Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
    • Official Post

En basit anlatımıyla bizim anlayacağımız anlamda ;

MOA nedir ? ; bir cismin 100 yarda (91,44 metre) deki çapıdır, bu çap 1 MOA için 1 inch (25,4 mm) dir, atıcılıkta 100 yarda da 1 MOA gurup yapan silah Nato standartlarında kaliteli kabul edilir, tabi bu mermi içinde geçerlidir, ama biri size 200 yarda da 1 MOA gurup yaptım demez sadece ( 1/2 MOA yaptım) der çünkü 1 MOA lık değer 100 Yarda da 25,4 mm dir,

Şimdi RedDot noktasına mevzuuna gelirsek, 4 MOA lık bir reddot ile 100 Yarda da düz bir duvara bakarsan Reddotumuzdaki nokta bu duvar üzerinde ( 101,6 mm) bir alan kaplar, bu RedDot ile aynı test'i 50 Yarda da yaparsanız (50,8 mm) lik bir alan kaplar,

Yani mesafe uzadıkça hedefteki cismi RedDot un noktasının kapatma seviyesi artacaktır. 1 MOA lık bir RedDot bulursanız, Dot noktasını yaklaşık 46 metredeki bir cismin üzerinde 12,7 mm lik bir alan kaplar.

• Daha açık anlatilabileceğini sanmıyorum . Teknik bilgiler için teşekkürler.

(FX Gladiator DA(.22)
    AT44WX10(.22)
    hw45 (.177)
    crosman 2240
    crosman 2250B
    webley patriot (.22) 1.nesil

• Abi izin verirsen biraz açmak isterim:

MOA nedir?

MOA ingilizcede "Minute of Angle" ya da "Minute of Arc" terimin kısaltmasıdır. Türkçede dakika anlamına gelir ve bir açı birimidir. Hani ortaokul coğrafya derslerinde dünyanın eksen eğikliğini görürüz ya "23 derece 27 dakika" diye, hah, işte oradaki dakika. Dakika, 1 derecelik bir açının 60'ta 1'i kadar bir açıdır. Dakikanın 60'ta 1'i ise aynen saat birimlerinde olduğu gibi "saniye" olarak belirtilir ama genelde o kadar hassas birimlere ihtiyaç duyulmadığından kullanım alanı çok kısıtlıdır.

1 MOA, diğer bir deyişle 1 dakika bir dairenin içinde bir kesit şeklinde düşünüldüğünde dairenin merkez noktasından 1 dakikalık açıyla daire çevresine uzanan iki doğrunun daire çevresine temas ettiği noktalarının bir birine olan uzaklığı(aşağıdaki şekilde x ile gösterilen aralık) bizim için önemli olan kısımdır. Dairenin yarıçapı, yani merkezde duran atıcı ile dairenin çevresinde duran hedef arasındaki(aşağıda 100 yards olarak ifade edilen) mesafe artıkça bu x uzunluğu da doğru orantılı olarak artacaktır.
    [Resim Engellendi: http://www.reedstargetshootingclub.co.uk/pages/images/moa.gif]

Peki X MOA ya da X Dakika ile aslında ifade ediyor olduğumuz bu x uzunluğu ne kadardır?

Dakika bir derecenin 60'ta 1'i, bir derece de dairenin 360'ta 1'i olduğuna göre "1 Dakikalık yay uzunluğu daire çevresinin 21600'de 1'idir." diyebiliriz. Buradan bir dakikanın hesabını dairenin yarıçapından yola çıkarak yapabiliriz.

Hedef ile atıcı arasındaki mesafenin yani daire yarıçapının 100 metre olduğu bir durumda;
    Dairenin çevresi 2 x Pi x r ise; 2 x 3,14 x 100metre = yaklaşık 628metredir.
    628metre'nin 21600'de 1'i ise; 62800cm/21600=2,9074074074...cm eder.
    Buradan 100metre mesafede 1 dakikalık yay 2.9074cm eder diyebiliriz.

Pi'nin kabaca 3,14 alınmadığı daha doğru bir hesapla 100metre mesafede 1 dakikalık yay uzunluğu tam olarak 2,90888208665722santimetre eder. Biz buna kabaca 100metrede 3cm de diyebiliriz.

Dakika yay uzunluğu kuadratik bir etki olduğundan 100metrede 3cm, 200 metrede 6cm, 50metrede 1,5cm'e eşit olacaktır. Aynı şekilde 100metrede 1dakika 3cm ederken 2 dakika 6cm, 3dakika 9cm ve 4dakika da 12cm eder.

Mil nedir?

Mil-dot artıkıllardan bahsederken sıkça kullandığımız mil ise aslında Miliradyan'ın kısaltmasıdır. Miliradyan da aynı şekilde bir açı ölçüsü birimidir ve 1 Radyan'ın 1000'de 1'ine eşittir. 1 Radyan ise bir dairenin yarıçapı ile aynı uzunlukta ki yayın açısıdır ve 180'in Pi'ye bölünmesi ile bulunur. Yaklaşık olarak 57 derece, 17dakika ve 45saniyelik bir açıdır.

Örneğin 100metre mesafede bir radyanlık yay da 100metre edeceğinden bir miliradyan yani bir mil; 10000cm/1000=10cm eder. NATO sandartlarına göre 1 açısal Mil daire çevresinin 6400'de 1'ine eşittir. Yani yukarıda örneklediğimiz daireyi kullanacak olursak;
    62800cm/6400=9,8125cm olduğundan kabaca "1 Mil 100 metrede 10cm eder." diyebiliriz.

Mil-MOA ilişkisi

Mil ile MOA arasındaki ilişkiyi incelemek istersek aynı mesafede(100metre) 10/3=3,33 hesabından yaklaşık olarak "1 Mil, 1 MOA'nın 3,33 katıdır." da diyebiliriz.

Dürbün, mesafe hesaplarınızda yardımcı olabilmesi dileğiyle...

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• özetle 4moa lık bir ürün 100 metre mesafede hedefi 12 cm çapında bir daire ile kapatır diyebilirmiyiz.

(FX Gladiator DA(.22)
    AT44WX10(.22)
    hw45 (.177)
    crosman 2240
    crosman 2250B
    webley patriot (.22) 1.nesil

• Aynen öyle.

Webley Raider 10 .22

• Acemice bir soru ama bu dürbünlerde 1/4 moa yada 1/8 moa per click diye 2 turret var bunlar eğer 100 mde deki değişim miktarları ise uzun mesafe atışlarında eğer dürbündeki mil-dot çizgilerini kullanacaksak 1/8 moa yada düşey ayar klikleri ile uzun meafe ayarları değiştirerek atış yapacaksak 1/4 moa daha uygundur diyebilirmiyiz

• Estağfurullah, ben de silah eksperi değilim.

Hassasiyetle ilgili o konu. 1/4 MOA ayar aralığına sahip olan dürbün turret'larının bir kliği vuruş noktasını 1/4 dakika yani 100 metrede 7mm değiştirirken 1/8 MOA olanı 3,5mm değiştirecektir.

Bu fark mesafe uzadıkça doğal olarak artıyor. 100metrede 3,5mm olan bu fark 1000metrede 3,5cm, 2000metrede 7cm üzeri oluyor. 2000metre ve üzeri mesafelerde 1/4MOA bir dürbünün bir kliği vuruş noktasını 14,5cm değiştiriyor ki 14,5cm çapında bir daire oldukça büyük bir alan. 1/8MOA dürbün ise bir klikte vuruş noktasını iki kat hassasiyetle 7,25cm değiştiriyor.

Fark bundan ibaret. Aslına bakarsanız 1/8dakika ayarlı dürbünler en fazla 300 metre ile ilgilenen biz havalı tüfek kullanıcıları için genelde hamallıktan başka bir şey olmuyor. Klik sayma işimiz uzuyor, hesaplarımız zorlaşıyor. =)

Uzun mesafe atışlarda mil-dot çizgilerini mesafe ölçümü dışında hedef noktası olarak kulanacaksak zaten dürbünün 1/8 ya da 1/4 dakika ayar hassasiyetine sahip olması bir şeyi değiştirmiyor. Sonuçta turret'ları kullanamamış oluyoruz.

Webley Raider 10 .22

• Teşekkürler.Çok değişik alanlarda bu bilgi birikimine hayran olmamak şaşırmamak elde değil sayın eblemis.Tebrikler.O avatar resmindeki gençte mesafe tayini yapıyor değil mi.Gözlerini sırayla kapatarak başparmağının kapsadığı mesafeyi 10 la mı çarpıyodu neydi.Bir asker anlatmıştı zamanında.

• Teşekkür ederim himalayacrispy. Bilgi birikiminden çok ilgi ve merak dersek daha doğru olur aslında. Zira yazdıklarımın çoğunu konusu geçtiğinde merak edip çeşitli kaynaklardan araştırıyor ve üşenmezsem ve müsaitsem buraya aktarıyorum. Devir internet devri, arayan mevlasını da buluyor, belasını da. ;kihhik,
    Bu konuyu da kendi dürbün tercihimi yaparken derinlemesine araştırmıştım. Bu bilgiler de o zaman çeşitli yerlerden ve üstatlardan öğrendiklerim ile kaydettiğim kaynakların bir derlemesi.

Kol aynen avatarımdaki gibi karşıya uzatıldığında başparmağın kapladığı alan yaklaşık 50mil, işaret parmağı 30mil, işaret ve ortaparmaka bitişik halde 70mil, işaret, orta ve yüzük parmakları bitişik halde 100mil, baş parmak hariç dört parmak 125mil, başparmak çıkıntısı ile birlikte yumruk 180mil ve karşıya bakan açık el baştan başa 300mile denk geliyor. Tabii bu değerler yaklaşık değerler olup bizler için alakadar olduğumuz menziller açısından çok da gerekli değil.

Aslında avatarım bilgisayar dünyasının efsane oyunlarından biri olan Fallout'daki Pip-Boy. :thumbup:

Webley Raider 10 .22

• Sevgili Mustafa bey veEvren güzel bir açıklamalar yapmışsınız. İzninizle bu konuya bende birşeyler eklemek isterim.

1. Malumunuz;Mil ABD ordusu ve İngilizce kullanan ülkelerin askeri literatüründe kullanılan bir terim. yani uzun söylenişi miliradian(bir daireninmerkezinden bakıldığında 6283 parçasından biri. Amerikan ordusu hesaplamalarda kolaylık olsun(Topçu,Havan,Harita diğer sınıflarda) diye bir daireyi:6400 mils olarak kabul etmiş.

2. Gelelim bize: Bu terim Silalı Kuvvetlerimizde yaklaşık 60 yıldır "MİLYEM" olarak tabir edilir. Askerliğini yapan arkadaşların bu terimi hemen hatırlayacağını Aaaa bumuydu diyeceklerini tahmin ediyorum. Evren! bu kıyağımı unutma ;kihhik, askerde seni fırça yemekten kurtarır.

3. Evren'in MOA için çizdiği şekli milyeme uyarlıyacak olursak 1000m yarıçapındaki bir dairenin dış çember üzerindeki 1 metrelik yayı merkezden gören açı: 1 milyemdir. Biz topçular ve hava savunmacılar süratle reaksiyon gösterebilmek için pratik hesaplar kullanırız. Benzer üçgenler teorisini kullanarak mesafeler ve verilecek önlemeleri çabuk hesaplamaya çalışırız. Bunu da mesafe katlarını kullanarak yapmaya çalışırız. Teferruatı atlıyarak iki örnekleme yapmak isterim.

a. MOA(Açısal dakika):

Önce Yardanın kabaca metreye çevrilmesini görelim. (Onda biri hesaplanıp toplamdan düşülür.)

100 yarda= %10'u=10m. 100-10:90 m.

250 yarda= %10'u=25m. 250-25:225m.

1 MOA= 100 yardada 1inç.tir.

Yani 90m. mesafede 1inç(2,5cm)lik genişlik ve yüksekliğin karşılığıdır. Dürbünlerimizdeki 1/4 MOA veya 1/8 MOA taksimatlar

kullanıldığında;

90m.de 1/4 MOA yaklaşık 6mm.ye 1/8 MOA ise 3mm.ye tekabül eder.Yukarda belirttiğim mesafe katları kullanıldığında;

45m. de 1/4 MOA yaklaşık 3mm.ye 1/8 MOA ise 1,5mm.ye

22,5m.de 1/4 MOA taklaşık 1,5mm.ye 1/8 MOA ise 0.8mm.ye tekabül eder.

Uzun mesafelerde ise;

180m.de 1/4 MOA 12 mm.ye 1/8 MOA ise 6mm.ye tekabül eder.

b. MILDOT(MİLYEM NOKTASI)

Yukarıda belirtilen şekilde mesafe katları kullanılır.

1 milyem :1000 m.de 1metrelik genişlik ve yüksekliğin karşılığıdır.

500m.de 50cm.lik " " " "

250m.de 25 cm.lik " " " "

100 m.de 10 cm.lik " " " "

50 m.de 5cm. lik " " " "

25m.de 2,5cm.lik

10m.de 1cm.lik bla, bla bla diye gidiyor. ;şrofls;.

"Eğer vuruş noktalarınızı görebiliyorsanız" Milyem noktalı dürbünlerinizde MOA klikleriyle çok fazla oynamaya gerek kalmadan, 1/4,1/2 milyemlik hesaplamalarınızı da aynı esasa göre hesaplayarak zamandan tasarruf yapabilirsiniz. İnşallah sizleri fazla teferruatla sıkmamışımdır.Tüm arkadaşlara selamlar.

• Yazılanlar gerçekten çok güzel bilgiler. ;d;;tese;kkur
    Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederim.
    Umarım bu bilgiler doğrultusunda dürbünümüz ile iyi dost oluruz. :thumbdown:

• Gercekten degerli ve guzel bir paylasim Tesekkurler.
    Bir soruyla ortaligi biraz daha senlendirelimmi?
    Eger Eblemisin verdigi teknik bilgileri esas alirsak 1MOA 100 Yrd mesafede 26.6mm iken Mustafa abinin verdigi teknik bilgilere goreyse 25.4mm
    Sizce hangisi dogru?

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• Official Post

Öncelikle bu literatürü ortaya atanlar ingilizler diye biliyorum gerçi amerikalılarda olsa aynı şey çünkü Mil - feet - inch uzunluk ölçülerini kullanıyorlar ve bu MOA kavramını belirtirlerken MOA demişler ve 1 MOA da 1 inch tir demişler, 1" (1 inch) çevrim tablolarına göre 25,4 mm dir ama Atilla bey'in açıklamalarına göre amerikan ordusunun ve TSK nın kolay hesaplama için yaptığımız kabul edilişe göre ise 100 yarda 90 metre, 1 MOA 2,5 santimdir. g;$i

Atilla beyde zaten mm den ziyade TSK nında Milyem yani ingiliz amerikan ölçü birimini benimsediğini ama kendi ölçü birimlerimizde pratik çevrim içinde kabaca bir ezber pratiği ortaya koymuştur kendisine ve ayrıca Eblemise de katkıları için tüm forum camiamız adına teşekkür ederim

• Teşekkür gerektirecek bir şey yapmadık abi.

MOA aslında matematiksel hesaplanış olarak benim söylediğim şekilde fakat özellikle ordularda kullanımı kolaylık sağlaması açısından Mustafa abinin dediği şekilde yuvarlatılarak oluyor. Yani ikisi de doğru diyebiliriz. Bizim gibi milimetrelerle uğraşmadıkları için askerler bu kadar detaya önem vermiyor, haydi onu 1inç alalım, onu 3cm alalım diyiverip geçiyor.

Atilla abi milyemi biliyordum ama belirtmeyi unutmuşum. Aktardığın bilgi ve tecrübelerin için teşekkürler.

Webley Raider 10 .22

• forumda şu anda bilgi sarhoşluğu yaşanıyor. Şaka bir yana bu bilgiler için Mustafa abiye evrene atilla komutanıma teşekkürler.

• Kıymetli bilgi paylaşımlarınız için hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Bilgileri düzenleyip arşivime ekledim. Ayrıca Sn. Komutanım bende askerliğimi Ç.N.R.A. çavuşu olarak Adana da yapmıştım. 1999 yılında batarya ilk kurulduğunda eğitimlerimiz çok zevkliydi.

Zoraki HP01 & Laser Sight
    Hatsan mod.125 Sniper .22 cal.

• Kıymetli bilgi paylaşımlarınız için hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Bilgileri düzenleyip arşivime ekledim. Ayrıca Sn. Komutanım bende askerliğimi Ç.N.R.A. çavuşu olarak Adana da yapmıştım. 1999 yılında batarya ilk kurulduğunda eğitimlerimiz çok zevkliydi.

Aynı yıl, bende Topçu ve Füze Okulunda Öğc. ve Kurslar Tb. K.lığı yaptım. O tarihte bizde bir Sakarya ÇNRA ve bir MLRS Bataryası vardı ikiside çok üstün eğitimi olan gurur duyduğumuz birliklerdi. İyi bir birlikte askerlik yapmışsınız. 27 Nisan'da İstanbul'da gerçekleştirilen IDEF 09 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarını gezdim. Sizin ÇNRA'ların en son modelini sergiliyorlardı keşke Fotosunu çekseydim, sizler ile paylaşırdım. Selamlar.

• Teşekkür gerektirecek bir şey yapmadık abi.

MOA aslında matematiksel hesaplanış olarak benim söylediğim şekilde fakat özellikle ordularda kullanımı kolaylık sağlaması açısından Mustafa abinin dediği şekilde yuvarlatılarak oluyor. Yani ikisi de doğru diyebiliriz. Bizim gibi milimetrelerle uğraşmadıkları için askerler bu kadar detaya önem vermiyor, haydi onu 1inç alalım, onu 3cm alalım diyiverip geçiyor.

Atilla abi milyemi biliyordum ama belirtmeyi unutmuşum. Aktardığın bilgi ve tecrübelerin için teşekkürler.

Değerli dostum,

Verdiğin bilgiler için sağolasın, eklenecekbir şey kalmamış moa ve mil konusunda. Hesaplamalarınız doğrudur. 1 moa = 2.9 mm küsur ancak atışlarda küsurat hesaplamalarda sorun olmasın diye 1 moa = 1 inç olarak alınır ve tanıtım olarak submoa ismi verilir.

Sevgiler...

• agt

Arkadaslar,

Isin teknik yönündeki Bilginiz hayranlik uyandirici.

Ben 14 yildir Yivli tüfek sahibiyim ve daha önceleride babam rahmetlinin silahlarini kullandim. Acikcasi el aliskanligi yada göz karari denilebilecek yöntemlerle bu ayarlari yaptik. Ama tabi 1 click asagi yada saga sola diyerek yaptigim ayarlamalarin hedef üzerindeki görüsün milimetrelik etkilerini tam hesaplayabilmek cok güzel bir okadarda kullandigimiz silahlardan ve tabiiki dürbünlereden maksimum verimi alabilmek acisindan oldukcada önemli. Paylasimlariniz icin cok sagolun..... agt