Karıncalar yardımı ile ilginç bir temizleme yöntemi...

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Selamlar,

Takip ettiğim donanım sitesinde geçen birisi konu açmıştı, içeriği özetle: Sözlüğün üzerinde güneşten erimiş mesir macunu ve mesir macununa bulanmış sözlük(sayfalar açılmayacak derecede, açsan yırtılacak) ve karıncalar.

Aşağıdaki linkten konunun tamamını okuyup ilginç deneye görebilirsiniz, deney diyorum çünkü ikinci bir deneme yapmış, başka bir sözlüğü bala batırıp(yine sayfalar arasıda dolu tabii ki), karıncalara verip temizletmiş, fotoğraflı olarak inceleyebilirsiniz.

http://forum.darkhardware.com/…pic.php?f=11&t=179794

Hoş ve eğlenceli bir uygulama. :)

İlgi çekebilir...

• Ozellikle adlitipta kafataslari veya kemik doku uzerindeki deri ,et,yag veya kil dokularinda temizlenmesinde karincalardan yararlanilir.
    Bugune kadar uretilmis tum solvent ve benzeri temizleme malzemelerinden daha etkili oldugu soyleniyor.

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• Ben küçükken köpekbalığı kafası temizlerdim aynı yöntemle ve kuruturdum karıncalar gelince kedi-kötek uzak duruyor işleri bitincede gidiyor karıncalar

• Enteresan bir olay ilk defa karşılaşıyorum.. Allah CC neyi nasıl yaratması gerektiğini okadar iyi düşünmüşki, şu dünyada hayretle izlemekten zevk alacağımız çok şey var.. ;keyf;

• bundan yüzyıllar önce ibn-i sina nın karıncalar ile ameliyat yapması kadar ilgi çekici

• Gerçekten ilginç bir yöntem. ;d;
    Bende bir amerikan filminde gördüğümü anlatayım.
    Olay şu;
    Kızılderili bir çocuğun bacağında derin ve uzun bir kesik oluyor.
    Annesi bu yara için hemen yakın çevresinde bulduğu (bizim atlı karınca diye isimlendirdiğimiz) karıncaları alıyor.
    Hemen kesiğe doğru tutarak karıncanın kanca gibi kıskaçlarını ete batırmasını sağlıyor.(kesiğin iki kenarı)
    Sonrada karıncanın gövdesini koparıyordu. :wacko:
    Karıncanın kafası yarada kilit gibi kapalı halde kalıyor. ;$.,
    Bu arada kanama da azalarak yara iyileşme sürecine giriyordu.
    Günümüzde doktorların bazı yaralara uyguladıkları pens atma yöntemi gibi. :rolleyes:
    Gördüğümde gerçekten çok hoşuma gitmişti. :)
    Tabii ki acil ilk yardım anlamında düşünülünce. ;grin;

• Soru : :him:s
    Sorum sitede hekim olan arkadaşlara. ;grin;
    Bu yukarıda bahsettiğim yöntem tıbbi yardımdan uzakta olunduğunda uygulanabilir mi,uygulanmasında ne tür riskler yaratır? :him:s
    Bana bu yöntem mantıklı gibi geldi,ne diyorsunuz? :whistling:
    Fikir ve düşüncelerinizi almak isterim. :thumbdown:

• bundan yüzyıllar önce ibn-i sina nın karıncalar ile ameliyat yapması kadar ilgi çekici

Mühendisbey ben bu meseleyi bilmiyordum, karıncayla ne ameliyatı yapmış ki ibn-i sina ?

Mustafa
    26.04.1975

• basit anlamda cerrahi müdahaleler diyelim. mesela kolunuzda bir kesik var öncelikle karıncanın o bölgeyi ısırması sağlanır ki bu uygulama uyuşturmak için yapılır ki karınca ısırmadan evvel bölgeyi uyuşturmak için bir sıvı salgılar ikinci olarak karıncanın geri bölgesinde torbasında bir sıvı vardır bu sıvı çıkarılıp açık yaraya dökülür bu uygulama da dezenfekte etmek için yapılır, ki bu da karıncaların rejenerasyon yeteneğinin yüksek olması nedeniyle kendi yaralarını sarmak için kullanır. üçüncü uygulama ise karıncanın boyun diye tabir edersek yanlış olmaz herhalde o bölgede bir nevi yapışkan vardır onu da yaraya döker ki yarayı tutturmak için yanlış bir terim kullandıysam düzeltin lütfen

not: bu uygulama her karınca ile yapılamaz bazı türler bu tip uygulamalar için uygundur

• Konuyu bilmiyordum, şimdi anladım, teşekkürler bilgilendirme için.

Açıkçası benim gözümde açık yaradan vücudun içine karınca doldurmak gibi bir sahne canlanmıştı :)

Mustafa
    26.04.1975

• ayrıntı olarak karıncalar klan olarak hareket ederler yani zannettiğimizden çok daha zeki canlılardır mesela bir klan karınca arama sırasında sürekli olarak aynı güzergahı takip ederler birbirlerinin kokusunu takip ederek ve eğer o güzergahta koku belirli bir oranı aştığında bunu tehlike sinyali olarak alırlar. mesela bir karıncayı msaribas el yazısı ile yazılmış bir güzergahta yürütelim aynı klandan diğer karıncaları saldığınızda onlar beraber msaribas yazacaktır

• İbn-i Sina'nın yöntemi mi hatırlamıyorum ama uzun zamanlar önce biryerlerde okuduğum kadarı ile vaktiyle cerrahi müdahalelerden sonra kesinin iki dudağını birleştirmek için iri başlı karıncalara kesi kenarları ısırttırılır ve kıskaçları tam kapandığında kafaları kopartılarak kesinin bitişik kalması sağlanırmış.
    Çocukken bunun denemesini yapmış ve bir-iki karıncaya başparmak tırnağımı dikey olarak ısırttırmıştım: acaip güçlü sıkıyorlar.
    Herhalde katküt bulunmadan önce yaygın kullanılan bir yöntem idi..

S&W 686-6

• İbn-i Sina'nın yöntemi mi hatırlamıyorum ama uzun zamanlar önce biryerlerde okuduğum kadarı ile vaktiyle cerrahi müdahalelerden sonra kesinin iki dudağını birleştirmek için iri başlı karıncalara kesi kenarları ısırttırılır ve kıskaçları tam kapandığında kafaları kopartılarak kesinin bitişik kalması sağlanırmış.
    Çocukken bunun denemesini yapmış ve bir-iki karıncaya başparmak tırnağımı dikey olarak ısırttırmıştım: acaip güçlü sıkıyorlar.
    Herhalde katküt bulunmadan önce yaygın kullanılan bir yöntem idi..

Polat abi ben de aynı bahsettiğin konuyu filmde izlemiştim.
    Gerçekten bana çok ilginç geldi. :rolleyes:

• Apocalypto olabilirmi filmin adı anne ve çocuğu mağraya atlıyor o arda çocuğun ayağı kesiliyor anne böyle bir yönteme başvuruyor idi.

• Apocalypto olabilirmi filmin adı anne ve çocuğu mağraya atlıyor o arda çocuğun ayağı kesiliyor anne böyle bir yönteme başvuruyor idi.

Doğru şimdi hatırladım. :whistling:
    Gerçekten güzel bir film.
    İzlemiyenlere tavsiye ederim. :)

• Şimdi yine bu konuda düşünürken yine bir filmdeki sahne aklıma geldi.
    Ama filmi hiç hatırlamıyorum.
    Olay şöyleydi yine bacakta derin bir yara var ve iltihaplı burada da yara üzerine kurt yerleştiriliyor.Kurtlar tamamen ölü hücreleri ve yarayı yiyerek tedaviye katkı sağlıyor.Ama canlı dokuya kesinlikle dokunmuyor.
    Bu sahne de bana çok ilginç gelmişti.