Saçmalayan saçma

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Değerli üstadlar,

ekteki fotoğrafta Victory marka hafif bir saçmanın yaklaşık 20cm ilerdeki hedefe vurmadan hemen önceki hali var, maalesef çok net değil. İyi görünmemekle beraber, saçmanın düz değilde eteği aşağı kafası yukarı bakar bir şekilde gittiğini tahmin ediyorum. Hedefe vurduğunda kağıtta kalan şekilden de bir şey anlamak mümkün değil, bazen minik bir delik, bazen parçalanmış delik açıyor. 10 metrede desteksiz 1,5 santim içine atabiliyorum, ama daha uzun mesafe denemedim.

[Resim Engellendi: http://s1.directupload.net/images/100206/temp/hbes9snt.jpg]

[Resim Engellendi: http://s10b.directupload.net/images/100206/temp/5xrd6d9t.jpg]

Saçmanın düz gidip gitmediğini nasıl anlayabilirim?

Teşekkürler.

BT

Evanix Blizard .22 + iyi bi dürbün
    Airarms Prosport .22 + Gamo 4-16x50
    Zoraki HP-01 .17 + bozuk gözler
    Hoyt 1999 In Tec Carbonite

• Bu saçmayı havada bu şekilde yakalamayı nasıl başardınız asıl o benim dikkatimi çekti 8| Bu arada saçma takla atıyor gibi görünüyor. Büyük ihtimalle saçmanın kalitesizliğinden. Gamo Pro Magnum hem ucuz hem de performans olarak fena sayılmaz. Ayrıca Crossman Premier tavsiye ederim.

Webley&Scott Patriot .22 cal (1. nesil)
    Optima 3-9x44+( Sportsmatch Dampa Mount 1" )
    Webley&Scott Tomahawk .177 cal
    3-9x32E Tasko+Tek Parça Ayak

Hatsan At-44 10 .22 cal 6-24x50 Tasko

• sacmanin bu sekilde yan gitmesinin nedeni pelet in bas capinin yivset e oturmayacak kadar kucuk olmasi olabilir. bu durumda pelet istikrarli bir sekilde kendi etrafinda donemez ve namludan yalpalayarak cikar. dogal olarak takla ata ata gider.

gamo praomagnumlarda ayni sorunu yasadim. kutuya karistirilan sahtelerin capi daha kucuk oldugundan orjinalleri gibi bas kisimlari namluya sikisarak girmiyordu. kendiliginden giren bu peletlerde namludan ciktiktan sonra takla atiyordu. bunu kagitta cikardigi yanlamasina izden yada cam macunu gibi bir malzemede yanlamasina saplanmasindan anlayabiliriz.

• Teşekkürler arkadaşlar,

gerçekten bazı saçmaların başları namluya daha gevşek oturuyor, denemelere ve yanılmalara devammmmm.

;)

• Bu saçmayı havada bu şekilde yakalamayı nasıl başardınız asıl o benim dikkatimi çekti 8| Bu arada saçma takla atıyor gibi görünüyor. Büyük ihtimalle saçmanın kalitesizliğinden. Gamo Pro Magnum hem ucuz hem de performans olarak fena sayılmaz. Ayrıca Crossman Premier tavsiye ederim.

Casio Exilim Pro EX-F1 ile çekilmiş olabilir. :)

• Üretim hatlarında kalite kontrol amaçlı kullandığımız bir kamera ile çekim yaptım. Poz süresi 1 milisaniye, kameranın işlem süresi 5 milisaniye, ancak kamera ile bilgisayar arasındaki haberleşme nedeniyle her kare arasında yaklaşık 15 milisaniye oluyor, bu nedenle saçma 300 metre/saniye ile atıyorsam (Webley scott special 5.5) bu sürede 4,5 metre gidiyor. Saçmanın havada yakalanması tamamen tesadüflere kalıyor, denemelere devam....

Fotoğrafla ilgili arkadaşlara bir sorum var: DSLR makinamın uzaktan elektronik deklanşörüne sinyal verdikten kaç milisaniye sonra çekim yaparım, bir fikriniz var mı? Makinayı hazırlayıp, tüm ayarları manuel yapıp, deklanşör kumandası olarak iki kablo ucu kullanacağım. Bu iki kablo birbirine dokundurulduğunda çekim yapabiliyorum. Silahın önüne aralarında 1mm olan iki plaka alüminyum folyo koyup kabloları bu plakalara bağlayacağım. Saçma folyoları delip geçerken kablodan da akım geçecek ve fotoğraf çekilecek, ama hem işlemci süresi, hem aynanın kalkma süresi bakalım kaç milisaniye olacak. Aynı folyoları bir kronometreyi çalıştırmak için de kullanıp fotoğraf makinasının görebileceği yere yerleştireceğim, böylece kaç milisaniye gecikme olacağını da görebilirim. Kronometre işlemcisindeki gecikmeyi ihmal ediyorum.

Bir başka deneme konusu da uzun poz süresi ile karanlıkta atış yapıp alüminyum folyoları flaş tetiklemek için kullanmak.Dediğim gibi, denemelere devammmm. Acaba bunlarla uğraşacağıma daha çok atış yapsam daha mı iyi olur? ;confused;

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen btopak1 ().

• Bence bu tür çalışmaya devam etmenizde yarar var.
    Bildiğim kadarıyla sitede bu tür bir çalışma yapabilen bir arkadaş yok.
    Sonuç olarak böyle teknik imkanlarınız varsa değerlendirmeniz faydalı olacaktır.
    Eminim çok ilginç tespitler çıkacaktır. :)

• selam oncelıkle takla atmasının sebebı namludan cıktıgı anda arkasından gelen namludan cıkan yuksek basınc da olabılır pelletle beraber arkasından aynı zamanda basınclı havada cıkıyo ve pellete carpara takla attırabılır tabıkı benımkısı sadece teori resımlerı de super yakalamısınız hayret ıcerısındeyım ;tese;kkur

Ben bu iki mühimmatıda kullandım ikisinden de memnun kalmadım.

Gamo magnum bence +15 metreye atılmayacak bir pelet hem saçmalıyor pelet hemde sahtesi çok.

Crossman premier ise +30 metreye atılmayacak pelet yine saçmalama sorunu var fakat gamodan daha istikrarlı.

FİLİNTALAR GRUBU
    Biz Türkler mümkünü ihmal eder imkansızı başarırız.
    ‘‘Ben sporcunun zeki çevik ve ahlaklısını severim.’’
    «Her kim atıcılığı öğre­nir de sonra terk ederse bizden değildir.»

• Ben bu iki mühimmatıda kullandım ikisinden de memnun kalmadım.

Gamo magnum bence +15 metreye atılmayacak bir pelet hem saçmalıyor pelet hemde sahtesi çok.

Crossman premier ise +30 metreye atılmayacak pelet yine saçmalama sorunu var fakat gamodan daha istikrarlı.

Tamam 2 sinide deneyip yorumunuzu yazmışsınız. Fakat sizin önerdiğiniz yada beğendiğiniz saçma markası yada türünü yazmamışsınız.

Sizce 50 metrede hangi tür saçma ve mermi kullanmalıyız. Gnelde uzak mesafe atışları sewiyorum ve yapıyorum. Saygılarımla.

"ÖLÜM" Gaz PedaLına Basan Ayakta,"HAYAT" Direksiyonu Tutan KoLLardadır. Bunun EgLencesi ise; ÖLümüne Gaza Basıp Hayata TuTunMaktır[!]

«Her kim atıcılığı öğrenir de sonra terk ederse bizden değildir.»

Hatsan Mod 125 SaS CAMO 5.5mm + YataGun Dampa + Henkell Civata sabitleyici + Patex Yapıştırıcı + Stoper + Optima 3-9x32 Dürbün

• FX
    Falcon
    JSB
    Crossman Premiere

Özellikle uzun mesafe çalışıyorsanız bu mermilerden şaşmayın.

FX T 12 + BSA 8-32X44+FX Pompa
    Remington Airmaster 77 + Tasko 3-9X32
    anadoluteam.png