LEUPOLD MARK 4 SERİSİ 3,5*10*40

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • adam mustafa abinin dediğini yapacak büyük ihtimalle.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Ben bugünden 5 sene kadar önce antika cep saati koleksiyonumdan gözümden düşenleri satıyordum GG de, 1 liradan başlatıyordum, son 10 dakikasında satacağım asgari fiyatı başka bir üyeliğimle giriyordum, ya benden sonra artıran alıyordu yada satılmyordu.

Mustafa abi konu dışı geyik oldu ama bende 3 tane Omega saat var, 1 tanesi antika, bizim hanım temizlik yaparken düşürmüş, porseleni camı ve zembereği kırılmıştı, camını zembereğini uydurduk bir tamirciden kadranı bulma şansım olur mu? Saat hiç kullanılmamış, dededen dedeye sonra babama gelmiş. Üzülüyorum çok parçasını bulamadığım için. Bir de Deville vardı camı kırıktı onu orjinal yaptırdım omega'da, bir de speedmaster var. (onun da camı çatlak kenardan az bişey) Bu gittigidiyorda bazen satılık saatler görüyorum, hatta bir ara kadran da satmışlardı gittigidiyordan. Nerden bulabilirim ki parçasını.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Official Post

4 sene kadar önce ise o kadranları ben sattım, henüz elimde çıkma 300 civarı kadran ve 5.000 civarı cam var, :!:

Omega denince en yaşlısı 1896, meşhur olmaya aday olduğu yıllar ise 1910 - 1920 dir, bende 1900 ve daha genç saatler yok, bendekiler 1680 yani cep saatlerinin ilk üretildiği yıllardan başlar ağırlıklı 1700 sonları ve 1800 ortaları, ayrıca bu saatleri Türkiyede tamir edebilecek 3 usta vardı biri 2 sene önce vefat etti diğer ikisinden biri de benim. ama bana 1900 sonrası dersen hiç elimi sürmem, çünkü bu tarihten sonra makinalaşma , fabrikasyon seri üretimler başladı ve iç parçaların çoğu presli vs. yani tamir edemiyorsun, bulabilirsen o parçayı değiştiriyorsun,

Şimdi niye o kadar fazla cam var dersen bu 5.000 tanenin en az 3.000 tanesi birbirinden farklıdır, sadece ölçü olarak değil, dönemine ve modeline has bombe, kalınlık, mercekli vs... gibi devam eder gider.

Senin sorununa gelirsek, saatleri göndermen ve 2 - 3 ay beni aramaman lazım bu konuda, çünkü bu iş sabır ve ilham işi, arşivleri ortaya döküp senin saatin seri nosundan google dan üretim tarihlerini vs... tespit edip, bilgilere ulaşarak benim hazine odasını karıştırmam lazım, tüm camlar tek tek tasnifli. Kadranlarda tamir görmüş ve kusursuzlar olarak, ayrıca yıllarına göre tasnifli.

• vay bee :!:

bakalım daha neler öğreneceğiz mustafa abiyle ilgili.
    tebrik ediyorum. ;d;

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• abi bende de baba yadigarı kurmalı bir Omega var (1972-1974 arasıdır) , kadranı küflenip kabardı, ve saat çalışmıyor.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Official Post

Bir ara tüm koleksiyonu fotoğraflarım, tabi çalışanları (130 civarı ) 100 civarıda bakım ihtiyacı olanlar var, ve her saatten en az 3 kare çekmem gerekiyor, anlaşılabilmesi için, inanmazsınız 1830 larda el yapımı saatler ve kapak içlerinde sevgiliye hediye gravür yazıları tarihli vs... vs.. ap ayrı bir alem desem yeridir, 1900 öncesi olanlarda direk tabir ettiğimiz milin uzunluğu binde 2 az yada fazla olduğunda saat çalışmaz düşünün hassasiyeti,

Erdem o saate pek bir şey yapamam, dediğim gibi genç modellerde zemberek vs.. hep presli sistemler müdahale edemiyorsun varsa yedek parça değiştiriyorsun, bende 1900 ve daha genç parça yok, ha bu arada 600 civarıda hurda saat var, yedek parça için. :)

• Bendeki saat sanıyorum 1900 öncesidir. Çıkartayım resimlerini yollayayım abi sana.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Official Post

Bendeki saat sanıyorum 1900 öncesidir. Çıkartayım resimlerini yollayayım abi sana.

Eğer öyleyse kıymetini bil, ama ben 1900 öncesi olacağını tahmin etmiyorum, çünkü o dönemde Osmanlı vardı ve osmanlıya özel ngilizler özellikle saat üretiyorlardı, bu işte isviçre sonradan girdi öne geçti, 1900 öncesi isviçre saatleri yok desem yeridir.

Saatin kadranı latinmi, osmanlıcamı, romenmi?

• latin sanıyorum bakmam lazım, şimdi odada çocuklar uyuyor yarın akşam çekebilirim resimlerini. Ön kapağı yok, arkada tozluk kapağı var, siyah çelik. Osmanlıca değil kadran, porselen kadranlı. içi de sarı makineydi sanıyorum 3 senedir elime almadım :S

[Resim Engellendi: http://ecx.images-amazon.com/images/I/516KP56EW7L._SS500_.jpg]

Buna benziyor

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Official Post

1900 öncesinde zaten sarı dışı makina yok, 1900 ile 1950 arasındada sarı makina değilse at çöpe, bazı istisnai marka modelleri hariç.

• Abi resimdekinin aynısı, resimlerini çektim laptoptan yüklemem lazım bu makineden virüs var.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Official Post

Eğer resimdekinin aynısı ise bu kurma kolu dizaynı 1920 sonrası üretilmeye başlandı, makina üzerindeki seri numarasından web de üretim yılını tam model adını ve üretim adetlerini bulabilirsin, bende tüm markaların tarihsel kayıtlarının tutulduğu web linkleri vardı, CD lerden birine kaydetmiştim bulmam lazım onları,

Ayrıca 500 - 600 sayfalık fotoğraflı kaynak kitaplarım mevcut.

Bu arada www.xxxxxxxxsaat.com alan adı üzerinde forum kuruyorum, tabi oradaki xxxx... leri sonra açıklayacağım, gerçi sen tahmin eder bulursunya. ;kihhik,

• Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Official Post

Deville güzel kalmış güle güle kulan,

Cep saatinin kapağının biri eksik demiştin, dedimya bende koliler dolusu hurda saat var ve hiç birini Türkiyeden toplamadım, tamamıda dünyanın değişik ülkelerinden topladım, osmanlı döneminde aşırı hoyratça kullanmışız saatleri ve özellikle 1800 lerin sonlarında çok ucuza aşırı miktarda rus saatleri ithal etmiş ermeni tüccarlarımız, ve çalışanına rastlamak çok zor, çalışanıda çok çabul bozuluyor, dünyada bu işi ingilizler yapmış, fransızlar takip etmiş amerikalılar seri üretimle fabrikasyona geçmiş 1900 ler sonrasında isviçre adını dünyaya duyurmuş ama sonunda otomotivde olduğu gibi pastayı japonlar yemiş.

Omeganın kadren porselen, bakacağım ama ölçüler o kadar farklıki, ayrıca çok değerli saatler var kadranında çatlak vardır yada tamir görmüştür, bu senin kadran mükemmel tamir olur, gerekli araç gereç bende mevcut, makinası yeni nesil yani 1920 - 1935 arası, halk arasında sarı makina tabir edilir, 17 taşlı,

Mayıs müsabakasına 1 gün önce gel misafirim ol, benim koleksiyonu incele, bu konu da ap ayrı bir alem, emeklilikte mükemmel bir uğraş, ben 2000 de emekli olduğumda çok yoğunlaşmıştım bu konuya, seninde ince işlere elin yatkın, sana çok basit bir şekilde bu işin püf noktalarını öğretirim.

• Üstad bu kadar çok şeye nasıl vakit ayırıyorsunuz ,imreniyorum. İnsanın emekli olmak için herşeyi yapası geliyor. Biri malulen mi dedi ;şrofls;.

• Official Post

Üstad bu kadar çok şeye nasıl vakit ayırıyorsunuz ,imreniyorum. İnsanın emekli olmak için herşeyi yapası geliyor. Biri malulen mi dedi ;şrofls;.

Günlük 3 - 4 saat uyuyarak ;şrofls;.