Havalı tüfek tavsiyine pcp ? Namlu kurma ?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Herkese selamlar adım Burak 2011 den beri foruma üyeyim uzakdan giriş yapmadan forumu takip etmekteyim asıl işim giyim olduğundan amatörce hobi olarak ara sıra arkadaşımla ormanda vs. Atış yapmaktayız . Giriş seviyesinden bir tüfeğimiz var . Pcp vs. Çok anlamam ama az çok internet üzerinde edindiğim bilgiler var . Kendime özel güclü sorun cıkarmayacak sağlam bir havalı tüfek alıcağım ama çok arada kaldım . Sağlam ve iyi birşey istendiğinde herkes pcp tavsiye ediyor ama malum tüp sorunu zahmet sorunu var . Genel beklentim uzak mesafe ve yüksek isabet orantılı tahribat (6.35 pellet bu yüzden bir tık daha ön planda benim icin ) yani biraz daha profosyonel adım çıkmak . Pcp lerde 6.35 pellette en iyisi hercules olduğu acıkca belli coğu kişi tarafından bu tüfeğin havalıdan çok av tüfeği etkisinde olduğu kanısı var fabrika verisi 365 m/s gibi muazzam bir namlu çıkış hızı söz konusu hemde 6.35 icin , bu tüfeğin kanımca tek eksi yönü 6 kg ağırlığı olması desteksiz atışlar oldukça zor olmasıyla beraber aslında alışana kadar sağlam atıcılıkda bu tüfekde yapılacağı kanısındayım bu tüfeği desteksiz kavrayıp düzgün hedef vurabilme kabiliyetine geldiğinde o atıcı muhtemelen çok sağlam pro bir atıcı olduğu izlenimi kondurur . Diğer eksi yani fiyat ve masraf , bu tüfeği düşündüğümde ne yazıkkı 3000-3500 tl arasında set olarak karşıma cıkıyor ve tüp meselesi istanbulda scube tüp taşımak sorun olmasada uzak bir yere memleke vs. Gittiğimiz zaman tüp taşımak ve tüpü doldurmak oldukça sıkıntılı olucak hele köylere gittiğimde scube tüpü dolduramayacak olmak tüfeği rafa kaldırmak anlamına geliyor en büyük handikap bu .

Diğer düşündüğüm tüfek namludan kurma olara tam karar vermesemde mod125 buda namludan kurmalarda sanırım en üst düzey tüfeklerden bir tanesi bu tüfekde stabil sağlam ve hızlı atış yapmak icin tek 5.5 pelletli olanı ve en büyük artısı fiyatı en babaya 1000 tl ye dürbünle beraber çok sağlam set kurulabilir olması arada ciddi bir fark oluyorki bu tüfeğin scube tüp gibi ağırlık gibi derdi yok artıları bunlar eksi tarafı daha gücsüz olması ve tek tek kurmak ( tek tek kurmak çok sorun yapmayabilirim) sorum şu olucak

80-100 metre mesafede bir hedef mesala hatta canlı tavşan olsun herculesin av tüfeği ayarında olmasından dolayı tavşan yapalım bu tavşanı 5.5 pelletli mod 125 yaralarmı öldürürmü yada 6.35 lik hercules de sonuç ne olur arada ne gibi tahribat farkı olur, çok büyük kayda değer fark olurmu ? arada bir sürü fark verip birde scube zahmetine katlanacak kadar tahribat farkı yaratırmı

Not: Yanlış düşünmeyin ben hayatımda hic av yapmış bir insan değilim av yapmayıda düşünmüyorum eğerki düşünseydim av tüfeği düşünürdüm zaten ve havalı tüfeklerle av yapmanın yasak ve cezası olduğunuda biliyorum , bu soruyu bu tiüfeklerin ne denli tahribat verdiğini ne denli tam olarak güclü olduğunu bilmediğim icin sordum . Maddi sıkıntım yok ama bu denli büyük fark vererek hercules alınırmı ? Pcp lerde fiyatlar hemem hemen yakın olduğu icin olmuşken en iyilerinden olsun dediğim icin kesinlikle hercules düşünüyorum namludan kurmada mod125 den daha iyisi varsa tabiki olanlarıda düşünürüm herkese şimdiden vereceği cevaplar icin teşekkür ederim . Pro bir hercules alırsam belki foruma daha aktif katılabilir etkinliklere girebilirim sonuçda bu tüfeğin hakkını vermek gerekir.

"o benı her halde sevmiş oysa ben onu herhalde sevmiştim"

• Merhabalar forumda av konularına karşı hassas bir yaklaşım var.Tahribat amaçlı konuşuyorum bu sebepten dolayı.Başta sağlamlık konusunda pcplerimiz özellikle yerli pcplerimiz oring kaçağı,valf iğnesini kırma,çekiç yayı bozulma gibi başınızı ağrıtacak tonla mesele var.Yaylılar bu konuda daha az baş ağrıtır.İyilik meselisinde yorum yapılmaz.Ne açıdan iyi,bu fiyat karşılığında mı iyi gibi faktörler var.

Şimdi Hercules'in 6 kg fabrika verisi var.Buna en az 500 gram fabrika veri payını ekleyin,500 gram dürbünü de,1 litrelik 250 bar hava ne kadar ağırdır bilemem eder size en az 7 kg.Böyle bir tüfeği masaya dayamadan kullanamazsınız.Ne kadar tecrübeli,prof olsanız da sonuçta biyolojik bir canlısınız.He tüfeği masaya koyup,atış sehpasında ne zevk alındığını ,anlamış değilim.Tetiğide iple çekince tam uyum sağlanıyor bu atış şekline göre bence :)

Eğer amacınız gerçekten tahribat ise hiç herculesdi,pcp ydi kendinizi yormayın bir av tüfeği bakın,daha rahat edersiniz.

• "o benı her halde sevmiş oysa ben onu herhalde sevmiştim"

• Yaylı için ithal ve yerli olarak baya bir alternatifiniz var.Tabi ithaller kurdan dolayı ateş pahası ve yaylı tüfeklerin tabiatı gereği sert kullanınca ,ben o kadar para ödediğim tüfeğe pek kıyamam :) Magnum (güçlü) sınıflar için yerli olarak hatsan mod 135,mod 125 ler sizi memnun eder.Vortex tercih etmemeniz daha uzun ömürlü olması için makbuldür.İthal olarak diananın mod52 (alttan kurmalı ve ağırdır) ve 350 magnum

sizi memnun edecektir.Ama fazla güç,fazla sarsıntıyla beraber yine ömür işini olumsuz etkiler.

Orta sınıf için ise striker 1000x öneririm ki bu sınıf daha hafif,kolay kurulum ve az tepmeyle silahınızın ömrünü artırır.İthal olarak hw77 k,hw 97 k lar çok daha sağlamdır.

Tamir için ise yaylı silahların 3000-6000 arası yay ve keçenin değişmesi gerekir.

• Ama isabet ve menzil için pcpler tartışmasız liderdir.Şimdi aklıma gelen bir pcp tüfeği daha aktarayım.Kral Puncher One tüfeği,tekli atıştan dolayı sarjör ve indeksleme sorunlarını kapatan,silahın mekanizmasının düz bir hatta olması daha oturaklı bir sistem bana göre

500 cc 250 bar tüpüyle,6.35 tercih etmeniz halinde herculesi aratmaz ki tüfek sadece 2.7 kg.Ama scuba işini düşünmeniz gerek.Hiç olmadı köye gittiğinizde pompa kullanırdınız

• Bence düşündüğünüz yerli pcp ve scuba vs teşkilatına harcayacağınız parayı kaliteli ithal yaylıya verin ilerde zarar etmez, evladiyelik olur. Tahribat için Diana, kurma kolaylıgı ve birazcık daha hassas atış için Weihrauch tavsiye ediyorum.460 magnum kurma zorluğu nedeniyle sattım. Hw 77 aldım gayet memnunum. Dürbün kullanmıyorum, gözümün sağlıklı gördüğü mesafe için hw 77 5.5 bana yetiyor, 60-70 mt atarım maksimum. Ama para çoktur alırım satarım zarar önemli değil derseniz hoşunuza ne gidiyorsa alın gitsin, ikinci el ilanlara bakın pcp ler aşağı yukarı kaça satılıyor takip edin, mukayese edersiniz...

dıana 460 magnum

• Diana mod 52 - 54 hiç kurmadım, zor mu kolay mı bilmiyorum, sadece mod 460 tecrübem oldu. Test etmeden almayın sakın.

dıana 460 magnum

• Ama isabet ve menzil için pcpler tartışmasız liderdir.Şimdi aklıma gelen bir pcp tüfeği daha aktarayım.Kral Puncher One tüfeği,tekli atıştan dolayı sarjör ve indeksleme sorunlarını kapatan,silahın mekanizmasının düz bir hatta olması daha oturaklı bir sistem bana göre

500 cc 250 bar tüpüyle,6.35 tercih etmeniz halinde herculesi aratmaz ki tüfek sadece 2.7 kg.Ama scuba işini düşünmeniz gerek.Hiç olmadı köye gittiğinizde pompa kullanırdınız

Cevaplarınız icin teşşekkür ederim hercules in kg işi beni baya korkuttu biraz soğudum pcp de bt-65 de düşünebilirim oldukça güclü görünüyor düşünceniz nedir ? Punchere baktım çok güclü durmuyor verisi mod125 sniper den bile düşük yazıyor . İthal markalar yerlilere göre biraz daha pahalı ve açıkca yerliye destek vermek istiyorum . Bt-65 pomba ile basmak yorarmı ?( pek anlamadığım icin bilmiyorum hic pcp kullanmadım bir elektrikli pompalar var genelde arabanın lastiği icin kullanılır yolda kalma durumunda genelde araçlarda vardır benim araçdada var bu pompayla uyumlu olmazmı sonuçda ikiside pomba . Bt-65 6.35 lik pellete bile 330 ms hız gösteriyor veride hercules e yakın pcp de bt-65 namludan kırmada mod 125 sniper bu ikisini belirledim sizlerce aradığım özellik bu ikisinde varmı ? İkisindede varsa artık ya pcp mi değilmi buna karar verme aşamasına gecicem.

• Fabrika verilerini önemsemeyin.Test sırasında piyasada bile olmayan çok hafif pelletler kullanıldığı için veriler böyle.

Bt 65 eski nesil verimsiz bir tüfek.Tek dolumda 20-25 atış yapabiliyor.

Pcp pompaları çok daha farklıdır dediğiniz pompalardan.200 bar (3000 psi) dan bahsediyoruz.Aracınızın lastik basıncı 32 psidir gerisini siz düşünün

Daha detaylı ve daha tatminkar cevapları ancak siz bulabilirsiniz.Forumda sayfalarca öğretici bilgiler var.Kafanızdaki karışıklık gider,tavsiyem.

• Bence düşündüğünüz yerli pcp ve scuba vs teşkilatına harcayacağınız parayı kaliteli ithal yaylıya verin ilerde zarar etmez, evladiyelik olur. Tahribat için Diana, kurma kolaylıgı ve birazcık daha hassas atış için Weihrauch tavsiye ediyorum.460 magnum kurma zorluğu nedeniyle sattım. Hw 77 aldım gayet memnunum. Dürbün kullanmıyorum, gözümün sağlıklı gördüğü mesafe için hw 77 5.5 bana yetiyor, 60-70 mt atarım maksimum. Ama para çoktur alırım satarım zarar önemli değil derseniz hoşunuza ne gidiyorsa alın gitsin, ikinci el ilanlara bakın pcp ler aşağı yukarı kaça satılıyor takip edin, mukayese edersiniz...

——

Ben tüfeklere baktığımda fabrika verilerinden ne hızda attığını m/s . Süresine bakıyorum daha uzun daha isabet olasılığı bu özellikden anlamaya calışıyorum yanlışmı yapıyorum bilmiyorum . Pcp de hatsan bt/65 6.35 pelette 330 ms gibi hızda atıyor bunu yakalayam ve gecen tek hercules var. Diğer yandan namludan kurmalarda gene hatsan mod-125 sniper dikkatimi çekiyor 5.5 pellete 305 m/s. Gösteriyor namludan kurmalarda bunu gecebilen yok bu veriler elbet gerceği yansıtmaz ama diğerlerinin fabrika verisi baya düşşüken gercektete daha düşük olucağı kanısındayım.

• Hız ve güç her şey değil.Bir havalı pelleti 900 fps den sonra sapıtmaya başlar.Youtube da yerli silahlarımızın nerdeyse hepsinin incelemesi var.Kaç atış yapar,isabeti,hızı,tahribatı konularını aydınlatır.

• Fabrika verilerini önemsemeyin.Test sırasında piyasada bile olmayan çok hafif pelletler kullanıldığı için veriler böyle.

Bt 65 eski nesil verimsiz bir tüfek.Tek dolumda 20-25 atış yapabiliyor.

Pcp pompaları çok daha farklıdır dediğiniz pompalardan.200 bar (3000 psi) dan bahsediyoruz.Aracınızın lastik basıncı 32 psidir gerisini siz düşünün

Daha detaylı ve daha tatminkar cevapları ancak siz bulabilirsiniz.Forumda sayfalarca öğretici bilgiler var.Kafanızdaki karışıklık gider,tavsiyem.

—-

Bt-65 yorumunuzdan sonra onuda eledim güzel yerden yakaladınız 20-25 atış oldukça az şuan tek secenek namludan kırma mod-125 sniper kaldı biraz daha yorumlara ve araştırmalara bakmak gerek birde mayıs ayında fuar var o tarihi beklemelimiyim heralde yeni modeller tanıtırlar oradan sipariş veririm.

• Beklemenize gerek yok zaten piyasadaki ürünler gayet tatminkar.Dediğim gibi kafanıza,amacınıza hangisi yatarsa.Hepsinin de birbirinden üstün olduğu alanlar var.

• ——

Ben tüfeklere baktığımda fabrika verilerinden ne hızda attığını m/s . Süresine bakıyorum daha uzun daha isabet olasılığı bu özellikden anlamaya calışıyorum yanlışmı yapıyorum bilmiyorum . Pcp de hatsan bt/65 6.35 pelette 330 ms gibi hızda atıyor bunu yakalayam ve gecen tek hercules var. Diğer yandan namludan kurmalarda gene hatsan mod-125 sniper dikkatimi çekiyor 5.5 pellete 305 m/s. Gösteriyor namludan kurmalarda bunu gecebilen yok bu veriler elbet gerceği yansıtmaz ama diğerlerinin fabrika verisi baya düşşüken gercektete daha düşük olucağı kanısındayım.

Yaylılar güç olarak pcp lerden düşük, ama güçlü olanlarda mevcut,imkan yaratıp tüfekleri görseniz atış yapabilseniz karar süreci daha sağlıklı olur. Kağıt üstünde yazanlardan ziyade fiiliyatta ne sonuç alacağınız önemli olan.

dıana 460 magnum

• Hatsan süpernova ve predator modeli nasıl sizce

• ilk tufegim mod 125 ti elden cikartip mod 135 aldim hawke durbun ve dm 60 la seti tamamladim simdi tadindan yenmiyor:)

• bu arada tavsan orneginizden yola cikarak boyle kuvvetli havalilarla eger haraketsizse daha iyi sonuc alinacagi kesin cunku su bidonu denemelerimizde 100 m civari cogu av fisegi bidonu tutmazken havali delip geciyor ama zaten av tufeklerinde 40 m uzeri atis tavsiye edilmez 60 m uzeri ise biraz hayal gibi. Yinede bunu satip bir cifte almak gibi bir niyetim yok degil kiyabilirsem tufege:)

• Hatsan süpernova ve predator modeli nasıl sizce

kullanmadım ikisinde ama pcp ci arkadaşlar lw namlulu at44 ü çok sever, fiyat performans ürünü. Nova ağırmış ayakta atış kolu yoruyormuş. Masa üzerinden atış yapılacak ise sorun yok, arazide gezerim hem atarım ise kral pcp ler daha hafif olduğu için kolaylık sağlıyor. Bayide deneme yapın 10 dk tutun , sol kolunuz ağrıyacak mı, tüfek ergonomik mi? süpernova novanın regülatorlü modeli galiba, boyut nedeni ile arabaya sığması dert demişti bir arkadaş.

dıana 460 magnum

• Teşekkürler bir av bayi gezip bakacağım eğerki pcp olmaz ise şuan mod 135 vortex qe üzerinde duruyorum pcp ayarında bir tüfek gibi .