Nedir bu FFP?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Selam arkadaşlar. Almayı planladığım Hercules için dürbün araştırmaya başladım. Araştırma esnasında FFP özelliğine rastladım. Zoom yapıldığında dahi isabetli atış yapılmasını sağlıyormuş. Siz değerli üyelere sorum şu;

FFP olmadığı zaman yapılan zoom isabeti bozuyor mu?

FFP'siz bir dürbünün ne gibi dezavantajları vardır, uzun mesafe atışları için FFP'li kesinlikle tercih edilmeli midir?

Halihazırda UTG Leapers 8-32x56 Mil Dot modelinde karar kıldım. Amerika'da 330 dolar gibi bir fiyatı var. Aynı fiyat bandında önerebileceğiniz başka dürbü varsa önerilere açığım, keyifli forumlar...

m;s,Sm;s,S Stoeger-Beretta X20 Syntethic 4.5mm +Optima 3-9x32+İki Parça Ayak

Üzümlü £tabanxalı$ 7+1 Otomatik agt ;tufey#

Huğlu Horozlu Tek Kırma ;atlise;+;tuftabV#;#taban^l

Huğlu Krom Çifte ;kovboys;

• Kısaca özet geçeyim internette ve forumda bu konuyla alakalı bir çok yazı bulabilirsiniz. FFP(First focal plane) anlamına gelmektedir. Retikılın optik düzene onden montajlı olduğu anlamına gelir. Avantajı siz zoom yaptıkça retikıl büyür ve iki dot arasındaki mesafe değişmez. Keskin nişancılar ve yivli tüfek avcıları gibi hedefe hızlı tepki vermek isteyen atıcılar genelde bu tip dürbün kullanırlar. Mesafe konusuna bir etkisi yoktur. Mesafede tüfeğin gücü ve tutarlılığı daha çok önem taşır. Ben size Konus (Pro) markada güzel F30 8-32x56 ffp dürbün öneririm. Türkiye'de bulabilirsiniz. Amerikada gelecek yok ise dürbün getirmesi zordur. Uzun mesafe atışlarında dürbünü düzgün şimleme önemlidir ve yüksekliği ayarlayan turretin clik sayısının fazla olması tercih sebebi olabilmektedir. Bu arada tüfeğiniz yaylı ise bu kadar büyük dürbün önermem. Yay tepkisi dürbüne zarar verebilir.

Hawke 8.5-25x42 Dürbün
    Diana Mod 52

Airarms TX200HC

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen Wakeme ().

• Peki bu ffp dürbünlerde mesafe tayini için olan formülü nasıl kullanacagiz?

• Hedefin boyu bölü kapladığı mildot çıkanı 10 la çarp .

örnek : hedefin boyu tahmini 110cm ÷ kapladığı mildot 4 × 10 = 275 metre :thumbup:

*Hatsan Hercules QE LW (6.35 mm) / Vortex Strike Eagle FFP 5-25x56 ebr-7c mrad

*GAMO CFX ROYAL (5,5mm) / Optima 2,5-10x50 E-SFT

*AKSA Crossfire T14 / Holosun HS503GU / SIGHTMARK 3x TACTICAL MAGNIFIER

*Barak Arms BR 20