HW 97 KT .22 cal ile 12 metre 6 farklı pellet grupman çalışması

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Dün akşam havanın çok kötü olacağını bile bile bir umutla bütün malzemeleri kapının önüne yığdım. Sabah uyanınca malzemeleri tekrar eski yerine koydum. Sonra evde yalnız kalınca şeytan dürtmesi 8o sonucunda, evdeki en uzak mesafeyi ölçüp biraz grupman yapmak istedim.

Bütün atışlar oturarak destekli, 12 metre ve 5'er atış olacak şekilde yapıldı. Yeni yaylı tüfengime alışmak için yaptığım çalışmayı sizinle paylaşmak istedim;

1. Air Arms Diabolo Field 16 gr.
    [Resim Engellendi: http://a1211.hizliresim.com/13/8/fr389.jpg
    2. JSB Match Diabolo 14.35 gr.- Mavi kapaklı, böylesi pek bulunmuyor.
    [Resim Engellendi: http://e1211.hizliresim.com/13/8/fr38q.jpg
    Bu atışlardan sonra, pelletin hakkını vermek için bir 5'li daha yapmaya karar verdim.

[Resim Engellendi: http://e1211.hizliresim.com/13/8/fr394.jpg]

3. Hatsan-JSB Exact RS 13.43 gr.
    [Resim Engellendi: http://e1211.hizliresim.com/13/8/fr39f.jpg
    4. H&N Diabolo Barracuda 21.4 gr
    [Resim Engellendi: http://e1211.hizliresim.com/13/8/fr39z.jpg]

5. Crossman Hollow Point 14.3 gr. (Kağıda yanlışlıkla 15.43 gr. yazdım )
    [Resim Engellendi: http://e1211.hizliresim.com/13/8/fr3bg.jpg]

6. Gamo TS-22

[Resim Engellendi: http://e1211.hizliresim.com/13/8/fr3by.jpg]

Çıkarılan dersler :

1. Ucuz ve kaliteli pellet kavramını henüz keşfedemedim.
    2. Hawke'den sonra 3*9-32 dürbüne alışmak çok zormuş. g;$i

• gamo ts-22 gayet iyi iş cıkarmıs ucuz ve iyi deilmidir?

Aslına bakacak olursak bu kadar kısa mesafede 1 cm'nin altında bir grupman olmasını beklerdim. O yüzden başarılı bulamadım, tabii atıcı hatası her daim göz önüne alınmalıdır. Diğer pelletlerle kıyas yapınca onu en son sıraya koyuyorum.

• Cem eline sağlık, sıkıntıdan evdeki eşyaları delme ha :) kundak vidalarını kontrol ettin mi? gevşekse isabeti bozar, aklında bulunsun...

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Cem eline sağlık, sıkıntıdan evdeki eşyaları delme ha :) kundak vidalarını kontrol ettin mi? gevşekse isabeti bozar, aklında bulunsun...

Erdem Abi, bütün emniyet tedbirleri alındı. Tavsiyen için çok sağol, müteakip atışlarda dikkate alacağım bunu.

Elinize sağlık .

Çok teşekkür ederim.

• Tüfeği sıfır aldıysan biraz geçtikten sonra daha stabil atar, biraz rodaj olması lazım. Rodajda çok ağır pellet atma, kurarken de çok haşin davranma :) yay kırarsın. Ayrıca kundak vidalarını kontrol et, tetiğin arkasındaki vida ile oynama asıl tetik ayarı içeriden yapılıyor. En sağlıklısı tetiği tüfekten ayırarak ayar yapmak. Bir karşılaştığımızda yaparız. Bende gerekli ekipman var. İsabet genel olarak çok iyi. mavi kapaklı olan jsb bu tüfeğin ve genelde .22 hw lerin en sevdiği pellet. Bana da lazım :)

Bu arada evde yalnız kaldığında içinden bir ses poligonu kur diyorsa, evde hacı şakir sabunla tahribat testi yapıyorsan, geri dönüşü olmayan bir yola girdin demektir. Evdeki üzerinde delik olmaması gereken şeylerde delik açmamaya dikkat et :) Yerde pellet falan unutma :) İşin bitince delilleri yok et , evi güzelce havalandır yanık kokusu gitsin :)

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Tüfeği sıfır aldıysan biraz geçtikten sonra daha stabil atar, biraz rodaj olması lazım. Rodajda çok ağır pellet atma, kurarken de çok haşin davranma :) yay kırarsın. Ayrıca kundak vidalarını kontrol et, tetiğin arkasındaki vida ile oynama asıl tetik ayarı içeriden yapılıyor. En sağlıklısı tetiği tüfekten ayırarak ayar yapmak. Bir karşılaştığımızda yaparız. Bende gerekli ekipman var. İsabet genel olarak çok iyi. mavi kapaklı olan jsb bu tüfeğin ve genelde .22 hw lerin en sevdiği pellet. Bana da lazım :)

Murat Abi; çok teşekkür ederim. Zaten tüfek de sana gelmek istiyor haberin olsun. g;$i Tetiğinden memnun kaldım, tüfeği sıfır almadım, bir yıllık bir tüfek. Mavi kapaklı JSB'ler çok iyi gerçekten.

Bu arada evde yalnız kaldığında içinden bir ses poligonu kur diyorsa, evde hacı şakir sabunla tahribat testi yapıyorsan, geri dönüşü olmayan bir yola girdin demektir. Evdeki üzerinde delik olmaması gereken şeylerde delik açmamaya dikkat et :) Yerde pellet falan unutma :) İşin bitince delilleri yok et , evi güzelce havalandır yanık kokusu gitsin :)

Murat bey, ikinci kısımda paylaştığınız önemli bilgiler yüzümde uzun süre kalacak bir tebessüm bıraktı :)

AA S510 - Hawke 8.5-25x42 SW Tactical

• Dürbünü neye göre sıfırlayıp atışlarda kullanıcı hatası veya pelletlerde, namluda problem olabileceği kanısına varıyorsunuz? Şahsen benim dürbünün "tamam sıfırını buldum" demem için en az 200-300 pellet atmam gerekiyor. 15-20 mt mesafeyide her zaman bulamadığım için sıfırlamam oldukca zor oluyor. Bunun özel bir taktiği var mıdır? Boresight da var ama pek işlevsel değil ...

• Dürbünü neye göre sıfırlayıp atışlarda kullanıcı hatası veya pelletlerde, namluda problem olabileceği kanısına varıyorsunuz? Şahsen benim dürbünün "tamam sıfırını buldum" demem için en az 200-300 pellet atmam gerekiyor. 15-20 mt mesafeyide her zaman bulamadığım için sıfırlamam oldukca zor oluyor. Bunun özel bir taktiği var mıdır? Boresight da var ama pek işlevsel değil ...

Dürbünü sıfırlamak için öncelikle namlu çıkış hızını aşağı yukarı bilmek gerekiyor. 900-950 fps lerde 16 gr. bir pellet için örnek vermek gerekirse yaklaşık olarak 15 ile 50 metreler aynı nıktadan vuruş getiriyor. HW 97 KT'de kullandığım dürbünü 10 metrede sıfırladım. Sıfırlamanın pek çok yolu var, klik sayarak yapabilirsiniz ancak biraz hesap lazım. En basit olarak "kabalama" metodu ile sıfırlıyorum. İlk pelletin düştüğü yere göre bir ayar, sonra ikinci atış, sonra üç, dört, beş derken hedefi buluyor pelletler. Tabii bunların olması için olmaz ise olmaz şart dürbünün, dampanın veya ayakların iyi ayarlanması. Yoksa her atıştan sonra dürbündeki ufak oynama size sinir olarak geri dönüyor. Boresight ile sıfırlama dediğiniz gibi pek pratik değil.

Kullanıcı hatası her daim olabiliyor. Uygun olmayan pozisyon, nefes hatası, tetik çekme hatası gibi hatalar oluyor. O yüzden sıfırlamayı ideal şartlarda yapmak en iyisi. Mümkünse kapalı bir alan, rüzgarsız bir hava, tüfeği sabitleyip çok fazla temas olmadan sıfırlama yapabilirsiniz.

Daha önce PCP ile de kısa mesafede de atış yapmış idim. PCP'de pellet farkı daha çok pelli oluyor. Genel olarak kabul edilen AA,JSB,FX,Benjamin, Diana, H&N gibi markaların iyi pelletler olduğu, fakat her tüfeğin sevdiği ve seçtiği bir pellet mutlaka var. Sıfırlama atışında da hangi pelleti kullanacaksanız, onları iyice seçmek gerekiyor. Etekleri ezilmemiş olması çok önemli bir konu.

Benim atışlarımda genellikle hata eşekten oluyor, çünkü tüfek ve fişekleri iyi seçiyorum. 8o

• Açıklama için teşekkürler, ben her daim Fx ve AA 16 grain den şaşmam. Hoş Fx ler bitti AA kullanıyorum artık. 4,5mm olarakta artık RWS kullanacağım çünkü Gamo nun 4,5 mm olanları tamamen rezalet.

Konun özüne gelecek olursak; aslında tüfeği sabitleyerek sıfırlamak en garantisi diye düşünüyorum (örneğin mengene, tüfek sehpası gibi araçlarda). Ama bendeki silahlar Pcp olmadığı için tüfek sehpası kullanamam çünkü, silah illaki tepecek ve yeri bozulacak. Eğer mengene ile sabitlemeye kalkarsamda, silaha zarar veririm diye düşündüm. Sonuçta siz istediğiniz kadar sıkın o yinede tepecektir ve mengene oynamasa silahta başka biryerler illaki oynar. Pcp olsa olay aynı değil, tüfek sehpası ile rahatlıkla olur nasıl olsa tepme ve hedef bozulması olmayacak.

Neyse 300-400 de olsa bir şekilde ata ata sıfırlıyoruz : ) ...

Süpersin hocam.Aynen dediklerini eksiksiz yapıyorum.Daha bir vukaat olmadı :)

Steyr lg110 ft

Nikko 10-50-60

Huglu Px5 pro .22

Vektoroptic 3-18-50

Hw100s .177 (12fpe)

Zoraki .177

• Official Post

Benim hiç anlamadıgım bir konu dur şu.
    Gamo pelleti hiç kimse sevmiyor ama benim en iyi atışlarım o saçmalar ile oldu.
    MUrat abi bir paket içinde 4 çeşit pellet göndermiş içinde Jsb vardı 50 tane kadar. 25m de avuç içi kadar saçtı pelleti. gamo pro hunter 5kuruş yapıyor.

• Açıklama için teşekkürler, ben her daim Fx ve AA 16 grain den şaşmam. Hoş Fx ler bitti AA kullanıyorum artık. 4,5mm olarakta artık RWS kullanacağım çünkü Gamo nun 4,5 mm olanları tamamen rezalet.

Konun özüne gelecek olursak; aslında tüfeği sabitleyerek sıfırlamak en garantisi diye düşünüyorum (örneğin mengene, tüfek sehpası gibi araçlarda). Ama bendeki silahlar Pcp olmadığı için tüfek sehpası kullanamam çünkü, silah illaki tepecek ve yeri bozulacak. Eğer mengene ile sabitlemeye kalkarsamda, silaha zarar veririm diye düşündüm. Sonuçta siz istediğiniz kadar sıkın o yinede tepecektir ve mengene oynamasa silahta başka biryerler illaki oynar. Pcp olsa olay aynı değil, tüfek sehpası ile rahatlıkla olur nasıl olsa tepme ve hedef bozulması olmayacak.

Neyse 300-400 de olsa bir şekilde ata ata sıfırlıyoruz : ) ...

Dostum ceminde dediği gibi kabalama metoduyla bu iş çok kolay oluyor.Ben 12m de mod52 yi 10 atışta sıfırladım.Sırfırlama atışlarımıda öyle tüfeği bi yere bağlamadam koltugun üzerinden yere oturarak yaptım.Ve yaklaşık 10 atış sonra peletler aynı delikten geçmeye başladı.Acemilik zamanımda bende sizin gibi 100lerce pelet atıyordum ve sinirim oynuyordu.Size kesinlikle yapmanız gereken seyleri edindiğim tecrübeyle sılararsam
    1-İsabetinden emin olacagınız bir tüfeğiniz olduğunu varsayalım
    2-Namlunuzu temizleyin
    3-Bir dampa ayak edinin (yada iyi bir çift parça ayak pcpler için)
    4-Taretlerinin çalıştığına emin olduğun bir dürbün (tercihen kaliteli markaların dürbünleri)
    5-Tüfeğin sevdiği pelet (gözle şeçerek mümkünse tartılmış pelet)
    6-İyi pozisyon alarak ser bir yüzeyde nefesinizide kontrol edip güzel tetik çekmek!
    Bu saydıklarımı yaparak tüfeğimi 10 atışta tek delik yapacak şekilde sıfırladım.

Steyr lg110 ft

Nikko 10-50-60

Huglu Px5 pro .22

Vektoroptic 3-18-50

Hw100s .177 (12fpe)

Zoraki .177

• İmzamdaki silahlara ve mühimmata sahibim ve Hunter IGT dışındakilerde Dampa kullanıyorum. Hunter 1250 tüfeğimi en son sıfırladığımda 35 mt den birçok kez tek delik yaptım genelde de 5-10 kuruşluk grupman çıkartıyordum. Her 100-200 atıştan sonra Fx keçeyle temizlerim namlunun içini, zaten olmazsa olmazım WD-40 dır. En son detaylı temizlikten sonra dürbünü sıfırlamadım, şimdi çok uğraşmadan sıfırlama yollarına gidiyorum. 15-20 mt daimi bir alanım olsa zaten problem yok da mesafe kısa olunca sıfırlama sağlıklı olmuyor ...

• emek isteyen çalışma eline sağlık abi