optima 3-9x32 dürbün netliği ?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • S.a arkadaşlar hayırlı akşamlar konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum fakat acil yardıma ihtiyacım var yanlış yer ise şimdiden özür dilerim.

arkadaşlar yaklaşık 5-6 gün önce aldığım mod 99 tüfeğimle birlikte hediyesi olan optima 3-9x32 dürbün de bozulma oldu. aldığım bayi bana jet marka pellet hediye etmişti daha 3 te 1 ini bile kullanamadım zaten dürbün ile bi sağa bi sola atış yapıyodum, tam da bugun destekli atıp dürbün sıfırlamayı araştırdım ve denemek için atışa gittim yumuşak bir zeminde yaklaşık 10 15 kadar atış yaptıktan sonra dürbünüm o kadar bulanık oldu ki kullanılmaz halde resmen. artı kılında herhangi problem yok ama oldukca bulanık kullanılacak halde değil.

sizden tek ricam daha önce her hangi bir tecrübem bilgim olmadığı için yardım edebilir misiniz ? NE Yapmalıyım ?

Not : Satın aldığım bayi aksi biri herhangi bir şekilde konuşarak uzlaşmaya varamıyorum.

• çok yakın mesafede yakınlaştırmayı yüksek yaptıysanız ondan olabilir. mesela 10 metrede 9x yakınlaştırmayla bulanık gösterir, tabi paralax ayarı yoksa ki sizin dürbünde de yoktu galiba.

yakınlaştırma ayarını değiştirmeden farklı mesafelere bakıp deneyin bence.

• çok yakın mesafede yakınlaştırmayı yüksek yaptıysanız ondan olabilir. mesela 10 metrede 9x yakınlaştırmayla bulanık gösterir, tabi paralax ayarı yoksa ki sizin dürbünde de yoktu galiba.

yakınlaştırma ayarını değiştirmeden farklı mesafelere bakıp deneyin bence.

3 ila 9 arasında hepsini denedim göz mesafesini iler geri her türlü denedim olmuyo artık

• öncelikle
    1-) tüfeği dampa ayaksız mı kullanıyorsunuz
    2-) sdelican abinin dediği gibi bir durum olabilir bu tamamiyle kullanıcı dan kaynaklanır yakın mesafe de 9x kullanmazsanız sorun kalmaz
    3-) dampasız kullandığınızda kaç adet pellet attınız(çok sayıda atmışsanız eğer bir kaç kutu bu dürnün merceklerine zarar verip küçük küçük ufalanmalara sebep olabilir. bu yüzden diğer sorum
    4-) dürbüne baktığınız zaman ufak toz parçası gibi parçacıklar var mı?

vazgeçilmezlerim;

BARNETT WİLDCAT CROSSBOW 160 lbs (USA) x2 ;keyfs;

2x PiSTOL CROSSBOW 80 lbs (TAİWAN)agt

Hatsan Mod 125 Sniper 5.5+Dm60+Optima 3-12x44 ;tufey#

Hatsan Mod 99 5.5 kısa namlu + 1250lik yay+ Optima 3-12x44 ;tufey#

ARANIYOR!! HATSAN MOD 95 ARANIYOR !!

Hatsan Mod 25 Supertact 4.5 + Red Dot 1-22x33 s;,s

Crosman Vigilante 4.5mm + Red Dot ;kovboys;

Umarex Walter Cp88 Full Metal + Red Dot £tabanxalı$

• öncelikle
    1-) tüfeği dampa ayaksız mı kullanıyorsunuz
    2-) sdelican abinin dediği gibi bir durum olabilir bu tamamiyle kullanıcı dan kaynaklanır yakın mesafe de 9x kullanmazsanız sorun kalmaz
    3-) dampasız kullandığınızda kaç adet pellet attınız(çok sayıda atmışsanız eğer bir kaç kutu bu dürnün merceklerine zarar verip küçük küçük ufalanmalara sebep olabilir. bu yüzden diğer sorum
    4-) dürbüne baktığınız zaman ufak toz parçası gibi parçacıklar var mı?

dampasız kullanıyorum. 2 parça ayak ile kendinden gelen.

yakın uzak farketmiyo zoom lu zoomsuz her türlü bulanık.

jet marka 1 kutu pelletten en fazla 3 te 1 ini attım. içerisinde sanırım 100 adet var 30 35 tane attım.

dürbünde toz parçaları yok sadece yakın birşeye 9x zoomla bakarsınız ya onun gibi bulanık.

• Gecmis olsun optik bozulmus, gerci optima durbunler icin normal garantiside yok zaten

• sorununuza çözüm değil ama , bende mod99'umda dampasızlıktan 2 dürbün telef ettim :(

• Gecmis olsun optik bozulmus, gerci optima durbunler icin normal garantiside yok zaten

3-5 atışta bozulan bir ürünmü bu böyle yoksa bana mı denk geldi ? paket ürün almadım vitrinden aldım kullanılmış olabilir mi ?

• Ülkemizde bu tip dürbünler ( hatta çok daha pahalıları bile ) malesef garantisiz satılıyor. Sizinki kısa sürede bozulmuş gibi görünüyor. satıcının geri alacağını sanmam özellikle yaylı da kullandığınız göz önüne alınırsa bozulması normal bile diyebilir. Buradaki sıkıntı satıcının size dampa ayak önermeden 2 parça ayakla kullanmanız için satış yapması. Bence sizi uyarması lazımdı. Geçmiş olsun...

Türk'ün Kızıl Elma'sı "BİRLİK" ola ki, Türk yurduna "DİRLİK" gele..

• satıcı bu durumu önceden söyleseydi belki de arkadaşımız dampalı ayak satınalır yada hiç bu işe girmeyebilirdi. Bence bu satıcının ayıbı olmuş.

Ben de esnafım ve bir malı satarken , ilk iş fiyatını söylerim ikinci olarak sanki kendi malımı kötülüyormuş gibi bütün zayıflıklarını sayarım. Sonrada üstün özelliklerini sayarım.

Böyle, bir çok müşteri kaçırdım içlerinden yarıdan azı geri döndü. Elimde kalanlar başka yerden alış veriş yapmaz.

• abilerim arkadaşlarım dostlarım bozulan bir üründür tamam kabul ettim o kadarını. fakat diyorum ki 36 tane pellet atmadım en fazla 30 yani ondan bile emin değilim bilemedin 35 dedim ama 36 bile değil bu kadar kolay mı ya hak yenmesi ? Yarın ilk işim adamla son kez konuşmak olcak benim her türlü zararımı karşılamazsa tüketici mahkemesine gideceğim... bakalım sonuçlar nasıl olacak.. bunların hiç birinden şikayetci değilim sadece ben adam akıllı ücretimi ödeyip almışım ürünü neden bir hizmet böyle yapılıyo yaklaşık 5-6 tane av bayi gezdim tabi önceden fiyatları netten araştırıp ilk baş bir fikir sahibi oldum. ve gezdiğim tüm av bayiler her şeyden önce kral torun retay gibi ürünleri tavsiye edip internetteki fiyat üzerinden bile % 100 karlı bir fiyat söylediler en son bu arkadaştan mod 99 aldım ama dediğim gibi 36. pelleti namluya koymadım bile....

• 30 atış olur 300 atış olur yaylı üzerinden özellikle yeni alınmış yaylılarda bu durum daha hızlı gerçekleşebilir yaylı tüfek sertifikalı dürbün ve dampa ayak olmadıkça bu ve buna benzer durumlar olması çok normal... satıcıdan ziyade üreticininde piyasada bu şekilde satması esasında çok yanlış...

• abilerim arkadaşlarım dostlarım bozulan bir üründür tamam kabul ettim o kadarını. fakat diyorum ki 36 tane pellet atmadım en fazla 30 yani ondan bile emin değilim bilemedin 35 dedim ama 36 bile değil bu kadar kolay mı ya hak yenmesi ? Yarın ilk işim adamla son kez konuşmak olcak benim her türlü zararımı karşılamazsa tüketici mahkemesine gideceğim... bakalım sonuçlar nasıl olacak.. bunların hiç birinden şikayetci değilim sadece ben adam akıllı ücretimi ödeyip almışım ürünü neden bir hizmet böyle yapılıyo yaklaşık 5-6 tane av bayi gezdim tabi önceden fiyatları netten araştırıp ilk baş bir fikir sahibi oldum. ve gezdiğim tüm av bayiler her şeyden önce kral torun retay gibi ürünleri tavsiye edip internetteki fiyat üzerinden bile % 100 karlı bir fiyat söylediler en son bu arkadaştan mod 99 aldım ama dediğim gibi 36. pelleti namluya koymadım bile....

sikayet etsenizde bi kanıt olamaz optimanın yaylı sertifikası yok yanı sizin hatanız olur dampasız kullanmaktan

AT 44 S10-Nikula 6x24*40 durbun + GHOST MODERATOR + JSB Exact Jumbo :thumbup: :thumbup: :love: :love:
    Gamo Black FUSION 5.5mm+Hawke Sport HD 3-9x40

AİR ARMS S400 MPR FT 177.cal+Barska Sniper 10-40x50 GX2

• sikayet etsenizde bi kanıt olamaz optimanın yaylı sertifikası yok yanı sizin hatanız olur dampasız kullanmaktan

benim hatam ? kardeşim bana satarken deseki bak bunu böyle kullanırsan bozulur yanında bunuda alman gerekir alacaksan ya dürbüne razı olacaksın ya bu ayağıda alacaksın dese ben zaten o tüfeği almazdım 340 lira tüfek 150 200 de ayak 500 600 buluyo o paraya 2. el pcp ler yığınla hemde bu forumda kime sorarsan sor herkes memnun bir kişi bile görmedim kullandım ama lanet bir pcp diyecek. haksız ve hatalıysam şimdi söyleyin :(

• elimden geldiğince yardımcı olmak isterim bende de nikula 3.5-10x40 lazerli dürbün vardı değeri 250 lira civarıydı. aynı şekilde bu dürbünde de netlik sıkıntı içinde tozlar fln sıkıntı çekecektim yardım edecek kimseyi de bulamadım vitrinde öylece duruyordu görüntüsü güzel diye.. en son crosman 1077 aldığım için dürbün ihtiyacım vardı bende nikulayı elime aldım acaba kendim uğraşsam diye. en sonunda bunu başardım dürbünü sıkışmıştı içindeki toz parçacıkları yüzünden ve lensi de kirlenmişti toz olmasa bile netlik yoktu hep bulanıktı. kendi imkanlarımla zorlayarakta olsa açtım içini lensini güzelce temizledim ve parçalarını çıkardığım gibi yerine koydum. şu an kullanımında bir sıkıntı yok rahat işimi görüyor. isterseniz kendi imkanlarınızla uğraşın.. ve şu da varki elinizdeki tüfek pcp ya co2 li bir tüfek değil tepmesi var ve bu illa ki dürbününüze zarar verir bu yüzden yapmış olsanız bile dampa ayaksız kullanmanızı tavsiye etmem. ve jet pelletlerini 10-20 metreden uzak mesafeler için kullanmayın ztn doğru düzgün grupman yapılmaz onlarla. dampa ayak ve yeni bir dürbün alacak imkanınız yoksa size gez göz arpacıkla kullanmanızı tavsiye ederim.. dürbün için gönderin yardım ederim diyemiyorum çünkü optima dürbün hiç açmadım (ama kurcalasam bulurum) açsam bile illa ki zorlama izleri ıvır zıvır hasarı olur iş görür mü görür.. benim dürbünümde öyle oldu. ama sonuçta kullandığınız tüfekten dolayı ki çoğü tüfekte böyle şeyle karşılaşılabilir dürbününüz bir süre sonra tekrar bozulacaktır.. gerçi bir kutu pellet bitmeden o dürbünün bozulacağını sanmıyorum galiba size satan arkadaş ikinci el ya farkında olmadan hasarlı dürbünü vermiş olabilir .s

vazgeçilmezlerim;

BARNETT WİLDCAT CROSSBOW 160 lbs (USA) x2 ;keyfs;

2x PiSTOL CROSSBOW 80 lbs (TAİWAN)agt

Hatsan Mod 125 Sniper 5.5+Dm60+Optima 3-12x44 ;tufey#

Hatsan Mod 99 5.5 kısa namlu + 1250lik yay+ Optima 3-12x44 ;tufey#

ARANIYOR!! HATSAN MOD 95 ARANIYOR !!

Hatsan Mod 25 Supertact 4.5 + Red Dot 1-22x33 s;,s

Crosman Vigilante 4.5mm + Red Dot ;kovboys;

Umarex Walter Cp88 Full Metal + Red Dot £tabanxalı$

• Arkadaşım bu kadar çabuk bozulması normal değil.Dürbünü salladığında bir tıkırdama geliyorsa önde bulunan mercek yerinden çıkmış olabilir.Ben ikinci el bir tane almıştım ve mercek kısmı yerinden çıkmıştı ön tarafını yerinden çıkararak yerine oturttum ve durum düzelmişti ve 6 ay kadar idare etmişti.Tabii ürünü iade etme şansını değerlendirirsen iyi olur.

Niksan tacto sb ----- ------------5.5--4,5mm

Huğlu Effecto pro---------------------------5.5mm

Diana mod 46 c -----------------------------4,5mm
    Sheridan 342 Multipump(1978-1979 )- 5.0 mm
    Zoraki ultra hp 02 mod aşamasında---- 4.5mm
    Cybergun colt 1911 CO2------------------- 4.5 mm
    Umarex H&K Usp CO2 -------------------- 4.5 mm

ASG cz75 CO2----------------------------4.5mm

• Arkadaşım bu kadar çabuk bozulması normal değil.Dürbünü salladığında bir tıkırdama geliyorsa önde bulunan mercek yerinden çıkmış olabilir.Ben ikinci el bir tane almıştım ve mercek kısmı yerinden çıkmıştı ön tarafını yerinden çıkararak yerine oturttum ve durum düzelmişti ve 6 ay kadar idare etmişti.Tabii ürünü iade etme şansını değerlendirirsen iyi olur.

yarın her türlü imkanı deneyeceğm inşallah.

• satıcı sana köylü kurnazlığı yaparak elinden düşürdün hasar yaptın ve gelip burada masum numarası yapıyorsun gibi bir savunma yapabilir, işin kötüsü mahkemede aksini kanıtlayamayablirsin.

konu yaylı silah olunca iş biraz da şansa kalmıştır, piyasa dürbünlerinin hiç biri, ne 50, ne de 600 atış gibi bir atış sayısı garantisine sahip değildir.

Seni bu durumlara düşürmeyecek dürbünler ise zaten silahtan vb pahalıdır

• Jet marka pelletler etekleri ince va hafif oldugu için yeni yaylılarda boş etkisine yapabilir buyüzden sarsıntı fazla oldugundan dürbün çabuk bozulmuş olabilir belki dürbünde bir sıkıntı vardı bilemeyiz ama zaten yeni üretim optima dürbünlerin dış akiminyum kasası dahada incelmiş hafif darbelerde bile bukülüyor benim elimdede aynı kaderi yaşayan dürbünler var takma kafana şans işi biraz senden daha şanssız insanlarda var unutma benim tüfek bozuk çıkmışdı ^^

Hatsan AT44-10 TH LW .22 Stoeger x50 Synthetic combo 5.5 / Stoeger x20 Synthetic 4.5mm / Hatsan mod 99 limited edition 5.5 / hatsan mod 88 4.5mm / Dıana 460 magnum 5.5 /hatsan mod 135 5.5 /gamo cfx 5.5 / kıral safari 5.5 / hatsan mod 95 4.5 / hatsan mod 125 4.5-5.5 / kıral magnum 4.5 / kıral kanas 5.5 /jet 4.5 / sarsılmaz crom :thumbup: 4.5 /hatsan mod 45 4.5 /flaş 4.5

• satıcı sana köylü kurnazlığı yaparak elinden düşürdün hasar yaptın ve gelip burada masum numarası yapıyorsun gibi bir savunma yapabilir, işin kötüsü mahkemede aksini kanıtlayamayablirsin.

konu yaylı silah olunca iş biraz da şansa kalmıştır, piyasa dürbünlerinin hiç biri, ne 50, ne de 600 atış gibi bir atış sayısı garantisine sahip değildir.

Seni bu durumlara düşürmeyecek dürbünler ise zaten silahtan vb pahalıdır

abi haklı olabilirsin de ben adama gidip de abi bana en ucuz silahı ver dürbünü olsun beni biraz idare etsin diyerek almadım bunu. girdim içeri s.a havalı tüfek alacağım yardımcı olur musunuz? dedim bana bu konuda bilgi verse ben geri adım atar olabildiğince tedbirli olurdum. ha yine yok olmaz dersede kimse kimsenin parasını bu kadar kolay yiyemez o adam esnaf 3 e 5 e bakmaması lazım dükkanında bunu muhitine semtine rezil ederim. işler ciddileşirsede gerisi Allah kerim... ben öğrenciyim abi imkanı zorlayarak bişiler yapmaya çalışıyorum kazancını helaldan kazan bu ne ya... soğdum valla hobiden de insanlardan da soğudum....