Trap ve Skeet konusunda yardım

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Ben bi tane yivsiz tufek almak ıstıyorum. ancak amacım avlanmak degıl. konudada belırttıgım gıbı trap ve skeet ıcın. yanı sadece hedef vurma amaclı. ama almısken de ıyı bır tufek olsun ıstıyorum. okuyarak ogrendıgıme gore atıcılık ıcın en uygun tufekler ya superpozeler yada cıft kırmalar denıyor. ancak superpozeler daha yaygın. ben de bunun hakkında sızden bılgı almak ıstedım. ayrıca bu ıs ıcın ayrı bır ruhsata mı ıhtıyac var yoksa av ruhsatı mı cıkartmak gerekır? sıtede baktım yıvsız tufek ıcın ıstenılenlerın yazdıgı bıe yer de bulamadım. yardımcı olursanız sevınırım. ayrıca kalıbre olarak hangı tufekler uygun ve hangılerı sorun cıkarmaz? muhımmat acısından hangılerı rahattır?
    bu arada su tufege de hasta oldum. sarsılmazın urettıgı bır superpoze. buna da yorumlarınızı beklıyorum. ıyı bır secım olur mu sızce?

http://www.sarsilmaz.com/urun_alt.php?id=38

Teknik Özellikler

Kalibre 20

Namlu Boyu 61cm. - 66cm. İçten Şok.

Fişek Yatağı 76mm. Magnum

Çalışma Şekli Ejektörlü.

Emniyet Otomatik ve Selektörlü.

Diğer: Gravür işlemeli kapaklı sandık. Selektörlü otomatik emniyet ve ejektör. Ortopedik el kundağı. Kompansatörlü ve hava soğutmalı namlu köprülü fiber optik arpacık. Boy ve yüksek ayarlı pusulalı dipçik. 2 yıldız dipçik ve el kundağı. Şok, şok anahtarı ve Allen anahtarı.

[Resim Engellendi: http://img231.imageshack.us/img231/7779/29129528fl7.th.jpg][Resim Engellendi: http://img144.imageshack.us/img144/7905/23113512xr8.th.jpg]

;tufey# Webley Patriot .22 (1.Nesil) 3-9x 40 MD Remington (İlk Göz Ağrısı)

+;tuftabV# Hatsan Mod 125 .22 3-9x 50E Tasco

• merabalar bu konuda standartlara uygun bir silah almak istersen 76 namlu bir tüfek alman lazım bu süper poze ve tek tetik olmalı bu spor için ayrıca bir ruhsat alınmıyor tüfeğin ruhsatlı olması yeterli av ruhsatı gerekli değil ve bunun için bir av kulübüne üye olman veya onlara danışman mantıklı olur ayrıca atıcı sporcu lisansı çıkartman gerekiyor bence avrupa bir silah almalısın çünkü türk tüfeklerinin tetikleri çok sert olduğu için bu sporda dezavantaj sağlıyor ama başlangıç için huğlu gibi sarsılmaz gibi bir tüfekte olabilir bu spor çok zevkli dir ama pahalı bir spordur bilgilerinize. :thumbup:

Weihrauch hw 97 k 4.5 mm. ;tufey#

• merabalar bu konuda standartlara uygun bir silah almak istersen 76 namlu bir tüfek alman lazım bu süper poze ve tek tetik olmalı bu spor için ayrıca bir ruhsat alınmıyor tüfeğin ruhsatlı olması yeterli av ruhsatı gerekli değil ve bunun için bir av kulübüne üye olman veya onlara danışman mantıklı olur ayrıca atıcı sporcu lisansı çıkartman gerekiyor bence avrupa bir silah almalısın çünkü türk tüfeklerinin tetikleri çok sert olduğu için bu sporda dezavantaj sağlıyor ama başlangıç için huğlu gibi sarsılmaz gibi bir tüfekte olabilir bu spor çok zevkli dir ama pahalı bir spordur bilgilerinize. :thumbup:

Aslında çokta pahallı değil
    Yani pahallı olan bir tek silah
    Fişkeler 15 ytl ye 25 adet
    30 ytl ye 150 plaka
    120 ytl ye evladiyelik (eli tornavida tutabilen biri için tabi ) trap makinası
    Ha birde tek olmuyor olurda zevkli olmuyor.
    Ben aldım çok keyfli atışlar yapıyorum.Şaka bir yana insanın atıcılığıda enteresan bir şekilde gelişiyor.eskiden çullukları izlerken şimdi çatır çutur arada vuruyorum ;şrofls;.#hims

• yani tabi kendi çapında yapılırsa daha ucuza mal edilebilir ama benim söylemek istediğim mesela iyi bir trap tüfeği 2000tl den başlıyor ve trap turnuvaları şehirler arası ve ilçelerde oluyor kendi poligonunuz yoksa eğer yani kulübün falan,gitmesi gelmesi, katılım ücretleri, prof atıyorsa en az 2 kutu fişek birde dereceye girersen bunun elemesi dağa taşa sıkıyorsun sonra birde bakıyorsun ki getirdiğin 6 kutu fişek bitmiş ama şunu söylymyliyim çok zevkli bir spordur. :thumbup:

• bılmedıgımden soruyorum... 76 namlu veya 66 namlu nun farkları neler acaba? neden 76 olması gerekıyor. bır de avrupa tufek alma ıhtımalım yok cunu cok pahalı oluyorlar. ben avlanma ımkanım olmadıgımdan ve zevk ıcını dusunuyorum bu sporu. yanı ya kendıme bır trap makınesı alırım 150 ytl ye yada trap polıgonlarına gıderım. fısek malıyetlerı cok dokunmaz. cunku gıttıgımde oyle cok fısek harcamam yanı. 2 yada 3 kutu harcarım haftada bır kez. en cok dusunduren sey tufek benı. ıyı bır superpoze almak ıstıyorum ama maxımım cıkabılcesegım rakam da 1500 YTL olur sanırım... bıde bu lınkte koydugum tufek olmaz mı? acıkcası tıpı ve gravurlerı de cok hosuma gıttı ne yalan soyleyeyım. ondan da soruyorum bunu ısrarla bıraz...

• 76 namlu olmasının sebebi poligon makinalarından çıkan plakalar 1 saniyede 75 metreye varıyor hemen hemen. çok hızlı olmanız gerekiyor yani ve 76 namlu tüfekler daha uzun mesafelere saçmaları fazla dağıtmadan atar o yüzden trapçılar hep 76 namlu seçerler ama bu 71 namluyla bu spor yapılmaz anlamına gelmiyor tabi ve siz tahminime göre daha çok kendi imkanlarınızla atış yapmayı düşünüyorsunuz yani poligonlarda değil ama bence bu atışlara poligonda başlayın çünkü poligon çok zevklidir at diye bağırdınızmı plakayı otomatik olarak fırlatır ama o 150 tl lik makina bunların yanında çok çok yavaş atar.bence 1500tl ye huğlunun özel olarak ürettiği trap tüfekleri var yüksek kundak tek tetik ejek tör selektör hepsi var sarsılmazda iyi bir tüfektir ama av olarak bence tabi, sadece bir tüfeği beğenip hemen onu alma biraz bayileri gez ve trap için tüfek aradığını söyle çok daha güzel tüfekler var ama türk malı alıcaksan bence huğlu veya sarsılmaz al diye tavsiyede buluna bilirim.

• benım bu konularda cok bılgım olmadıgından soruyorum. cok oldu sorularım bıraz ama..... :) Sarsılmaz mesela bu tufege 76 namlu takar mı ozel olarak konusulsa? sızın bılgınız var mı acaba bu konuda? bır de mecburı yerlı alacagım cunku yabancılar cok pahalı oluyor. en ucuzlar 1000 eurolarda baslıyor. sarsılmazlar daha cep yakmayan cınsten onlara gore... bu arada ılgılendıgınız ıcın cok tesekkurler...

• Trap ve skeet iki ayrı daldır. Trapta standart olarak 12 kalibre ve 76 namlu süper pozeler kullanılırken, skeette 71 namlu süperpozeler kullanılır.
    Tabi bu demek değilki yarı otomatik silahlarla atıcılık yapılmaz ama standart olarak süperpoze kullanılır. Eğer oralarda skeet ve trap poligonu varsa git ikisinide dene, çünkü ikisi birbirinden çok farklıdır. Böylece hangisini beğenirsen ona göre tüfek alırsın. Bana sorarsan skeet dalını seç ama tabi bu benim kişisel görüşüm. Skeette traptan farklı olarak değişik açılarda plaklara değişik mesefede ön atarak atış yapılır. Mesela skeetteki mevcut 8 istasyondan 4. istasyonda plak'ın 1 metre önüne atmazsan plak kırılmaz. Ayrıca kuş avı için pratik yapmak istiyosan skeet daha yararlıdır. Bu arada eğer lisans çıkartıp yarışmalara katılmayı düşünüyosan trapta 1 plak için 2 hakkın varken skeette tek hakkın vardır. Bu da trapta daha çok mermi harcarsın anlamına gelir. Ama eminki trapçı arkadaşlarında kendilerine göre trap atışını sevmek için birsürü sebepleri vardır. ;şrofls;.

Atıcılık ve avcılık federasyonu web sitesi http://www.taf.gov.tr

• trap tüfeklerinde kundak daha yüksektir sizin baktığınız noktanın biraz üstüne atar. 76 cm namlu ve tam sokludur. 1500 tl bütce varsa bence sarsılmaz yada huğlu alın derim ama sadece atış yapmak için alıcaksanız bende atış için özel üretilmiş tüfek almanızdan yanayım ortalama trap yada skeet tüfeği
    5 atış yolu vardır her atış yolunda 3 fırlatma makinasi vardır her biri birbirinden farkılı yön.,hız ,yükseklik değerleri vardır nerden cıkacağını bilmediğiniz bir plağı beklemek beya heycan verici cıkışı ile birlikte bir süre izleyip yükselmesi beklenir silahla takip hareketi durdurulmadan tetik düşürülür bu arada o heycanla vurana kadar fişek atmak istenir vuramaz sanız 2 fişeğide düşünmeden atarsınız sketten daha fazla fişek harcanır genelde
    ben skeet atışı yapmadım ama trap cok zevkli bir spor
    en önemlisi atış kulaklığı ve gözlüğü daha sonra yelek ve adını unuttuğum ayakkabının iplerine takılan namlu dayamak için kullanılan deri parçası ayakkabıyı kirlenmesi diye alınmesı gereken malzemeler ama bence poligona git atış tekniklerini ve sana en iyi uyum sağlayan silah ölçülerini öğrenmen önemli bence sana uymayan silah kullanırken senin gördüğün yeri ile silahın namlusunun gördüğü yer farklı olabilir ve tetik düşürürken farkında olmadan yapılan hareketler vardır ben namluyu aşağıya cekiyordum bunlar öğrenilmeli

korfezteam.png

• estağfurullah bildiğimiz kadar her türlü bilgiyi vermekten memnuniyet duyarız ama avcı arkadaşımın söylediği gibi önce skeet mi trapmı ona karar ver hoş gerçi ikisinide ayarlı kundak 71 namlu bir tüfeklede yapabilirsin ama bence önce bi av bayine gidip sor bu poligonlar nerde gidip ikisinide dene ikiside hoşuna giderse bu şekilde bir tüfek al bence kundağını istediğin gibi ayarlayabilirsin ve olabildiğince geniş bantlı bir tüfek al.

• verdıgınız bılgılerden dolayı hepınıze cok cok tssekkur edıyorum. sımdı son bır sorum kalıyor. ankarada trap ve skeet ıcın polıgon bılıyormusunuz acaba? ben ınternette aradım ankarada bır polıgon gorunuyor ama ne numarası ne de adresı var... hepınıze cok tesekkur edıyorum...

• Bende bir ara trap'a heves etmiştim ^^ kayın babamdan aldığım emanet poze ile bir kutu trap fişeği aldıktan sonra soluğu poligonda aldım babam ve kardeşimle birlikte.Tesadüf poligon sorumlusu tanıdık çıktı çaylarımızı yudumlarken babam benim nasıl güzel bir atıcı olduğumdan köyde ava gittiğimizde yaptığım şovlardan askerden getirdiğim belgelerden felan bahsetti.(keşke bahsetmez olaydı)Bu arada tüfeğimizin trap 'a uygun olmadığını aldığımız fişeğinde son yönetmeliklerce kabul edilmeyeceğini ama sorun olmadığını felan söyledikten sonra bizi polgona aldılar,yanılmıyorsam Ukraynalı bir eğitmenle beraber başladık atışlara 20 atışta ancak 4 tane vurabildim ;şrofls;. ve ogüne kadar bu kadar ezildiğimi hiç hatırlamıyorum u½%; ayrıca belirtmek istiyorum çok pahalı bir spor aylık antreman yapmak için en azından 450 tl gibi bir rakam söz konusu ayrıca tüfekler 5-6 bin tl gibi fiyatlarda elbisesi yeleği ayakbısı şabkası derken baktım beni aşıyor görüp göreceğim o oldu saygılarımla.(bir daha önünden bile geçmedim poligonun) :thumbup:

EVLİ MUTLU ÇOCUKLUYUM ^^

MARAŞLIM BİR HAMASET DESTANI NAKŞEDİLDİ BAĞRINA
    YURDUMUN ARSLANLARI ÖLDÜ İMAN UĞRUNA

emrahkazici@hotmail.com

• bizim burda var trap poligonu arada bi gidiyoruz ama dağın başı olduğundan çok soğuk oluyor titreye titreye atış yapmak çok güzel ;şrofls;.;kihhik, ben 3te 1 yapmıştım fazla atmadım genelde havalıyla atış yapıyorum orada ;grin;

Hatsan Mod 95 sas .177 + 3-9x56 tasko
    Ekol viper 4.5''
    Tanfoglio Witness 1911

Milli ülküye, tam bir
    bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin, büyük
    millet olduğunu, bütün medeni alem, az zamanda, bir kere daha
    tanıyacaktır. ~Mustafa Kemal Atatürk~

• Kardeş bena soracak olursan 71 namlu ikiside kaval şoklu bir skeet tüfeği al ankarada polugon yok bildiğim kadarıyla varsada öğrenirim orada atıcı abiler var onlara sorarız skeet hem zevkli hemde trap a göre yarı yarıya maliyeti düşük ben bu sporu yapıyorum gercekten zevkli tavsiye ederim.makina almana gerek yok poligonlarda var 7,5 lira karşılığında 25 atış yaptırıyorlar.

Beretta 682 Gold Skeet

Huğlu 101BE Trap

Sarsılmaz Apollo sp Ga12 (3-2)

Hatsan Mod 95 Sas 5,5 (Walther Red Point)Optima 1*40 red dot