Uzak Mesafe İçin Yivsiz Av Tüfeği

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Herkese merhaba,
    Uzak mesafelerde atış yapabilmek için bir yivsiz tüfek arıyorum. Biraz araştıma yaptım anladığım kadarıyla değişik mermiler kullanılıyor (kendisi yivli).Birkaç sorum olacak:

1-Acaba hangi özelliklerde nasıl bir tüfek önerirsiniz. Bir marka model varmı önerebileceğiniz.Amacım sadece uzak mesafelerde dürbünle atış yapmak kalibresi önemli değil, saçma atmak istemiyorum sadece mermi atacağım, avlanma amacımda yok. Sadece keyif için...

2-Acaba kaç metreye kadar stabil atış yapabilirim.

3-Mermi ne özellikte olmalıdır tavsiye edeceğiniz bir mermi türü yada başka bir yöntem varmıdır. Bu mermilerin fiyatı nedir.

4-Dürbü takmada sorun olurmu.

5- Tüfek ömrü bu mermileri kullanınca nekadar azalır.

Anladığınız kadarıyla yivsiz tüfeklerden pek anlamıyorum. Havalı tüfeğin yanına daha etkili ve uzak mesafelerde atış için birde ateşli tüfeğim olsun istiyorum. Yardımlarınız ve verdiğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim.
    Saygılar...

Her Türk Asker Doğar... X]#+,

Webley Patriot 5.5mm (1. nesil)

• Uzak mesafe derken kac metre bunu belırtırsenız daha ıyı olur bilen arkadaşlar acısından.Ama aradığınız tüfek yivsiz olduğu için uzak mesafelerde isabet oranı cok zayıf olucaktır sanıyorum hatta biraz fantaziye kaçabilir :thumbdown:

• Uzak mesafe derken kac metre bunu belırtırsenız daha ıyı olur bilen arkadaşlar acısından.Ama aradığınız tüfek yivsiz olduğu için uzak mesafelerde isabet oranı cok zayıf olucaktır sanıyorum hatta biraz fantaziye kaçabilir :thumbdown:

Mesela 100+ metre... Aslınsa bunuda öğrenmek istiyorum kaç metreye kadar etkili olabilirler. Abilerimizden birisi safir t14te yivsiz kurşunla 50-75 metrede çok etkili atışlar yapıldığını söylemişti. Herhalde yivli kurşunla daha iyisi yapılır diye düşünüyorum. Yardımcı olur ve bilgilendirirseniz sevinirim...

Saygılar...

• ben 20 numara winchester defender pompalı tüfek kullandım federal marka tek kurşunla 80 metrede nişan alınan hedefin 30 cm altına vuruyordu diğer otomatik tüfeklerin daha uzak mesafeye vurması mümkün diil. daha uzak mesafe için top atışı yapman gerekcek. yivsiz tüfekle 100 metreden daha uzağa istikrarlı atış yapmak sadece bi hayal. bunu yapabilecek tüfek bilmiyorum. pompalı tüfekler herzaman daha güçlüdür alacaksan 16 yada 20 numara bi pompalı al namlu boyu 50-60 cm arası uygundur uzun namlu tekkurşun için tavsiye edilmez nedenine burda girmiyorum.

• evet katılıyorum 100 metre max olur isabet için yivsiz tüfekle havalı al daha iyi hem daha ucuz atış yaparsınız hem 1000 lerce atış ta tüfeğe hiç bişi olmaz.

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40

• av tüfekleri ile tek kurşun atmak ve avlanmak için tüfeklerde sürekli yenilikler yapılıyor bunların en sonuncusu
    hasting paradox yivli yedek namlular bu namlular sayesinde sabot slug dolular atılabiliyor ve 100 metre ve daha uzağına düzgün atışlar elde edilebiliyor.
    http://www.tjgeneralstore.com/hastings.htm bu adresi ziyaret ederseniz sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

• Nette dolaşırken aşağıdaki tüfeği buldum. Orta ve uzun mesafeli atışlar için demiş ama kaç metreden söz ediyor bilmiyorum

Adres: http://www.rasgeleavci.com/tufek/toz/toz20.html

TOZ / MC 20-01 Av Tüfeği

superpoze

Amatör ve profesyonel avcılar için üretilmiştir. Hafiflik, ucuzluk, basitlik, güvenilirlik bu modelin en önemli özellikleridir. Tüfek kolayca çıkartılabilir 2 fişeklik bir şajör ile doldurulmaktadır. Fişek kapasitesi 2+1'dir.

"V" gezi, kurşun arpacığı, yivli tüfeklerde kullanılan yüksek kaliteli namlu çeliği ile MC 20-01, orta ve uzak mesafeli atışlar için pahalı ve alımı zor yivli tüfeklere karşı cazip bir alternatiftir.

Her tüfek 2 fişeklik 2 adet şarjörle birlikte satışa sunulmuştur.

• av tüfekleri ile tek kurşun atmak ve avlanmak için tüfeklerde sürekli yenilikler yapılıyor bunların en sonuncusu
    hasting paradox yivli yedek namlular bu namlular sayesinde sabot slug dolular atılabiliyor ve 100 metre ve daha uzağına düzgün atışlar elde edilebiliyor.
    http://www.tjgeneralstore.com/hastings.htm bu adresi ziyaret ederseniz sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Abi bu namlular için haricen ruhsat çıkarmak gerekiyor galiba
    Geçen bir arkadaşım (?) oldukça enteresan nyivli bir şok görmüş, son derece uzun olan bu şokla remington marka tek fişeği 100 metrelere çok isabetli bir şekilde atabiliyor imiş .
    Ancak ben bunun yasal olmadığı kanısındayım

• Silah şu an gümrükte daha TSE onay vermedi merakla bekliyorum
    Bi geçsin hemen alıcam 12 ve 20 lik seçenek var

• Bu av tüfeğinin farklı bir yaklaşımı. uzun mesafede işini göreceğini sanmıyorum.Tabi uzun mesafe ile söylemek istediğin ne kadar.?bunların hepsi çifte (12 cal-20 cal-10 cal-16 cal) mesafeleride fişekteki barut hakkı ve saçma no su ile alakalı.+10 numarayla 50 mtden bıldırcın vururken -10 numarayla (dom dom kurşunu halk arasında)100-150 metreden dek getirebilirsen domuz vurursun.oda iyi yerinden vurursan ölür. ;tese;kkur

FX Revolution PCP 5.5 cal +Nikko Stirling TARGET MASTER 10X50-60 MD

BUREO 30,06 + REDFİELD 3*9-ELİPTİC35

ankarateam.png

• yivsiz tüfeği bolt action şekline sokunca mermi gaza gelip dönmeyemi başlicak yivli tüfeklerde oldugu gibi ;lol; . namluda yivset olmadıktan sonra ne şekle sokarsanız sokun sadece şekilde kalır:)

• Bu av tüfeğinin farklı bir yaklaşımı. uzun mesafede işini göreceğini sanmıyorum.Tabi uzun mesafe ile söylemek istediğin ne kadar.?bunların hepsi çifte (12 cal-20 cal-10 cal-16 cal) mesafeleride fişekteki barut hakkı ve saçma no su ile alakalı.+10 numarayla 50 mtden bıldırcın vururken -10 numarayla (dom dom kurşunu halk arasında)100-150 metreden dek getirebilirsen domuz vurursun.oda iyi yerinden vurursan ölür. ;tese;kkur

+1 profesyonel avcılar bile dürbünlü yivli tüfekle 150 metreden ayı domuz gibi havvaları (öldürücü bölgelerden) vurmakta zorlanırken yivsiz tüfekle hayal etmek fantaziden öteye gitmez

• muhabbet şu aslında,,

Ben her zaman bolt action silahı tercih ederim tip itibariyle
    Ayrıca bana göre namlunun sabit oluşu silaha istediğim aparatı ve dürbünü rahatça uygulamamı sağlıyor.
    Silahın ana özelliği atım yatağı ve namlunun yüksek performanslı mermilere rahat dayanabilecek şekilde imal edilmiş olması
    Hiç bir şekilde dönmeyen bir mermi 50-75 metrelerden sonra isabetli gitmez.Ancak mermiyi kendi ekseni etrafında döndürecek tek etkende illa yiv değildir.Silahın 12 cal. olanları özel imal edilen sabot ve kanatçıklı performans mermileri için biçilmiş kaftan
    [Resim Engellendi: http://www.cabelas.com/cabelas/en/content/Item/21/02/31/i210231sq01.jpg]
    [Resim Engellendi: http://www.cabelas.com/cabelas/en/content/Item/21/58/05/i215805sq02.jpg]

[Resim Engellendi: http://www.cabelas.com/cabelas/en/content/Item/21/54/63/i215463vr02.jpg]

• TOZ / MC 20-01 i marka tüfeğin kötü bir şey olacağını sanmam. Bunu üreten silah fabrikası aynı zamanda Dragunov tüfeklerini, gatling toplarını ve daha bilimum silahı üreten oldukça köklü bir yer. Bu şekilde şarjörlü av tüfekleri epeyce ilgi çekiyor anlaşılan. Aslına bakarsan benim de hoşuma gitti. Ama gölüm hala Baikal pozeden yana.

Bu arada, Baikal'ın sporing modelini buldum, bu tüfek nasıldır?

• bakalım bunun TSE izni meselesi nasıl olucak zira bu da şarjörlü
    Safir le ilgili polemik yapılmıştı halbuki frenchi nin dandirik 12 cal. şarjörlü tüfeği silah Dünyasın da satılmaktayken
    Şimdi buna müsade eden sığır zihniyet bu rus yapımına müsade etmez
    Ne kadar Ahmakça

• Verdiğiniz doyurucu bilgiler için hepiniz çok sağolun abilerim. Gerçekten çok açıklayıcı oldu ve tüm sorularımın yanıtını aldım. Teşekkürler

Saygılar...

• Official Post

;director; Exador Fatih, Lütfen kullandığın kelimeleri daha dikkatli seç g;$i

• sabot fişekleri normal slug namlularla atmak sakıncalar doğurur,yivli 12.ga tüfekler daha önce ülkemizde serbestce satıldı elden alabilirseniz rifled slug olması kaydıyla sabot mermi atabilirsiniz 200 mt lere kadar isabetli atış yaptıklarını söyleyenler var...

webley patriot 5.5 + hawke reflex 4-12*50 mildot
    TOZ MC 20-01(SATILDI)
    ARMSAN A612W 71+61 slug namlu(ahşap kundak,karbon plastik kundaklı,satılır)
    REMİNGTON 870 20" F.R.

• ;director; Exador Fatih, Lütfen kullandığın kelimeleri daha dikkatli seç g;$i

abi sığır bizim oralarda oturaklı, söylediği sözü bilen , tecrübeli kimselerin tavırlarına verilen ifadedir.
    ahmaklık ise ; geleceği görebilen, süratli ve doğru düşünen insan davranışına tabir edilen bir isimdir.
    Anladım ki bu kelimeler burada farklı anlamda anlaşılmış afederrsin bir daha olmaz
    Ha bizim orasını merak eden varsa hemen söyliyim Mordoru bildiniz mi ahanda orası

şaka bir yana bazen insan kaptırıveriyor.