Havalı Tüfek Dizelleme

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba,
    Hurda havalı tüfek bulup sadece tahribat atışlarında kullanmak üzere modifiye etmek istiyorum yani isabeti önemsemeyeceğim. Sistem çok basit malum yaylı tüfekler;sıkışan hava ve ısı aracılığıyla yağı-dizel yakıtı ateşleyebiliyor,normal kullandığımız yaylı tüfeklerde küçük bir miktar dizelleme de atışın bir parçası diye okumuştum.Dizelin azı karar fazlası zarar diye tecrübe edenleri de okudum.Şimdi benim yapmak istediğim şey piston keçesi yerine ısıya ve yüksek basınca dayanıklı bir malzemeden piston keçesi oluşturup(örneğin bir yumuşak bir metali işleyerek segmanlı bir piston oluşturmak vs) tüfeğin yüksek dizel etkisi altında dayanmasını sağlamak.Tabi aynı zamanda namlu keçesi de elden geçmeli ki oradaki patlamaya çok dayanamayacağı tahmin ediyorum.Benim asıl merak ettiğim nokta ise dizel etkisinin tüfeğe olan başka bir zararı var mıdır? Örneğin aynı zamanda geriye doğru bir basınç olacağından pimlere binen yük de artacaktır diye düşündüm ancak o yükün yay tarafından emileceği kanısın vardım.

• Bu işlemlerden sonra hem tüfek açısından hem de benim üzerimde oluşturabilecek bir zararı olabilir mi bir kaç damla yağın?
    • Bir şeyler yapmaktan zevk alıyorum ancak yine de bir sonuç almak önemli;bu uğraştan sonra kayda değer nitelikte bir güç elde edebilir miyim ne dersiniz?

Kullanacağım tüfek hurda olacağından istediğim gibi üzerinde oynayabilirim diye düşünüyorum örneğin silindirin patlama riski olacağını düşünmüyorum ancak güvenlik acısından silindir etrafı demir plakalarla güçlendirilebilir.Sizlerin bu konudaki görüşlerini merak ediyorum,teşekkürler:)

• denemeyi kesinlikle mod 125 de yap, yayda 0 olsun hatta önce yayı ve pistonu modifiye edip yap iyice şenlik olsun 8o
    p

• takipteyim :)

1. daisy powerline 5170 havalı tabanca
    2.jetsan alttan kurmalı ahsap kundak 4.5 mm havalı tüfek
    3.crosman 1077 4.5 mm havalı tüfek

4.crosman 2100 optima red dot 1x40 +lazer
    5.hatsan mod 125 4.5 mm havalı tüfek
    6.zoraki hp-01 ultra 4.5mm + dipçik (SATILIK)
    .....

• birkaç fikir beyan etmek istiyorum.
    1.tüfekği ateşlediğiniz zaman yakıtın yanması için yeterli basınç ve sıcaklık oluşacak mı ?
    2.patlama oluştuğu zaman (tüfek namludan kırmalı olarak yapacaksınız sanırım) namluyu kırdığınız yerdeki yani pelleti koyduğumuz yerdeki conta ısıdan dolayı deforme olurmu,ve o bölgeden sıcak hava veya ateş açığa çıkarmı?
    3. oluşacak sıcaklıktan pellet etkilenirmi? (erime ve benzeri)
    benim kafama takılanlar bunlar.
    saygılar ve başarılar...

.....

• Hurda bir tüfek bulursam .25 falan azcık sesiyle falan eğlenilir yahu :)
    reko2

Elbette,zaten sıkışan hava ısındığından dolayı ısı var,normalde pelletinize bir damla damlatıp atsanız dizelleme olacaktır,fakat normal bir tüfekle yapmamanız sizin yararınıza olacaktır.
    Dediğim gibi o namlu kısmındaki keçe-oring pek iyi gözükmüyor o yüzden bir işlem görmeli.
    Pelleti etkileyecek kadar ısı olmasa gerek,yani yumuşayabilir ancak eriyip gitmeyecektir.
    adalya bu kadar tepme olursa bizi de tepecek şarapnel parçaları olacaktır :D
    @borakara Sonra bu Mod125 neden parçalandı diye fabrikaya göndersek :D

• simdi bir damla yag damlatip mod 125 tufegimde denesim bisi olurmu acaba yagi pelletemi damlatacagiz yoksa silindirin hava cikis yerinden mi :)
    acaba pellet kac m/sn hiza ulasir :) merak ettim gercekten.
    Birde birsey soracagim,atis yaptiktan sonra namludan duman cikiyor acaba hafiften dizelleme yapma meselesimi var acaba ?

.....

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen reko2 ().

• Zararlı olduğunu tekrar hatırlatayım :)
    Evet o bir miktar dizelleme yaptığını gösteriyor

• çabuk yanabilen ince bir miktar yağı şırınga ile direk piston içine damlatırsak patlama daha güzel olur 8o

• Ben yanlışlıkla Gamo CFX tüfeğimde dizelleme yaptım.
    Çıkan ses ve tüfeğin gücü konusunda ağzım açık kaldı.
    Yaklaşık 3,5 cm'lik tahtayı deldi geçti.
    Ama tüfeğe çok zararlı.

• acaba dizellemedeki ani ile normal atis arasinda nekadar bir guc degisimi olur?
    Yemeklerde kullandigimiz zeytin yagi olurmu, aycicek yagindan daha cabuk yanar galiba :)

.....

• Denemedim ama bence pistona veya silindire kesinlikle yağ vs.damlatmayın derim. Çünkü silindir boşluğunda alan geniş olduğundan patlaması daha şiddetli olur ve daha çok zarar verir kanaatindeyim. Dizelleme yaparken her pelete ayrı ayrı yağ damlatmaktansa kullanacağınız kadar saçmayı boş bir pelet kutusuna koyun, sonra bu pelet kutusuna bir miktar yağ vs. patlatmakta kullanacağınız sıvıyı koyun ve pelet kutusunu fazla olmamak kaydıyla karıştırın. Fazla karıştırırsanız peletler zarar görür:) Neyse peletler ozaman eşit miktarda yağlanacağından sizin atacağınız saçmalar da birbirine yakın hızlarda olacaktır. Yani stabilitesine yardımcı olur. Silindir boşluğuna yağ damlatmayın, patlayacaksa namluda patlasın size zarar gelmesin. Saygıla...

Tekli AT-44 6.35mm kundağı omuzlu OBÜS ;lol;
    A Rh(-)

• Weihrauch HW-35EL Namı diğer Baracuda yı inceleyin. Yapacağınız işin varacağı son noktayı görün.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• http://www.pyramydair.com/blog…-barakuda-el54-ether.html
    Teşekkürler :) Şundan bahsediyorsunuz sanıyorum,evet yapmak istediğim tam olarak da buydu:)
    Ancaak burada biraz fazla zararlı olduğundan bahsedilmiş,fakat tam olarak neden olduğu yazılmamış sanıyorum.
    Bir de fabrikasyon bir tüfek bile başarılı olmadıysa sanıyorum benim yapacağım çok da sağlam olmayacaktır ne dersiniz?

Weihrauch HW-35EL Namı diğer Baracuda yı inceleyin. Yapacağınız işin varacağı son noktayı görün.

• Their guns actually blew apart and they were cut by the shrapnel
    Diye bir şey geçiyor burada ? Fakaat bu modifiyesiz standart bir tüfek için söylenmiş olsa da kendi imkanlarımla en zararsız halde olması için nasıl güçlendirebilirim ki ? Bu sevdadan vazgeçmek mi gerek yoksa?

• bence bırakmayın derim 8o
    amaaaaa tehlikeli diyorsanız önce sağlık derim
    bir sorum olacak örneğin mod 125 in piston çapı kaç mm dir, aynı boyutta bir içten yanmalı motor(bildiğimiz motor :) ) pistonu uydurabilirmiyiz? hem üzerinde segmanlarıda mevcut olur
    birde tüfek 6.35 mm olursa .... gerisini siz düşünün :)

.....

• niye acaba?. aynı boyutta olduktan sonra bir sorun çıkacağını zannetmiyorm. bir şekilde uydurulabilir bence.

.....

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen reko2 ().

• Aynı boyutta dizel piston bulmak için uğraşmaktansa yeni bir piston üretmek daha mantıklı,hani uygun ölçülerde bir model araç için dizel piston bulmak çok zor bulsanız bile hem maliyetli olacaktır hem de tüfek silindirine adaptesi zor olacaktır,zaten asıl sorun silindirin basınç ve ısı karşısında dayanımı.