Pelletleri yağlamak

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • alırım bir dahaki gittiğimde gari, yanlız bu silikon sprey yağ ile tüfeğin dış kısmına bakım yapmak uygun mu acaba :him:s

Kadir,Ben yaptım bi gör ben bile inanamadım incecik film tabakası oluşturuyor pırıl pırıl ve eline sürdüğün yerde kayıyor ve el izi bırakmıyor denemekle sabittir. Tam koruyucu gibime geliyor hareketli kaygan mekanizmalardada iş yapar gibime geliyor .
    Yalnız silahın metal kısımlarını yağlarken yani slikon spreyle. önceki yağdan, arıtılmış ve kurulanmış olmalı temiz satıha kullanman gerekir.
    kolay gelsin..

• Ben silikon spreyi zamanında otomobilimin motor kabininde kullandım, plastik aksam ve motor üzerinde, sadece kuru bez ile tozunu alıyorum, motor yeni yıkanmış gibi tertemiz çıkıyor. Gerçekten güzel birşey, pellette denemedim ama güzel olması muhtemel. Yalnız itici madde olarak petrol türevi veya içinde solvent barındırabileceğinden dikkatli kullanılmalı, ben crosman multipump tüfeğinmde pompaya sıkmıştım pompalarken patlama yapmıştı.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Peki bu silikon sprey le yay ve pistonu yağlasam olrmu ? yeşil gress gibi dizel yaptırmasın istiyorum uygunmudur ? saygılar agt

Webley Patriot 5.5
    Hatsan Mod 90 5.5
    Hatsan Mod 95 sas 4.5

• Peki bu silikon sprey le yay ve pistonu yağlasam olrmu ? yeşil gress gibi dizel yaptırmasın istiyorum uygunmudur ? saygılar agt

tabi az bir miktar dizel iyidir kullanılırsa

• abi az miktar dizel iyidir de benim webleyde başıma gelenlerden sonra korkuyorum artık.bu silikon sprey dizel yaptırmassa onla yağlayayım diyorum yayı pistonu ne dersiniz ? saygılar

Webley Patriot 5.5
    Hatsan Mod 90 5.5
    Hatsan Mod 95 sas 4.5

• abi az miktar dizel iyidir de benim webleyde başıma gelenlerden sonra korkuyorum artık.bu silikon sprey dizel yaptırmassa onla yağlayayım diyorum yayı pistonu ne dersiniz ? saygılar

Bu silikon spreylerin bir çoğunun içinde solvent var. Dikkat etmekte fayda var.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• anlaşıldı gene yeşil gresle yağlayacaz ama azıcık bu sefer ;şrofls;. ;şrofls;. ;,;- ;,;- #hims #hims

bu arada ben pelletlere wd-40 sıktım pelletler elimden kaymaya başladı ama gruplarda bi farklılık göremedim,belki namluyu temiz tutar..saygılar

Webley Patriot 5.5
    Hatsan Mod 90 5.5
    Hatsan Mod 95 sas 4.5

• yağlı pelletlerin çıkış hızı artar ama balistik katsayısı çok düşer.

fx revo.

Sumatra 500 .25
    Recluse .357
    mk-390 paladin

• yağlı pelletlerin çıkış hızı artar ama balistik katsayısı çok düşer.

Selamlar,
    Bunu biraz daha açabilirmiyiz çünki, balistik katsayısını etkileyen ve adını koyan en önemli faktör, peletin ağırlığı ve şekil yapısıdır diye biliyorum.
    Diğer etkilerini bilmiyorum.

• Balistik katsayısı peletin kaba şekline yüzey düzgünlüğüne bağlıdır. Silikon sprey yada yağ kaba şekli değiştirmediği gibi , yapıştığı yüzeyi daha düzgün hale getirir.Boşluklara doğru kayma eğilimindedir. Pütürlü bir yüzey oluşturuyor olsaydı balistik katsayısı olumsuz etkilenecekti. Ama bence tam tersi bir durum söz konusu. İsabetliliği çok az da olsa olumlu etkisi olacaktır diye düşünüyorum.

• çıkış hızı ara mesafelerdeki hız farkı bc'yi etkileyen faktörlerden biridir.birden fazla kronoyla bc değeri ölçülebilir.

fx revo.

Sumatra 500 .25
    Recluse .357
    mk-390 paladin

• Bc hesaplama yöntemi konusunda haklısınız ancak bu yöntemle çıkış hızı artar ve sürtünmesi azalır. Aynı ağırlıktaki iki pelletten Bc değeri yüksek olan daha uzak mesafeye ulaştığını ve silikonlu pelletin rüzgar dinamiğinin daha iyi olduğunu kabul edersek bu işlem Bc değerini yükseltir. Dolayısıyla mesafeye olumlu etkisi olur. Aynı zamanda rüzgar dinamiğinden dolayı az da olsa isabetliliğe de olumlu etkisi olur. Buraya kadar yanlış düşündüğüm bir şey var mı acaba. :him:s Eklemek istediğim bir şey daha var. İki krono olmadanda Bc değerini yaklaşık hesaplayabilirsiniz. 20 metrede bir grupman yapıp merkezini işaretlersiniz. Daha sonra aynı şartlarda fakat silikonlu peletle bir grupman daha yaparsınız. Göreceksinizki ikinci grupmanınızın merkezi üstte olacaktır. (Kullanıcı hatalarını minimuma indirmek için mesafeyi düşürebilirsiniz.) Chairgun da Calibrate-Calibrete Pc ekranındaki alt kısımda yer alan "Calibrate Bc from POI difference" bölümüne pelletin kaç metrede ne kadar düşüş yaptığını yazarak Bc hesaplayabilirsiniz. Saygılarımla.

• GE Bayer Silikons 400ml
    GE Bayer Trennmittel P
    bu yagı kullanmamda bir sakınca varmı acaba

bursateam.png

• Official Post

Bende bu konuyu kafaya taktım ve piyasadan bulabildiğim 5 farklı markanın testlerini yapıyorum, en iyi sonucu vereni yakında açıklarım, çünkü 1 - 2 tanesi ciddi kalitesiz çıktı, şimdi kargoda beklediğim amerikan ve alman malı olanlar var.

• benım yazmıs oldugum tek markadır abı hanı şu aspırın fırması Bayer alman malıydı galıba bızım semtte bı av bayıınde gordum

bursateam.png

• Bu üstte yazdığım yazıdaki test denemesinin farazi olduğunu sadece tahminden öte gidemeyeceğini ispatlayan Krono ölçüm testleri yaptım . Bilgilerinize..
    Crono: procrono
    Atış bar aralığı: 180-170 bar arası 5 atış
    Mühimmat: 18 grain JSB pelet.

Slikonla yağlanmamış pelet 18 grain JSB
    Atış sayısı Fps m/sn
    1 938 285
    2 944 287
    3 949 289
    4 952 289
    5 959 292

Ort. 948 fps 288 m/sn

Slikon spreyle yağlanmış 18 grain JSB pelet
    Atış Sayısı Fps M/sn
    1 945 287
    2 951 289
    3 956 291
    4 959 292
    5 966 294

Ortalama 955 fps 290 m/sn

yağlanmamış pelet Ortalaması 948 fps 288 m/sn,
    Yağlanmış pelet ortalaması 955 fps 290 m/sn dir.
    İki durum arasında Anlamlı bir fark görülmemekte olup slikon yağlı
    peletin kullanılmasının bir anlamı yoktur. (Binde 7 lik bir artış vardır.)
    Tüm form üyelerine selam ve saygılarımla...

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen strong ().

• Official Post

Buradaki yapmış olduğunuz çalışma için teşekkürler Ahmet bey, azda olsa bir fark görülmesi anlamsız olduğunu değil aksine anlamlı olduğunun göstergesi, yani farazi değil, silikon sprey sayesinde azda olsa bir hız artışı sağlandığının ispatıdırki asıl arzulanan hız artışından öte üzeri silikon kaplı peletin namluda artık bırakma olasılığının azalarak daha sağlıklı ve uzun temizlik süresi sağlamasıdır. keşke bu çalışmanızın sonuna yorumunuzu yazmayıp "YORUMSUZ" yazsaydınız da forumların genel formatı olan insanları kritik yapmaya iterek kendi özgür düşüncelerini ifadeye imkanı tanısaydınız.