Hatsan Dominatör

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Hatsana ait bu ürün grubuna ait forumda bugüne kadar tek bir paylaşım görmedim, zannedersem bu ürün grubunu kullanan havalı tüfek tutkunları sayısı ya çok az, yada hiç yok :)

Teknik özelliklerine baktığımızda 5,5 mm'de 800 fps hız ile mod99 sınıfındaki orta güçlü yaylı tüfeklerin arasında kalıyor, oysa ismi ve görüntüsü ile bende magnum sınıfı tüfek izlenimi vermişti inceleyene kadar.. öyle zannediyordum açıkçası..

Sabit namlulu olmasının avantajları vardır muhakkak, kundak ise ayrı bir güzel duruyor, sanki fiyatından dolayı daha az tercih edilen bir tüfek olarak bi kenarda sessiz sedasız kullanıcılarını bekliyor.. ;)

[Resim Engellendi: http://i.hizliresim.com/DXaYYZ.jpg]

• Bu siteyle karşılaşmadan önce çok ilgimi çeken bir tüfekti fakat hem ağırlığının çok oluşu hem de atış hızının düşük oluşu yüzünden daha da araştırmadım tüfeği. Lakin görünüşü hala çok hoş geliyor pcpyi bırak al beni diyor resmen :)

"Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır." (Bediüzzaman Said Nursi-Mektubat)

• Birde dün araştırırken şu konuyla karşılaştım abi 2 sene önce bu tüfeğin gurupmani paylaşılmış sitede ve hiçte fena değil açıkçası :)
    Hatsan Dominatör 10-17-60 mt

"Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır." (Bediüzzaman Said Nursi-Mektubat)

• Ilk çıktığı yaz kısa bir süre kullanıp tüfekle ilgili bir sorundan dolayı kuzenime devretmiştim. Hem eski mesajlarıma bakıp hemde hatırladıklarımı akşam eve geçince paylaşırım. Ancak diyecegim gerek agirligi gerek isabeti ve gucuyle hatsan in hw97 ve tx200 u baz alarak urettigi bir grupman tufegi

• Tüfek hakkındaki görüşlerinizi merakla bekliyorum biraz pahalı olmasına rağmen bu grupman konusundanda sonra düşünmeye başladım açıkçası.

• Hatsanın tx200 ü kopyalamaya çalıstığı bir tüfek dominator.özelikkle carbin modeli (40cm namlu boyu) hep aklımın bir köşesindeki bir tüfek olmustur.Agırlığı sorun edilecek ölçülerde de değildir.Bence tek sorun hatsan'ın bir türlü vaz geçemediği quadro tetik mekanızması.4,5 kalıbresi alınıp güçü düsürülülürse bence iyi bir silah olur.Birde namlu ve kurma kolunu 10cm kısaltsalar harika olurdu.

Steyr lg110 ft

Nikko 10-50-60

Huglu Px5 pro .22

Vektoroptic 3-18-50

Hw100s .177 (12fpe)

Zoraki .177

• Hatsanın tx200 ü kopyalamaya çalıstığı bir tüfek dominator.özelikkle carbin modeli (40cm namlu boyu) hep aklımın bir köşesindeki bir tüfek olmustur.Agırlığı sorun edilecek ölçülerde de değildir.Bence tek sorun hatsan'ın bir türlü vaz geçemediği quadro tetik mekanızması.4,5 kalıbresi alınıp güçü düsürülülürse bence iyi bir silah olur.Birde namlu ve kurma kolunu 10cm kısaltsalar harika olurdu.

Yaylılar ve modifiyeleri konusundaki tecrübelerinizi az çok gördüğümüzden bu silahı kullanıp içini dışını test etmenizi temenni ederdim açıkçası :) silahı bir üreten taraf var birde kullanan taraf ki en güvenilir açıklama genelde tecrübeli kullanıcılardan geliyor.

• Getboga isterse Hatsan test için bir Dominatör göndersin.. Hatsan için de bedava test olmuş olur..

• Keşke :) Ama yakın zamanda bir dostumdan ödünç alarak gerekli incelemeyi yapacağım.Benimde merak ettim bir tüfek.

Steyr lg110 ft

Nikko 10-50-60

Huglu Px5 pro .22

Vektoroptic 3-18-50

Hw100s .177 (12fpe)

Zoraki .177

• Keşke Ama yakın zamanda bir dostumdan ödünç alarak gerekli incelemeyi yapacağım.Benimde merak ettim bir tüfek.

çok iyi olur açıkçası.., merakla bekliyoruz öyleyse :thumbup:

Ilk çıktığı yaz kısa bir süre kullanıp tüfekle ilgili bir sorundan dolayı kuzenime devretmiştim. Hem eski mesajlarıma bakıp hemde hatırladıklarımı akşam eve geçince paylaşırım. Ancak diyecegim gerek agirligi gerek isabeti ve gucuyle hatsan in hw97 ve tx200 u baz alarak urettigi bir grupman tufegi

sizin fikirlerinizi-değerlendirmenizi de bekliyorum hocam , teşekkürler..

• Ferhat hocam tüfeği yanlış hatırlamıyorsam 2011 yılının yazında (ilk çıktığı yıl) sıfır olarak kuzenimle birlikte satınalmıştım ve yaklaşık 100 kadar atış yapıp kuzenime bırakmıştım. Kendisi hala tatillerde ara sıra kullanmakta.
    O dönem bir diğer forumumuzda habimizin üstadlarından Hakan abi dominatörü söküp resimli olarak anlatmıştı ancak İlker abinin vefatından sonra forumun yaşadığı sıkıntı sebebiyle bir çok bilgiyle birlikte uçup gitti.

Benim izlenimlerim ise şu şekilde:

Bir defa Hatsan bu tüfekle birlikte kendi devrimini yapmıştır bana göre. Neden derseniz önceki alttan kurma tüfekleri (torpedo serisi) her ne kadar sabit namlu gibi görünse de temelde Hatsanın namlu kurma modelleri ile aynı prensipte. Sadece pellet koymak için bir odacık açılıyor ve o odacıktan pellet sürülüp sıkı sıkıya kapatılıyor. Bu da ne kadar dikkat ederseniz edin stabiliteyi olumsuz yönde etkiliyordu.
    Hatsan bu tüfekle birlikte kendi devrimini yaptı demiştik çünkü bu tüfekte ilk defa sabit namlu-hareketli piston silindiri sistemini kullanmıştı, tıpkı diana-weihrauch-air arms yaylılarında olduğu gibi.

Zaten tüfek biraz incelendiğinde görülecekki Hatsan bu tüfeğin üretiminde bariz bir şekilde bu markaları baz almıştı. Özellikle de Air-Arms Tx200.
    Başarılı bir şekilde Air-Arms'ın kurma kolu emniyetini uygulayan Hatsan aynı zamanda tetik emniyetine de yer vermişti. Ancak bu ilk seride sanırım biraz probleme yol açtı. Zira tüfeğin kurma kolunu çektikten sonra tekrar kapatmadan tetik emniyeti ile oynamamız durumunda kurma kolunun kilitlenip tüfeğin kurulu kalması problemini bizzat yaşamıştım. Büyük bir kaza atlatmama neden olay bu olay beni tüfekten soğutmaya yetmişti.

Teknik detaylarına gelecek olursak.
    Tüfeğin Piston çapı, stork oranı, yayı gibi detayları Hatsan'ın orta güçlü mod99-mod88 modelleriyle aynı. Gayet tatminkar olan bu güç hw97 ve tx200 ile oranlandığında biraz fazla bu da ister istemez tepme olarak geri dönüyor.
    Bir diğer detayı tüfeğin yanlış hatırlamıyorsam 4kg lık ağırlığı (ahşap kundak için)
    Bu noktada da yine hw ve tx başarılı bir şekilde taklit edilmiş. Çünkü yaylı silahlarda kundak ağırlığını ne kadar fazla tutarsanız o kadar isabetli oluyor.
    Malzeme kalitesi genel olarak orta düzeyde sayılabilecek bu yaylı'nın carbine wood modeli en ideal olanı.
    Kısa namlusunun lock time oranı diğerlerine göre çok daha iyi. Bu da isabeti olumlu yönde etkiliyor.

Alınacak bir yaylı ancak Abileri olan tx200 ve hw97 ile yarışır mı yarışır fakat biraz geride kalır. bu sebepten ötürü olsa gerek forum geneli sanırım sıfır bir dominatör yerine ikinci el bir ithal yaylı düşünüyor.

Lafı gereksiz uzattımsa affola, şimdilik aklıma gelenler bunlar.
    Selamlar
    Samet

• http://www.airgunsofarizona.co…-200s-carbine-part-i.html

http://www.airgunsofarizona.co…200s-carbine-part-ii.html

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

benimde carbine modeli hoşuma giden bir tüfek ama aşırı ağır olduğundan hiç gözüm yemedi 8o

• Hatsan bu tüfekle birlikte kendi devrimini yaptı demiştik çünkü bu tüfekte ilk defa sabit namlu-hareketli piston silindiri sistemini kullanmıştı, tıpkı diana-weihrauch-air arms yaylılarında olduğu gibi.

ayrıntılı açıklamalarınız için teşekkürler.. mesela yukarıda bahsi geçen açıklamayı ilk defa sizden öğrendim..

Ancak edindiğim izlenim, havalılarla ilgilenen arkadaşların bu tüfeğe rodajını tamamlamaya dahi fırsat verilecek bir kullanım şansı tanınmamış olması yönünde.. :)

Enteresan bir şekilde Hatsan'da yapıp bi kenara atmış gibi, hiçbirşekilde öne çıkarma gayreti olmamış sanki..
    Ama hoş bir tüfek,.. :thumbup:

tekrar teşekkürler

• Rica ederimde hocam biraz sönük kalmasının en büyük sebebi tam pcp furyasının patlama zamanına denk gelmiş olması sanırım. Şunları çok duyduk o dönem;

Al bi mod99 sonra pcp'ye geçersin.
    Pcp'nin tadını aldınmı yaylı kullanmazsın
    pcp'den yaylıya geçmek attan inip eşeğe binmek gibi
    Yaylı amelelikmiş meğer
    PCP'ye geçmeden önce bir süre yaylı kullan (sanki pcp'yi kullanmak daha zormuş gibi)

Ve de en çok güldüğüm ezbere söylenen şu söz: "En kalitesiz pcp bile en kaliteli yaylıdan daha isabetlidir" Hadi canım sen de :)

PCP'Ye geçmek diye bir şey ürettik biz bir dönem hocam, tüketip toplumu'nun tüketim camiası gibi. Neyse sübliminal mesajlara girmeyeyim ben :)

• bir tetikçinin itirafları gibi olmuş :)
    ama haklısınız bu algı halen var..ta ki, iki grubuda kullanıncaya kadar bu algıyı yıkmak mümkün olmuyor galiba, kendimden biliyorum.

PCP'Ye geçmek diye bir şey ürettik biz bir dönem hocam, tüketip toplumu'nun tüketim camiası gibi. Neyse sübliminal mesajlara girmeyeyim ben

• Hw97 yi 4.5 kullanmanızın özel bir sebebi var mı?

• Peki bu silah alınmak istense hangi kalibresi tercih edilmeli ve fiyat olarak kendi emsalleriyle kıyaslandığında ne durumda bu konuda bir yorumunuz varmı? Zira vortex olan 200w carbine modelleri şuan 650lira civarı. Demek istediğim sizce alınabilir bir tüfek mi yoksa almak israf mı olur?

• bence fazla seçilen bir tüfek olmasının ilk nedeni fiyatıdır at44 e yakın bir fiyata satılan bir tüfekdi zamanında şu anki fiyatını bilmiyorum gerçi ama

• HW ve AA alttan kırmalara göre yarım kilo fazlası var. Eğer bu silahlardan esinlenilmiş ise, dipçik uzatma, yanak yükseltme, yüksek kızak, dürbün stopu gibi bence bu silaha bir artı kazandırmayan teferruatlar dan vazgeçilmeli. kundak,tetik, pelet yükleme yeri, kurma kolu gibi bölgeler biraz daha estetik hale getirilir ise çok tercih edilebilecek bir silah olabilir.