PCP hakkında biraz bilgi alabilirmiyim?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • PCP silahlar hakkında forumda dolaşıyorum ama tam olarak derli toplu anlamak amacıyla birkaç sorum var...

Dileyim bir PCP aldım. Örneğin Hatsanınki... Bunu kullanabilmem için hangi ekipmanlar lazım. Örneğin bir PCP tüfek + bir pompa aldımmı yetiyormu? yoksa scuba tüpü ne? bağlantı hortumu ne? (100ytl den fazla) bir de tüp ne kadar sürede dolar vs.vs.

Torun K-101 Magnum 5.5mm

korfezteam.png

• PCP silahlar üzerlerindeki hava tüplerine önceden doldurulmuş olan yüksek basınçlı(3000+psi) hava ile çalışırlar. Pompa bu tüpleri doldurmak için kullanılır. Pompa kullanmak yorucu ve uzun süren bir iş olduğundan pek çok kullanıcı tüfeklerini harici bir hava deposundan doldurma yöntemini kullanır. Bu harici depo ise ekseriyetle scuba tüpü, yani bildiğimiz dalgıç tüpüdür. Hava dolumu için silahla dalgıç tüpü arasındaki bağlantı ise bağlantı hortumu denilen aparat ile yapılır. Pompa kullanıcıları bağlantı hortumuna ihtiyaç duymaz.

Yani bir PCP silahı doldurman için ya pompa, ya da scuba tüpü + bağlantı hortumu alman gerek. Ya pompa ile uğraşacaksın, ya da tüp ile daha rahat ve daha hızlı dolum yapacaksın. Bu arada scuba tüpünü de iç basıncı düştükçe doldurtman gerektiğini unutma.

Umarım yeterince açık olmuştur.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• sağol abi birçok konuyu aydınlattın. ama bunun devamı olarak biraz daha soru sormam lazım. madem ki öyle o zaman pompadan vazgeçtim diyelim zaten 300-350ytl. scuba tüpü alsam bu tüple tüfeğin tüpünü kaç defa doldurabilirim. gücü ne zaman düşer. ve bir de scubadan doldururken bişeye gerek yok dimi bağlantıyı yapıp vanasını açıp dolmasını bekliyoruz herhalde. bir de ne kadar zamanda dolar ve dolduğunu nasıl anlarız tüfek patlamasın sonra.

Torun K-101 Magnum 5.5mm

korfezteam.png

• sağol abi birçok konuyu aydınlattın. ama bunun devamı olarak biraz daha soru sormam lazım. madem ki öyle o zaman pompadan vazgeçtim diyelim zaten 300-350ytl. scuba tüpü alsam bu tüple tüfeğin tüpünü kaç defa doldurabilirim. gücü ne zaman düşer. ve bir de scubadan doldururken bişeye gerek yok dimi bağlantıyı yapıp vanasını açıp dolmasını bekliyoruz herhalde. bir de ne kadar zamanda dolar ve dolduğunu nasıl anlarız tüfek patlamasın sonra.

1. kilon 75 ve üzeri ise, spor yapmayı seviyorsan pompadan vazgeçme, pompaya bir kere para verirsin.
    2. dolum aparatı üzerinde ve bazı silahların üzerinde manometre var, dolum yaparken oradan görüyorsun silahın kaç barda olduğunu
    3. scuba tüpünü dolduracak yakında kompresör (min 200bar, heryerde olmaz, lastikçi kompresörü scubayı doldurmaz) olan bir yer bulman lazım, scubanın hacmine göre 8-10 dolumdan ...... dolum arası scuban bitecek ve tekrar doldurtman gerekecek. scubayı bedavaya doldurmuyorlar.
    4. scubayı kompresörün olduğu yere götürüp eve geri getirmen gerekiyor.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• pcp tüfeği eğer scuba tüpü ile kullanacaksanız satın almadan önce bulunduğunuz yerdeki hava dolum imkanlarını araştırmalısınız.zira bunları dolduran yerler ilçelerde pek bulunmuyor.

tüfeğin üzerinde basınç göstergesi olur.scuba tüpünden doldurma uzun sürmez.kaç defa dolum yapılacağı scuba tüpün ve tüfek tüpünün hacmiyle alakalı.siz almayı düşündüğünüz tüfeği ve almayı düşündüğünüz scuba tüpünün hacmini söylerseniz, o tüfeği kullanan kişilerden yardım eden çıkar.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• erdem abinin de dediği gibi eğer gençseniz pompa her açıdan daha avantajlı.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• desenize scuba da uzun iş... pompa çok mu zor ya... mod125i kurmaktan zormu bir kere ittirmesi? ve tahminen kaç pompada dolar tüp? mesela 10-20 mi 150-200 mü?

Torun K-101 Magnum 5.5mm

korfezteam.png

• pcp tüfeği eğer scuba tüpü ile kullanacaksanız satın almadan önce bulunduğunuz yerdeki hava dolum imkanlarını araştırmalısınız.zira bunları dolduran yerler ilçelerde pek bulunmuyor.

tüfeğin üzerinde basınç göstergesi olur.scuba tüpünden doldurma uzun sürmez.kaç defa dolum yapılacağı scuba tüpün ve tüfek tüpünün hacmiyle alakalı.siz almayı düşündüğünüz tüfeği ve almayı düşündüğünüz scuba tüpünün hacmini söylerseniz, o tüfeği kullanan kişilerden yardım eden çıkar.

tüfek olarak Hatsan AT44 ü düşünüyorum şu an. Bir PCP için uygun bir fiyat 310 ytl, teklisi... 10lusu da iyi ama 50 atış 5 şarjör eder buna göre her 5dk. da bir kere pompayı elime almam gerekir. ;rofl.;

Torun K-101 Magnum 5.5mm

korfezteam.png

• para kazanıyorsam+arabam varsa+oturduğum yere yakın dolum tesisi varsa scuba alırım.

öğrenci adamın scubayla işi olmaz.kol gücü harcamayı para vermeye tercih ederim.

okuduğuma göre doldurmak çok zor değil.üstelik yararlı.kas yapar. :D

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Kaba hesap 1 basma= 1 bar ( pompa için)

FX :love: T12 + BSA 6-24 x 44 MD Side Focus
    AA :love: S410 XTRA (Mustafa Serdar tarafından modifiye edilmiştir ;d; ) + 8-40 x 50 MD Side Focus No Name

"MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR"
    ankarateam.png

AB RH (-)

• tüfek olarak Hatsan AT44 ü düşünüyorum şu an. Bir PCP için uygun bir fiyat 310 ytl, teklisi... 10lusu da iyi ama 50 atış 5 şarjör eder buna göre her 5dk. da bir kere pompayı elime almam gerekir. ;rofl.;

at 44 iyi bir seçim olmayabilir:) biraz araştır derim tüplerinde sorun varmış patlama olmasını istemeyiz onun yerine raideri düşün hatta birazck daha koy t12 al :thumbup: pompayla raider hiç durmazsan 3-4 dakkada doldurabilirsin .

• AT-44 bazı tüp zayıflıkları yüzünden güvenli bir silah değil. En azından bir firma yetkili bu tüplerin test verilerini ve gerekli beleleri ortaya koymadığı sürece.

PCP alacaksan ben de FX T12 öneririm. Şu anda piyasadaki en uygun fiyatlı ve en iyi PCP'lerden biri.

Pompa mod 125 kurmaktan çok zor. Hafta sonu RaptorX Erdem abinin FX pompasını denedim, pompayı çalışıtırabilmek için tüm ağırlığımı(60kilo) vermem gerekti. Biraz kiloluysan daha kolay olacaktır tabii ki.

Webley Raider 10 .22

• Raider 10 luda pcp konusunda düşünebilinilir ama tahlikesi varmı bu konuyu üstadlar daha iyi aydınlatır sanırım ,10lunun tüp konusunda tekliden 0.5 mm daha kalınmış buda demekki tekliden daha güvenli.
    Pompa ile dolum zor ama 65 kg ve üstündeyseniz daha kolay olduğunu söyleyebiliriz tabi bunlara etki eden kondisyon meseleside var.

• raiderın tüpü gres yağı hariç at-44'den daha güvenlidir diye düşünüyorum. en azından amerika gibi ülkelerde satılıyorsa belli standartlarda mutlaka olmak zorundadır.

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• hoş geldin kardeş,tatil in umarım iyi geçmiştir,kayıpdın uzun zamandır :)

tatil iyi geçti diyebilirim sadece Torunumu bozdum o kadar. namlu tıkandı.

diğer öneri ve bilgiler için de hepinize teşekkür ederim. 1 basma 1 bar ise 200 basma gerekli sanırım tüpü doldurmak için... ve de bunun her basmada daha da zorlaştığını düşünürsek baya zor. tüfek olarak ise AT44 310ytl diğer bahsettikleriniz ise 1000ytl üzeri tüfekler... bunlar mümkün değil. ben şahsen Hatsana güveniyorum. öyle patlama olayı olacağını zannetmiyorum. biz nasıl burdan tüp ince tüp kalın vs. düşünüyorsak bunu yapan kişi hayli hayli düşünmüştür. sonunda kaç senelik firma ve belli birikimlerden sonra PCP üretmiş yani...

Torun K-101 Magnum 5.5mm

korfezteam.png

• hayır,
    kendilerinin tasarlayıp ürettikleri ilk PCP

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Her basma 1 bar deyil bir yanlışlık olmalı yani dediyim gibi durmazsan 3-4 dakka gibi bir sürede doluyor abartmayın okadar3-4 dakkada 200 tane basamıyacağına göre demekki 1 basma 1 bar deyildir hatsana fazla güvenme nolur nolmaz birde ben bu dediklerim başka bir formdan arkadaşın incelemsidir resimleride vardır ona dayanarak söyledim.şöyle baştan bir fiyat listesi
    weblery raider 10=800
    webley raider 1=500
    hatsan at44 10= 550
    at44 1 = 310
    yani biraz bekleyip zamanla 10lu lw namlulu raider almakta fayda var ama siz bilirsiniz.Sonuçta yaralanmak var yani..

• tatil iyi geçti diyebilirim sadece Torunumu bozdum o kadar. namlu tıkandı.

diğer öneri ve bilgiler için de hepinize teşekkür ederim. 1 basma 1 bar ise 200 basma gerekli sanırım tüpü doldurmak için... ve de bunun her basmada daha da zorlaştığını düşünürsek baya zor. tüfek olarak ise AT44 310ytl diğer bahsettikleriniz ise 1000ytl üzeri tüfekler... bunlar mümkün değil. ben şahsen Hatsana güveniyorum. öyle patlama olayı olacağını zannetmiyorum. biz nasıl burdan tüp ince tüp kalın vs. düşünüyorsak bunu yapan kişi hayli hayli düşünmüştür. sonunda kaç senelik firma ve belli birikimlerden sonra PCP üretmiş yani...

Son derece yanlış bir yaklaşım. 200Bar basıncın neler yapabileceğini iyi bilmek gerek: İnsanları öldürür. Bakımsız scuba tüpü patlamalarında yıkılan dükkanlar, ölen ve yaralanan insanlar var. Kamyon lastiklerinin bomba gibi patladığını belki görmüşsündür. İşte eline alıp omzuna yazlayacağın tüfeğin tüpündeki basınç bu lastiklernin tam 30 katı. Şakaya gelir bir yanı yok. Ayrıca forumda AT-44 ile ilgili inceleme ve tartışmalar oldu, tüfeğin tüp zayıflığı da bu incelemelerde anlaşıldı ve Allah korudu da korkunç bir kazanın eşiğinden dönüldü.
    Konu da şu: PCP Hatsan AT44-10 .177 (4.5) İnceleme incelemende yarar var.

Eğer ki diğer PCP fiyatları yüksek geliyorsa pistonlu silahlara yönelmeni tavsiye ederim. 400-500 liraya oldukça güzel ve isabetli silahlar var. İkinci el ilanlarını incelersen pek çok temiz silah da bulabilirsin.

Her basış yaklaşık bir 1 bar doğru sayılır. Fakat pompalamaya başlamadan önce tüfeğin içinde de bir basınç olduğunu unutmamak gerek. Yani tüfek 150Bar'dayken pompalamaya başlayınca yaklaşık 50 basışta 200Bar oluyor.

Webley Raider 10 .22

• Dileyim bir PCP aldım. Örneğin Hatsanınki... Bunu kullanabilmem için hangi ekipmanlar lazım.

Bomba imha giysisi lazım ;rofl.;

Şaka bi yana can güvenliği her şeyden önce gelir. Başka bir model düşünün bence de. Olmadı acele etmeyin biraz daha para biriktirinya da taksitle falan alın. Olmadı Yaylı ya da Multipump alın...

Scuba cidden uğraştıracak bir şey. Bence pompa işinizi görecektir.

Bu arada 1 pompa 1 bar derken; FX Gladiator'ı doldururken baktık. Aşağı yukarı o civarda bir şey oluyordu..

PCP: FX GLADIATOR .22cal + Gamo MD6-24x50 + Harris Bipod + Weihrauch Moderator
    Ateşli: SAFİR T14 CLASSIC S .410cal + Safir Laser Sight + Yakında: Bushnell 3-9x40 TriRail Red&GreenMD + Larue M16 RIS + Armed Forces Green Laser + QD CREE 1000lm Torch + M50 Bipod
    MultiPump: Daisy Powerline888 .177cal + Tasco 4x15
    Yaylı: Daisy 1938 .177cal
    CO2: Umarex Walther CP99 .177cal
    Kuru Sıkı: Voltran Blow Magnum Mod.2000 9mm
    [gallery]670[/gallery]ankarateam.png[gallery]671[/gallery] (UĞUR BAÇ)