FX Royale 400

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Ön kısmı Gladiatore gore çok daha ağır gibi gözüküyor. Dolayısıyla desteksiz atışlarda Gladiator çok daha avantajlı olsa gerek.

FX gibi bir marka herhalde ağırlık noktasını dengelemek için kundağın içine bir ağırlık koymuştur yoksa dediğin gibi, desteksiz atışlar tam bir kabus olur...

Sevgiler,

This is AnkaraTeam, you know...

WR LW 10 w VO 6-24X50 Mil-Dot
    C NS 4,5 w O RD
    STEYR AUG A1 modified by B.A.S.A.R
    Mod 99 w GM 4-16x50 AO on YD

Ankara / B(Rh)+"Gezcik, Gözcük, Arpa!.."

ankarateam.png

"Democracy is two wolves and a lamb voting on what to have for lunch. Liberty is a well-armed lamb contesting the vote."

• fx firması bu tüfeği sn. cmblc için üretmiş. ^^

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Bence Gladiatöründe ağırlık merkezinde problem var, ayakta atışlarda ağırlık dengesi için ben sol elimi tetik korkuluğunun üzerine koymak zorunda kalıyorum, konforlu bir nokta değil açıkçası.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• fx firması bu tüfeği sn. cmblc için üretmiş. ^^

Ben AT44'ümle gayet mutlu mesut yaşıyorum, kalsın, ben almıyayım... Ama sen al, bir denk gelirsek 3-5 atar neymiş ne değilmiş görürüm :)

Sevgiler,

This is AnkaraTeam, you know...

WR LW 10 w VO 6-24X50 Mil-Dot
    C NS 4,5 w O RD
    STEYR AUG A1 modified by B.A.S.A.R
    Mod 99 w GM 4-16x50 AO on YD

Ankara / B(Rh)+"Gezcik, Gözcük, Arpa!.."

ankarateam.png

"Democracy is two wolves and a lamb voting on what to have for lunch. Liberty is a well-armed lamb contesting the vote."

• Bence ahşap kundak önde kalan ağırlık merkezini dengeler. Sentetik kundakta ise muhtemelen dipçik içinde ağırlık vardır.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Alıntı

bir Amerikalı 36 atışlık bir krono ölçümü yapmış,18 g. JSB ile, ortalama 36.6 fpe güçte çıkmış.

Bu tüfek benimde çok ilgimi çekiyor.Daha önce başka birinin yaptığı 70 atışlık (18 g. JSB) ölçüm de şöyle.
    Shots 1-10 hi 932.37 lo 925.74 34.76 ft lbs
    Shots 11-20 hi 940.70 lo 906.33 32.63 ft lbs
    Shots 21-30 hi 911.10 lo 890.07 31.62 ft lbs
    Shots 31-40 hi 896.46 lo 881.77 30.21 ft lbs
    Shots 41-50 hi 875.01 lo 858.93 29.11 ft lbs
    Shots 51-60 hi 858.63 lo 842.02 28.02 ft lbs
    Shots 61-70 hi 849.41 lo 818.84 28.02 ft lbs

Bu değerler o kadar iyi görünmüyor.Diğer vatandaş 36 atıştan sonra hızdaki düşüş fazlalaştığı için orda kesmiş olabilir.
    Yaratıcıları (Ben Taylor) aynı olduğundan kardeşi sayılabilecek Theoben Rapid'in regülatörlü modelleri çok güzel sonuçlar verdiğinden bu tüfekte de regülatör imkanını merak etmiştim.Yüksek tüp hacminde regülatör gerekli değil yorumu geldi.Gerçi Sayın Mustafa Serdar yorum yapmadı ama bu imkan zorlanamaz mı çok merak ediyorum.Çünkü gerçekten tüp hacmi , kundağı , Fx teknolojisi ile son nokta olabilecek bir tüfek.

FİLİNTALAR GRUBU

• Regülatörü tüfeğin içine koymak gerekir ki, FX in dizayn mantığı gereği, ortak parça kullandığından, birine regülatör yaparsa hepsine yapar diye düşünüyorum. Ayrıca regülatör ağırlığı ekstradan arttıran bir unsurdur. Ayrıca ekstradan ilgi alaka bakım gerektirir. Bunun da tüfeğe getirisi götürüsü nedir ona göre karar verilir. Neticede bence böyle bir silah için gerek yok. Müsabaka silahlarında ise gerekli fakat regülatörsüz olmaz diye de bir kural yok.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Zevkler ve renkler tabi. Bana göre tüfekte büyük hacimli tüp olması avantaj ancak regülator görevini kesinlikle görmüyor. Milletin çelikten yapıp 250-300 gram daha ağırlaşmasını göze alarak taktırdığı regülatörü FX 75-100 gramda çözer. İşte o zamanda tadından yenmez.Tabi bu haliyle bile mükemmel heleki Türkiye piyasasında en iyi marka. Keşke regülatorü de olsa da başka tüfeklere markalara ihtiyaç kalmasa diyorum bazen.

Tartışmalar her zaman olacak. İnsanız sonuçta...

• Official Post

Arkadaşlar Theoben Rapid modelinde regülatör takılmamış olması halinde, FX teki stabilite yakalanamaz, nedeni ise Valf sistemidir, FX lerin tamamında valf çapları 4mm dir, ve çekiç ağırlığı 16 ila 20 gram aralığında ortalama ve maksimum verim alınır, yani FX marka bir silahta çekici 40 gramda yapsanız kalın yayda taksanız 16 grains pelet ile maksimum 1025 fps hız elde edersiniz, ama bu 4mm lik karşılıklı çelik valf stabilite denildiğinde ortaya mükemmel sonuçlar çıkarmaktadır, görüldüğü üzere.

Şimdi neden Rapid yada AA , yada HW100 gibi bir silahta regülatör olmazsa stabilite tam tutturulamaz sorusunun yanıtına? Bu silahlarda valf çapları HW100 6mm, AA S410 XTRA 7mm Rapid ise 6mm, yani bu silahlarda 50 ila 80 gram ağırlığında bir çekiç ile güçlü bir yay kombinasyonu, regülatörsüz, 16 grain peletle 1200 - 1400 fps hızlara ulaşırsınız, yani maksimum verebileceği budur, diğer taraftan Evanix AR6 da 8mm lik bir valf vardır ve deli deli güçler elde edilirken regülatörsüz kesinlikle stabilite yakalanamaz, bu durumda bu silahlarda 950 ila 1000 fps hızlarda stabilite yakalanabilmesi için regülatör kullanmak elzemdir, 40 - 50 gramlık çekiç kullanırsınız, regülatörü 140 barlarda ayarlarsınız ve regülatör ile namlu arasındaki odacığa 140 bar civarı havayı hapsedersiniz (burada bu odanın hacmide önemlidir, odayı büyük tutupda çekiç ağırlığını bulmaya çalışarak zaman kaybetme yerine, çekici ve yayı ortalamanın üzerinde tutup, oda hacmini kısıp artırarak silahta istenilen hız ayarlanmalıdır, bu büyük çap valfli silahlarda yayın yorulması, yaz kış faktörleri bile eğer silah regülatörsüz ise farklılıklar arzedebilir (kışın soğukta çelik yay daha serttir), oysa 4mm karşılıklı çelik valf sistemlerinde siz yayınızı güçlü çekicinizide biraz ağır yaparsınız silahın vereceği yukarıdada belirttiğim gibi 950 ila 1025 fps lerdir, bu değeri çekiç ağırlığını artırıp azaltarak ayarlarsınız,

Bir başka bakış açısı ile 6mm valfli HW100 de kendi orijinal çekiç ve yayı ile yaklaşık 140 barda ayarlanan regülatör ile yaklaşık 900fps hız elde edilirken, 7mm valfli AA S410 da 130 barlarda, 8mm valfli evanixlerde 120 barlarda 900fps civarı hızlar edilir, bu durumda 4mm valf çapında bir silahta regülatör uygulaması yaparsanız 900fps civarı hızlar için en az 150 - 160 bar'a ayarlanmış regülatör gerekir ve bu durumda regülatör ön hava hücresi büyük tutularak yaklaşık 200 cc tüpe sahip bir silahta 22 civarı stabil atışa sahip olursunuz, ama 960 - 970 fps hızda olsun isterseniz regülatörün basıncını 170 - 180 barlara çıkarmanız gerekirki bu durumdada stabil atış sayınız 10 lara düşer.

Yani uzun lafın kısası, birinde (büyük çap valfli silah) yüksek debide kısa süre hava salınımı ile elde edilen "X" hızı, diğerinde (küçük çaplı çelik valf) düşük debide uzun süre hava salınımı ile elde edilir, Bunu ateşli silahlar ile mükayese edersek, kaval namlu av silahlarımızda kullandığımız barutların yanma hızı çok fazladır, patlama şeklinde ani reaksiyonlu iken, yivli setli ateşli silahlarda yanma hızı yavaş barut kullanılır, çünkü mermi çekirdeğini namlu başlangıcından namlu sonuna kadar sürekli yanarak destekleyip setlere oturmuş çekirdeğin istikrarlı ivmelenerek hızlanmasını sağlarki, özellikle bizim PCP havalı silahlarımızda bu çok önemlidir, çünkü bizim peletlerimiz ateşli çekirdekleri gibi solid yapıda olmadıkları için, yüksek debide sert hava şoku eteğin aşırı deforme olmasına neden olur, oysa düşük debide uzun valf açık kalma süresi idealidir, ne peletin eteklerine zarar verir nede pelet namluda yarı yolda arkasındaki basınç düşer.

FX Revolutionda diğer FX ler gibi 4mm çelik valfe sahiptir ve çekiç ağırlığı yay tutucusu hariç 16 gramdır, ben bu çekiç ağırlığını içine 32grains (2gram) pelet koyup 18 grama çıkardığımda Revolution standart halinde 200 bar ile 120 bar arasında semi otomatik 950fps hızda çalışırken, bu modlama ile 220 bar ile 90 bar arasında semi otomatik yapısı sağlıklı çalışmakta ve 1010fps den başlayıp 120 bar'a kadar 60 atış da 990fps hıza düşmektedir, bu marifet 4mm lik karşılıklı çelik valf - yay ve çekiç ağırlığı kombinasyonunun sonucudur, Bazı yerlerde Gladiator modlanamaz gibi mesnetsiz lafları, yukarıda belirttiklerim destekler görünsede onların bilmediği şey, FX ler dışındaki diğer PCP silahlarda valf karşılığı sabit alüminyum blokta işlenmiş yuva iken, FX lerde valf çelik olmakla birlikte karşılığıda alüminyum bloğa (çevresi bir O Ring ile sızdırmazlığı sağlanmış) oturtulmuş çeliktir ve seyyardır, yani bu valf karşılığını yerinden ucu eğri bir mille alır, çaplı bir karşılık ve valf ile (örneğin 5mm lik valf ve karşılığı) 650 cc tüp hacmi ile şaheserler yaratırsınız.

Sonuç olarak FX Royale 400 de, FX firması regülatör uygulamalı modelde üretmiştir, ama regülatör 4mm valf sisteminde 140 - 150 barlarda ayarlandığında 16fpe gibi enerjiler üretir, ve ülkemizde pcp silahların yeni olması ve genelin isteklerinin güç olduğu akla getirildiğinde FX Royale 400 de regülatör, 1000 fps hızlar beklenecekse gereksizdir.

• Regülator den amaç hız değildir ki bu kadar çok hıza değinmişsiniz. Regülatörde ilk amaç stabilitedir. FX ler gördüğümüz en stabil tüfekler olsalar da ; Regülatörlü bir Hatsanın stabilitesini yakalayamıyorlar. Tabi isabet kalite gibi unsurlardan dolayı AT44 e fark atar ama regülatörlü bir FX e de kimse hayır diyemez. Stabilite benim için şart.Sırf bu yüzden Scubaya bağlı atış yaomak zorunda kalıyorum. Halbuki 600 cc ve regülatörlü bir Glad olsa of off ^^ Aslında Glad olsunda ona bile off ;şrofls;.

• Official Post

Benim hıza değinmemin nedeni genelin hız takıntılı olmasıdır,
    Diğer taraftan ilk atış ile 50nci atış arasında 15fps lik bir oynama kayda değer olarak kabul edilmez, tabiki regülatörlü bir silahın teknik veri anlamında sağladığı stabilite değeri yüksektir ama FX lerdeki valf - çekiç - yay kombinasyonu atışlarda gurupman çalışmalarında heleki yüksek tüp hacmi ile regülatöre ihtiyaç hissettirmez, yukarıda yazdığım yazı teknik deneyimlere sahip biri tarafından iyi okunursa anlatılmak istenenin 900fps hızlarda stabiliteyi yakalamak için büyük çaplı valfe sahip silahların regülatöre muhtaç olmalarıdır, standart tüpe sahip bir AT44 de, regülatör uygulaması ile 40 stabil atış yapacağım derseniz, 900 fps nin çok altında bir hız değerine razı olmanız gerekir, çünkü bu silahtada valf 4mm dir, FX Royalin zaten regülatörlü modeli var ve 16fpe enerjiye sahip, arzu ediyorsanız size özel getirtebilirim.

• Mustafa Bey, Fx Royale 400 standart haliyle 36 fpe'de diyelimki 30 fps aralığında 50 atış yapabiliyor , garantisi bozulmayacak şekilde bir müdahele ile 30 fpe'de aynı stabilitede daha fazla atış sayısı yakalanabilir mi?Yani düz mantık işler mi?Bence Pcp ler için 30 fpe güç son derece ideal.1 gramlık bir mermiyle 200-300 mt de bişeyler vurmak aklıma yatmıyor çünkü.Bir de tabi Fx Royal geliş tarihi ile ilgili tüyo verebilir misiniz? Yedek akçe ayıralım mı?

FİLİNTALAR GRUBU

• Official Post

Taylan, tabiki bu çok rahat yapılabilecek bir şey ve stabilitede pozitif yönde etkilenir yani çok daha mükemmele yönlenir, bunun için silahta geri dönüştüz bir işlem gerekmez, bir ince yay yada bir iki spir kısa yay ile bu sağlanır, tabi bunu kısa yada ince aynı boy yay ilede test edip sonuçlarını görerek yapmak doğru olur.

Yaz tatilinde isveç geç çıktığı için henüz imalat süreçleri tamamlanmadı, ama sanırım ekim sonuna burada olacak silahlar, ayrıca yanında 4 kademeli 275 bar FX pompalarda geliyor.

• Şu anda para biriktiriyorum zaten. Ama Glad için. Bir sorum daha olacak. Eskiden FX kompresor üretiyordu. Hala devam ediyor mu yoksa kaldırıldı mı. Çok basit ama kullanışlıydı bir arkadaşımda vardı ve çok memnun olduğunu söylüyordu. Almanyadan kesin dönüş yaparken tüfeği komp. falan hepsini getirmişti.

• Mustafa Bey, tam olarak aradığım cevap buydu.Biraz deneme ile optimum güç ve atış adetini yakalayıp o ayarda kullanmak.Geliş süreci ile ilgili cevap içinde teşekkürler.Son noktayı (yada noktalı virgül) bu silahla koyarız inşallah.

FİLİNTALAR GRUBU

• Official Post

Şu anda para biriktiriyorum zaten. Ama Glad için. Bir sorum daha olacak. Eskiden FX kompresor üretiyordu. Hala devam ediyor mu yoksa kaldırıldı mı. Çok basit ama kullanışlıydı bir arkadaşımda vardı ve çok memnun olduğunu söylüyordu. Almanyadan kesin dönüş yaparken tüfeği komp. falan hepsini getirmişti.

Sanıyorum üretilmiyor, umarım arzu ettiğinize kavuşursunuz.

Mustafa Bey, tam olarak aradığım cevap buydu.Biraz deneme ile optimum güç ve atış adetini yakalayıp o ayarda kullanmak.Geliş süreci ile ilgili cevap içinde teşekkürler.Son noktayı (yada noktalı virgül) bu silahla koyarız inşallah.

İnşaAllah.

• Teşekkür ederim Mustafa Bey. Sayenizde inşallah

• FX Royale silahının ucundaki aynı boyda aynı şıklıkta ve aynı verimdeki moderatörü silahım olan Evanix S10 a nereden temin edebilirim .....malum silahımın sesi çok yüksek sesini kesmek istiyorum arkadaşlar yardımcı olabilirmisiniz_________________?

Evanix Blizzard S10 Bolt Action PCP Combo ++ Hill PCP hava pompa ++ Optima 3-12x44 AOE Dürbün

• FX Royale silahının ucundaki aynı boyda aynı şıklıkta ve aynı verimdeki moderatörü silahım olan Evanix S10 a nereden temin edebilirim .....malum silahımın sesi çok yüksek sesini kesmek istiyorum arkadaşlar yardımcı olabilirmisiniz_________________?

burada çeşit bol

http://www.wighillparkguns.co.…ucts_category.asp?cat=158

weihrauchu tavsiye ederim

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Çeşit bolda Erdem abi bildiğim kadarıyla silencer da dürbünler gibi UK dışına yollamıyorlar artık.