BARRETT M82A1 (BT-65)

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhabalar, fırsat buldukça projelerimi paylaşmaya çalışıyorum, sanıyorum 2008 senesi idi ilk Barrett üretimi fikrim, hatta o dönem lazerde kasalar kesilmiş, blokların bir kısmı işlenmiş idi, tubitak desteği için başvurular vs derken akabinde ''ateşli silahlara muhalefet kanunu'' vasıtası ile 5 yıl ile yargılanmam, üstüne para cezası kesilmesini takip eden süreçte yaşadıklarımı parça parça anlatmaya çalışacağım, proje 4 fazdan oluşuyor;
    1. Faz .50 cal tamamı ile sıfırdan tasarım ve üretim, rahmetli Ülkü amca (ihtiyar) regülatör ve blok tasarımı, 2008
    2. Faz mevcut bir AT-44 tüfeğin mekanizmayı kasaya uygulama 2011
    3. Faz BT-65 tüfeği uygulama, bu işe daha yatkın 2015
    4. Faz Derya MK-12 ateşli silah mekanizmasını adapte etme

Hayal ve tasarım gücü bol, ancak zaman ve para kısıtlı olunca hepsi yarım kalıyor, iyi seyirler...

SIG SAUER P226
    ZIGANA-T
    SARSILMAZ CONCORDE
    HATSAN MOD-125 (tuning)
    HATSAN TORPEDO 155
    HATSAN AT-44 LONG
    HATSAN BT-65 ELITE
    HATSAN BT-65 BULLPUP
    AZAZEL 50.CAL PROJECT
    DERYA MK-12 FULL
    DERYA MK-12 61cm (tuning)

• Öncelikle geçmiş olsun; ben aslında projeyi ve başınıza gelen yargılanma olayını tam anlayamadım. Bişey sormak istiyorum bu olay savcılığa nasıl intikal etti de siz yargılandınız?
    Bizim formumuzda da zaman zaman ufak tefek modifikasyon işlemleri yapılıyor. Sıkıntı yaşamamak adına biraz açıklayabilirmisiniz?

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt
    6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
    10-40x50 Vector optics Sentinel

• Şöyle ki, hiç bir kolluk kuvveti; '' bu dipçik ne..? bu dürbün ne..? (gece görüş hariç) diyerek bir işlem yapamaz, resimlerden görüldüğü üzere bu ufak bir modifikasyon işlemi değil, bagajınızda 140cm boylarında, üzerinde 10-40x60 devasa dürbünü olan, ortalama 14kg ağırlığında bir tüfek var, buna ait bir sürü parça var, işlenmiş yarı işlenmiş, he bunun yanında tasarım klasörü ne olur ne olmaz diyerek hep yanımda taşırdım, bunun yasal bir işlem olduğu, bir tasarım işi olduğu, gerekli üretim vs destekleri var ise alabilmek için Tubitak dosyası bile var, ama bunu anlayabilecek kafaya sahip bir memur yok...! iş tek bir tutanak ile başlıyor, çok rahat DGM'ye kadar yol alabiliyor, şöyle düşünün bir çoğumuzda gerçek mermi vardır, gerek 9 mm olsun, gerek askerden vs çevremizden aldığımız 5,56, 7,62 mm mermi, hatıra vs maksatlı, bu mermiler bile sizin yargılanıp ceza almanıza rahatlıkla yeter, iş tek bir tutanağa bakar, şöyle;
    1-) Mermiyi nereden aldın..?
    2-) Lot numara hangi askeri birliğe ait, o birlikte mermi çalınmış mı, kayıp var mı, bu araştırılır
    3-) Temin etmekteki amacın neydi..?
    4-) Bu mermiyi hangi silahta nerede kullanmayı düşünüyordun..?

Hakimin insafına ve senin geçmişine kalmış bu durumdan ceza almadan yırtmak, en iyi ihtimal 5 yıl tedbir kararı, tekrarında para cezası vs olarak kapanır dosya...

vay be ne gençmişim o dönem :) 10 sene geçmiş, Barrett'im ve ilk kesilmiş kasası..

SIG SAUER P226
    ZIGANA-T
    SARSILMAZ CONCORDE
    HATSAN MOD-125 (tuning)
    HATSAN TORPEDO 155
    HATSAN AT-44 LONG
    HATSAN BT-65 ELITE
    HATSAN BT-65 BULLPUP
    AZAZEL 50.CAL PROJECT
    DERYA MK-12 FULL

• O dönemden kalma bir kaç üretim imalat aşaması görseli...

SIG SAUER P226
    ZIGANA-T
    SARSILMAZ CONCORDE
    HATSAN MOD-125 (tuning)
    HATSAN TORPEDO 155
    HATSAN AT-44 LONG
    HATSAN BT-65 ELITE
    HATSAN BT-65 BULLPUP
    AZAZEL 50.CAL PROJECT
    DERYA MK-12 FULL

• klasik BT-65 Mekanizma alınıp, mevcut tüp valfi ve tüp dolum ucu sökülüp sisteme bir ara odacık ile bağlanıyor, yeni yapılan 550cc tüp ile tüfek arkasından kapiler boru ile sisteme bağlanıyor, rahmetli Ülkü amca ve rahmetli İlker ağabeyin ''selenoid çekiç'' uygulaması ile tadından yenmez bir tüfek olur, gerekli devre vs için yeterince yer 50.cal şarjör yuvasında var, tabi ben bu tasarımları bitirdikten sonra hatsan 'barrage' ve kral 'puncher' yarı otomatikleri çıktı piyasaya, bolt action yerine yarı otomatik bir tüfekte keyifli olabilirdi, vaktim olur ise yerleşim yaparım, konfigürasyon bol :)

SIG SAUER P226
    ZIGANA-T
    SARSILMAZ CONCORDE
    HATSAN MOD-125 (tuning)
    HATSAN TORPEDO 155
    HATSAN AT-44 LONG
    HATSAN BT-65 ELITE
    HATSAN BT-65 BULLPUP
    AZAZEL 50.CAL PROJECT
    DERYA MK-12 FULL

• Öncelikle geçmiş olsun Emre
    Projeye tüfeğin ağırlığını hafifleterek Airgun olarak devam et bence.
    Bende Hercules'i tekrar giydirmeyi düşünüyorum bunun için eve 3D Printer aldım, çizimlere devam ediyorum.

Herhangi bir konuda yardıma ihtiyacın olursa destek olmaktan mutluluk duyarım..

Hatsan Hercules 6.35" QE

• Projeye tüfeğin ağırlığını hafifleterek Airgun olarak devam et bence.
    Bende Hercules'i tekrar giydirmeyi düşünüyorum bunun için eve 3D Printer aldım, çizimlere devam ediyorum.

Herhangi bir konuda yardıma ihtiyacın olursa destek olmaktan mutluluk duyarım..

teşekkür ederim, 10 yıl geçti üzerinden :) hafifletmekten ziyade ağırlaştırma peşindeyim :) gerçek barrett ile biraz haşır neşir olunca gerisi gerçekten oyuncak gibi kalıyor, yola çıktığımda 2,5mm 7000 serisi aluminyum plaka ile tamamı 7075 aluminyum blok vs 6300gr idi, bu ağırlık bile piskolojik sınırı aşıyor, hafif malzemeden vazgeçtim tam aksi 4140 serisi çelik, vs gerçek barrett ağırlığına ulaştırdım :) ileride çok rahat bir işim bol vaktim veya Ankara projem gerçekleşir ise yine üreteceğim en ağırından :)

SIG SAUER P226
    ZIGANA-T
    SARSILMAZ CONCORDE
    HATSAN MOD-125 (tuning)
    HATSAN TORPEDO 155
    HATSAN AT-44 LONG
    HATSAN BT-65 ELITE
    HATSAN BT-65 BULLPUP
    AZAZEL 50.CAL PROJECT
    DERYA MK-12 FULL

• Peki memur arkadaş bu tasarım parçalarını, dürbün vs. yi yol aramasında falanmı buldu?

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt

• Peki memur arkadaş bu tasarım parçalarını, dürbün vs. yi yol aramasında falanmı buldu?

Hayır, Sarsılmaz Silah ile yapılan görüşmeden 2 hafta sonra bulundu..... yol mu dersen evet evimin önü yolda...

SIG SAUER P226
    ZIGANA-T
    SARSILMAZ CONCORDE
    HATSAN MOD-125 (tuning)
    HATSAN TORPEDO 155
    HATSAN AT-44 LONG
    HATSAN BT-65 ELITE
    HATSAN BT-65 BULLPUP
    AZAZEL 50.CAL PROJECT
    DERYA MK-12 FULL

• Çok ilginç bi olay bu. Görüşmeden sonra bişeyler uçmuş anlaşılan.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt

• Bir kaç dokunuş ile Hatsan Barrage mekanizma rahatlıkla tasarıma adapte edilebiliyor.

Hatsan Barrage mekanizma

SIG SAUER P226
    ZIGANA-T
    SARSILMAZ CONCORDE
    HATSAN MOD-125 (tuning)
    HATSAN TORPEDO 155
    HATSAN AT-44 LONG
    HATSAN BT-65 ELITE
    HATSAN BT-65 BULLPUP
    AZAZEL 50.CAL PROJECT
    DERYA MK-12 FULL

• Emeğinize sağlık, gerçekten güzel proje.

Maalesef ülkemizdeki silah yasaları ve insanların bakış açıları nedeniyle zaman zaman herkes sorun yaşayabiliyor.

Yivli kullanıcısıydım, 200 mermi sınırı ve MKE nin getirdiği dar mühimmat seçenekleri nedeniyle üzülerek bıraktım.

Big Bore PCP'lere yöneldim ancak şimdi o da ülkemiz şartlarında özel araziniz dışında tedirgin olmadan atabileceğiniz bir tüfek olmaktan çıktı. Polis bir gün ateşli silah zannederek gelip incelediğinde durumu izah ettim, sonra da giderken bana dediki "tüfeğini uygun taşı, namluyu kırarak yani" dedi, adam poze veya tek kırma ile karıştırdı sanırım. Güvenlik güçlerini eğer meraklı ve hobidaş değil ise işimiz cidden zor çünkü anlayamazlar.

Alternatif olarak 6,35 aldım ancak tabi ki konu eğer zevk atışı uzun mesafeler ise (200 mt +) bu kalibreler tabi ki yeterli gelmiyor.

Öncelikle yasa çıkarıp uygulayıcılarının şunu anlaması gerekir diye düşünüyorum; eğer bıçak ile ekmek keserseniz bu bir ekmek bıçağı dır. Ancak birisine zarar verirseniz suç / cinayet aletidir.

Geçmiş olsun ve başarı dileklerimle...

I watched a movie once, where the only people with guns are the Police & military

It was called Schindler's List

• İyi dilekleriniz için teşekkür ederim, bu işler o kadar rezil bir boyut kazandı ki tarifi çok zor...
    düşünün artık havalı tüfekleri bıraktım, tamamı ile ateşliye geçtim ancak, 12 gauge tek kurşun atışı yapabileceğim kapalı poligon yok..! açık poligon ise sadece yakacık denen yer ve bana göre beş para etmez, hafta sonu giderseniz zaten yandınız, hobi değil eziyet, arkanızda kuyruk oluşuyor, o baskı ile atış yapıyorsunuz, arkanızda o kadar çok tecrübesiz insan var ki, hele ki şu şarjörlü modasından sonra hafta sonu birasını içip alana resmen magandalık yapmaya gelen öküzler ile aynı hatta ''riskli'' atışlar yapabiliyorsunuz, sırada bekleyen adamın size vurmaması sadece kadere kalıyor.... tanesine 1,7.TL verdiğim fişeği atabilmek için poligona da fişek başına 0,5.TL ödemek zorundayım....!!! içine edeyim böyle hobinin.... bizim ülkede hobi filan boş iş arkadaş, olmaz, yaptırmazlar...

SIG SAUER P226
    ZIGANA-T
    SARSILMAZ CONCORDE
    HATSAN MOD-125 (tuning)
    HATSAN TORPEDO 155
    HATSAN AT-44 LONG
    HATSAN BT-65 ELITE
    HATSAN BT-65 BULLPUP
    AZAZEL 50.CAL PROJECT
    DERYA MK-12 FULL

• Bu silah taşımak, atışa gitmek, poligon haricinde açık arazilerde atış yapmak acayip zorlaştırıldı. Ben bu işte avı korumak, silahlı saldırılı engellemek gibi bişeyin sağlandığına kesinlikle inanmıyorum. Biz genç delikanlıyken alırdık sarı teskereyi avımızı yapar gelirdik. Kimse dur nabıyon evrak varmı diye bile sormazdı. Şimdi adım attırmıyorlar hobicilere.
    Katil olmak isteyen, hanzoluk yapmak isteyen alıyor hiç bir belgesi olmayan tüfeği, işliyor suçunu; yatarsa yatıyor çıkarsa çıkıyor ne ala memleket.
    Atıcılık bir hobi bunu anlamayanların sayısı anlayanların sayısının binlerce katı. Gelde anlat derdini.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt

• öncelikle geçmiş olsun, sorunlu insanlar ülkede elini kolunu sallayarak dolaşırken proje üreten, hobi sahibi olan insanların böyle başının ağrıması beni çok üzüyor.

proje mükemmel görünüyor, umarım kısa sürede muaffak olursunuz. namluyu kırarak taşıyın ama :))

aynı yaradan bende bahsetmiş olacam ama, ateşli silahıma yıllık 200 adet mermi veriliyor ki bu rakam çok çok az. yivli av tüfeği almaya zaten cesaret edemiyorum yıllık vergisi algısı taşıması mermisi derken astarı yüzünden pahalı. dedim bu mermiyi kendim dökeyim bi heves araştırdım, o parçayı temin etmek yasak, bu parça ülkede yok derken o heves de hayal oldu. ülkemiz yıllardır dışardaki düşmandan fazla birde içerdeki düşmanlarla savaştığından bu önlemlere kızsak da bazısı da gerekli. yine herkes haklı canı yanan biz.

Kahramanlar can verir, Yurdu yaşatmak için.

• Sarsılmaz Kılınç 2000 Mega 9x19 mm
    • Hatsan Galatian 4 5.5mm
    • Zoraki HP 01-2 Light 4.5 mm + Stoeger 4x32 Compact Işıklı Dürbün + Wrangler Moderatör
    • Gamo PT-85 4.5 mm
    • EZ Archery 45 lb Makaralı Yay
  • Vay be emre yıllar sonra foruma bir bakayım dedim karşıma bu çıktı inceden duygulanmadım değil hani.

• Geçmiş olsun. Umarım çalışmanız ve çalışmalarınız için koyulan engeller en kısa sürede kalkar. Bu ülkede üretici olmak ve yeni bir şeyler yapmak oldukça zor maalesef ...

Vursan M92 7+1 72 Cal.
    Gamo Hunter IGT (Satıldı)

Gamo Hunter 1250 (Satıldı)

1.Nesil Webley Patriot (Satıldı)

Benjamin NP XL 1100 5,5mm (Satıldı)

Hatsan Galatian I (RG) + V.O Counterpunch 6-25x56 (FFP)

• O kadar guzel bir konuymuşki forumda tekrar canlanmasını çok isterdim, keske o zqmanlarda hobiye baslamis ve foruma üye olmuş olsaydım

• Sayin desovali eğer bu yazıyı okursanız sizinle tanışmayı çok isterim bende bir tasarımcıyım cok buyuk emek vermissiniz sizi tebrik ederim