EN AĞIR PELLET

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • benim bildiğim en ağır 4.5mm pelletler,

Ülkemizde satılan:
    H&N Diabolo Barracuda 10,65g
    Diana HiPower 10,65g

yurtdışındada bunlara ek olarak:
    Beeman Silver Arrow 11,5g
    Eun Jin 16,1g

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Çook eskiden açılmış bu konu ama hortlatayım dedım..Şimdi ben 1. nesil patriot alsam 4.5 ve eunjin(16,1) kullansam 5.5 kadar etkili olur mu? Ya da bu ayarda daha ekomomik bi pelet var mı piyasada?

• Çook eskiden açılmış bu konu ama hortlatayım dedım..Şimdi ben 1. nesil patriot alsam 4.5 ve eunjin(16,1) kullansam 5.5 kadar etkili olur mu? Ya da bu ayarda daha ekomomik bi pelet var mı piyasada?

olmaz arkadaşım çünkü aynı ağırlıkta aynı tüfekten atılan biri 4.5 mm mermi diğeri 5.5 mm mermi den 5.5 mm daha hızlı olur çünkü arkasındaki basınç fazladır ve itme kuvveti d dolayısıyla fazla olacak çıkış hızı fazla olacak daha az düşme yapacak X]#+, 5.5 mm daha etkili olacaktır
    sonsuz saygılarımla

• Teşekkür ederim açıklamanız için.

• Ağır 4.5mm pelletlerin BC si daha başarılıdır. Ağırlığın yüksek olması için dizaynı yapı olarak daha düzgün ve uzunlamasınadır. Basınç farkı konusuna da katılmıyorum. Böyle kesin sonuca ulaşmak için deneyip görmek lazım diyorum. Kesit alana düşen güç daha fazla olacağı doğrudur fakat daha etkili ya da daha az düşme yapması tamamen dış balistik konusudur. Bunu bilmek için aynı şartlar altında uzak mesafe atışı yapmak gerekir. Aynı ağırlıktaki 4.5 ile 5.5 mm pelletin (10-11 grain olduğunu var sayıyorum) 5.5 olanını BC si 0.11 iken (11.9 grain RWS Hobby) 4.5mm 10.33 grain JSB Exact Heavy'nin BC si 0.24 tür.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• sevgili üstad orada bahsetnek istediğim şey piston hacminde sıkışan havanın bir basıncı olacaktır. iki 4.5 mm ve 5.5mm in enkesit alanı farkında 5.5 mm daha büyük olacaktır kuvvet=basınçxalan formülünden de görüleceği gibi pelletin harekete başlangıç hızı daha 5.5 mm de daha fazla olacaktır. kuvvet=kütlexivme de de bu durum görülebilir kütle sabit 5.5 mm de kuvvet büyükse hız da büyük olur hızı fazla olan düşme miktarı da daha düşüktür.
    sonsuz saygılarımla

• Siz de haklısınız, ben de diyorum ki gerçek zamanlı deneme yapmak lazım. Ortada bir çok değişken var çünkü. (Kesit yoğunluğu gibi) Hedefteki etki dendiğinde terminal balistik de işin içine girer. Onu anlatmaya çalışıyorum. Denemeden ben şahsen seçim yapamam.

BU konuyu biraz tartışmıştık

Havalı pistonlu silahlarda Modifiye yaklaşımlarım

Başka kaynaklar, ilginç konular

http://www.pyramydair.com/blog…transfer-port-part-1.html

http://www.pyramydair.com/blog…teresting-ballistics.html

http://www.pyramydair.com/blog…e_113639982138467416.html

İşin en ilginç yanı ise, 4.5mm den 5.5mm ye daha başarılı olan tüfeklerin 6.35 e geçtiklerinde başarısız olmaları. Yani tek etmen pelletin çapı da değil, pelletin arkasında pistonun oluşturduğu basınç, namlunun uzunluğu gibi etkiler de sayılabilir.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Evet çok haklısın üstad bu çoklu bir denklem ama benim dediğim şey teorik bilgi gerekli mühimmat bulunup crono ile ölçüüm yapılıp deney sonuçlarını ölçmemiz lazım ben bu olayı sadece temel fizik kanunlarına göre irdeledim hatam varsa özür dilerim ukalalık etmek istemem (işin içine namludaki sürtünmeyi de katsak yine kütle ile alakalı olduğu için sonuç pek değişmiyor)
    sonsuz saygılarımla

• Ben dün akşam Mod 25in yanında gelen metal hedef kutusuna patriot ile atış yaptım.4,5 mm eunjin 16,1 grain. Kutu kalktı gitti resmen ;şrofls;. Sonra Mod 125 5,5 gamo promagnum 15,43 grain ile atış yaptım. Keşke yapmasaydım ;lol; Kutunun arkası yaklaşık bir santim parmak gibi şişti ve 5 santim çapında iç ve dış tarafta boya yok. İkinciyi yerse eminim delinir. ;( Krono yok ama etkiyi kesinlikle göstren bir deney.

• Ben dün akşam Mod 25in yanında gelen metal hedef kutusuna patriot ile atış yaptım.4,5 mm eunjin 16,1 grain. Kutu kalktı gitti resmen ;şrofls;. Sonra Mod 125 5,5 gamo promagnum 15,43 grain ile atış yaptım. Keşke yapmasaydım ;lol; Kutunun arkası yaklaşık bir santim parmak gibi şişti ve 5 santim çapında iç ve dış tarafta boya yok. İkinciyi yerse eminim delinir. ;( Krono yok ama etkiyi kesinlikle göstren bir deney.

hayri abi sende eşit ağırlıkta 4.5 ve 5.5 mm pellet yok mu varsa onlarla bir deney yapsak ya da chairgun programından hız verilerini yazar mısın bir ön bilgi olması için

• 5,5 daha hafif olduğu halde 4,5 tan fazla etki yaptı. Sabun testi yapmıştım 4,5 daha fazla ilerledi yapısından dolayı ama 5,5 kutudaki etkisi çok fazlaydı. Linux açık chairgun yok şuanda maalesef.Bir ara kapatır geçerim windowsa hallederim Mert. Ama burada üstadlar varken grafik ve rakamlar bana düşmez derim. Kimseyi emin olmadığım konu haricinde yönlendirmek istemem. Saygılarımla

• o zaman hayri abi bu olay küçümsenecek oranda kütleden bağımsız diyebiliriz zira kütlenin işin içine girdiğinde sürtünme kuvveti ve ivme değişecek. o da hafif olanın lehine değişecek ama namludan çıktığında pellet cidarında oluşan kesme kuvvetine karşı göstereceği direnç ağır olanda daha fazla olması muhtemel değil midir bunu da işte üstadlara sormak gerekiyor.
    sonsuz saygılarımla

• 1/1 aynı güç sistemine sahip yaylı silahlarda 5.5 mm ye uygulanan ilk kuvvetin yüksek olacağı doğaldır çünkü 5.5 mm neredeyse %50 daha fazla kesit alanına sahiptir.(5.5/4.5)^2=1.49
    Diğer taraftan mermi namlu içinde yol alırken arkasındaki hacim 4.5 mm'ye nazaran %50 daha fazla artacağı için basınç daha hızlı düşecek ve tatbik edilen kuvvet te göreceli azalacaktır. Pratikte aynı güç sistemine sahip ve namlu boyları aynı 5.5 mm silah, 4.5 mm ye nazaran %10-20 arası daha fazla güç üretebilmektedir.
    Yaylı silahların maksimum güç verebildiği mermi ağırlıkları farklı olduğu için, her iki çapta aynı ağırlıktaki pellet denenmesi çok sıhhatli sonuç vermeyebilir.
    PCP silahlarda ise, yeterli hava verildiği sürece basınç kaybı olmayacağı için, büyük çaplar daha büyük güçler üretecektir.
    Bu nedenle 4.5 mm de ulaşılan güçler 40-50 fpe, iken 10-12 mm çaplarda 500-600 fpe gibi enerjilere çıkmak mümkün oluyor.

• Birde şöyle bir gerçek var.4.5 mm 5.5 mm den daha küçük bir çapa sahip olduğu için daha az bir hava sürtünmesi olacaktır.Buda belki 4.5 mm lik pelletin daha hızlı olmasına ve hızını daha uzun süre korumasına neden olacak.... :)

• Şu an piyasada bulunan 5,5 mm ler arasında en ağırı ve hedefe en çok tahribat verebilecek olan pellet hangisi arkadaşlar. Hatsan at44 le atabileceğim bir pellet tabi.

Hatsan AT44WX10+Optima 3-12X44
    Hatsan Mod95 SAS+Optima 1X40 Reddot
    Crosman Phantom 1000X+ Square 3-9X40

• Birde şöyle bir gerçek var.4.5 mm 5.5 mm den daha küçük bir çapa sahip olduğu için daha az bir hava sürtünmesi olacaktır.Buda belki 4.5 mm lik pelletin daha hızlı olmasına ve hızını daha uzun süre korumasına neden olacak.... :)

Maalesef bu gerçek pek te gerçek değil.
    Tasarımları aynı olan iki pellet alalım, biri 4.5 mm diğeri 5.5 mm olsun. 5.5 mm %49 fazla kesit alanına sahipken hacim olarak %88 kadar daha büyük veya daha ağırdır. Bu da aynı hızda 4.5 mm den %88 daha fazla enerjisi olacağı gerçeğini gösterir. Merminin hava direncine karşı koyan gücü de bu enerji olduğuna göre, bu iki mermiden 5.5 olanı daha geç yavaşlayacaktır.

Mermilerin hava içinde hareketlerini incelerken, sadece kesit alan yetrli değildir. Profil, özgül ağırlık, toplam ağırlık v.s. gibi ilave faktörler de hesaba katılmalı. Zaten BC veya balistik katsayıda tüm bu bileşenlerin dahil edildiği bir değerdir
    Tasarımları aynı olan farkl çaplarda pelletler için örnek gerekirse, H&N Baracuda pelletler için:
    4.5 mm, 10.43 grn, BC 0.025
    5.5 mm, 21.1 grn, BC 0.036
    6.35 mm, 31 grn, BC 0.042
    Çap ve ağırlık artışının BC'ye etkisi açıkça görülmektedir.

Şu an piyasada bulunan 5,5 mm ler arasında en ağırı ve hedefe en çok tahribat verebilecek olan pellet hangisi arkadaşlar. Hatsan at44 le atabileceğim bir pellet tabi.

Yurdumuzda 5.5 mm için 32 grn kadar pelletler bulunuyor. Fakat en ağır pelletin en fazla tahribat yapacağı kesin değil. PCP silahlarda pellet ağırlaştıkça çıkış enerjisinde bir artma gözlemlense de her silah için enerjinin düşmeye başladığı bir sınır var. Yani (pellet ağırlığı - çıkış enerjisi grafiği) bir çan eğrisi şeklindedir. Farklı ağırlıktaki pelletlerle atış yapıp hızlarını ölçtükten sonra silahınızda maksimum enerjiyi sağlayacak pellet ağırlığını bulabilirsiniz. Ağırlığın ötesinde pelletin şekli de tahribat konusunda önemli. Hızlarını çabuk kaybetseler de düz uçlu pelletler, kısa mesafelerde sivri veya yuvarlak uçlulardan daha fazla tahribata neden olurlar.

• peki ülkü abi pellet boyu ile kütle arasında optimum bir oran var mı yani boy ile kütle arasındaki oran xxx değerini geçerse olumsuz yansır diyeceğimiz oran varmıdır

• Boy-kütle oranı elbette ki cok önemli. Merminin yapıldığı malzemenin özgül ağırlığı veya ceketli mermiler için ortalama yoğunluğu (gr/cm3)ne kadar büyükse, BC de o oranda büyüyor. Bu nedenle özgül ağırlığı yüksek olan metal veya alaşımlar kullanılıyor.
    Merminin boyunun çapına oranı da önemli. Boy uzadıkça, mermiyi stablize edebilmek için gerekli devir sayısı da artıyor. Bu oran 2 iken, 350-400 mm/1 yiv-set dönme oranı, 900 - 1400 fps arası hızlarda yeterli olurken, VLD (Very low drag) mermilerde boy/çap oranı 5-7 gibi olup 3000 fps de stablizasyon için gerekli dönme oranı 130-140 mm/1 e düşüyor. Bu da 400.000 devir/dakika üzeri bir değer ki mermiyi bu devre çıkartmak ta ayrı bir dert, bunun için "gain twist" denen, fişek yatağında 250 -300 mm/1 olarak başlayıp namlu ucunda 130-140 mm/1 tura ulaşan değişken bir yiv set yapısı kullanılıyor.
    Bir diğer sorun da, 400.000 devir/dakika üzeri gibi çok yüksek bir devirde parçalanmayacak sağlamlıkta mermi yapmak. Ceketli, kurşun dolgulu mermilerin bu şartlarda hiç şansları yok. Ancak bronz veya pirinç çekme çubuklardan cnc de işlenen mermiler bu güçlere dayanabiliyor.
    Netice olarak, hafif metallerden (mesela aluminyum) mermi pek bir işe yaramaz, uzun mermilerde ise standart silahlar fayda sağlamaz.