SAUER 202 S CLASSIC 308 WIN.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • bir arkadaşımdan almak üzere oldugum SAUER 202 S CLASSIC 308 WIN. yivli için 500 metrede hedefi net görüp vurabilecegim bir dürbüne ihtiyacım var şuan üzerinde schvek montage ayak ve nikko 3x9x40 dürbün var ama 150 metreden öteye görüş azalıyor net bir atış yapılmıyor bu tüfege hangi dürbünü kullanmalıyım nereden temin edebilirim birde domuz avı için 308 uygun olurmu.tüfek güzel ama dürbün zayıf daha önce yivli kullanmadım kullanan arkadaşlardan yardım

• Adi gecen .308 silah cikis hizi ve enerjisi G3 ten %8 daha fazladir. Domuz icin ideal bir secim.Ancak yivli tufeklerde ozellikle surek ve orman avlarinda avin hangi mesafeden cikacagi bilinmedigi ve hareketli avin takibinin durbunle zor olacagindan dolayi yuksek zoom oranli ve paralaks ayarli durbun modelleri kullanilmaz.
    genelde 1,5-6 veya 3-12 buyutmeli 44 veya 50mm objektif capli sabit paralaksli modeller tercih edilir.Bu cercevede aslinda silah uzerinde sunulan nikko 3x9x40 ideal bir secim.Av sabit hedefe atis yapmaya benzemez.Paralax ayari yapmaniz veya avi durbunun gorus alani icine sokabilmeniz icin av hayvaninin size poz vermesinide bekliyemezsiniz.Hele birde hareketli ava atis yuksek zoomlu bir durbunle imkansiz gibidir.
    Param cok diyorsaniz Zeiss Diavari 3-12X56 4050 ytl veya Swarovski 2,5-15X56 4750 ytl. Yok ben avi belirli mesafeden ve sabitken vururum bizim avlakta poz veren domuz cok diyorsaniz 6-24 yaklastirmali bir nikko alabilirsiniz. 625 ytl.

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• Dürbün mercekleri ile ilgili biraz arama tarama yapınca bazı işler meydana çabuk çıkıveriyor

10 x 40 x 50 gibi x40 büyütmeli gerçek ve kaliteli bir mercek yapmak çok zor bir iş
    makul fiyatlardan satılamayacak kadar ince iş
    swaroski, leopold, zeiss gibi dürbün firmalarının 2,5 15 50 leri 5000 ytl iken nikkonun söz edildiği gibi 24 x büyütmeli dürbünü 1000 ytl değildir.Buradaki en önemli husus mercek kalitesidir.
    Bunu en iyi gene askerde kavradım Bixi makineli tüfeğinin üzerindeki bir rus dürbünle bakmıştım sağa sola
    baktıkça bakasınızb geliyor . Son derece net bol ılışklı harika bir şeydi
    hiç unutmam
    Bizim elimizdeki çin malı 10x40x50 şifreli yayın yapan kalanın görüntüsü gibi lakıyor bahsettiğim dürbünün netliği yanında

• Zeiss Diavari V 6-24x56 T tavsiye ederim

http://www.snipercentral.com/diavari624.htm

incelemesi burada.

Ya da Shmidt Bender PMII (Precision Marksman)

http://www.snipercentral.com/sbp2.htm

Falcon Kullanıyorum, Fiyatına göre performansı çok iyi.

http://www.snipercentral.com/menace4.htm

First Focal Plane olduğundan, Mildot her zoom değerinde sabit.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Adi gecen .308 silah cikis hizi ve enerjisi G3 ten %8 daha fazladir. Domuz icin ideal bir secim.Ancak yivli tufeklerde ozellikle surek ve orman avlarinda avin hangi mesafeden cikacagi bilinmedigi ve hareketli avin takibinin durbunle zor olacagindan dolayi yuksek zoom oranli ve paralaks ayarli durbun modelleri kullanilmaz.

sayın master verdiginiz bilgiler çok dogru ama bizim avlandıgımız avlak alt tarafı sık meşelik bu sık meşelikten sürülen domuzu üst kısımdaki düzlük alana çıkarken ateş edebiliyoruz buda birkaç saniye sürüyor domuz düze çıkıncada elimizdeki av tüfekelerinin menzili yetmiyor yivlisi olan birkaç arkadaş doya doya atıyor bizde seyretmekle yetiniyoruz domuz epeyce gittikten sonra durarak dinlenmek zorunda aklıyor arazi çok büyük bu yüzden uzun menzilli dürbün almak istiyorum dürbün ayakları schvek montage oldugu için domuz düze çıkanadek dürbünü söküp gez arpacık atışı mesafe uzadıgında dürbünü takıp atmak istiyorum inşallah olur deneyecegim( avlaktan bir bölümün resmi)

[Resim Engellendi: http://s8.directupload.net/images/081028/temp/hq5jfb9h.jpg]

• arkadaşlar kafam karıştı bahsettigim 202 s classic 308 i arkadaşımla pazarlıgı 8000$ a bitirdik tüfek 3 avda 35 adet fişek attı mke de aynı tüfegin 30,06 sı 300 wın magnumu var hangisi iyidir domuz avlayacak olsamda bu birkere oluyor menzili ve gücü çok olanını almak istiyorum daha önce yivli kullanan arkadaşlardan yardım bekliyorum. pazartesi ya ruhsata başvuracagım veya m.k.e ye gidecegim

• bence 30,06 daha makbul bi seçim olur. hem güç olarak tatmin edici hemde mühimmat temini diğerlerine göre daha kolay ^^

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• teşekkürler serdar havsut acaba 300 magnum nasıldır av tüfeklerinde magnum un menzili düşük oluyor yivlide nasıl acaba

• 300 magnum bi silah kullanmadım ama 30,06 nın isteklerinize cevap vereceğini düşünüyorum. sonuçta kullandığı fişek nato fişeği yani g3 ile aynı değerlere sahip. Mesafe konusuna gelince daha uzun menzil istiyosanızz 7,9 bi silah seçebilirsiniz. ama bu seferde mühimmat sıkıntısı ortaya çıkıyor.

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• 30-06 M1 Garand'ın kullandığı fişektir, geyik boyutunda avlar için 1km ye kadar etkili bir fişektir. 50 yıl Amerikan ordusunda kullanıldıktan sonra yerini .308 Winchester'a bırakmıştır. 3800-4000J civarı güç üretir. Fişeğin dizaynından dolayı otomatik silahlarda sıkıntı yaşanabiliyor.

.300 Winchester Magnum ise 1km içinde 1 MOA dan daha düşük isabete sahiptir be daha düz bir eğrisi vardır. Ama 30-06 dan daha çok tepmesi olduğundan destekli atışlarda önerilir. Yine büyük memelileri durduracak güce sahiptir. 4800J civarı güç üretir. Alman ordusunun kullandığı G22 tüfeğinde de kullanılır. Walther WA2000 Sniper tüfeğinde de kullanılır (isabeti yüksek olduğundan)

.308 Winchester ise daha kısa olduğundan, daha kısa mekanizma kullanan büyük memeli avında daha çok tercih edilir. 3500J civarında güç üretir. 30-06 ile benzer balistik özellik gösterir. Heckler&Koch Firmasının meşhur Büyükbaba G3 Tüfeğinin fişeğidir ...

Seçim bana kalsa daha düz atış için .300 winchester seçerdim. Fişeğin kolay bulunması açısından .308 derdim.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• teşekkürler geri tepme çok önemli çünkü ayakta atmak zorundayım destekli atış nadir olur.özel av mermileri ile 308 de iyi iş gördügünü söylüyorlar 300 magnum çok teperse iyi degil 308 le atış yaptım omzuma çok az darbe yaptı

• acaba 300 magnum nasıldır av tüfeklerinde magnum un menzili düşük oluyor yivlide nasıl acaba

300 magnum hem uzak atışlar için hem de yakından çok ii bi kalibredir. 30-06 dan farkı mermi çekirdeği brz daha büyük ve daha çok teper fazla baruttan dolayı. 30-06 ya göre 300 kalibre domuz avında daha avantajlıdır çünkü daha çok etki yapar ama dediğim gibi tepmesi brz daha az olsun diyosan 30-06 seç. Benim kişisel tercihim 300 win magnum.

• olsada bi 300 magnum denesem buralarda yok tepmesinden korkuyorum dengemi bozarsa kötü çünkü peşpeşe atmam gerekiyor

• Sayin Fadirali ikinci el bir sauer icin 8000 dolar vermek benim isim degil. Gecen sene ikinci elde 4000 dolara bulmak mumkundu.Son iki yilda ne olduysa MKEK Fiyatlari ikiye katladi.Butun dunyada sag el standart uretim olup genelde sol el ozel uretimdir ve muhtemel biraz daha pahalidir.Bizde talepten dolayi sag el 8500 dolar sol el 6500 her isimiz ters neremiz dogruki ? Yanlis hatirlamiyorsam Temmuz 2005 te bu silahin MKEK fiyati sadece 4400 YTL idi.25 Aralik 2005 tarihinde KDV dahil Fiyati 4410.11 dolardi. Anlamsiz bir talep ve kisitli ithalatla bugun adeta ihaleyle alanin elinde kalan bu silah bu parayi etmez.Sakin bunu silah kotu olarak algilamayin.Ford focusta iyi araba ama 100.000 euro verirmisiniz yoksa gidip mercedes mi alirsiniz ?
    O silah mazallah MKEK tarafindan 25 tane ithal edilse fiyati oylebir duserki sasarsiniz.
    Bence piyasadaki ikinci el altarnatiflere bir daha bakin veya Remington M700 u tercih edin.
    Kalibreye gelince bu konudada kararsizsiniz. 30.06 Sp Universal ve en iyi alternatif 600 metreye kadar is gorur. .300 WM asiri tepmesine karsi gercekten guclu ve usta ellerde +1000 metrelerde olumcul bir muhimmat. Ama 150 grainle 100-200 metrede vurdugunuz domuzun 4 nala kacmaya devam ettigini gorurseniz sasirmayin ?
    Herseyden once kagit ustundeki doneleri bir kenara birakip gercekci olmak lazim.Hangi silahi yada hangi muhimmati secerseniz secin hele birde yuksek yakinlastirmali bir durbunle , Ayakta birakin ikinci atisi bence ilk atisi bile yapamazsiniz. 500 metrede hemde ayakta soluk alsaniz kilagi en iyi ihtimalle 1 metre sapar.
    Birde .300 WM teptimi kilaginin ucunda domuz yerine gok yuzunu gorursunuz.Hadi avi bir daha bulda ikinciyi at. Imkansiz. Varsa benim diyen beri gelsin!
    Size ve nasil nisanci olunur diye soran arkadaslarima bir tavsiyem var 200 liraya kiyip yuksek yakinlastirmali cin mali bir durbun alip 2x5 citanin uzerine monte edip 500 metrede 1x1 metrelik bir hedefe kilagiyi oturtmaya calisin.Eminim once hedef nerde diye bi 5 dakka ariyacaksiniz! Buldunuzmu ? 40 yakinlastirmali bir durbunle 5 saniyeden fazla kilagiyi hedefte tutabilirseniz ilk atisi yaptiniz. Daha sonra citayi 45 derece yukari ve 45 derece saga cevirip 10 saniye icinde kilagiyi tekrar hedefe oturtmayi deneyin. Eger bunuda yaptiysaniz o zaman ister .300WM alin ister .50BM siz istisnasiniz.
    Yapamadinizmi O zaman yazdiklarimi birdaha okuyun yada ozetle .Remington M700(veya ne isterseniz) 30.06 Sp(veya .308W) + Zeiss Diavari 3-12X56 .
    Sunuda soyleyeyim tum bunlardan sonra 300 metrenin uzerinde kacan bir domuza ayakta 3 atistan 1 i degerse iyi aticisiniz hemde cok iyi bir atici .
    Ama 3 atistan 2 si degerse bu sizin sadece sansli oldugunuzun isaretidir iyi atici oldugunuzun degil.

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• sayın master verdiginiz bilgiler çok degerli bugün 308 le dediginiz gibi bir atış denemesi yapacagım ama zannetmiyorum kaçan domuza fazla isabeti çünkü 3x9x40 dürbünü tam zumlayınca duran hedefi artıkıla getirmek bile çok zorlaşıyor bugünümü ona ayırıp denemeleri yapacagım ama hevesim yüzde elliye düştü yazdıklarınız hiç aklıma gelmemişti teşekkürler akşama sonuç bilgilerini veririm

• Türkiye şartlarında, MKEK politikaları belirleyici oluyor.
    En pahalı mermi .30-06, en ucuzu ise .308 ve 150 grain, 180 grain gibi iki seçeneği var. .30-06 ve .300 WM ise tek seçenekli. .300 WM un Türkiye için abartılı olduğunu düşünüyorum ama Türkiye de .375 HH Magnum tercih edenler de var. (Bakarsınız gergedan falan çıkar, belli mi olur)
    .308 ile .30-06 nın balistik değerleri çok yakın. Aradaki enerji farkı %10'u bulmaz.

Bu koşullarda, benim tercihim .308 Remington M 700 olurdu.

• arkadaşlar kafam karıştı bahsettigim 202 s classic 308 i arkadaşımla pazarlıgı 8000$ a bitirdik tüfek 3 avda 35 adet fişek attı mke de aynı tüfegin 30,06 sı 300 wın magnumu var hangisi iyidir domuz avlayacak olsamda bu birkere oluyor menzili ve gücü çok olanını almak istiyorum daha önce yivli kullanan arkadaşlardan yardım bekliyorum. pazartesi ya ruhsata başvuracagım veya m.k.e ye gidecegim

ikinci el böyle bir silah kesinlikle 8000dolar etmez,

:thumbup: HW 97K 5,5 :thumbup:

zigana k 9x16

perfectline crosbow 80lbs

fusilrobust 16 (1913)

huğlu özel yapım süperpoze

huğlu standart süperpoze

crossman 2100 airpump

gamo cfx 4,5 :thumbup:

• degerli abicim sen ne tavsiye edersin 308 mi 30.06 mı 300 magnummu ben bu domuzu uzak mesafede yivli ile poz vermedigi takdirde vuracagımdan pek emin degilim