod 135 qe Wortex 5,5 mm + Yatagun Dampa + Hawke Vantage 3*9*40 AO

Hatsan Nova Compact LW 5,5 mm (M.Ekiz Reg) (SATILIK)

Kral Bigmax X 6.35 + Hawke Sidewinder 8*32*56 20x Half Mildot (SATILIK)

Effecto Px 5 Pro 5.5 Lamine Kundak

• hoşgeldin kardeşim bende uzun zamandır buralarda değildim yeni geldim sayılır.
    öncelikle silahın kalibresi kaç

1- internette ve forumda dürbün sıfırlanması hakkında bir sürü yazı bulunmaktadır. oralardan araştırabilirsin yoksa anlatmakla zor olacak. daha da iyisini senin konumuna yakın birisiyle iletişime geçerek ondan görsel ve uygulama olarak görmen daha iyi anlamanı sağlayacaktır. sonrasında zor bir şey olmadığını sende anlayacaksın.

2- dikkat etmen gereken pek bir şey yok temiz olsun dikkatli kullan kurarken elini sıkıştırma vb. Dizelleme konusu ise yağ yardımıyla pelletin (saçmanın,merminin) daha hızlı çıkış sağlamasıdır. etki oranı artar fakat isabet olayı kötüleşebilir ve tüfeğe zarar verebilir diye bilgiler yine forumda bulunmakta =)

3- grain gram gibi ağırlık ölçü birimidir. grama göre daha ayrıntılı olduğunu için mesela uzun olan bu ağırlık ölçü birimini kullanmak yerine daha hassas olan grain tercih edilmiştir. mesela 1.036783 gram 16 graine eşittir.

4- benim düşündüğüm en basit yolu anlatayım. dürbünü takarsın güzelce sıkarsın, bir kaç atış yaparsın dürbün oturana kadar, sonrasında kaç metreye sıfırlamak istiyorsan o mesafeye hedefini koyarsın. 50 metre iyidir bence. hedefi koydun artıyı hedefe denk getirdin tetiği asıldın. pellet eğer nişan aldığın yerin sağına gitmişse dürbünün yanında bulunan ayar yerini açar bozuk para yardımıyla L yazan yere çevirirsin ( L left demek yani sol R right demek ama genelde dürbünler de ok yönünde L yazar) sola giderse tam tersini yaparsın. ne kadar çevirmen gerektiğini atış yaptıkça anlarsın çok sola giderse tersini yapıp ortayı bulursun, pelletin aşağı yukarı gittiğini düşünelim mesela nişan aldığın yerin altını vurdun o halde dürbünün üstünde bulunan kapağı açıp UP yazan tarafa çevirirsin (UP yukarı demek) dürbün sıfırlama konusunda benim bildiğim en basit yol budur. belki yönleri karıştırmışımdır ama sen atış yaptıkça anlayacaksın sadece biraz tecrübe

aramıza tekrar hoşgeldin tüfeğin hayırlı olsun

vazgeçilmezlerim;

BARNETT WİLDCAT CROSSBOW 160 lbs (USA) x2 ;keyfs;

2x PiSTOL CROSSBOW 80 lbs (TAİWAN)agt

Hatsan Mod 125 Sniper 5.5+Dm60+Optima 3-12x44 ;tufey#

Hatsan Mod 99 5.5 kısa namlu + 1250lik yay+ Optima 3-12x44 ;tufey#

ARANIYOR!! HATSAN MOD 95 ARANIYOR !!

Hatsan Mod 25 Supertact 4.5 + Red Dot 1-22x33 s;,s

Crosman Vigilante 4.5mm + Red Dot ;kovboys;

Umarex Walter Cp88 Full Metal + Red Dot £tabanxalı$

• çok teşekkürler alperen kardeş. sen de tekrar hoşgeldin. tüfek 5,5 mm. birde diyelim dürbünü 100 mt de sıfırladım. 100 mt ye sıfırlanmış bir dürbün ile 30 mt ye atabilir miyim. yani 100 mt deki ayar 30 mt yi de kapsar mı yoksa 30 mt için farklı bir sıfırlama mı yapmam gerekir.

• aynı sorular benimde kafamı kurcalıyor, tüfeğim henüz gelmediği için konu açmadım. takipteyim:)

ek olarak:

1- tüfek ilk geldiğinde 50-60 atış gez-arpacıkla atın sonra dampa ve dürbünü takın diyorlar.. bu bilgi gerçek midir?

2- damba ile dürbünü sabitleyip, sıfırlamasını yaptık diyelim.. tahminen kaç atıştan sonra ayar bozulur?

• Hayırlı uğurlu olsun :)

1) Tüfek ilk geldiğinde gez arpacıkla atılmasının temel sebebi tüfeğin aşırı yağlı olma ihtimalinden kaynaklanıyor.Kısacası yaylı/vortex tüfekler sürtünmeden kaynaklı olarak -tüfeğin gücüne göre orantılı olarak- yağı yakabilme özelliklerine sahipler.Yağın yanmasıda pelletin namluyu daha hızlı terketmesine sebep olur ve bu durumda fazladan güç demek, fazladan güç demekte fazladan sarsıntı demek.Haliyle dürbünü dampayla bile bağlasanız sarsıntıya karşı koyamıyor ve en iyi ihtimalle ayar kaçırma başlıyor.Bu duruma dizelleme etkisi deniyor, ben mod 125 vortex kullanıyorum bakımdan geldiğinde çok yağlı olduğundan 400 500 atışta anca dizellemesi geçiyor,yani 400 500 atışta tüfeğin yağı anca gidiyor normale dönüyor :)

2) Yukarda bahsettiğim dizelleme durumu geçtiğinde ve tüfeğiniz çok sarsıntılı bi tüfek değilse, dürbününüzde de bi sorun olmadığını varsayarsak uzun bi süre ayar kaçırmayacaktır.Anlayacağınız dürbünün ayar kaçırmaması tek sebebe değil birden fazla sebebe bağlı :) Hava sıcaklığının değişmeside ayarının bozulmasına yetiyor,mesela yazın ayarladığınız dürbün sonbaharda başka yere vurması mümkün vortex sistemde bizzat yaşadımda bu durumu.Dampaya paket lastiği sarıp titreşimi önemli ölçüde absorbe edebilirsiniz,hava sıcaklığı değiştiğinde tekrar sıfırlayabilirsiniz bunlar bence hallolacak meseleler ancak dizelleme geçmeden dürbünü takmayı kesinlikle tavsiye etmem, dürbün için pek iç açıcı bi durum olmayacaktır çünkü :)

- Hatsan Nova Compact 5.5mm - Vector Optics Sentinel 10-40x50

- Hatsan Mod 125 Vortex 5.5mm- Hawke 3-9x40AO

- Zoraki HP-01 Ultra 4.5mm - Bsa 8-32x40AO

- Ruger P85 9mm
    - Tariq 951 9mm
    - Umarex Smith Wesson Combat
    - Ekol Voltran ASI -Full Automatic-
    - Canas Magnum 9mm -Full Automatic-

'' Silahının dolu veya boş olması değil, arkasındakinin akıl dolu bir insan olmasıdır asıl önemli olan.''

• çok teşekkür ederim bilgiler için, benim müstakbel tüfeğimde mod 125 vortex.. inş dürbünsüz atış zevklidir yoksa 400-500 atış bitmez:))

• Göreceli bi durum şahsen gez arpacıkla fazla aram yok benim :) Size tavsiyem dampa ayakta olsa paket lastiği sarıp kullanmanız olur 400 500 atıştan sonra ayar kaçırmayacak kıvama geliyo ama halen devam edebiliyo dizellemesi.Ben sürekli bahsettiğim şekilde kullanıyorum diğer türlü ayak sabitken dürbün ayağın içinden kayabiliyor :)

- Ruger P85 9mm
    - Tariq 951 9mm

'' Silahının dolu veya boş olması değil, arkasındakinin akıl dolu bir insan olmasıdır asıl önemli olan.''

• hayırlı cumalar. bu paket lastiğini dürbüne sarıp dampanın içine öyle mi sıkmak gerekiyor. yoksa dampayı silaha takarken mi paket lastiğini kullanmak gerekiyor. örnek görsel sunabilir misiniz.

• Şuan şehir dışındayım malesef fotoğrafını çekemiyorum yarın paylaşabilirim ancak forumda bununla ilgili ZETAX Beyin açmış olduğu konu vardı biraz araştırmanız gerekecek.Kabaca anlatmak gerekirse paket lastiğini dürbünün ayakla temas ettiği yerlere gelecek şekilde sarıyosunuz.Tüfeğe bağlanan kısmın sıkı olmasında fayda var ancak dürbün bağlantı kısmındaki vidaları çok fazla sıkarsanız lastikler çok sıkışacağından verim alamayabilirsiniz.Kısacası üst kısımdaki vidalar ne çok sıkı ne çok gevşek olacak :)

- Ruger P85 9mm
    - Tariq 951 9mm

• ATA Venza .12cal evil.png +;tuftabV#
    W̶e̶i̶h̶r̶a̶u̶c̶h̶ ̶H̶W̶1̶0̶0̶ ̶T̶ ̶F̶S̶B̶.̶2̶2̶
    V̶e̶c̶t̶o̶r̶ ̶C̶o̶u̶n̶t̶e̶r̶p̶u̶n̶c̶h̶ ̶6̶-̶2̶5̶X̶5̶6̶ ̶F̶F̶P̶
    ̶V̶e̶c̶t̶o̶r̶ ̶S̶e̶n̶t̶i̶n̶e̶l̶ ̶6̶-̶2̶4̶X̶5̶0̶ ̶E̶-̶S̶F̶ ̶
    ̶H̶a̶t̶s̶a̶n̶ ̶M̶o̶d̶ ̶1̶2̶5̶ ̶S̶n̶i̶p̶.̶ ̶V̶o̶r̶t̶e̶x̶ ̶5̶.̶5̶ ̶
    ̶O̶p̶t̶i̶m̶a̶ ̶3̶-̶9̶x̶4̶4̶E̶
    ̶K̶r̶a̶l̶ ̶P̶u̶n̶c̶h̶e̶r̶ ̶B̶r̶e̶a̶k̶e̶r̶ ̶S̶ ̶B̶u̶l̶l̶p̶u̶p̶ ̶5̶.̶5̶ ̶
    ̶B̶S̶A̶ ̶D̶e̶e̶r̶h̶u̶n̶t̶e̶r̶ ̶8̶X̶3̶2̶-̶4̶4̶

• yasin abinin verdigi linkte durbunun orijinal ayaklarinin mod 125te durmadigini ispatladim. Simdi verdigim linkte paket lastigiyle baglanmasini gosterdim. Benim durbunle 700 kusur atisi lastiksiz yaptigim icin durbunum dagildi. O zamanlar ben de acemiydim bu isler nasil yapilir bilmiyordum :) Sizinki sifir olacagi icin ve dampayla kullanacaksiniz bir sorun olacagini sanmiyorum.

Güçlü Havalılara Dürbün Montajı--Sapan Lastiği+Paket Lastiği--Püf Noktaları--Her Adım Resimli Detaylı Şemalı

Mod 125 Sniper Vortex 5.5

VEFALI TÜRK GELDİ YİNE, SELAM TÜRK'ÜN BAYRAĞINA

• yasin abinin verdigi linkte durbunun orijinal ayaklarinin mod 125te durmadigini ispatladim. Simdi verdigim linkte paket lastigiyle baglanmasini gosterdim. Benim durbunle 700 kusur atisi lastiksiz yaptigim icin durbunum dagildi. O zamanlar ben de acemiydim bu isler nasil yapilir bilmiyordum :) Sizinki sifir olacagi icin ve dampayla kullanacaksiniz bir sorun olacagini sanmiyorum.

Güçlü Havalılara Dürbün Montajı--Sapan Lastiği+Paket Lastiği--Püf Noktaları--Her Adım Resimli Detaylı Şemalı

faydalı link, bende neresine saracağımı düşünüyodum :)) tüfekle dampa arasımı yoksa dampa dürbün arasımı karar verememiştim..

değerli arkadaşlar, dürbün olarak ne tavsiye edersiniz?? mod 125 vortex dürbün tavsiye ile ilgili konular var göz attım..merak ettiğim şu an siz ne (dampa+dürbün) kullanıyorsunuz, memnunmusunuz?

• hawke dürbünlere bakıorum 1000 TL falan hatta 1.750 TL ye de var .. mod125 fiyatı 500 TL civarı, çok pahalı dürbün almak mantıklı mı?

• Bugün sabah itibariyle silahım elime ulaştı. Gerçekten daha önce forumda da okuduğum gibi, Aksu av sahibi Yusuf kardeşime teşekkürü bir borç biliyorum. Yapmış olduğu kargo paketleri ancak bu kadar güzel olabilirdi. Müşterinin sanki aklından geçenleri okuyarak paketleyip göndermiş. Silahım, dürbünüm ve hediyeleri gayet sağlam bir şekilde elime ulaştı. Eve gelir gelmez hemen paketleri açtım ve deneme amaçlı birkaç atış yaptım. 3. kat da bulunan evimin balkonundan aşağıdaki çöp kutusunun yanında bulunan soda şişesini vurdum :)) Yusuf beyin tavsiyesi ile dürbünü daha monte etmedim. Sanırım ilk kutuyu dürbünsüz atarak bitirmem gerekiyormuş. Atışlardan sonra pelleti koyduğumuz namludan dumanlar çıkıyor. Bu normal midir ? Bu arada ilk intiba olarak silahın malzeme kalitesinden çok memnun kaldığımı belirtmek isterim. Gerçekten mod 85 sniper vortex e göre bence 2 gömlek üstün bir silah. İki silah arasında kararsız kalan arkadaşlara Cometa yı tavsiye edebilirim. Bu silaha sahip olmamda emeği geçen tüm forum arkadaşlarıma ve bilhassa Yusuf beye teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

• oparda sen hawke 3022 den memnun musun?

1 buçuk yıldır kullanıyorum vortex sistemde kesinlikle iş görür oldukça memnunum.Paralaxı oldukça güzel çalışıyor netliğide oldukça güzel ayar kaçırma gibi bi derdide yok vortexte. 120 130 metreye kadarda soda şişesi vurabiliyorum şahsen, dahada uzun mesafede 9x bana yetersiz geliyor.Eğer ileriye dönük bişey düşünüyosanız 9x olması dezavantaja dönüyor ilerleyen zamanda 12x modellerini araştırmanızıda tavsiye ederim 3022lere göre daha kullanışlı olacaktır.

- Ruger P85 9mm
    - Tariq 951 9mm

• Abdul abi senin durbunu aksu avda bulamadim hawke 3022 diye durbun yazmiyor baska bir adi var mi? Yazin insallah sportsmacla senin durbunu alacagim benim hayirsiza. Optimayi soktum on mercek dans ediyor japonla yapistiracagim :D Bi de durbun ayari kesinlikle kacmiyor degil mi bu dertten cok muzdaribim.

Mod 125 Sniper Vortex 5.5

VEFALI TÜRK GELDİ YİNE, SELAM TÜRK'ÜN BAYRAĞINA

• 1 buçuk yıldır kullanıyorum vortex sistemde kesinlikle iş görür oldukça memnunum.Paralaxı oldukça güzel çalışıyor netliğide oldukça güzel ayar kaçırma gibi bi derdide yok vortexte. 120 130 metreye kadarda soda şişesi vurabiliyorum şahsen, dahada uzun mesafede 9x bana yetersiz geliyor.Eğer ileriye dönük bişey düşünüyosanız 9x olması dezavantaja dönüyor ilerleyen zamanda 12x modellerini araştırmanızıda tavsiye ederim 3022lere göre daha kullanışlı olacaktır.

lk tüfeğim olduğu için bende 9x alacağım, bu referans benim için yeterli..

yardımlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar.. oyuncağım gelince:)) paylaşımlar yapacağım

• Abdul abi senin durbunu aksu avda bulamadim hawke 3022 diye durbun yazmiyor baska bir adi var mi? Yazin insallah sportsmacla senin durbunu alacagim benim hayirsiza. Optimayi soktum on mercek dans ediyor japonla yapistiracagim :D Bi de durbun ayari kesinlikle kacmiyor degil mi bu dertten cok muzdaribim.

Ara sıra bakıyorum bende aksuava falan ama göremiyorum bende kutusununda dürbünün üzerinde yazan kısmınında fotoğrafını çektim ama başka bişeyde yazmıyo :)

airgunturk.com/attachment/31756/

airgunturk.com/attachment/31757/

Optima kadavra olmuş artık senin için :D Yaylıda mod 125te dizelleme rodaj işlemleri hallolmasına ve dampa paket lastiğine rağmen ayar tutmuyo ben tutturamamıştım ama vortexte şahsi yorumum kesinlikle kullanmaya değer olur, tabi özellikle dizelleme zamanı paket lastiği şartıyla.Çünkü dizelleme zamanında dampa sabit kalıp dürbün dampanın içinde kayabiliyor, aşağıdaki fotoğrafta dürbün boğazının ordaki çizik dizelleme zamanında paket lastiği kullananmamamdan dolayı oldu, tüfek vortex olmasına rağmen dürbündeki çizik olan yer dampaya dayandı dizellemenin etkisini ve ne kadar kayabildiğinin canlı örneği kısacası...Paket lastiği sarınca dizelleme falan etki etmiyo bu dürbüne şuan dizellemesi olmasına rağmen çok rahatlıkla kullanıyorum.Paket lastiği bizim tüfekler için biçilmiş kaftan desem yeridir :)

airgunturk.com/attachment/31758/

- Ruger P85 9mm
    - Tariq 951 9mm