KOLAY DÜRBÜN AYARI

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Daha da kolayı var... Tüfeği aldığınız yere ya da kişiye yaptırın ve birkaç atış yapın... Hoşunuza giderse okeydir.

Sevgiler,

This is AnkaraTeam, you know...

WR LW 10 w VO 6-24X50 Mil-Dot
    C NS 4,5 w O RD
    STEYR AUG A1 modified by B.A.S.A.R
    Mod 99 w GM 4-16x50 AO on YD

Ankara / B(Rh)+"Gezcik, Gözcük, Arpa!.."

ankarateam.png

"Democracy is two wolves and a lamb voting on what to have for lunch. Liberty is a well-armed lamb contesting the vote."

• tüfegin namlusunu mengeneyle sıkıstırın atısı yapın sonra dürbünün atrıkılını vurdugu yerın ustune getırın bukadarrrrr

bence namluyu mengenede sıkıştırmayalım.tüfeği kabzesinden sıkıştıralım. ;)

HATSAN TORPEDO 155 .22 CAL.+ 3-9*32
    GAMO HUNTER 440 .177 CAL.+ TEK PARÇA AYAK 3-9*44
    MARKSMAN 1010 AIR PISTOL .177 CAL.
    SARSILMAZ
    AIR PISTOL .177 CAL.
    REMINGTON 870 MAGNUM 12 GA TEFLON KAPLAMA

• Beyler çok önemli bir faktörü unutuyorsunuz. ?(
    O da şu,rüzgar faktörü. :)
    Rüzgar her değiştiğinde atış noktasıda değişecektir.
    Her atışa gittiğinizde dürbün ayarının bozulduğunu zannedeceksiniz,oysaki ayar bozuk değildir.
    Bu rüzgarın size yaptığı küçük bir oyundur. ;grin; :thumbdown:

• Kimse namlusunu mengeneye sıkıştırmaya kalkmasın!!! Namlular çabuk eğilir bir yapıya sahiptir.

• Kimse namlusunu mengeneye sıkıştırmaya kalkmasın!!! Namlular çabuk eğilir bir yapıya sahiptir.

Bunu yazan arkadaş eminim mecazi anlamda yazmıştır. ;grin;
    Ben kimsenin buna kalkışacağını sanmıyorum. :)
    Bir kucak para ver,sonra git mengenede ez,çiz mantıklı bir şey değil zaten.
    Yapılacak olsa bile mengene çenelerine çok özel yastıklar hazırlamak gerekir. :thumbdown:

• walla ben üşenmeden 20-30 pellet harcıyorum..atıyorum sağdamı??5 clik...atış..olmadımı bi beş klik daha...dürbün sıfırlanınca bide bakmışım atışa doymuşum:))

Hatsan mod 125 sniper
    optima 3.9x44e dürbün
    :rolleyes:

• MERHABALAR

Yazılanlara bakınca silah kulanım sıralamam sanırım sizlerin tersine olmuş gibi görünüyor. Kara avcılığına başladığım yıllarda 12 kalibre silahları, sonrasında ateşli yivli silahları kullandım. Şimdi kara avını bıraktım ve serbest dalışla balık avlıyorum. Fakat karadaki isabetli atışları özlediğim için Diana 350 Magnum aldım. Ateşli yivli silahım Erma werke nin dürbününü çok kolay ayarladım. İki kilometre menzili var ama 300 - 400 metrede isabetli atışlar yapıp çok av vurdum. Bu merakımı daha risksiz tatmin etmeyi düşündüğüm havalının dürbününe ayar tutturamadım. Anladığınız üzere dürbün nasıl ayarlanır, atış nasıl yapılır biliyorum. Bu nalet havalıya kullandığım pellet de 60 tl lik bir ürün , namlu temiz, sehpa avrupa sabit, hava durumu uygun, dürbün yivlinin dürbünü, kendimden şüphelendim diğer silahla sorun yok. Fakat 40 metrede bazen iki pellet üst üste vuruyor sonra 5-6 tanesi dağılıyor. Teşekkürler

• bence dürbün sıfırlamadan daha önemli bir konu var, o da mesafeye göre merminin düşeceği yeri tahmin etmek, bunun içinde elevation ayarı olan dürbün kullanmak gerekli ama yinede mesafe kesin olarak bilnemezse yukarı yada aşağı sapmalar kaçınılmaz, mesafe ayarı da tam olarak bilinse de elevation u hesaplamak da kolay değil hesap makinesi gerekli, bendeki ütopik bir düşünce ama birşekilde dürbün cros unun direk olarak namludan bakarmış gibi olacağı günler de gelecek bence :D

Walther cp99
    Daisy 008

• Gerçekten merak ettiğim konulardan birisi, sanırım hala da geçerliliğini koruyor.Zira kendim denemeden asla tam bir bilgi sahibi olamayacağım; bir çoğumuz gibi ..

Tüfeğimi edinmem de katkısı olan tüm forumdaşlarıma ve büyüklerime teşekkürü bir borç bilirim.

K.A. Air Arms S510 SL Xtra FAC .22 / 42 Fpe

Hawke Sport HD 2-7x32

• Bu konuyu okuduktan sonrasında bir tablo hazırladım ve kendimde bilmediğim konularda bilgi topladım..
    Dürbün Hedef Ayarı için; Uzaklık/sapma ile click sayısı hesabını tabloda bulabilirsiniz. Yazıcıdan çıktı alarak kullanılacak güzel bir tablo oldu diye düşünüyorum. Emek hırsızlığına karşı, görüntü kirliliği yapsa da üzerine saydam olarak isim soyad yazdım kusura bakmayın artık :)

[Resim Engellendi: http://img839.imageshack.us/img839/35/drbnhedefayar.jpg]

http://img839.imageshack.us/img839/35/drbnhedefayar.jpg

Ali ihan okutkan
    Hatsan Mod 99 Limited Edition
    3-12x44 Mildot Optima
    Zoraki HP-01 Ultra 4.5mm

• ben bunu kendime göre şöyle hesapladım, dürbün merkezi ile namlu arasındaki mesafe 4 cm, buna göre click sayısı , 1 click 1 moa olacak şekilde, [ clk=172/m ] burada clk klik sayısı, m de sizinle hedef arasındaki mesafe oluyor.

Walther cp99
    Daisy 008

• Geçmişten gelen deneme yanılma ile kalıplaşmış ayarlamalara alıştığım için tablo ve kişişel hesaplamaları uygulamakta zorluk çekiyorum.Kendinize göre olan bu ayar şeklini herhangi bir silahta nasıl uygularız. Yani baştan başlayıp sırasıyla daha açık anlatırsanız sevinirim.Teşekkürler

• burada hesaplarken bir formül vardı şimdi onu hatırlamıyorum, ancak şu formülü çıkarmıştım

MOA click=dürbün merkezi ile namlu merkezi arasındaki mesafe/0,0232xHedefle sizin aranızdaki mesafe

burada dürbün namluya paralel olarak ayarlı yani herhangi bir mesafeye sıfırlı değil, eğer örneğin 10 m ye sıfırlamışsanız bunu bulduğunuz değerden çıkarmanız gerekir, yani 20 m ye atış yapacaksınız ve dürbün 10 m ye sıfırlı ise 20 m de moa click formüle göre 8,6 dır, 10 m için ise 17,2 olduğundan 8,6-17,2=-8,6 yani ters, down yönünde 8,6 klik çıkar. Tabi burada hedefe paralel atış yapıldığını varsayıyoruz ve mesafeye göre mermide oluşacak hafif düşmeyide hesaplamadık, bunlar da atıcıya kalıyor...

Walther cp99
    Daisy 008

• İleri seviyedeki meraklılardan ayrıntıları öğrenmek konuya daha bilinçli bakmamı sağlıyor.Teşekkürler.

• 4400 metreye kadar nokta vuruşu yapabilen tankların elektronik nişan tertibatı sıfırlaması yapılırken 2 yöntem vardır, harp sahasında çatışmaya girmeden önce 900 mt mesafeye apfsds-t atışı yapılır , namlu hareketsiz halde bilgisayar ekranından artı kıl mühimmatın çarptığı yerin üzerine getirilir ve sabitlenir sıfırlama bitmiştir, artık ekrandan gördügünüz hedefin üzerine artıkılı getirip lazer mesafe olcumu ardından net vuruş gerçekleşir. Diğer yönten barış zamanı namlu icine yerleştirilen dürbün benzeri bir cihazla atış yapılmadan ekran ile namlu sıfırlanır. Havalı tüfeklerde ateş ederek sıfırlama yapılması ve ardından dürbün artıkılının vuruş noktasına tüfek milimetre oynamadan getirilmesi en mantıklı yöntem. Yükselişi ise atışlarda atıcı verecek bu da tecrube ile olur zamanla

Crosman 2100 4.5mm (yakın mesafe(40mt) piknik bahçe için yüksek isabet hassasiyeti-pratik-hafif-kullanışlı-sessiz)

• Yastık koyuyorum tüfek oynuyor yapamıyorum ayarı lütfen yardım edin :(

Kral Magnum 5.5 mm (Özel Üretim)
    BSA 3-9X32EG

Adapazarı/Sakarya - Silivri/İstanbul
    Tatanga...

• En ekonomik yöntem; iki çorabın içine baldo pirinç doldur, yastık yerine kullan ;)
    İngilizcesi "bean bag"

[Resim Engellendi: http://i1254.photobucket.com/albums/hh618/Wanted_Tr_Gun/JP-Bean20Bag.jpg]

Dürbün ayarını tornavidayla yapıyorum o yüzden yine titreme yapıyor yok mu bir çaresi :(

Kral Magnum 5.5 mm (Özel Üretim)
    BSA 3-9X32EG

Adapazarı/Sakarya - Silivri/İstanbul
    Tatanga...

• Official Post

Yastık koyuyorum tüfek oynuyor yapamıyorum ayarı lütfen yardım edin :(

dostum silahı fazla sıkmadan tut. bırak kendisi yastık üzerinde boşta kalsın dürb ünden gör hedefi sadece silahı hedefe doğrultmak ve tetik çekmek için silaha dokun.
    sonrasnda pelletler hedefi tutacaktır. birde atış yastıgı vb şeyleri namluya fazla dokundurma kundaktan güç alsın silah

agt agtagt