Kullanılmış pelletler bir şekilde değerlendirilir mi?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merak ediyorum, kullanılmış pelletler bir şekilde değerlendirilebilir mi? :him:s

Kurşun malzemeden yapıldığı için çevreye zarar vermemesi adına direkt çöpe atmak sanırım pek mantıklı değil.

Büyü vs bozmak için kurşun dökdürmek isteyenler dışında neler yapılabilir?

Yine gereksiz başlık açtım diye kızanlar olur mu acaba? ;avci;

Hatsan MOD 95 SAS + Optima 3-9x32 + Optima Red Dot

;tufey#

• Official Post

500 lük FX pelet kutusunu kalıp olarak kullanıp, erittiğim artık kurşunları bu kalıba döküyorum, yakın mesafe silah testlerinde mükemmel pelet tutucu işlevi yapıyor, atılan peletler tam anlamıyla bu bloğa kaynıyor.

• 500 lük FX pelet kutusunu kalıp olarak kullanıp, erittiğim artık kurşunları bu kalıba döküyorum, yakın mesafe silah testlerinde mükemmel pelet tutucu işlevi yapıyor, atılan peletler tam anlamıyla bu bloğa kaynıyor.

nasıl bir kapta erittiğinizi ve kaç dakikada eridiklerini öğrenebilir miyim?

;tufey#

• Official Post

Mutfaktaki ocağınızın küçük gözüne bu pelet kutusunu düzgünce yerleştirin, ocağı yakın, içine yavaş yavaş eski peletleri koyun, eridikçe üzerine çıkan curufunu küçük bir dal yada tel parçasıyla sıyırıp temizleyin, tepeleme doluncaya kadar eritin, sonra ocağı kapatın kendi kendine soğusun, tamamen donmadan dokunmayın, çok ağır olacağından dökülüp yaralanabilirsiniz.

• Bilgi için teşekkürler...

;tufey#

• ama çok dikkat edin elinizi yakmayın. bende peleti bir kalıba erittim ve parmağımı yaktım.

Gamo CF-X 4.5mm + 3-12x44 AOE optima ;box;x
    Kalem, fırça, mermer nedir birer oyuncak,
    Şaheserler süngülerle yazılır ancak!

bursateam.png

• Dalış yapıyorsanız ağırlık kemeri ya da bilek ve ayak ağırlığı yapabilirsiniz.

Röhm Twinmaster Top M RE .177 (Air Stripper)
    Hatsan Mod 125 .22 (Oriental 6-24x44)
    Gamo Cfx .177 (W&S 3-9x44)
    Daisy Powerline 008 .177
    Webley Typhoon .177
    Gamo Pt-80 .177

• Ben bi ara kullanılmış pelletleri ince bi boruya eritip dökerekek sonra eğe ile düzelterek slug lar elde etmiştim bir kaç saat sonunda 15,20 tane yapmıştım ama yaylı tüfeğe ağır geldiğinden bi işime yaramamıştı.

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40

• Ben bi ara kullanılmış pelletleri ince bi boruya eritip dökerekek sonra eğe ile düzelterek slug lar elde etmiştim bir kaç saat sonunda 15,20 tane yapmıştım ama yaylı tüfeğe ağır geldiğinden bi işime yaramamıştı.

güzel fikirmiş ;tese;kkur

namludan çıkmadımı? yoksa çok az mesafemi gitti? birde yaklaşık kaç grain olmuştu?

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Hepsi namludan çıktı 10 metrede isabet normal pellet ile yaptığımdan farksızdı ama malum yaylı tüfek hız azaldığı için güç yarı yarıya düşmüştü grn olarak hesaplama imkanım olmadı ama tahmini 40 grn civarı idi.

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40

• Lehim yerine kullanılabilir iki kesik tel. kablosunu bağladıktan sonra sıvı haldeki kurşun üstüne dökülebilir daha sonra birbirine deymemesi için bant ile izole edilir

TV kumandalarında kumanda 2ye ayrılınca kumanda çipinden pil yayına giden kablolar kopabiliyor ben bu telleri kumanda çipine böyle yerleştirdim

agt

• Arkadaşlar
    Kurşun ergitilirken kesinlikle kapalı yerde ergitmeyin. g;$i
    Kesinlikle de oluşan dumanı solumayın. g;$i
    Bildiğiniz gibi kurşun temas sonucu ile de vücutta birikim yaparak zararlara yol açabilirken solunduğunda oluşacak zararları siz düşünün. ;confused;
    Aman dikkat. :!:

• Daha önceden arkadaşların da yazdığı gibi kurşun zehirli bir metaldir. Lütfen mümkün olduğunca kullanılmış pelletleri doğaya bırakmayalım. Çünkü kurşun doğada kaybolmaz zamanla yeraltı sularına karışır ve doğaya büyük zararlar verir. Aynı zamanda kurşunu eritirken dumanını solumak da zararlı olacaktır. Mümkünse açık alanda yapalım eritme işlemini ya da en iyisi yapmamak. Aslında av marketlerinin bu kullanılmış pelletleri yeni pellet karşılığında geri alıp üreticilere yeniden göndermesi en doğru işlem olacaktır. Atıyorum üç kutu pellet getirene bir kutu yeni pellet gibi yani. Bu konuda bişeyler yapalım.

Hatsan Airmax Quattro 3-9x32 optima dürbün

• Arkadaslar cevre konusunda hassas olmak gerekli birsey . Ancak havali tüfek kullananlar yinede cevreci sayilirlar. Ama av yapanlarin cevreye verdigi zarar havali tüfek kullanicilarina göre akil almaz boyutlarda . Özellikle ördek avinda atilan fisek sayisi ortalama bir avcida 50 adedi rahat buluyor. Kimileri bu verdigim rakamin 4 yada 5 katini bir av gününde atiyor. Avcilar su kuslarinin avlarinda 30 ila 42 gram arasinda av fisegi kullanirlar ve atilan bu fiseklerin icindeki sacmalarin neredeyse tamami su havzalarina düser. Daha evvelleri isikli ve civril göllerinde cok avlandim.Bu göllerin dibinde emin olunki tonlarca kursun yatiyordur. cevre insani gölden cikan baliklari yiyor , suyunu ise sulama amacli kullaniyor. Dolayisiyla zehir zamanla topraga yayiliyor. Kursun kati haldeyken ne boyutta zararlidir bilmiyorum ama tahminimce az yada cok mutlaka zarari vardir.

Bir tane TÜRKIYE var!!!! Avrupanin her yerini gezdim. Cok güzel ülkeler gördüm ama inaninki vatanimiz kadar güzeli yok.

Ona zarar vememek ve korumak her türk vatandasinin görevidir. agt

• kursun zehirlenmesi cok kotu bir seydir, kesinlikle eritme islemi yapmayiniz.
    bir iki kereden belki bir sey olmaz ama dumani soluyarak vucudunuzda kursun birikimine yol acarsiniz ve vucutta norolojik ve fizyolojik cok ciddi rahatsizliklara yol acar.
    kursun peletlere elle temas ettikten sonra muhakkak elimizi iyice yikamaliyiz.
    pellet attigimiz yer kapali bir yer ise mutlaka havalandirmasi olmali yoksa havadaki kursun zerrecikleri ciger yolu ile vucuda girer.
    ayrica kesinlikle dogada pelet birakmamalidir, pelet tutucuya atis yapilirsa dogayida kirletmemis oluruz.

bu zararlar anlasilmaya basladigindan beri kursun harici maddelerden pelet uretimide artti dikkat ederseniz. mesela bazi ulkelerde su kenari avlarinda av tufeklerinde kursun sacma kullanmak yasaktir, celik sacma kullanlir suyu kirletmemesi acisindan.

kullandigimiz hurda peletleri bir torbada muhafaza edip, fazlaca biriktiginde kursun kullanan atolye gibi yerlere satabiliriz/verebiliriz diye dusunuyorum.

• kursun dokumu icin anne-anneanneye verilebilir..
    zamaninda bu amac icin kursun muhurleri toplayan bi komsu teyzemiz vardi. ;kihhik,

Crosman 357 8" .177 Cal made by Karaoğlan

• kursun dokumu icin anne-anneanneye verilebilir..
    zamaninda bu amac icin kursun muhurleri toplayan bi komsu teyzemiz vardi. ;kihhik,

;d;;şrofls;.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Bende bu konuda düşündüm taşındım.
    İmkanım olduğunda 5.5 mm için pelet döküm kabı yapıp kendi peletlerimi üretmeyi deneyceğim. Vakti saatinde cocukken kurşunla çok oynamışlığım var :> Bol bol eritip şekiller yapardım :>

Not : Kurşun zehirli bir maddedir. Gerekli prosedürleri bilmiyorsanız kurşun işlemeye çalışmayın .

FİLİNTALAR GRUBU
    Biz Türkler mümkünü ihmal eder imkansızı başarırız.
    ‘‘Ben sporcunun zeki çevik ve ahlaklısını severim.’’
    «Her kim atıcılığı öğre­nir de sonra terk ederse bizden değildir.»