HW100 İSABET SORUNU

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • 1 yıl önce sıfır olarak aldığim hw 100 de son zamanlarda isabet sorunu yaşamaya başladım,70-80 metrede yaptığim atışlar hedefin bazen sağına bazende soluna gidiyor,kullandığim palet 16gr jsb ilk aldığımda herhangi bir problemi yoktu,bununla ilgili fikir sahibi arkadaşlardan yardım ve yorum bekliyorum

• 1: Namlu kirli ise temizleyin
    2: Susturucu takılı ise cıkartın öyle deneyin.
    3: Ezilmiş yamulmuş Bozuk pellet kullanmayın.
    4: 1 jarjör 14 adet atış neticesine bakın.(silahın hava tüpüne 200 bar hava basın)
    5: Namlunun pellet giriş tarafındaki oringlerde kaçak olup olmadığından emin olun.(Atış yaparken dikkatli gözlem yapın)

A Takımı Üyesi

• bununla ilgili regratorde problem olma olasılığı var mıdır,başka hangi sebeplerden dolayı hedef tutmama ihtimali vardır

• bununla ilgili regratorde problem olma olasılığı var mıdır,başka hangi sebeplerden dolayı hedef tutmama ihtimali vardır

Cronometre ölçümü yaparsanız iyi olur.

A Takımı Üyesi

• Merhaba, susturucuyu söküp takarken çok zorlanırsa namlu dönebiliyor. Eğer dönüyor ise kundağı ve tüpü sökün namlunun altında küçük bir alyen vida var, o vidayı aşırı da zorlamadan sıkın. Seri numarası tüfeğin yanından okunabilecek şekilde namluyu hizalayın. Regülatör o ring arızası durumunda tüfek basınç kaybeder. Ayrıca dürbününüzün arıza yapmış olma olasılığı da var, parallax hatasında kaynak noktası değiştiğinde nişan noktası sağa sola kayabilir.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• durbunum sabit zum,namlu numarası yandan okunuyor,regrator orıngi arızalı mı bilmiyorum,kontrolu nasıl yapılıyor. hw 100 fabrika ayarıyla regrator devredeyken kaç atış yapılıyor,cevaplarınız için şimdiden teşekkurler

• Ayni soruyu geçen sene şubat ayında yine sormuştunuz ve cevaplamıştık. Regülatör konusunda ise ayrıntılı bir bakım konusu açmıştım.

Neyse yeniden ekleyeyim

PCP hw100 T .22 krono ölçümleri

Regülatörden sağa sola sapma yapmasına ihtimal vermiyorum. Tüfeği görsem hemen teşhis koyardım fakat o da mümkün değil. Tahminim hala dürbünden yana. Tüfeği sabitleyin ya da bir başkasına atış yaptırın. Bakalım aynı hata ondan da çıkacak mı.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen TheNightHawk ().

• verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim,krono olçumleri vermişsiniz buna göre benim tufeğim 190 bar ile 90 bar arası 40 cıvarı atış yapıyor,ilk aldığimda ise bu değerler sizin veriler ile aynı gibiydi bu fark nereden geliyor olabilir ve bu fark hedef tutmada değişkenlik yaratabilir mi .

• Susturucunun içinde hasar olabilir. Bir de susturucuyu söküp deneyin, içerideki pullar hasar görmüş olabilir.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• susturucunun içi normal gozukuyor kontrol ettik ama bu şekilde atış yapmadık. verdiğiniz bilgilerle bendeki soru işaretlerinin büyük kısmı azaldı bunun için size minnettarım, siz geçen yıl hw100 un regrator bakımını yapmış ve yayınlamıştınız ,burdaki oring olçuleri butun hw lerde geçerli ölçü mudur ve bu oringlerin kalitelisini nasıl temin edebiliriz, vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim

• Ben sorunun kesin kaynağını tespit etmeden regülatörü açmanızı önermiyorum. O ringlerin özel bir çeşidi gerekmiyor. Yüksek basınç işi yapan yerlerde kolaylıkla bulunan ölçüler. Eskisini götürürseniz onlar o ringden çeşidini anlarlar. Bulamazsanız bende fazla var size gönderebilirim.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• sayın tuka benim ve hiç bir hw 100 kullanıcısının işine yaramayacak bir bilgi paylaşımında bulunmuşsunuz, bu paylaşımın sebebini anlayamadım...

• açıkçası burada anlatılmak istenen şeye bende anlam veremedim :him:s yanlış anlamadıysam adam üfleyerek peleti namludan geçiriyor artık nasıl nefes varsa !!daha da anlayamadığım şey bu görüntünün konu ile ne ilgisi olduğu?

• Official Post

sayın tuka benim ve hiç bir hw 100 kullanıcısının işine yaramayacak bir bilgi paylaşımında bulunmuşsunuz, bu paylaşımın sebebini anlayamadım...

açıkçası burada anlatılmak istenen şeye bende anlam veremedim :him:s yanlış anlamadıysam adam üfleyerek peleti namludan geçiriyor artık nasıl nefes varsa !!daha da anlayamadığım şey bu görüntünün konu ile ne ilgisi olduğu?

Sayın Tuka Mustafa beyin vurgulamak istediği, sanırım HW100 namlularının bol olduğu, çünkü geçtiğimiz senelerde bu silahların namluları olması gerekenden fazlasıyla bol olmasıydı, 5,52 hatta 5,53 bir namlu ile geldi ürünler, halen aynımı bilmiyorum ama bazı arkadaşlar Meydan avdan namlu değişimi bile yaptırtmıştı, forumda araştırırsanız bu konunun çok yazılıp çizildiğini görebilirsiniz.

Size tavsiyem, temin edebilirseniz 5,53 - 5,54 pelet temin edin, yada 5,52 pelet bulunabiliyor, deneyin.

• Sayın tuka kişisel bilgilerine de yazmış, Her türlü lüzum gerektirmeyen işler diye .

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• konu hw 100 isabet sorunu diye açılmış, benim dayıoğluna namluyu test ettirmişim pellet nefesle namludan çıkmış.
    bunun konuya katkısı nedir diye sorulmuş ve mustafa serdar bey de cevabını vermiş. sanırım isabet sorununun nereden kaynaklandığı hususu bundan daha iyi anlatılamazdı :)
    herhangi bir namluyu deneyin bakalım aynısı oluyormu ?

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• Bu yaptığınız bilimsel çalışmadan dolayı ve konuya katkınızdan dolayı sizi tebrik etmek lazım o zaman sayın Tuka. Benim tüfeğim bahsedilen bol namlulu isabetsiz diye sürekli aşağılanan seriden olan bir tüfek. Ya benim attığım pelletlerde ya da bende bir yamukluk olacak ki nedense attığım pelletler hedefini bulabiliyor. Siz de aşağılamak yerine uygun çaplı pellet ile denemeyi önerebilirdiniz. Bilimsel deneyinizi hangi kafa çapındaki pellet ile yaptığınızı ve pelletin namluya ne kadar oturması ne kadar oturmaması gerektiği gibi konularda bizi aydınlatmanızı isterdim. Benim kişisel kanaatime göre tüfeğin namlusunun pelleti ne kadar traşladığının çokta bir önemi yok, önemli olan eteğinin hava kaçağı yapmayacak kadar oturması, zaten arkadan gelen basınç pelletin şişerek yiv ve sete oturmasını sağlamakta. Tabi siz 90 bar basınç ile üfleyebildiğinizden eteklerin namluya oturuşunu gözlemlediniz. Peki dış balistik konusunda sizce aerodinamik olarak lw namlulardaki gibi kafası iyice sete geçmiş pellet mi daha düzgün gider yoksa sadece hafifçe dokunup yeterli dönüyü almış. Bazılarımızın deyimiyle 'in deyimiyle "ÇAPLI" namludan atılmış pellet mi yoksa daha da bol olup da yiv seti olmayan ve yine Bazılarımızın deyimiyle "KAVAL" namludan atılan fakat en sonunda bulunan şoktaki setlerin verdiği döndürme hareketiyle hedefe ilerleyen FX namlusu mu.

Bunları objektif olarak " şu namlu tu kaka dır, şu iyidir, şu seri isabetsizdir, şu seri şöyledir " diyebilmek için de eşit şartlarda bilimsel olarak deney yaparak gözlemlemek gerekir.

İsabet dediğimiz olay, attığımız kurşunun çapı ağırlığı hava basıncı mesafesi balistik katsayısı namlunun twist oranı rüzgar hızı yer çekimi gibi nedenlerden etkilendiği yetmiyormuş gibi, bir de atıcı hatası nefes hatası parallax hatası , şarjöre koyarken pelleti ezmek, pelletin ağırlığının farklı olması, çapaklı olması gibi diğer dış etkenlerden de etkilenmekte.

Ama ben bu hw100 ler isabetsiz hikayesinin çıktığı zamanları çok iyi biliyorum. Öyle bir zamandı ki, bir kutu hunter pellet bulunca hazine bulmuşa dönüyorduk. Aynı problem bende de vardı fakat yaylıdan geldiğimiz için, ortada da daha kaliteli pellet ve silah ya da atıcı olmadığı için , şişe kırmakta yeterli isabet sağladığımız için üzerine düşmüyorduk. Sonra 5.52 kafa çaplı fx ler geldi ben şahsen isabet sorunumu hallettim. Tek sorunlu olan tüfek Erdem' inkiydi fakat derdi namlu değil başka bir olaydı, bence bir seri silahın bloğu hatalı delinmişti ve namlu hizelı durmuyordu. Belki bana da denk gelmeden farkına varıldı bilemiyorum. Benim namluyu takıyorduk yine aynı garip gurupmanı yapıyordu, Erdem atıyordu sonra ben atıyordum aynı tip dağılım yapıyordu. Benim tüfekle atıyorduk yapmıyordu.

Şimdiye kadar sesimi çıkartmadım ama bu kadar da haksızlık yapmayın. İsabetsiz diyorsanız 50m den 1 kuruş ile kapanan 5 pelletlik "atılırken şahitli" gurupmanım var ayakta tüfeği arabaya yaslayarak attığım. Bu atıştan sonra vuramadığım zaman en azından sorunun bende olduğunu biliyorum. Erdinç arkadaşımız mesleği atıcılık olan bir arkadaşımızdır. Steyr müsabaka silahına sahiptir ve atışlara geldiğinde benim isabetsiz bol namlulu tüfeğimle ot biçerken izlemiş (pellet atarak) kendisi de bir tane almıştır. O da bu isabetsizliğin keyfini sürüyor. Size de tavsiye ederim.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776