BUHARLAŞAN MEHMETCİK 1 PİYADE TÜFEĞİ

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • yorum yapmayacağım, binlerce konu var bu ve benzeri...Kanayan Yara çok.

Merhum Gazi Mustafa Kemal PaşaGençliğe Hitabede gerekeni söylemiş..

yılın birinde üniversiteye CNC cihazları geldi ama sadece 2 yıllık teknik eğitim fakültesi öğrencilerinin kullanımına açık, Mühendislik öğrencilerinin kullanımına kapalı..

Cihaz finansörü: IMF ve Dünya Bankası ikilisinden birisi ne önemi varsa..

Konu dışına çıkacak ama bu konuda canım acıdı üzüldüm ve üzüntüm eskileri hatırlattı, canınızı sıktıysak affola...

• [Resim Engellendi: http://img131.imageshack.us/img131/2287/jng90rt6.png]

Resimdeki Acayipliği bulun :)

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Resimdeki Acayipliği bulun :)

Aynısı değil ama 50 kalibre Barrett sniper tüfeğine benziyor. Sanırım Bora 7.62 sniper tüfeği:
    http://defenceproducts.ssm.gov…aspx?pId=210&catId=11

• Evet bora , .308 şarjörü bulamayıp herhalde .223 şarjörü takmışlar :)

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Konu hakkında gelişmeleri buraya ekliyorum. Milli tüfek projesi mkek de imzalandı. Konunun linki aşağıda. İmzalanan belgedeki ve kurumun sitesindeki silaha dikkat :) ucube PKMS

http://www.mkek.gov.tr/foTumHaberler.aspx?iKodHaber=146

Yalnız resim çok komik. Hikayesi şöyle herhalde.

İmza günü gelip çatınca , mkek den biri herhalde bir milli tüfek projesi yapmaları gerektiğini hatırladı (ben bile unutuyordum nerdeyse)
    " yaw arkadaş ne oldu tüfekler" diye kalekalıp' ı aradılar. Kimse cevap vermeyince de nasıl bir tüfek yaptıklarını hatırlayamayınca google görseller e makineli tüfek yazdılar bir resim çıktı.
    Farklı kaydet dediler, bir iki resim daha indirdiler. Birisi müdürüm ben şimdi bak nası tüfek yapıcam ar-ge dedi ve birinden dipçiği birinden rail i birinden nv yi kopyala yapıştır dedi ms paintte. Müdürüm oldu bastıralım imza törenine diyip bastırdılar. Oldu sana Mehmetçik 2. Aha bu da resmi sitedeki resim. Midesi bulanıp siteye tıklamak istemeyenler için. Çünkü gerçekten mide bulandırıcı olmaya başladı.

[Resim Engellendi: http://www.mkek.gov.tr/Haberler/zugFtizM.jpg]

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

Mesaj 3 düzenlendi, son düzenleyen TheNightHawk ().

• Bu beğenmediğimiz yabancılar olmasa biz hala mızrak,kılıç ve sapanla yola devam ediyor olabilirdik,yine bunada şükür.Hiç olmazsa üretimine izin verdikleri G3 lerle işimizi iyi kötü görebiliyoruz.Yok arkadaş mekanik zeka olmayınca zorlamayla olmuyor.Allah vermemiş neylesin Mahmut hesabı...Diye sesli düşünüyorum.Şimdi asıl soru; yapamıyormuyuz yoksa yapmıyormuyuz?

Fx T12 Typhoon 5.5 /Leapers 6-24x50 Mil-Dot AO - Norica twin 5.5-4.5 Scuba (Drager 300 Bar)
    Armsan A612S Slug 61 cm.

Kemal Yılmam

• Bu beğenmediğimiz yabancılar olmasa biz hala mızrak,kılıç ve sapanla yola devam ediyor olabilirdik,yine bunada şükür.Hiç olmazsa üretimine izin verdikleri G3 lerle işimizi iyi kötü görebiliyoruz.Yok arkadaş mekanik zeka olmayınca zorlamayla olmuyor.Allah vermemiş neylesin Mahmut hesabı...Diye sesli düşünüyorum.Şimdi asıl soru; yapamıyormuyuz yoksa yapmıyormuyuz?

Ülkemizde çok değerli ve savunma sanayinde müthiş buluşlara imza atmış mühendislerimizi birileri yada bazı karanlık güçler intihar süsü vererek ortandan kaldırdıkça avrupalının eline daha çok bakarız. Bir avuç İsrail den HERON alacaz diye daha çok minnet ederiz. Devlet mühendislerimize bilim adamlarımıza sahip çıkmadıkça koruma altına almadıkça avrupalıdan kopyala yapıştır böyle devam eder.

Kalibrgun Cricket .25 + .22 lw
    Kral Arms Breaker .22

• arkadaşlar sizlere kısa bir özetle bir kaç sey söyleyeceğim.. yaklasık bir ay önce birliğimize gelen MKE mühendisleri ( silahların tamiratı,bakımı ve yeni silah tanıtımı için ) mehmetçik üretimi ve dağıtımının iptal olduğu fakat onun yerine MPT yani Milli Piyade Tüfeği üretimine başlandığını söyledi... silahın özelliklerini ise m4 m16 , hk serisi ve ak47 yani kaleşnikof silahlarının ortak özelliklerini taşıdığını ve üzerinde sökülebilir optikler ile bir kaç yıl içerisinde tsk ya dağıtılacağını söyledi... bizlerde mehmetçiği bekliyorduk ama bu haber bizleri daha da sevindirdi....

• Merhaba, Biraz işin içinden biri olarak söyleyebilirim ki, Mehmetçik-1; alman H&K firması ile lisans konusunda ihtilafa düşülmesi nedeniyle rafa kalktı. Şimdi başka bir platform (colt ve saco) üzerinden geliştirilen başka bir tüfek tasarlanmakta. Ama halen kalibre konusunda 5,56 mı, 7,62 mi askeri kanat kesin karar vermiş değil. Ayrıca yeni geliştirilen tüfekte ne yazık ki namlu ve plastik malzeme kalitesi konusunda ciddi sıkıntılar mevcut. Özellikle namlu konusu MSB için ciddi sıkıntılı. Günümüzde potansiyel rakiplerinin gelişmiş namlu işleme ve kaplama teknolojileri sayesinde 18000-20000 atış sınırını geçmiş olmaları; biz de ise MKE de 60'ların teknolojisiyle üretilecek namluların bu yarışta geri kalması kaçınılmaz. Yani şuan üniversite işbirlikli, disiplinli bir AR-GE çalışmasına gidilmezse, bu tüfeklerde bekleneni veremeyebilir.

"Kadına güvenme, Kendine güvenme, Çeliğe güven!" - Barbar Conan-

• MAKİNE Kimya Endüstri Kurumu (MKE) işçileri, milli piyade tüfeğinin bir kısmının üretiminin özel sektöre devredilmesini protesto ettiler.

Meydanda toplanan işçilere seslenen Türk Metal Sendikası Kırıkkale Şubesi Başkanı Mürsel Öcal, "Kurumun, kendi üretimi olan, milli piyade tüfeğine sahip çıkması şarttır. Milli piyade tüfeğinin üretimiyle ilgili olarak sürecin her aşaması, kurum tarafından denetlenmelidir" dedi.MKE tarafından ilk etapta 30 bin adet üretilmesi planlanan Mehmetçik-1 Piyade Tüfeğinin, 15 bin adedinin Kale Kalıpla ortak üretimine yönelik tepkiler artarak devam ediyor. Cumhuriyet meydanında düzenlenen protesto eylemine MKE Kurumu işçileri ve Türk Metal Sendikasının yanı sıra Petrol-iş sendikası, siyasi parti yöneticileri, belediye başkan adayları, sivil toplum örgütleri ile diğer sendikalar ve kalabalık bir halk katıldı. Siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının destek verdiği eylemlere yaklaşık 2 bin 500 kişilik katılım oldu. Tüfek üretiminin özel firmaya verilmesini sloganlarla protesto eden işçilere seslenen Petrol-İş Sendikası Başkanı Recep Sefer, "Kırıkkale insanı MKE’nin ekmeğini yemiş, MKE’nin ekmeğiyle var olmuştur. Özelleştirilen TÜPRAŞ’a hiç kimse ses çıkarmazken, susa susa artık sıra MKE’ye geldi" dedi.BUNLARIN HEPSİNİ BİZ ÜRETTİK Türk Metal Sendikası Başkanı Mürsel Öcal ise MKE’nin Mehmetçik-1 Piyade Tüfeğini üretecek kapasiteye sahip olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "MKE, Türkiye’nin sanayileşmeye adım attığı ilk fabrikadır. Türkiye’nin, o büyük demir çelik fabrikalarını var eden de MKE’dir. Sadece savunma sanayimizin değil, Türk sanayinin de gözbebeği, belkemiğidir. MKE, Türkiye’nin savunması ve güvenliği yolunda, bugüne kadar üzerine düşen görevi yerine getirmiş, önemli bir kuruluştur. MKE’nin önemli fabrikalarından biri olan, silah fabrikası da, burada çalışan arkadaşlarımızın sayesinde, savunma sanayimizin önemli bir aktörüdür."İSTENEN SİPARİŞLERİ BİZ ÜRETİRİZ"İşçilerimiz ve Kırıkkale’miz yeniden aynı acıları yaşasın istemiyoruz" diyen Mürsel Öcal, "Biz üretmek istiyoruz, biz ülkemize, sanayimize kazandırmak istiyoruz. Biz, makina kimya çalışanlarının kazanmasını istiyoruz. Bizim istediğimiz bu. Şimdi, son çare olarak, milli piyade tüfeğinin bir kısmının özel sektörde üretilmesi düşünülüyor. Kurumun, kendi üretimi olan, milli piyade tüfeğine sahip çıkması şarttır. Milli piyade tüfeğinin üretimiyle ilgili olarak sürecin her aşaması, kurum tarafından denetlenmelidir. Montaj testinden, kalite kontrolüne, yurt içi ve yurt dışı satışlardan, teslimine kadar sürecin her noktasında kurum olmalıdır. Son karar mercii makina kimya olmalı, son noktayı makina kimya koymalıdır. Biz, yine de iddia ediyoruz. İstenen siparişleri biz üretiriz. Biz, gerek sendika olarak, gerek makina kimya işçileri olarak bu konuda arzuluyuz, istekliyiz. Biz, bize düşen göreve hazırız, biz çalışırız, çabalarız. Gece gündüz demeden üretiriz. Çünkü biz, Kırıkkale için varız. Makina kimya işçisi için varız. Emek için ekmek için varız. Türkiye için varız" dedi.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• iş yerinden baktığım için videoyu izleyemedim ama çok önce izlediğim video olduğuna eminim galiba hiç bişeyden anlamayan bu da işte böle güçlü şöyle atan bi tüfek diye takılan bi amca var dimi :)

Gamo hunter Dx combo 4.5mm :thumbup:
    Gamo 3x9x40 wr

• Bunlar Tüfeği yapana kadar Terörist diye bir şey kalmayacak. Zaten savaşı kazandılar denilebilir şu anki gidişat öyle...

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• türk savunmasının ortadan kalması için , savunma sanayinin bdüşman ülkelere bağımlı olması gerekiyordu(heronlar gibi).
    Ama bu mantıksız b olduğu için bunu gerçekleştirecek birileri bulunmalıydı. Zamanında israil heronlarını topraklarımızda keşif yaptırıp vur emri vermemekte inat edecek komutanlarımız gibi bunu da yapacak birileri olmalıydı. O büyük mühimmat patlaması sonrasında zaten herşey kanuni olarak çökmeye de başladı, .
    Şimdi siz çökmesi gereken bir sanayiyi canlandırmaya çalışırsanız bir sürü garip zorlukla karşılaşırsınız.. Aynen heronlara karşı anka keşlif aracının yapılıp denemeleri bir çok kez başarıyla tamamlandıktan sonra , zamanın ünlü ve vatan sever komutanları tarafından inattla ve marka delirtilerek heron tercih edilmesi heronlar parası verildiği ve bakımdan geri gelmediği halde yine de ankanın türk silahlı kuvvetlerine kabul edilmemesi gibi.

murat beyin içini sızlatan terör konusu, benim ve buradaki bilinçli ve vatan sever dostlarımızın da içine dert oluyordur herhalde.

bu günü dünden görüp uyaranları yaptığına pişman ettik. Balkan savaşları misali nasıl bazı yerleri tek kurşun atmadan terk ettik ve sultan abdul mecitin ve bu toprakların gördüğü tarihim en büyük dahilerinden sultan abdulhamitin çabalarıyla bile düzeltemediği durum tekrarlanıyor..
    Sonunda bir lozan daha olacak ve savaşarak aldığımız hatta üzerinde savaş olmadığı, zaten bizim olan toprakları bile bırakıp gideceğimiz başka bir yahudi oyunu yakındır diyenl geri kafalıları susturduk çok şükür. Şimdi bundan mutlu olmamız gerek.

yapacak son bir kaç iş kaldı

Çok şükür,terör örgütü artık israil ve amerikanın arada bir de avrupalı dostlarımızın cep harçlığıyla geçinemeyecek kadar büyüdü artık bir devlet bütçesine, gelirleri garantili ve sürekli olan büyük bir yapıya ihtiyacı var. Eskiden coca cola gibi ürünleriin gelirini israil ordusu ile paylaşıyordu artık bu yetmiyor.

Tahmin edin düşmanı besleyecek firmaları içinde barındıracak üstün nitelikte hangi millet var.
    Farklı isimler ve markaların bizler tarafından tercih edilmesi ile sürekli bir gelir sahibi olacaklar, bunu yapabilmek için kendileri için suç kabul edilen ama yalnızca geri kalması uygun görülmüş memleketlerde görülen "ben menşeine bakmam kaliteliyse alırım" zihniyetini bize kabul etirecekler. Böyle diyecek zihniyette olanlar ve bunları uyarmayanlar engel olmayanlar bu mukadder neticeye müstahaktırlar ama arada kişilkli bilinçli ve vatan severler de cezasını çekiyor.

inşallah bundan alınması gerekenler yerine, hissiyat sahibi, vatansever arkadaşlarımız menfi olarak müteessir olmazlar.

• mehmetçik 2 uğurlama

Bu seferki de acayip bir kundak tutamağı takılmış hk417 ye benziyor ama hadi hayırlısı diyelim. % 100 türk malı " savaş tüfeğine "

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• HK416'nın ta kendisi silah. Malesef kopyalamadan daha onu yapamıyoruz. MKE'nin altyapısı çok sağlam ama...

Blaser R93 Professional .30-06 Springfield
    Browning New A5 12Ga 71cm
    Stoeger MD2000 12Ga 66/Slug Combo
    Wizard Arms Supervision-S 12Ga 66/Slug Combo
    Akus superpoze (coming soon)
    AT44 Long W-10 LW .22

Başarılarda gururu yenmek, felaketlerde ümitsizliğe direnmek lazımdır...
    Mustafa Kemal ATATÜRK

• Ben acıyorum Mehmetçiğe, MKE gibi Türkiyenin en basiretsiz kurumundan silah alıyor mühimmat alıyor, silahı üretecek teknolojiyi geçin daha doğru dürüst mühimmat üretemiyorlar, homojen olmayan barut haklarından tutunda, aynı cins olamayan ellerinde ne varsa o barutu kullanan, farklı çekirdek ağırlıklarına sahip, hatta bazen çift çekirdekleri yada içleri boş mühimmat üreten bir kurumdan ne beklenir? Zaten şıracının şahidide bozacı MKE nin üretim firması meşhur ülkemizin sözde silah devi Titremez :rolleyes: . 2 ayda paslanan boyaları kalkan yivsiz av tüfeği üreten, SW kopyası revolver üreticez diye elde patlayan revolver SR38 i üreten daha saymakla bitmez Titremezin ürünleri ayrıca acayip kaptırmatördür kendileri 8o .MKE doğru düzgün bir 9x19 para. tabanca fişeği bile üretemez, Titremezde bir yivsiz av tüfeği bile üretemezken bizden cacık olmaz malesef.

Ülkemizde silah sanayine zerre kadar güvenim yok, içler acısı durumdayız, Allah korusun bir savaş çıksa yandıkki ne yandık.
    Zaten benim yerli silaha zerre kadar güvenim yok elimde yerli silah olacağına taş olsun,sopa olsun daha iyiŞu koca ülkenin silah severiz diye geçinen ülkenin silah sanayinden hiçbir halt olmaz yazık. Ne kendim nede çevremdekilere yerli silah ve mühimmatta kesinlikle tavsiye etmiyorum. Anca bedava bulurlarsa kullansınlar gidip para vermesinler o derece.

• Ben acıyorum Mehmetçiğe, MKE gibi Türkiyenin en basiretsiz kurumundan silah alıyor mühimmat alıyor, silahı üretecek teknolojiyi geçin daha doğru dürüst mühimmat üretemiyorlar, homojen olmayan barut haklarından tutunda, aynı cins olamayan ellerinde ne varsa o barutu kullanan, farklı çekirdek ağırlıklarına sahip, hatta bazen çift çekirdekleri yada içleri boş mühimmat üreten bir kurumdan ne beklenir? Zaten şıracının şahidide bozacı MKE nin üretim firması meşhur ülkemizin sözde silah devi Titremez :rolleyes: . 2 ayda paslanan boyaları kalkan yivsiz av tüfeği üreten, SW kopyası revolver üreticez diye elde patlayan revolver SR38 i üreten daha saymakla bitmez Titremezin ürünleri ayrıca acayip kaptırmatördür kendileri 8o .MKE doğru düzgün bir 9x19 para. tabanca fişeği bile üretemez, Titremezde bir yivsiz av tüfeği bile üretemezken bizden cacık olmaz malesef.

Ülkemizde silah sanayine zerre kadar güvenim yok, içler acısı durumdayız, Allah korusun bir savaş çıksa yandıkki ne yandık.
    Zaten benim yerli silaha zerre kadar güvenim yok elimde yerli silah olacağına taş olsun,sopa olsun daha iyiŞu koca ülkenin silah severiz diye geçinen ülkenin silah sanayinden hiçbir halt olmaz yazık. Ne kendim nede çevremdekilere yerli silah ve mühimmatta kesinlikle tavsiye etmiyorum. Anca bedava bulurlarsa kullansınlar gidip para vermesinler o derece.

G-3'lerin mühimmatlarını ele alalım barut istikakları hep farklı kimisinde çekirdek gevşek olur el ile sökülür kimisinde kapsülün iğne noktası bariz şekilde yamuk üretilir sonrasında G-3'lerin tutukluk yaptığı dillendirilir..Mke yapımı mermilerde en yeni tarihli olanları bile kararma ve oksitlenmeye maruz kalıyor halbuki 1967 senesinden kalma Sovyet üretimi teneke kutu içerisinde istiflenmiş Ak47 mühimmatları üzerine bakarak saçınızı tarayabilirsiniz,barut istikakları kararlı,kapsül simetrisi ve iğne noktaları muntazam yani işin özü bu derecede bariz bir fark var yerli silah sanayinde..Askerliğimde Ak47 kullandım mühimmatların tarihini ve kalitesini görünce nutkunuz tutuluyor yarım asır önce bu teknoloji varsa şimdikini siz düşünün!!

Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun...Che Guevara

• G-3'lerin mühimmatlarını ele alalım barut istikakları hep farklı kimisinde çekirdek gevşek olur el ile sökülür kimisinde kapsülün iğne noktası bariz şekilde yamuk üretilir sonrasında G-3'lerin tutukluk yaptığı dillendirilir..Mke yapımı mermilerde en yeni tarihli olanları bile kararma ve oksitlenmeye maruz kalıyor halbuki 1967 senesinden kalma Sovyet üretimi teneke kutu içerisinde istiflenmiş Ak47 mühimmatları üzerine bakarak saçınızı tarayabilirsiniz,barut istikakları kararlı,kapsül simetrisi ve iğne noktaları muntazam yani işin özü bu derecede bariz bir fark var yerli silah sanayinde..Askerliğimde Ak47 kullandım mühimmatların tarihini ve kalitesini görünce nutkunuz tutuluyor yarım asır önce bu teknoloji varsa şimdikini siz düşünün!!

Kaan abi askerlik yapmadım gözümle görmedim ammaa dayımdan bu söylediklerinin anısını duymuştum :) 30yıllık sovyet mermisi bile ışıl ışılken mke yapımı mermilere baktıkça kurumu saygıyla anarsın demişti :)

Crosman 2100 .177

Crosman 1077 .177

Webley&Scott Special Edition .22

Torun m210 .22

• Kaan abi askerlik yapmadım gözümle görmedim ammaa dayımdan bu söylediklerinin anısını duymuştum :) 30yıllık sovyet mermisi bile ışıl ışılken mke yapımı mermilere baktıkça kurumu saygıyla anarsın demişti :)

Çok yerinde tespitler sayın Kaan Özcan; Askerde Jandarmaydım bende AK47 kullandım silahlıkta eski sovyet mühimmatları ışıl ışıldı, Zavallı G3 kullananların MKE yapımı 7.62x52mm natolarının görüntüsü içler acısıydı

• Yeni piyade tüfeğimiz fiyaskoyla sonuçlanan Mehmetçik 1'den farklı olarak yine Hk416-Hk417 konsepti üzerinden gitmiş bir melez fakat bu sefer Ar15 ve M16'daki gibi kundak tutamağı eklenerek dipçik kısmı M-4'den esinlenilmiş..Hk 416 ve Hk417 serilerininde M-4 den esinlenildiği biliniyor..Lafın kısası artık melez bir piyade tüfeğimiz var yani yetkililerin açıkladığı gibi özgün bir tasarım söz konusu değil..Avusturya yapımı Steyr Aug gibi farklı çizgilere sahip bir tüfek tasarlansa yiğidin hakkını teslim ederdik fakat biz buna halk arasında çakma diyoruz..

Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun...Che Guevara