Diana 460 Magnum 5.5 - ilk dürbünlü atışlarım ve 50 metre grupman denemesi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Güzel havayı fırsat bilerek amcamla hem Turna balığını bir yoklayalım, hemde biraz atış yapalım düşüncesiyle sabah 6:30 gibi Büyükçekmece gölüne gittik.

50 metreye diktiğimiz hedef kağıtlarına yaptığım atışlar altta.
    Dürbünün yükseklik ayarı sonuna kadar dayanmış durumda. Buna karşın üçüncü hedef kağıdına yaptığım atışlarda biraz alt vurmaya başladı. Ancak benden kaynaklanan bir durum mu, atmosferik şartlardan mı yoksa tüfek / dürbünden mi
    anlayamadım.
    İçi su dolu birkaç pet şişeye atış yaptım, poff diye dağıldığını görmek acayip keyifliydi.. ;tufey# ;şrofls;.
    Bu arada şunu itiraf etmeliyim ki artı kılı hedefe sabitlemekte biraz güçlük çekiyorum. Hem dürbüne intibak hem de atış disiplini anlamında baya yol almam lazım.
    Ama olsun bu işin keyfi de burada değilmi. ;grin;
    Not: Aslında ilk atış yaptığım kağıtta da hoşuma giden birkaç grup oluştu. Fakat yeni kağıtları bir öncekinin üstüne yapıştırdığımdan ilk kağıt kalbura döndü . ;kihhik, Bu nedenle onu yayınlamıyorum.
    Aklıma gelmişken güzel ikinci bir not daha, oltaların yanından ayrılıp yanıma gelen ve 50 metreye diktiğim hedefi gören amcamın ilk sorusu şu oldu; oraya kadar gider mi bunun saçması ??? ;rofl.; Tabi cevabını pet şişenin başına gelenler ve hedef kağıtlarından aldı, çok birşey söylememe gerek kalmadı. Sanırım kendisini bir buluşmaya gelemye ikna edip pcp'ler özellikle de FX'lerle tanıştırmam gerekecek. O zaman havalı tüfeklerin oyuncak olarak görülmemesi gerektiğini ve güç / isabetlilik konusunda ne kadar yol aldıklarını daha iyi anlayacaktır.. ;d;

Lafı fazla uzatmadan hedef kağıtlarımla sizi baş başa bırakıyorum.
    Herkese kazasız belasız, keyifli atışlar dileklerimle...

Tüfek : Diana 460 Magnum 5.5
    Mesafe: 50 metre
    Pelet : Fx 5.52
    Atış pozisyonu : tripod destekli oturma / çömelme arası denilebilir (eğim sebebiyle) :)
    Hava : Güneşli, genel olarak rüzgarsız. Zaman zaman hafif rüzgarlı.

[Resim Engellendi: http://s11.directupload.net/images/090419/temp/7shxcfir.jpg]
    [Resim Engellendi: http://s8b.directupload.net/images/090419/temp/xxwe3t7x.jpg]

Diana 460 Magnum .22 + Theoben 30mm Dampa + U.S.M.C 6-24X50/30 SW Illuminated Mil-Dot

istanbulteam.png

• paylaşım için teşekkürler, güzel bir gün geçirmişsiniz. domuz da çok feci isabetler almış :)

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• gayet güzel keyifli bir gün olmuş
    not: Büyükçekmece civarında mı oturuyorsunuz

• vihra kardeş ellerinize saglık çok güzel atışlar olmuş paylaşım için teşekkurler altaki hedef atışları durbun ayarsızlıgından kaynaklanmış bi durum bence durbun sıfılamanızı güzel ayarlarsanız artıda toplarsınız atışları ben on metreden pelletin geçtigi delikten ikincini geçirebiliyorum buda iyi bir dürbün ayarı gerektiriyor çalışmalara devam sayglar ;tufey#

huglu süperpoze 12 calibre

mke çifte 12 calibre

hugsan otomatik 4+1 12 calibre

hugsan otomatik 4+1 12 calibre

ford c max 1.6 182 hp ecoboost

• dürbünde dampa yoksa boşuna uğraşma derim. pistonlu silahlarda kullanılması vacip olan bir alet ( müftülükten fetvalı :)

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• Atışlar iyi hoş olmuş,ellerinize sağlıkta balıktan ne haber.
    Turna tutabildinizmi,yoksa boşmu döndünüz.Ben daha henüz sezonu açamadımda o maksatla soruyorum. ;şrofls;.

AT 44 WX 10-LW BULL-PUP :love:

Blow Tabanca 4.5 mm

Üzümlü Kaplan 7+1 12 Cal Otomatik

HER MODEL TÜFEĞE İSTEDİĞİNİZ MODELDE AHŞAP KUNDAK YAPILIR.

[Resim Engellendi: http://i45.tinypic.com/33omgjo.jpg]

Musa KARAOĞLAN

• gayet güzel keyifli bir gün olmuş
    not: Büyükçekmece civarında mı oturuyorsunuz

Teşekkür ederim, hakikaten keyifli bir gündü. İlk defa tüfeğimle bu kadar çok atış yapma imkanım oldu.
    Gerçi halen daha bir kutu fx pelleti bile bitirebilmiş değilim :)
    Sefaköy'de oturuyorum.

vihra kardeş ellerinize saglık çok güzel atışlar olmuş paylaşım için teşekkurler altaki hedef atışları durbun ayarsızlıgından kaynaklanmış bi durum bence durbun sıfılamanızı güzel ayarlarsanız artıda toplarsınız atışları ben on metreden pelletin geçtigi delikten ikincini geçirebiliyorum buda iyi bir dürbün ayarı gerektiriyor çalışmalara devam sayglar ;tufey#

Aslında mesele şu ki, ben dürbünü direkt 50 metreye sıfırlamaya çalıştım. Sanırım chairgun'la gerekli hesaplamaları yapıp ikinci sıfırı 50 metre olacak şekilde daha düzgün bir sıfırlama yapılabilirdi. Bir ara vakit ayırıp program üzerinde biraz çalışmam lazım.

dürbünde dampa yoksa boşuna uğraşma derim. pistonlu silahlarda kullanılması vacip olan bir alet ( müftülükten fetvalı :)

Theoben 30mm Dampa + U.S.M.C 6-24X50/30 dürbün kullanıyorum. Fakat bu dampanın da 720 gramlık dürbünü ne ölçüde sabit tutabildiği konusunda emin değilim :)
    Halen 1" 'lik bir nikko / BSA vb. gibi üst seviye bir dürbün konusunda pusuya yatmış beklemekteyim. Yatagun dampa'm bile paketi açılmamış vaziyette yeni dürbününü bekliyor... ;şrofls;.

Diana 460 Magnum .22 + Theoben 30mm Dampa + U.S.M.C 6-24X50/30 SW Illuminated Mil-Dot

istanbulteam.png

• paylaşım için teşekkürler, güzel bir gün geçirmişsiniz. domuz da çok feci isabetler almış :)

Teşekkür ederim, uzun süredir hasretle beklediğimiz harka bir hava vardı.. Biz de bu fırsatı kaçırmadık tabii :)

istanbulteam.png

• Atışlar iyi hoş olmuş,ellerinize sağlıkta balıktan ne haber.
    Turna tutabildinizmi,yoksa boşmu döndünüz.Ben daha henüz sezonu açamadımda o maksatla soruyorum. ;şrofls;.

Dostum malesef balık yoktu. Birde ben daha çok atışa odaklandığımdan fazla uğraşmadım. Gittiğimiz bölge at - çek yapmaya pek müsait değildi. O nedenle rapala ve kaşıklarımı heba etmektense belki yemlik küçük balık tutar da büyük bir şamandırayla ileriye atarım diye düşündüm. Fakat küçük balıklar da yeme itibar etmeyince vazgeçip tüfekle vakit geçirmeye karar verdim :)

istanbulteam.png

• Keyifli bir gün olmuş.
    Hedef kağıtlarından belli oluyor.
    Heleki domuzu perişan etmişsiniz.
    Bu arada Turna Çekmece gölünde ne zaman çok av verebiliyor? :him:s

• Keyifli bir gün olmuş.
    Hedef kağıtlarından belli oluyor.
    Heleki domuzu perişan etmişsiniz.
    Bu arada Turna Çekmece gölünde ne zaman çok av verebiliyor? :him:s

Vallahi çok av vermesini geçtim, ben daha av verdiğini bile görmüş değilim. Fakat varmış diye duyup atıyoruz oltaları.
    Amaç biraz da doğayla baş başa olmak. Balık bahane.. g;$i

istanbulteam.png

• Sevgili kardesim guzel grupmanlarin ve paylasimin icin tesekkur ederim.
    Guzel bir gun gecirmene ve tadini cikartmana sevindim.Insaallah enkisa zamanda istedigin gibi ust sinif bir durbun alirsinda elindeki durbunu bana satarsin.Hatta beklemene bile gerek yok hemen sat sana mukemmel bir BSA 8-32 X 44 alalim nasil olsa ikisinide ayni uretici uretiyor.
    Saglicakla kal.
    Sevgili abin Mustafa Akif NAZLI.

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• Akif abi öncelikle güzel dileklerin için teşekkür ederim. Doğrusunu söylemek gerekirse satın aldığım ürünleri satmaktansa bir kenara kaldırıp yeri geldiğinde bir başka şekilde değerlendirmeyi tercih ediyorum. Dolayısı ile sayende sahip olduğum bu 30mm'lik dürbünü de satmayı hiç düşünmedim :)

Fakat BSA 8-32x44 alalım teklifin oldukça heyecan verici. Acaba şu anki dürbünümde olduğu gibi illuminated mildot'u olan bir model bulunabilirmi ? 3.7 kg tüfek + 720gr dürbün + dampa'nın ağırlığı eklenince külçe gibi oldu. Dolayısı ile mesela ayakta desteksiz atış ben gibi zayıf bir adam için imkansız gibi şu an :) Bu nedenle hem hafif hem de kaliteli bir dürbün elzem oldu..

Sevgili kardesim guzel grupmanlarin ve paylasimin icin tesekkur ederim.
    Guzel bir gun gecirmene ve tadini cikartmana sevindim.Insaallah enkisa zamanda istedigin gibi ust sinif bir durbun alirsinda elindeki durbunu bana satarsin.Hatta beklemene bile gerek yok hemen sat sana mukemmel bir BSA 8-32 X 44 alalim nasil olsa ikisinide ayni uretici uretiyor.
    Saglicakla kal.
    Sevgili abin Mustafa Akif NAZLI.

istanbulteam.png

• Canim kardesim bos bir vaktinde gelde hasret giderelim .Birde 460 in ustune BSA 8-32 X 44 durbunu takalim.Silah ne kadar hafifliyecek kalite nekadar yukselicek gorunce gozlerine inanamiyacaksin.

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• Canim kardesim bos bir vaktinde gelde hasret giderelim .Birde 460 in ustune BSA 8-32 X 44 durbunu takalim.Silah ne kadar hafifliyecek kalite nekadar yukselicek gorunce gozlerine inanamiyacaksin.

Harika :) Önümüzdeki hafta yapılacak buluşmaya katılabilirsem görüşürüz Akif abi. İlgin için çok çok teşekkür ederim...

istanbulteam.png

• dürbünde dampa yoksa boşuna uğraşma derim. pistonlu silahlarda kullanılması vacip olan bir alet ( müftülükten fetvalı :)

Müftülük bu sefer yanılmış,en azından bendekinde. ;rofl.;
    Bu arada atişlar gayet güzel bence,iyi bir hafta sonu geçirmene sevindim,ee bende boş durmadım tabii senin gibi.1 hafta boyunca biriktirdiğimiz onlarca soda şişesi artık yok. x;.z

• Müftülük bu sefer yanılmış,en azından bendekinde. ;rofl.;
    Bu arada atişlar gayet güzel bence,iyi bir hafta sonu geçirmene sevindim,ee bende boş durmadım tabii senin gibi.1 hafta boyunca biriktirdiğimiz onlarca soda şişesi artık yok. x;.z

Teşekkür ederim. Aslında ortalıkta beni tahrik eden çok sayıda şişe vardı. Hatta atış yaptığımı görüp gelen birkaç balıkçı arkadaş yanımdan ayrıldıktan bir müddet sonra boşalttıkları bir şarap şişesini getirdiler al istersen buna at diye. Fakat arazi yapısı sebebiyle şişe parçalarını temizlemek baya zor olacaktı. O nedene atmaktan vazgeçtim.

istanbulteam.png

• Havaların güzelliğini fırsat bilip, herkes kendini dışarı atmış. Gruplar güzel.
    Dampa konusuna kesinlikle katılıyorum. Bu silahı dampasız kullanmayın.
    Birde bu ve bunun gibi tepmeli yaylı silahlarda naçizane fikrim 9-12 X büyütme oranlarıdır.
    460 ilk geldiğinde önceki silahımdan kalan 9 x dürbünü taktım, tabi mesafe artınca büyütme az gibi geldi. 4-16X50 kullandım, Pek iyi sonuç alamadım. Şu anda 3-9X32 kullanıyorum ve çok memnunum.

FX T 12 + BSA 8-32X44+FX Pompa
    Remington Airmaster 77 + Tasko 3-9X32
    anadoluteam.png

• Havaların güzelliğini fırsat bilip, herkes kendini dışarı atmış. Gruplar güzel.
    Dampa konusuna kesinlikle katılıyorum. Bu silahı dampasız kullanmayın.
    Birde bu ve bunun gibi tepmeli yaylı silahlarda naçizane fikrim 9-12 X büyütme oranlarıdır.
    460 ilk geldiğinde önceki silahımdan kalan 9 x dürbünü taktım, tabi mesafe artınca büyütme az gibi geldi. 4-16X50 kullandım, Pek iyi sonuç alamadım. Şu anda 3-9X32 kullanıyorum ve çok memnunum.

Merhaba, aslında ilk başlarda 12x ile kullandım dirbünü, fakat biraz yetersiz gibi gelince 16x 'te çalıştım grupları. Tabi hedef şişeler olursa 9x'te yeterli gelebilir 50 - 60 metrelerde. Bakalım belki Akif ağabey'in önerdiği 8x32-44 bsa dürbüne geçme ihtimalim var.
    Belki şöyle bir yol izlemek doğru olabilir, dürbün kullanmaya alışana kadar düşük büyütmelerde çalışıp kendimi geliştirdikçe kademe kademe artırmak.
    Bu nedenle de en başından çok ağır olmamak kaydıyla yüksek büyütmeli ve yay pistonlu silahların tepmesinden etkilenmeyecek kalitede bir dürbün kullanmak daha makul geliyor. Bu arada genel bir not düşmeliyim; belki gözden kaçmış olabilir ama imzamda da yazdığım üzere dürbünü theoben dampa ile kullanıyorum.
    Fakat 720gr. gibi oldukça ağır bir dürbünüm var dampa bile kendisini zaptedemiyor olabilir.. ;şrofls;.
    Bir ihtimal de şu olabilir, dampanın dişleri biraz kalınca olduğundan tüfeğin dürbün kanalındaki yuvalara sıfır olacak şekilde oturmuyor.
    Belki bu da tutunmayı etkiliyor olabilir.. Buluşmaya katılabilirsem ustalara bir göstereceğim..

Selamlar & keyifli atışlar...

istanbulteam.png