Engin sak solid'leri

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Murat hocam standart dışı ne işlem gördü sizin tüfek ve gerek var mı?

Power plenum yapıldı ve regülatör değişti. Çekiç yayı da daha sert olanı ile değişti.

Eğer solidi de tatmin edecek bir hızda atmak istiyorsanız gerek var. 18.13 pellet de standart haliyle çok iyi. Ama ağırlık arttıkça iş değişiyor. Ki solidler hız ister. Ama 22 grain ile hiç denemedim standart halini. 22 grain solid ile tatmin edebilir. Bilemiyorum atış yapıp denemek bakmak lazım. Ben Engin Sak 24.3 grain atıyorum ortalama 275 m/s gayet memnunum. Daha ağır da atabilir ama bu defa da tek dolum ile atış sayısı düşüyor. Şuan 140 bar reg ayarlı. 275-280 m/s hız ile yaklaşık regüle 40 atış yapıyor. 275 CC tüpü göz önüne alırsak bence çok iyi. Tabi power plenum un etkisi büyük.

• Power plenum yapıldı ve regülatör değişti. Çekiç yayı da daha sert olanı ile değişti.

Eğer solidi de tatmin edecek bir hızda atmak istiyorsanız gerek var. 18.13 pellet de standart haliyle çok iyi. Ama ağırlık arttıkça iş değişiyor. Ki solidler hız ister. Ama 22 grain ile hiç denemedim standart halini. 22 grain solid ile tatmin edebilir. Bilemiyorum atış yapıp denemek bakmak lazım. Ben Engin Sak 24.3 grain atıyorum ortalama 275 m/s gayet memnunum. Daha ağır da atabilir ama bu defa da tek dolum ile atış sayısı düşüyor. Şuan 140 bar reg ayarlı. 275-280 m/s hız ile yaklaşık regüle 40 atış yapıyor. 275 CC tüpü göz önüne alırsak bence çok iyi. Tabi power plenum un etkisi büyük.

Ben hep orjinalden yana oldum. Alınca orjinali korumaya özen gösteriyorum bir kusuru yok ise. Normal pellet attığım sürece standart hali ile bir sıkıntı yaşamayacağım sanırım. Birde yazınızı okudum regülatör şişmesinden bahsetmişsiniz, o nasıl oluyor? Gözle görülür bir durum mu? Yoksa atış hızına mı etkisi oluyor? Bu şişme sadece solid atışlarında mı oluyor? Şimdiden cevap için teşekkürler.

:thumbup: WEIHRAUCH HW 77

:thumbup: Element helix 4-16x44 ffp apr-2d Optik

:thumbup: Sportsmatch DM70 Dampa

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Pehlivan_m ().

• Ben hep orjinalden yana oldum. Alınca orjinali korumaya özen gösteriyorum bir kusuru yok ise. Normal pellet attığım sürece standart hali ile bir sıkıntı yaşamayacağım sanırım. Birde yazınızı okudum regülatör şişmesinden bahsetmişsiniz, o nasıl oluyor? Gözle görülür bir durum mu? Yoksa atış hızına mı etkisi oluyor? Bu şişme sadece solid atışlarında mı oluyor? Şimdiden cevap için teşekkürler.

Yok hocam. O şöyle bir durum. Regülatörü orjinal ayarlanmış barın üzerine örneğin 140-150 vs bir bara ayarladığızda reg o basınçta kalmıyor ve ayarladığınız barın üzerine çıkıyor kendi kendine.Bu px5 standart bir durum mu bilmiyorum. Belki sadece benim başıma geldi. O yüzden de regi değiştirdim. Siz 18.13 vs atacaksınız hiç kurcalamayn. Arada oring bakımını yapın keyfinize bakın.

• Yok hocam. O şöyle bir durum. Regülatörü orjinal ayarlanmış barın üzerine örneğin 140-150 vs bir bara ayarladığızda reg o basınçta kalmıyor ve ayarladığınız barın üzerine çıkıyor kendi kendine.Bu px5 standart bir durum mu bilmiyorum. Belki sadece benim başıma geldi. O yüzden de regi değiştirdim. Siz 18.13 vs atacaksınız hiç kurcalamayn. Arada oring bakımını yapın keyfinize bakın.

Çok güzel bir bilgi emeğinize sağlık. Vallahi varsa Huğlu PX5 için tüfek bakımı konusu hakkında bir yazınız faydalanmayı çok isteriz malum forum sayfamıza baktım bu tüfek ile ilgili bir bakım yazısı, bilgisi görmedim.

Hani diyorum Murat Bey detaylıca anlatır mı? ;tacli# :thumbup: :thumbup:

• Çok güzel bir bilgi emeğinize sağlık. Vallahi varsa Huğlu PX5 için tüfek bakımı konusu hakkında bir yazınız faydalanmayı çok isteriz malum forum sayfamıza baktım bu tüfek ile ilgili bir bakım yazısı, bilgisi görmedim.

Hani diyorum Murat Bey detaylıca anlatır mı? ;tacli# :thumbup: :thumbup:

Hocam aslında çok da yazarak anlatılacak bir konu değil. Esasen tüm pcp tüfeklerde söküm,oring ölçü farklılığı vs dışında öyle aman aman bir fark yok bakım yaparken. Eğer yatkınlığınız var ise kolayca çözümleyebilirsiniz. Fakat öncelikle tüfeğin çalışma prensibine hakim olmanız gerekli. Sorun tespiti vs için. Size lazım olan standart bir kaç alet,yedek oring ve olmazsa olmaz silikon gres. Fakat özellikle belirtmem gerekir ki sökeceginiz alet yüksek basınçla çalışıyor ve sökmeden önce tüfekte sıfır basınç olduğundan emin olmalısınız. Herşeyden önce GÜVENLİK. Bu bahsettiğim konulara hakim değilseniz yılda bir yada herhangi bir sorun algıladığınız da servise gönderin, tüm oringler değişsin bakımı yapılsın. Hiç ama hiç RİSKE girmeyin.

• Hocam aslında çok da yazarak anlatılacak bir konu değil. Esasen tüm pcp tüfeklerde söküm,oring ölçü farklılığı vs dışında öyle aman aman bir fark yok bakım yaparken. Eğer yatkınlığınız var ise kolayca çözümleyebilirsiniz. Fakat öncelikle tüfeğin çalışma prensibine hakim olmanız gerekli. Sorun tespiti vs için. Size lazım olan standart bir kaç alet,yedek oring ve olmazsa olmaz silikon gres. Fakat özellikle belirtmem gerekir ki sökeceginiz alet yüksek basınçla çalışıyor ve sökmeden önce tüfekte sıfır basınç olduğundan emin olmalısınız. Herşeyden önce GÜVENLİK. Bu bahsettiğim konulara hakim değilseniz yılda bir yada herhangi bir sorun algıladığınız da servise gönderin, tüm oringler değişsin bakımı yapılsın. Hiç ama hiç RİSKE girmeyin.

Aslında sorum sökülecek derecede bir bakım değil. o işi tamamiyle işin ustasına bırakma niyetindeyim. Amacım atışı ve isabeti doğru olması açısından görünen kısımların bakımı ve O ring değişimi. Tüp gibi yerleri açma niyetim pek yok, malum yapabilsem bile tekrar basınç verebilmek için pompadan fazlasına gerek var, Scuba gibi..

• Aslında sorum sökülecek derecede bir bakım değil. o işi tamamiyle işin ustasına bırakma niyetindeyim. Amacım atışı ve isabeti doğru olması açısından görünen kısımların bakımı ve O ring değişimi. Tüp gibi yerleri açma niyetim pek yok, malum yapabilsem bile tekrar basınç verebilmek için pompadan fazlasına gerek var, Scuba gibi..

Hocam O ringlerin ekseriyeti zaten sökmeden degistirecegin yerlerde değil. Namlu O ringi var namlu girişinde yani pellet yüklemesi yaptığınız yerde onu piz vs kullanarak değiştirebilirsiniz ki grupman ile alakalı hassas bir o ring. Bununla alakalı YouTube da herhangi bir namlu o ringi değiştirme videosu izlemeniz yeterli. Onun dışında namlu temizliği elzemdir. Bu temizliği ben ip harbi ile herhangi bir yağ kimyasal vb. Kullanmadan yapıyorum. İp harbi yada misina ile yivli namlulu temizliği yazarsanız YouTube a yine benzer videolar bulabilirsiniz. Artı bolt kolunu kaliteli ince bir yağ ile çok çok hafif yagliyorum arada. İlaveten dolum ucu,namlu oringi gibi dışarıdan görünen o ringlere arada silikon gres sürüyorum. Bunun dışında tüfeği sökmeden yaptığım bir bakım yok. Özellikle namlu içine herhangi bir yağ sürmeyin kesinlikle ve O ringlere silikon gres haricinde herhangi bir madde sürmeyin.

• Benim kullandıklarım. Oringler de silikon metal aksamlarda PTFE kullanıyorum.

49723259-2F88-481C-AB2A-C417F3082D96.jpg

Oring içinde şöyle bir set işini görür.

C9F18338-F3B1-465F-9529-282D82135C4D.png

FX Maverick Sniper

700 mm. Superior 0.22 Cal.

700 mm. Superior 0.25 Cal.

Element Optics Helix 6-24x50 FFP

FXairguns Wireless Chronograph

6.8 L Ekstra hafifletilmiş Limitsiz Karbon tüp.

Yong Heng Air Kompresör

Side Shot Scope Cam ( Gökhan abinin hediyesi )

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Hayaksisheytan ().

• Metal aksamlara derken ? :) Namlu dışına da mı?

:thumbup:

Regülatör ana gövdesine

PCP tüpünü rahat söküp takabilmek için çok az tüfekte kalan erkek dişlilerine sürerim.

Tüfeğin hareketli oynar kısımlarına sürerim.

Silikon gress basınca maruz kalan oringler de kullanılır korur iken.

PTFE greste basınç altındaki metallerde de kullanılabilir.

FX Maverick Sniper

Yong Heng Air Kompresör

• Pcp tüpünü hiç sökmedim şimdiye kadar o yüzden dişlerine sürme ihtiyacı duymadım. Bakım için söktüğün kanısındayım. Ben genelde iki yada üç yıl kullanıp servise yolluyorum. Onun dışında namlu içi ve kurma kolu gibi yerlerin bakım ve temizliğini yapıyorum.

• Benim Tüfekte 2 regülatör var ve ayarlamak için yada regülatör basıncını azaltmak için tüpü sökmek pcp nin içindeki basıncı alman gerekiyor sadece dün 3-4 defa tüp söküp taktım. Sonuçta tecrübe ve deneyim kazanmakta lazım biraz fazla sürmüşüm yağı 1. Regülatöre kadar sızmış mesela orayı temizledim. Haftaya gene söküp temizleyeceğim mesela.

Bence ufaktan müdahalelerde bulun. Ufacık şey içinde servise gönderme bence.

FX Maverick Sniper

Yong Heng Air Kompresör

• Power plenum yapıldı ve regülatör değişti. Çekiç yayı da daha sert olanı ile değişti.

Murat bey merhaba px5 için bu kullandığınız regülatör hangi marka model nerde buluruz? Sert yayı nerde bulurum? Bu power plenum nedir nasıl yapılır kim yapar? Cevaplar mısınız? Şimdiden teşekkür ederim. Galiba px5 in standart tüpü çok stabil değil ama tüfek gerçekten çok hoş çok kaliteli

• Murat bey merhaba px5 için bu kullandığınız regülatör hangi marka model nerde buluruz? Sert yayı nerde bulurum? Bu power plenum nedir nasıl yapılır kim yapar? Cevaplar mısınız? Şimdiden teşekkür ederim. Galiba px5 in standart tüpü çok stabil değil ama tüfek gerçekten çok hoş çok kaliteli

Regülatör ve power plenum u Mustafa Emrah Kalay yaptı. Şu an yapmıyor sanırım. Sert yayı huğlu dan temin ettim. Px5 stabil bir tüfek. Ben 18.13 pellet yerine 24,25 grain solid atmak için yaptım modlamayı. Eğer pellet atacaksınız hiç kurcalamayın. Standart halinin pellet ile isabeti,hava tüketimi vs gayet iyi.

• Regülatör ve power plenum u Mustafa Emrah Kalay yaptı. Şu an yapmıyor sanırım. Sert yayı huğlu dan temin ettim. Px5 stabil bir tüfek. Ben 18.13 pellet yerine 24,25 grain solid atmak için yaptım modlamayı. Eğer pellet atacaksınız hiç kurcalamayın. Standart halinin pellet ile isabeti,hava tüketimi vs gayet iyi.

Cevap için teşekkür ederim Murat hocam aynen kurcalamasam daha iyi. Bende alır almaz hava kaçırma problemi yüzünden fabrikaya yolladım inşallah adam akıllı yapar yollarlar.

• Cevap için teşekkür ederim Murat hocam aynen kurcalamasam daha iyi. Bende alır almaz hava kaçırma problemi yüzünden fabrikaya yolladım inşallah adam akıllı yapar yollarlar.

Rica ederim.

O basit bir problem.

Merakınız var ise zamanla eliniz alışır siz de halledersiniz bu tarz problemleri.