Oksijen ile yağ birleşiminden oluşabilecek patlama

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar kiminizin bildiği üzere oksijen ile yağ birleştiğinde patlama oluyor (şahit olmadım bu güne kadar)

Oksijen kaynağı yapan bir kişi asla eli yağlı iken oksijen tüpünün vanasını açmaz mesela

şimdi soruma gelelim scuba tüp ile pcp tüfek dolduracağım mesela bu tüpte ne var veya ne dolduruluyor veya ne doldurtmalıyım?

Tüfek sonuçta mekanik bir aksam ve mutlaka yağ olacak içerisinde oksijenden kasıt soluduğumuz oksijen değil saf oksijen kuru oksijen diyede söylenebilir sanırım pompa ile bastıgınız nemli yani kuru oksijen dğeil ancak scuba tüplerdeki nedir?

Hatsan At44 - 10 Wx L&W Long - 5.58o ;tacli#

• Scuba tüptekilerde aynı kuru hava kardeşim :)

AA s510 carbine .22 ( Audrius regülatör ) BSA 8-32*44ao

AB Rh (-)

• tmm işte kuru hava yani oksijen tüplerindeki gibi yağ ile temasında tepkimeye giriyor bir sıkıntı olmuyor mu :D

• tmm işte kuru hava yani oksijen tüplerindeki gibi yağ ile temasında tepkimeye giriyor bir sıkıntı olmuyor mu :D

Yalnız oksijen değil azot :)

AA s510 carbine .22 ( Audrius regülatör ) BSA 8-32*44ao

AB Rh (-)

• %78 i azot havanın gerisini sen düşün :D
    eğer patlama olsaydı pcp tüfekler icad edilmemiş bizde kullanmıyo olurduk kanımca :)

Metehan TURKİSH AİRGUNNER

Weihcrauch HW 97 K .177 Field Target & Hawke Tmx 10-50x60

Hatsan At44 .177 Field Target & Vector 8-32x52

Niksan Escalade TC .22

Niksan Elf S .22.

Niksan Tacto S .177

Niksan Özark TC .22

Niksan Escalade .25

Niksan Özark T .25

Diana Mod 52 .177

Beretta F92 .177 Full auto

Gamo Pr776 .177 Revolver

Süperhawk Revolver Airsoft 6 mm

;director; YOUTUBE Kanalım: http://www.youtube.com/c/ShootingAndSports

Dahiliğin mutlak bir sınırı vardır,aptallığın sınırı yoktur... A.Einstein

• pcp tüfeklerin içinde ve pcp pompalarında yağlayıcı olarak oksijenle tepkimeye girmeyecek silikon esaslı yağlar kullannılır.

Walther cp99
    Daisy 008

• pcp pompayı bir kez normal yağla yağlama hatasını yapmıştım. sonuç ; mini bir patlama odası gerçekleşti pompa bir kaç kez ufaktan geri tepti. ufak oringler parçalandı. içini söktüğümde halen yanık yağ kokuyordu.

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• silahlarımızın depolarındaki havanın içinde bulunan oksijen neden patlamaya neden olmuyor.

• pekala frht arkadaşımızın cevabı beni rahatlattı açıckası :) bir sorum daha olacak wd40 veya silah temzleme yağları tepkimeye girecek yağlar mıdır ?

• Arkadaslar lütfen verdigimiz bilgilere dikkat edelim , pcp silahlarda kullanılan hava kuru havadir , aynı zamanda azot ta kullanılabilir . Ama kesinlikle oksijen kullanılmaz , silahınızı bir bombaya çevirmek istemiyorsanız tabi. Kuru hava ve oksijen aynı seyler değildir.

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• bilgisi olan bir arkadaşımız varsa cevap verirse sevinirim. Kuru bir havanın içinde %21 kadar oksijen var ve patlamıyor peki ne kadar daha oksijen olursa patlamaz.
    Axot gazı saf olarak kullanılabiliyormuş peki azot, ısınma ısısı çok düşük bir gaz değilmidir, yani namludaki sürtünme sırasında felaket derecesinde patlama yapması gerekmiyormuydu.

Anlayan bir arkadaşımız olursa ve lütfedip cevaplarsa bilgi edinmiş olacağım

teşekkürler

• Sorunuzun tam anlamı ile cevabı burda var.
    www.kimyasanal.net/forumgoster.php?
    baslik_id=526&ilk=0#2231

Pcp tüfeklerinizde kullandığımız hava %78 azot,%21 oksijen ve kalanı diğer gazlardan oluşuyor.
    Bu denge unsuru kimyasal yollarla,dışarıdan bozulmadığı ve bir dengesizlik oluşturulmadığı sürece,etkileşime girip yanma gibi olması bir durum mümkün değil.

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22
    Hawke Sidewinder 30 8-32x56

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen togay yurtsever ().

• umuyorum ki başkalarına cevap olacaktır bu konu ben scubadan vazgeçtim pompa i,le yoluma devam edeceğim hayırlısıyla at44 aldım :)

• aslında tehlikeyi oksijen değil yüksek basınç oluşturuyor bazı yağlar yüksek basınçla karşılaştığında patlama gibi sonuçlar doğurabiliyor, bende bundan korktuğum için pcp işinden vazgeçtim 8o

Bende doldurtma gibi bir imkanı sürekli yaratamayacağımdan scubadan vazgeçtim pompa ile basacağım :D

• Bende doldurtma gibi bir imkanı sürekli yaratamayacağımdan scubadan vazgeçtim pompa ile basacağım :D

enver sürekli koyu silah renkle yazıyosun nedeni ne bunun,forum kurallarına göre büyük harflerle yazmak yasak sürekli koyu renkle yazmakta açıkcası benim dikkatimi dağıtıyor.

Hatsan Striker Edge .22 / Zoraki HP 01 Ultra .177 / SA Jericho 941 / Crosman 1077

Hatsan AT44 / Webley Raider 10 / Hatsan Mod 85 Sniper / Hatsan Mod 99 / Hatsan Mod 25 Supertact / Stoeger x20 / Remington AirMaster 77 / Gamo P900 / Gamo PT80 / SMK P17 / Walther ppk

• enver sürekli koyu silah renkle yazıyosun nedeni ne bunun,forum kurallarına göre büyük harflerle yazmak yasak sürekli koyu renkle yazmakta açıkcası benim dikkatimi dağıtıyor.

+1 görür diye bekledim lakin farkında değil kardeşimiz sanırım. Saygılar

• Herhangi bir sebebi yok sadece tüm konuyu okurken kendi yazdığımı daha net ve açık görebilmek amacı ile bu şekilde yazıyorum

Büyük harf olayını yasak olarak biliyorum ancak kalın yazının yasak olduğunu kurallarda göremedim yada dikkatimden kaçtı

• Koyu renkle yazmak yasak değil ama ne gerek var??? Arkadaşımızın dediği gibi dikkat dağıtıyor. Saygılar

• Sorun olacağını düşünmemiştim pekala bundan sonra kullanmam