FX Gladiator "195 metre tam güç demir profildeki tahribat"

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Haftasonu şişe hedefler için yaptırtığım aparat ile bolca atış yaptım. Vurması o kadar kolay olmasada çok keyifliydi. Ama vurmaya başladığınızda artık vurmaktan sıkılıyorsunuz.

arazi 195 metreden fazlası alana sahip değildi.
    Daha uzun mesafeler başka günlerde inşallah.

mesafe 195 metre (5 mtlik şerit metreyle usanmadan ölçülmüştür.)
    hafif rüzgar ama sıcak güneşli hava
    tam güç
    fx pelletle
    [Resim Engellendi: http://s10.directupload.net/images/090518/temp/kov9y4lz.jpg]

[Resim Engellendi: http://s10.directupload.net/images/090518/temp/kov9y4lz.jpg]
    Resimlerden sonra şişeleri soran olmaz sanırım. Olaya şahit olan bir arkadaş gözümle görmesem o ufak(fx pellet 5,5) pelletin bunu yaptığına kimse beni inandıramazdı dedi. bende şaşırmadım değil . Selamlar.

(FX Gladiator DA(.22)
    AT44WX10(.22)
    hw45 (.177)
    crosman 2240
    crosman 2250B
    webley patriot (.22) 1.nesil

• paylaşım için teşekkürler. aparat güzel olmuş.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Bu hobi insanı değişik buluşlara itiyor, elinize sağlık ;d; Belki aparatın altına da bir kutu gibi bir şey yapabilirseniz, kırılan şişeleri de kolayca toplayabilirsiniz. Paylaşım için teşekkürler.

Branda serdik altına toplaması kolay oldu . Ama kırıklar brandaya zarar veriyor. Kutu fena fikir değil. Teşekkürler.

(FX Gladiator DA(.22)
    AT44WX10(.22)
    hw45 (.177)
    crosman 2240
    crosman 2250B

• 195 metrede bu kadar hasar akıl alır gibi değil ;d;

hatsan sport 0,177 cal 15 yıllık
    hatsan mod 60 22 cal ağaç kundak winchester scope
    hatsan mod 125 25 cal optima scope
    gamo p23

35mm oerlikon

• mükemmel tahribat

195 metreden bunu yapıyorsa 90-100 metreden deler diye düşünüyorum.

denedinmi ............

hatsan at44-10 ....4.5.....square 3-9x40 scuba tüp(rüştü bey)
    Hatsan torpedo 150 th....4.5---- optima 3-9x32mm
    crosman 357 8.
    klasik tekli martını henry
    k.üzümlü klasik çifteli

• Bu şişe aparatı tahribatlı atışlarla sezonun sonunu zor getirir. ;$.,
    Kısaca bu da gösteriyor ki aparat yapacak olanlar içi dolu malzemeden yapsınlar. ;grin;
    Yoksa fotoğraflar ortada. ;confused;

• Havalı tüfeklere oyuncak gözüyle bakanlara yada lunapark tüfeği diyenlere ithaf olunur.

Hatsan AT44WX-10 Premium Combo 5,5 mm.+Optima 3-12x44 AOE
    Hatsan Mod 95 SAS 4,5 mm+Optima 1x40 Red Dot
    Huğlu 104A Süperpoze Çift Tetik. (Av tüfeği ama avcı değilim, rahmetli babamın hediyesidir.)

• Havalı tüfeklere oyuncak gözüyle bakanlara yada lunapark tüfeği diyenlere ithaf olunur.

Ben bile Patriot ile atışa gittiğimde galvaniz çatı sacını deldiğinde hakikaten tırstım.
    Bir de bu tüfek PCP olunca bir o kadar daha tehlikesi artıyor.
    Kısaca ben elimdeki tüfeğe yarı ateşli silah gözüyle bakıyorum. ;$.,

• ben evanix ar6 ile 100 mt. de bu kadar tahribat yapamıyorum cidden tebrikler...

• Kullandığınız pellet veya atış yaptığınız hedef farklılığından dolayı bu tahribatı sağlayamaya bilirsiniz.Sonuçta şu anda türkiyede satılan en güçlü havalılar evanix ler, fx lerin ve evanixlerin bu mesafenden tahribat gücü kıyaslandığı zaman arada epey fark olması gerekiyor, en azından namlu çıkış hızları arasında bariz farklar mevcut.

saygılar.

1.Webley patriot 22cal.(1.nesil) nikula 6*24-40
    2.Mod 140 22cal. tasco 9*40
    3.Mod 125 22cal.busnell 9*40
    4.mod 60 22 cal.tasco 9*32
    5.kral cfx 17 cal.tasco 9*32

• Official Post

Namlu çıkış hızları her ne kadar evanixlerin yüksek olsa bile namlu ve mühimmat kalitesi uzak mesafelerde olayı tam tersine çevirebilir,

FX Revolution .22 - AirArms S410 .22 - Samyang Recluse .357 - Samyang Sumatra 2500 .25
    Weihrauch HW100 .22 - Weihrauch HW50 .177 - Weihrauch HW35 .177 - Diana Mod52 .22
    Diana Mod48 .22 - Diana Mod250 .177 - BSA Mercury .177 - Gamo Stutzen .177
    Gamo CF20 .177 - Webley Patriot .22 - Webley Longbow SE .177 - Benjamin Mod392 PA .22
    Daisy Powerline 917 .177 - Nightstalker NS1200 .177 - Smith Wesson Revolver .25

Forum Kuralları
    Foruma Yeni üye oldum, öncelikle hangi bölümleri incelemeliyim ?

• Mühimmat farklılıklarından dolayı etkinin değişken olacağı kesin fakat mustafa abi aynı mermiyi kullanan gladiatör ve ar6 arasında bariz enerji farkı yokmu. Bildiğim kadarıyla aynı mühimmat kullanarak iki farklı silahı(havalı) güç olarak kıyaslama yaptığımızda 1. etken namlu çıkış hızı.
    fakat namlu kalitesinin üretilen kinetik enerjiye ne gibi bir etkisinin olduğunu pek anlayamadım . yivset oranlarının sürtünmenin vs. namlu çıkış hızını etkilediği aşikar ama bu kadar bariz enerji farkı varken fx ler nasıl daha yüksek tahribat gücüne sahip olabiyor . olayın mekanik boyutunu pek bilmediğim için bilgilendirirseniz sevinirim.
    saygılar.

• bu olay şuna benziyor tecrübelerimle sabittir;
    hw90 ile 5 metreden kuşe kalın bir kitaba atıyorum 260 .sh kadar yırtıyor
    diana 460 ile aynı pellet aynı kitap aynı mesafeden 240 .sh kadar yırtıyor

ama gel gelelim 60 metreden yine aynı teneke ve pelletle hw90 tektarafını bazen delip bazen iz bırakırken

diana 460 çift taraflı deliyordu.
    hw 90 yumuşak doku tahirbatı 460 tan çok çok fazla :wacko: hw90 üveyki nerdeyse ikiye bölüyordu.diana ise kibar bir delik açıyor.buna benzer birşey

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• Ama bu durum sizcede açıklık getirilmesi gereken(en azından balistik anlamında)bi durum değilmi? yani gerçek anlamda aynı pellet,aynı namlu çıkış hızlarına sahip iki havalı tüfek ele aldığımızda ör: 50m den birisi 5lt lik yağ tenekesinin ön tarafını ancak delebilirken ikincisi önlü arkalı delip gecebiliyor.Üstatlardan bi açıklama gelirse ;avci; bizde bilgilenmiş oluruz saygılar.

• hasanbilir kardeşim aynı atışı senden 100 metreden istesek denermisin?profillere yazık olacak ama ;,;- bir adet olsa yeter

• hasanbilir kardeşim aynı atışı senden 100 metreden istesek denermisin?profillere yazık olacak ama ;,;- bir adet olsa yeter

Fırsat olursa denerim tabi ama öncelikle belirtmem gerekirki ben bu atışları aparatta tahribat yapmak için yapmadım. Şişeleri dizip vurmak için yaptım. Şişeleri vurmaya çalışırken aparata denk gelenlerin izleri onlar selamlar.

(FX Gladiator DA(.22)
    AT44WX10(.22)
    hw45 (.177)
    crosman 2240
    crosman 2250B

• Doğruluğunuza ve samimiyetinize saygımla belirtmek isterim ki bunun tek sebebi var. Havalı silah kullananlar yaylı ile chorono ölçümü yaparlarsa göreceklerdir ki pcplerde regülatöre ihtiyaç duymamıza sebep olan güç azalmaları nasıl aşikarsa, yaylılarda da güç dalgalanmaları kaçınılmazdır. Ne kadar kaliteli yaylı olursa olsun bir sonraki atışın daha güçlü mü yoksa daha güçsüz mü olacağını kestirmek mümkün değildir. Pcplerde ise valf tam açılana kadar bir güç düşüşü yaşanır. Valfin tam açılma barında bir artış gözlenir ve sonra mütemadiyen güçte düşme başlar. Bu düşüş sırasında silahta bir problem yoksa bir artış gözlemlemeniz mümkün değildir. Ancak yaylılarda durum böyle değildir. Şimdi kıyasladığımız bu iki silahtan biri (HW 90) gasram bilinen hava pistonuna sahip bir sistem kullanmakta. Bundaki amaç bu dalgalanmayı minimuma indirmektir. Hatta regülatörlü bir pcp ye yakın atışlar gözlemlenebilir. (Dalgalanma açısından) Ancak Diana 460 yaylı bir silahtır ve atışlar arasında ( yayın eskimiş olması, ısınmış olması, yağ durumu, hava sıcaklığı) gibi birçok etken atışlarda dalgalanmalara yol açar. Burada yaşadığınız olayda bundan ibarettir.