PCP Hakkında bilmediklerim

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • İşte bende diyorum zaten, adı dandik diye çıkmış ortaya o nedenle Hatsan birkere ününü kaybetmiş, yapsa da alınmaz hani bazı arkadaşar diyor ya neden hatsan kaliteli silah yapmıyor diye, yapsa fiyatı artacak 1000 ytl üstüne çıkacak ama yine kaliteli olsa da Hatsan diye kimse almayacak yani adı çıkmış 9 a inmez 8 e misali, o nedenle yapmasına da gerek yok, zaten çamurlanıp kötüleneceği için neden uğraşsın adam, biz hemen yerli üretimi çamurlamaya alışmış bir millet olarak karalar geçeriz yapıcı değil yıkıcı davranırız, yerli üretim ve yerli sanayi gelişmez, yurt dışı ürünlere para verir alır paramızı yurt dışına aktarırız.

Hatsan AT44WX-10 .22 + Nikko Stirling Targetmaster 10-50x60 MD

Pek yakında : Nikko Stirling Diamond 10-50x60 MD :love:

Hatsan Mod 95 Sas 4.5 Cal + Gamo 3-9x40

Diana Mod 26 4.5 Cal + Optima 1x40 RedDot

FX Revolution .22 + Nikon Buckmaster 4.5-14x40 Mil Dot

ankarateam.png

• Official Post

Emre gereksiz bir sürtüşme oluşmasın, hatsan için özellikle forumlar yıllardır minik düzeltmelerle yüksek kalite yakalanabileceğini anlattı, yerli sanayi için sözlerinize katılmakla birlikte, ben Hatsanı istisna olarak görüyorum, Türkiyede dünya çapında yüksek teknloji üreten firmalarımızda vardır ve yenileride olacaktır.

• Bende bu konuyu fazla uzatmak istemiyor ve gereksiz polemiğe girmek istemiyorum, bu konu hakkında tekrar yazı yazmayacağım sadece son bi söz söylemek istiyorum ucuz ve kalitesiz malı öven biri değilim, anlatmak istediklerim yanlış anlaşılmış, hatsanı da öven biri değilim sadece gerçekleri yazdım.

Başka bir yazımda belirttiğim gibi ne kadar ekmek o kadar köfte, yani pcp piyasasında kaliteyi arayanlar parayı basar FX alır, bu hobi için yüksek meblağlarda bütçe ayırmak istemeyenlerde başka pcp leri seçer, benim tek söylediğim bu, yani çamur atıp durmak yanlış, Hatsan fiyatına göre bir tüfek, fiyatı makul kendi çok da kaliteli değil, FX de fiyatına göre bir tüfek, yüksek fiyatları var ama çok kaliteli, tek söylemek istediğim bu, bende hem FX Revolution hem Hatsan var, birisi PCP nin en üst sınıfı diğeri en alt sınıfı :) yani herşey ederine göre, Hatsan ı çamurlayıp durmanın bir alemi yok.

Hatsan alan kullanan arkadaşlardan da şu ana kadar bir şikayet yok, bende kullanıyorum sorunum olsa seve seve yazarım gizlemem, ilerde belki sorunları çıkar bunları paylaşırım, çünkü forum bir paylaşım ortamı ve şeffaf olmalı herkes herşeyi bilmeli, hatsanın da başka PCP nin de sorununu herkes yazmalı.

Sagılarımla

Hatsan AT44WX-10 .22 + Nikko Stirling Targetmaster 10-50x60 MD

Pek yakında : Nikko Stirling Diamond 10-50x60 MD :love:

Hatsan Mod 95 Sas 4.5 Cal + Gamo 3-9x40

Diana Mod 26 4.5 Cal + Optima 1x40 RedDot

FX Revolution .22 + Nikon Buckmaster 4.5-14x40 Mil Dot

ankarateam.png

• Çamurlanır falan diye yazıyorsun hala. Çamur atıyoruz yani ? Dediğini anlıyorum şahsen, yanlış anlama yok. Sürtüşme amacım yok hepimiz aynı hobinin çekim alanında olduğumuz için buradayız. Hatsan alanların şikayeti yok demenin de alemi yok çünkü şikayet var. Niyetin iyiyse forumu iyice baştan sona oku sonrada yazdıklarına bak.

• Başka bir yazımda belirttiğim gibi ne kadar ekmek o kadar köfte,..

Ben sadece şu söylemek istiyorum. Hatsan bugün dese ki "Çok güzel akçaabat köfteden bol bol veriyoruz", eminim pek çok kullanıcı ekmeğini ona göre alıp koşar. Ben halatüketicinin çoğunun Gamo parasını Hatsan'a seve seve vereceğini düşünüyorum. Ama malesef Hatsan ekmeğimizi Gamo kadar bile dolduramadığı gibi bir de eleştirileri önemsemiyor, "bilgisiz, yeni müşteri bana yeter" zihniyeti güdüyor.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Yine biliyorum yanlış anlaşılacağım. Ama yazmadan da olmuyor. Arkadaşlar Fx gibi bir canavar 100 de 4 arıza ile çalışırken Hatsan %60-70 arıza oranı var. Arada 15 kattan fazla arıza yaşama riskiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Amaaaaa bir okadar da fiyat farkı var arkadaşlar abiler kardeşler .(250 ytl vs. 4000 ytl). Ben ikiside denk demiyorum. Ancak iktisadi anlamda hesap ortada.Kimi der 100 ytl ayakkabı alırım 10 ay giyerim , hemde marka olur. Kimi de derki 10 ytl den 10 tane alırım. Her ay yenilemiş gibi olurum. En son 1,5 sen önce hatsan kullanmış; hala aynı sanan arkadaşlarım var burada. Yada hatsandan başka tüfek kullanmadan fütursuzca hatsanı savunanlarda. Benim için tek bir konu önemli. Nasıl FX in arkasında Mustafa Bey varsa ; Hatsan da pek farklı değil arkadaşlar. Ondan değilmidir ki bir haftadır bir AA curcunası sürüp gidiyor. Sonsuz saygılarımla

• Doğru insan yazmadan edemiyor :)

Hatsanın arızaları; göz göregöre kalitesiz malzeme kullanmaktan, mühendislik bilgilerden yoksun üretimden, dış piyasa için kalite kontrolden geçemeyen ürünlerin yurt içinde satılmasından kaynaklanır. Biri 1cm diğeri 1,5cm. grupman yapsa 25 meterede, kıyaslama olur. Aynı sağlamlıkta ve mühendislik hesaplarıyla yapılmak koşuluyla?

• dün webley raider ile atış yaparken kurma kolu bir anda sertleşti, şarjörü zorda olsa çıkardığımda bir tane o ring avcuma düştü. :wacko:
    nerden çıkmış olabileceğini anlamaya çalışırken pellet iticinin namluya girdiği sarı kısımda o ringin girebileceği bir yer olduğunu farkettim. :him:s
    fakat o ring pellet yuvasından çap olarak haliyle daha geniş olduğunda içeride kalan bu yuvaya iğne kullanarak ve de çok ama çok zorlanarak taktım. X(
    takmadan önce yatagundan aldığım silikon gresten biraz sürdüm ama takana kadar gres falan kalmadı tabi ;hirr;
    neyse , 2-3 şarjör daha attıktan sonra tekrar yerinden çıktı hikaye başa döndü ;( o ringin iç kısmından yırtılmaya başladığını farkettim
    silahın atış sesi de moderatöre rağmen artmıştı.

şimdi bu işte tecrübeli arkadaşlara sorum;

1-o ringi taktığım yer doğru mu?

2-o ringi takmak için daha kolay bir yol var mı?

3- http://www.yatagun.com.tr/deta…guns_Oringler=&ID=650 bu linkteki 3 numaralı o ringler de bu iş için biçilmiş kaftan olmalı ^^

şimdiden teşekkürler...

webley raider 10 lw .22 cal 6-24x40 tasko aoe :thumbup:

• Official Post

YataGundaki O Ringler tam olur,
    O Ringi takarken namlu tarafından O Ringin gireceği yere kadar harbiyi it ve orada tut, sonra O Ringi tak daha kolay olur,
    Gres takarken kaybolsa bile sorun olmaz, pelet itici milin kenarına (baş kısmına) da arada bir hafif gres sürün O Ringi beslesin.
    Taktığınız yer doğru.

• Buna benzer bir sorun benimdebaşıma geldi oring düştükten sonra asla atış yapmayın susturucuya pelletler çarpar oring düşmesinin tek nedeni bence kurma kolunun tam kapatılıp aşşağı doğru çekilmemesi onun dışında 2000 atışta hiç bir şekilde düşmedi.Ama bir neden daha var silahı yağlarken normal makina yağı ile namluyu asla yağlamayın oring şişiyor tüpü temizletebilirseniz temizletin ben kendim söktüğümde içinde zift gibi bir yağ çıkardım temizleyene kadar canım çıktı :

1.Taktığınız yer doğru.

2.(Mustafa Serkdar +1 ) ataç varsa ucunu bükerekde deneyin.

3. Evet.Piyasadaki oringlerden çok daha kaliteli .

• Şunu da unutmamak lazım, Hatsan 1.500 ytl lik pcp çıkarsa kimse almaz, bizler yani Türk tüketicileri böyledir, Air Armas a Diana ya 1.500 YTL veririz ama hatsan 1.500 ytl ye kaliteli bir tüfek üretse yerli malı yaaa ne olacak kalitesiz deriz çamurlarız...

Hayır arakdaş yapsın alırız kaliteli olsun yerli olsun alırız der dediğinizi duyar gibi oluyorum ama inandırıcı değil, kaliteli tüfek istiyorsanız Galdiator var T12 var buyrun alın onlar 1000 ytl üzerinde tüfekler

Birşeyleri yargılarken fiyat/performans oranı gözden geçirilmelidir, Hatsan'ın son PCP silahı AT44-WX10 fiyatına göre gayet iyi ve performanslı bir tüfek, hemde kampanya ile onlarca tüfek sattılar yanında bir adet yaylı tüfek, pompa dürbün vs de vardı, bu yönden bakılınca çok ucuza gelen bu pcp fiyatına göre gayet başarılıdrı, yerli üretimi kötüleyip durmayalım lütfen

g;$i ;d; ;d;

• açıklamalar için mustafa bey'e ve serkan kardeşime teşekkür ederim. x;.z
    yatagun'dan o ring siparişlerini geçtim. birazda pelet aldım. ts 22'den 4 kutu kalmıştı hepsini aldım deneyelim bakalım nasılmış? ;tufey#
    yalnız 5,5 luk peletlerde bi azalma var. crosman wadcutter, Gamo Pro Hunter, pro magnum falan ne zaman stoklara girecek acaba?
    bir de serkan kardeşimden ricam;
    hem ben hem de bilmeyen diğer arkadaşlar için ataçla o ring takma yöntemini biraz açıklarsa çok makbule geçer. :thumbup:

• Bana daha pratik geldiği için öyle bir yol izledim sonuçta o kadar ince bir bölgeye takmak epey hassasiyet istiyor harbi ince allen yine daha da pratikleştiriyor size nasıl kolay gelirse öyle yapın çeşitli pratik çözümler yaratın.İmkanınız varsa fx pelet deneyin çok daha iyi sonuç veriyor gamolara göre.
    İsabetli atışlar.

• iyi akşamlar değerli forum üyeleri webley raiderimle 2500-3000 atış yaptım. biraz bir güç düşüklüğüde var.Acaba bende tüfeğin namlu ucu o ringini fxlerin oringleriyle değiştireyim mi bs,;s

FX T12 Gamo Matrik 4-16x50 AO
    DİANA Mod 52 5.5mm

• Oringle alakası yok diye tahmin ediyorum güç düşüklüğü aşırı derecede değilse tüfeğe ya tam hava basmıyorsunuz yani 200 bar.Güç düşüklüğü olduğu kanataine nerden vardınız ? Ayrıca oring düşerse sadece güç düşüklüğü olmuyor aynı zamanda şarjorde kuruluken bolt çok zorlaşıyor.

• ben o ringin eskimesi ve hava kaçırabileceği konusunda bir fikir yürüttüm.bu yüzden değiştirsem mi yoksa değiştirmesem mi diye sizin fikirlerinizi almak istedim iyi günler.

FX T12 Gamo Matrik 4-16x50 AO
    DİANA Mod 52 5.5mm

• bence değiştir arkadaşım. 2500-3000 atış demişsin şimdiye kadar hiç değiştirmemişsen muhakkak biraz aşınma vardır.
    fx o ringler çok kaliteli fiyatı da makul. :thumbup:

• Yeni her zaman yeni dir.
    Eskidiğini düşünüyorsan orjinalini al tak.
    Ama uyarmakta fayda var:
    Bu tür o ring değiştirme işi tüfeğin garantisini bozmasın.
    Yatagun dan teyidini almakta yarar var. g;$i

• PCP tüfeklerin tüplerini basınçlı olarak saklamakta fayda vardır, ama dikkat edilmesi gereken konu tüpün ısı kaynaklarından uzak tutulmasıdır (mesela tam dolu vaziyette güneş alan yerde kalması, araçta bırakılması) basınçlı olarak saklamak tüpün içerisine nem girmesini engelleyecek contaların ömrünü uzatacaktır. Sıcak havalarda tüpü saklarken biraz düşük basınçta saklayıp güvenlik aralığı bırakmakta fayda var. Ayrıca nemli iklimlerde ve mevsimlerde eğer nem kapanı kullanmadan tüpü dolduruyorsak , el pompasıyla hızlı bir şekilde nemini tahliye etmeden dolduruyorsak (normalde el pompası ile tüpü doldururken 10 dakikada bir pompanın soğumasını bekleyip , gladiator gibi büyük hacimli tüplü silah dolduruyorsak pompadaki nemi tahliye vanası yoluyla boşaltmak gerekiyor.) tüpü 20-30 dolumda bir tamamen boşaltmak tavsiye ediliyor (weihrauch tarafından)

Hatsan pradatör kullaniyorum hatsan ponpayla ne kadar havaş doldurdamda ısınma az bile olsa ponpanin içinden su çıkıyor acaba tüfeğe zararı varmıdır

• Hatsan pradatör kullaniyorum hatsan ponpayla ne kadar havaş doldurdamda ısınma az bile olsa ponpanin içinden su çıkıyor acaba tüfeğe zararı varmıdır

Tüpün içindeki nem zamanla çekicin vurduğu valfin oringlerini ve yayını bozuyor eğer tüfekte regülatör var ise zaten regülatör ün en büyük düşmanı nemdir .

Birde tüfeğin tüpü çelik ise zamanla tüpü içeriden çürütmeye ve buşekilde uzun kullanım sonrası patlama riski de vardır.

Özet olarak tüfeğin en büyük düşmanı nemdir

FX Dreamline Compackt 5,5 mm + zeiss 5*25*50 ffp satılık

kral puncher np01 5,5mm + leapers 3-12*44 mini swat mildot satılık

reximex tormenta 5.5 mm + tac vektor 4-16*50 sf satılık

kral mortal 5,5 + tac vektör sentinel 4-15x50 e-sf satılık