"ANKET" Pellet ismine alternatif isim seçmek.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Konunun tamamını okumadım öneren oldumu onu da bilmiyorum ama şu yuvarlak olanlara ''bb'' deniyor. Biz de saçma pellet kurşun vs yerine kısaltma kullansak da şu merete ''Pb'' desek nasıl olur? İmal edildiği madde açısındanda anlamlı olacağını düşünüyorum.Hemde yeterince kısalmış olur :thumbup:

• Kurşun veya fişeklerin takıldığı bir tür kemer

Fx Revolution

HW 97 k

Diana mod 350

HW 45

Diana P5 magnum

• Teşekkürler..Ben fişeklik deyip geçiyordum :)

• Beyler şunu hatırlamakta yarar var: havalı silahla ilgili her türlü malzeme terminolojisine av bayilerimiz (henüz) alışık değiller. Sattıkları silah veya dürbün hakkında alıcıya gerekli ve doğru bilgileri tam olarak verebilecek kaç satıcı tanıyorsunuz? Görebildiğim kadarı ile bizim bu hobimizin çapı son 3-4 yıl içinde gelişti ve fakat bayiler bu konuda aynı gelişmeyi gösteremedi. Göstermeleri de beklenemez zaten.

Haydi "pelet" konusunu çözümledik diyelim. Peki "Dampa" ayak, "Paralaks" aralıkları yerine ne dememiz gerekecek? Bunları bayilere nasıl soracağız ?

Sonuç olarak onları eğitecek olan bizleriz, yani kullanıcılar. Bizler alım sırasında sabırlı olup bayileri eğitmeye çalışacağız. Türkiyemizde Türkçe kullanmanın doğallığı tartışılamaz ama bunun yabancı terminolojilerin dilimizde kullanılmasını engellememesi gerekir. Önemli olan kavram kargaşasına yol açmamak.

Herhalde ilk"choke" lu silahlar geldiğinde de bayiler çok değişik kelimelerle karşılaşmışlardır !! Ama bugün için "şok" kelimesi silah "literatürü"müze girmiştir.

Hepimiz "bilgisayar" kullanıyoruz ama "Internet" de "sörf" yapıyoruz, "web" sayfamızı oluşturuyoruz....

S&W 686-6

• Konunun tamamını okumadım öneren oldumu onu da bilmiyorum ama şu yuvarlak olanlara ''bb'' deniyor. Biz de saçma pellet kurşun vs yerine kısaltma kullansak da şu merete ''Pb'' desek nasıl olur? İmal edildiği madde açısındanda anlamlı olacağını düşünüyorum.Hemde yeterince kısalmış olur :thumbup:

BB = "Başına Buyruk"

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• hazırda ismi varken bence alternatif aramaya gerek yok, pellet işte ;d;

pellet tek başına rahatça kendini ifade eder ama diğerleri ?

havalı silah mermisi

havalı silah saçması

havalı silah çekirdeği

şeklinde kullanmak gerekir, tek başına kullanılırsa karışıklık yaratabilir.

adama gidipte ''abi çekirdek varmı ? desek sanırım alacağımız cevap, kabakmı olsun ayçekirdeğimi '' olurdu #hims

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• Hey gidi günler benim gençliğimde bunun anlamı Brigitte Bardot idi... ;tacli#

wwwwwwwwwaaaaaaaaaaaaaaaaaooooooooooooooooooooooooooowwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww

• Herhalde ilk"choke" lu silahlar geldiğinde de bayiler çok değişik kelimelerle karşılaşmışlardır !! Ama bugün için "şok" kelimesi silah "literatürü"müze girmiştir.

Bu arada bir dip not olarak "choke" ingilizcede boğmak,boğulmak anlamına gelir. Namlular için kullanılan "choked" ise boğulmuş demektir. "Şok"la hiç alakası yok yani. Sadece okunuşu türkçeleşmiş.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• ........ "Şok"la hiç alakası yok yani. Sadece okunuşu türkçeleşmiş.

Ben de yazımda zaten "... silah literatürümüze girmiştir" demiştim. Yani şok kelimesinin "darbe" anlamında kullanılışını değil, namlu tipi tanımında kullanılışını kasdetmiş idim. Belki biraz daha açmam gerekirdi.

S&W 686-6

• Yanlış anlaşılma olmasın, sadece asıl anlamını merak edebilecek arkadaşlar için bir not olarak belirtmiştim ben de... =)

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• türkçede anlamını karşılayan kelime yoksa dampa, paralax vs. içinde kendi dilimize kurallarına uygun bi isim bulamazmıyız

sacma kelimesi ihtiyacımızı karşılamıyorsa dilimizin kurallarına uygun söylenmesi kolay bi kelime bulalım ama olabildiğince kopya yada yama olmasın
    mesela = pelet yerine "tımpır" (atmasyon) kullansak anlamca hiç bir anlamı olmaya bilir ama havalı silahlar ile ilgili terim olursa kimse anlam aramaz
    biz ilk başta zorluk ceksekte ilk defa duyan kişiler yadırgamaz yeterki söylenişi kolay olsun
    nasiki pellet duyan kimse neden pellet deniyor demediğini "hee bak bizim "sacma" dediğimiz havalı silah müimmatına pellet deniyormuş ) gibi düşünceler olduğunu düşünüyorum

bunlar benim düşüncem

ben sacmaya oy verdim peletin anlamı olmadığı için sacma kelimesi kullanımal malzemeyi acıklamaya tam olarak yetmiyormuş ozaman söylenişi kolay ve dilimize uygun olan herhangibi bi kelime olabilir yeterki anlam karmaşası yaratmasın

korfezteam.png

• Ya ''kurşun'' diyelim gitsin yaaa.

''Hay allah KURŞUN'um bitti'' bakın ne kadar yakıştı.

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22
    Hawke Sidewinder 30 8-32x56

• Pellet ismi havalı silahları ateşli silahlar kategorisinin dışına çıkartıyor ki öyle olmalı.Ateşli silahlar ve çağrışım yapan kelimeler bu forumun dışında kalmalı bence.

:love:(Ahh.Bir karar verebilsem !)
    egeteam.png

• Official Post

Pellet ismi havalı silahları ateşli silahlar kategorisinin dışına çıkartıyor ki öyle olmalı.Ateşli silahlar ve çağrışım yapan kelimeler bu forumun dışında kalmalı bence.

Yani ? 8o

• yani mermi olmamalı diyor Kerem abi. ;,;-

edit:ekrem abi u½%;

Edit : Doğrusu Kerem ;kihhik, ben editlemiştim.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Official Post

Saçma olmamalı diyor ;rofl.;

• kurşun güzel kurşun zaten yapıldıgı maddenin adı.şekli önemli degil kurşun işte..