AA s410 xTRA fac 25.4 grain jsb monster crono ölçümleri

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Geçtiğimiz hafta atış sırasında s410 fp model tüfeğimi 25.4 jsb monster pellet ler ile denemiş ve namlu ucu krono ile ölçme fırsatı bulmuştum.Tüfeğim 16 gr fx pellet ile 1050-1060 fps çıkış hızı ile yaklaşık 40 fp enerji üretmekte.Ancak bu pellet ıle:
    735 739 740 743 745 752 753 755 761 759 fps değerler vermiş, en yüksek değer olan 761 fps ile 32.6 fp enerji vermekte.Bu değerler benim beklentimin altında değerle.Sorun namlu ucu krono da olabilir ancak tüfeğin 16 grain de ki 1050 fps lik ilk ölçüm değerleri yani Mustafa Amca nin ilk ağır çekiç uygulaması ile ölçümleri aynı şekilde bende ölçtüm bu krono ile yani 1050-1060 fps.
    Sanırım bundan şu sonuç çıkıyor 25.4 grain in 16 grain den daha fazla enerji vermesi için gereken optimum hıza bu ağır pellet ler ile çıkılamiyor.Yani daha fazla enerji için bu ağırlık ile en az 860-870 fps hız görmek lazım ki bu da 41.7 fp enerji yapıyor 900fps gibi bir hız olursa da bu biraz olsun daha iyi 45.7 fp enerji beni daha tatmin eder :).
    Aslında şu hali ile mükemmel ama ışte bu işin sonu yok her hali ile belli :) sürekli daha fazlasını istiyoruz.Nereye kadar bilmem...

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22
    Hawke Sidewinder 30 8-32x56

• benim okuduğum, bildiğim, gördüğüm kadarıyla ağır pelletler ile her zaman daha yüksek enerji alınıyor. burada aklıma acaba monsterların kafa çapı-sürtünme vb nedenlerle atması gereken hızlara ulaşamıyormu sorusu geldi :him:s

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Erdem abi ağır pellet yüksek enerji verir ama yukarıda da yazdığım gibi eğer gerekli hızı alabiliyorsa....Yani silahın maks enerjisini veren en ağır pellet ten(Benim silahımda 16 gr 1050 fps 39.1 fpe) daha yüksek enerjiyi daha ağır bir pellet ile almak istiyorsak o ağır pellet ile optimum hız seviyesine ulaşmamız gerekiyor.Yani en basitinden şöyle hesaplayalım
    yanlış hatırlamıyorsam benim silah 18 gr jsb pellet i 980 fps hızla atıyor bu da;
    980x980x18/450240=38.39 fpe enerji.
    Ancak silah bu pelleti 980 değilde 1000 fps ile atsaydi o zaman
    1000x1000x18/450240=39.97 fp enerji verecek ve 16 gr den daha fazla enerji elde etmiş olacaktık.
    Umarım bir yanlışlığım yoktur yanlısım varsa üstadlar dan konunun doğrusunu anlamak isterim.
    Saygılar iyi atışlar.

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22

• 16 gr. 1050 1060 fps atan bir tüfek 30 gr. kadar kesinlikle enerjisini arttırır.hata kesinlikle kronodan.
    selamlar

fx revo.

Sumatra 500 .25
    Recluse .357
    mk-390 paladin

• Ama iyide ben o 1050 fps lik hız verilerine de bu crono ile ulaştım.onu anlatmaya çalışıyorum.

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22

• en güzeli normal krono ile değerleri elde etmen.kalibrasyon bozukluğu olan alet saçma değer verir.bir bakarsın 1050 bir bakarsın 950 şaşırır kalırsın.

fx revo.

Sumatra 500 .25
    Recluse .357
    mk-390 paladin

• namlu ucu chrony yer geliyor düzgün de ölçebiliyor bazen beynide karışıyor ;kihhik, o kadar tüfek ile test yaptım,hemen her tüfek ile stabil değerler veriyor ve bu beni çok şaşırtıyor :him:s

cebelas dan sıpariş geçin,3 seçenek var sıpariş sürecinde,biri garantili idi sanırım,o haric biri 7 gün de diğeri 2 hafta içinde kapınıza kadar geliyor,bu 3 tür seçeneğin kendine has kargo bedeli var,
    bana gelen paketin dış bölümünü sarmamışlar,dış bölümünde tüfek mermi avcı resmi vardı,buna rağmen takılma dan geldi, yine sıpariş sürecinde hediye butonunu tıkladığımı söylemek istiyorum,koli dışında fiyat yazmıyordu

• ;şrofls;. .Buldummm.!
    Kadir abi sen şimdi bana dükkanın koordinatlarını ver dışarıya çık crono yu dükkanın önüne koy ben burdan 52 katlı Taksim otelin en üstüne çıkayım,dürbün kliğini en üste getireyim bir sıkayım eğer alt vurursa soyle ayaklığın altına film koyarım öyle sıkarım sen ordan ölçer buraya yazarsın olurmu?Bak crononun önüne sac falan koyda kırılırsa mesuliyet kabul etmem ona göre. ;şrofls;.;şrofls;.;şrofls;.

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22

• Kadir abi senin namlu ucu krono normal krono dan 100 fps mi eksik ölçüyordu

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22

• görüntü ortada,arada olması gereken ölçüm oranlarına da verebiliyor ;kihhik, ha birde çok sıtabil değerler veriyor diğer tüfenkler dahil ;kihhik,

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

bu arada video altına ingilizce yazmışlar çizmişler ama anlıyamadım tam :him:s

http://www.youtube.com/watch?v=M-C_8kyUQbE

• Namlu ucu krononun üreticisi Combro firmasından bir eleman yazmış. Aletin sonuçlarının stabil olması sebebiyle hız verisinin hatalı olacağına inanmamış. Bir arıza durumunda en başta stabilitenin kaybolduğunu söylemiş. Üçüncü bir kronografla denemenin mümkün olup olmadığını sormuş.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Az önce duvarda asılı duran AA Ile Falcon u indirip bir kıyaslama yapayım dedim.
    Çünkü yukarıda ki hız verileri kafamı uzun zamandır kurcalıyordu.
    Çok kalın bir kitaba iki silah ile jsb monster 25.4 grain ile denemeler yaptım.
    AA full power oluşundan gücü hemen hissettim.Ama işin yine kafa karıştıran tarafı şu.Lanet olsun kafayı yiyeceğim sonunda ya hadi hayırlısı.
    Daha önce Falcon un 25.4 grain ile ölçümlerinde 785 fps yi görmüş ama AA nin ölçümlerinde ise 730-750 civarlarında kalmıştı.Aynı chrono Falcon ile 16 grain ile 930 fps civarı ölçtü AA da ise 1050 nin üzerinde.Yahu diyeceğim ki Erdem abinin dediği gibi Monster lar namluya mi tam oturmayıp ya da çok sert oturup olması gereken hıza mi ulaşamıyor diycem e bu seferde biliyorum ki iki namlu da birebir aynı namlu.
    Mustafa Amcam acaba nasıl oluyor bu?
    4/5 hız ayarında bile AA neredeyse Falcon dan güçlü iken bu ölçümler niye böyle.En iyi cevabı sen verirsin.

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22

• Official Post

Profesyonel sabit krono ile ölçüp gerçek sonuçları kıyaslayıp eğer gerçekten bir gariplik varsa o zaman bir fikrimiz olur yada gönder bakalım deriz,

Namlular birebir aynı, 1/18 twis LW namlu ???

FX Revolution .22 - AirArms S410 .22 - Samyang Recluse .357 - Samyang Sumatra 2500 .25
    Weihrauch HW100 .22 - Weihrauch HW50 .177 - Weihrauch HW35 .177 - Diana Mod52 .22
    Diana Mod48 .22 - Diana Mod250 .177 - BSA Mercury .177 - Gamo Stutzen .177
    Gamo CF20 .177 - Webley Patriot .22 - Webley Longbow SE .177 - Benjamin Mod392 PA .22
    Daisy Powerline 917 .177 - Nightstalker NS1200 .177 - Smith Wesson Revolver .25

Forum Kuralları
    Foruma Yeni üye oldum, öncelikle hangi bölümleri incelemeliyim ?

• Evanix windycity ile bir deneme yaptım. Namlu 40cm. F1 kronograf.

16 grain AA ...............ort. 990fps 34.8fpe

18 grain AA ...............ort. 940fps 35.3fpe

20.5 grain Torpedo......ort. 910fps 37.7fpe

25.4 grain Monster......ort. 835fps 39.3fpe

• Benim bildiğim kronolar yanlış ölçmez (st. krono ) ya doğru ölçer, yada hiç ölçemez error verir.

Yanılıyormuyum..

crosman 2240 ( .22 cal. ) air rifle

Barska 1,5-4,5*26 scope

• Benim bildiğim kronolar yanlış ölçmez (st. krono ) ya doğru ölçer, yada hiç ölçemez error verir.

Yanılıyormuyum..

Ölçüm mesafesi, pelletin her iki sensörden geçiş açısı, bunun gibi birkaç değişkeni var sanırım.
    Namlu ucuna takılan chronoların yüksek hızlarda hata verdiğini okumuştum. Ancak müsabaka silahlarında en yaygın kullanılan chrono. Havalı silahlarda namlu ucundan çıkan hava bazen bariz görünebiliyor bu da ilk sensörün daha erken veya geç algılamasına neden oluyor. Zaten iki sensör arası saliselik bir olay. Saniyenin 1/1000'indeki bir değişme ölçümü etkileyebiliyor.

Ben biri 45cm diğeri 3 metre mesafeden aynı basınç aralıklarında, aynı ağırlıklarda aynı güç ayarında iki ayrı seri ölçüm yaptım ve değerleri ciddi anlamda farklı buldum.

Pelletin geçiş açısına gelecek olursak chrono'nun iki gözünden bir doğru çekelim. Ardından bu doğrunun üstüne buna paralel olacak bir doğru daha. Sonra iki dikme ile bu doğrulardan bir dikdörtgen elde edelim.
    Dikdörtgenin kısa kenarlarından 90 derece kesen bir doğrunun uzunluğu ile köşelerden 45 derece ile veya uzun kenara açılı geçen bir doğrunun uzunluğu bir biriyle aynı olmayacaktır. Bu da pelletin chrononun iki sensörü arasındaki yolu her atışta farklı kılar. Sonuçta hatalı olur malesef.

En iyisi tüfeği düz bir açıyla güneşi tepeye almadan, gün ışığında 3 metre mesafeden ölçüm yapmak.

• Bu anlattıklarına katılıyorum doğru bilgiler, ama chrono yine ölçüm yaptığı zaman doğru ölçer ölçmüyorsa zaten ölçemez error verir.

senin anlattıkların doğru ama bu chronodan değil ,chronoyu doğru kullanamamaktan dolayıdır, bu çıkan sonuçlar chrononun yanlış ölçmesi değil , chronoyu kuralına göre kullanmamaktan dolayı farklı ölçüm sonuçlarıdır, değilmi...

crosman 2240 ( .22 cal. ) air rifle

Barska 1,5-4,5*26 scope

• Chrony ile namlu arasındaki mesafenin güçlü tüfeklerde daha fazla önem arzetmesinden de bahsettim. Böylece yanlış bir sonuç almış oluyoruz. Yaylı tüfeklerde tetiği indirdiğinizde, pistonun önündeki hava hava sıkışıp ısınıyor. Pcp tüfeklerde ise çekiç valfe vurduğunda yüksek basınçtaki hava normal atmosfer basıncına döndüğünden soğuyor. Bu soğuk hava dondurucudan çıkan hava misali gözle görünüp chrononun ölçümünü etkiliyor.
    PCP ler yüksek güçte olduğundan ve de namlu ucunda bu soğuk havaya bağlı bir hareket oluşturduğundan namlu ağzı chronolar pek işlevsel değil.
    Biz gözümüzle görebiliyorsak eğer daha büyük hassasiyetteki sensör de görebilecektir sanırım.
    Benim elimde chrony alpha modeli var, namlu ucu chronoyu denemedim.
    En güzeli hem namlu ucu chrono hem de iki adet chrony modelini ard arda koyup deneme yapmak. Bu üç cihazdan ikisinin gösterdiği değer en doğru değerdir ama bununlada sanırım kimse uğraşmaz.