Opinel no:7 karbon ve opinel eff inox no:10 inceleme

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Havalı silahlardan sonra bıçaklara ilgim artmaya basladı bende kücük kücük incelemeler yapmaya baslamak istedim.Babamın bana verdiği opinel eff no:10 vardı ama kullanmaya kıyamadım bir bıçaktı boynuz saplı olması sanırsam en büyük nedeni uzun zamandır kamp gibi yerlerde kullanmaya kıyabilceğim ucuz ve dayanıklı bir bıçak alma istiyordum aklıma yine opinel markası geldi araştırma sonucu opinel no 7 karbon aldım bıçak için yorum yapmak gerekirse no 8 veya 7 en iyi boyut diyebilirim diğerleri ya cok büyük veya cok kücük geldi.Keskinlik acısından opinel inox no 8 ile ile karsılastırmak gerekirse karbon inox a göre 2 kat daha keskin yaptıgım testlerde kağıt,kalın ip-halat olsun olsun keskinlik testini her 2 bıcakta gecti ama karbon olan bariz fark attı gelelim + ve - lere karbon cok keskin ve kolay bileylenebilir bir bıçak ama paslanmaya cok müsait bir bıçak bundan korumanın 2 yolu var 1. si bir süre kullandıktan sonra büyükce bir limona saplıyıp 12 saat boyunca limona saplı kalması bu bıcagı paslanmaz yapar veya her kullanımdan sonra silmek bu meşakatli bir iş çünkü en ufak ıslaklıkta hemen paslanma yapmaya baslar gördüğüm tek eksisi bu.Biley kısmına gelirsek cok kolay bileyniyor doğada olsun ufak bir taşla bile bileylemek mümkün benım için + olan bir kısmıda var bıçağın kararması kullandıkca celiğin özelliğinden dolayı kararma yapıyor ve cok sık sekiller ortaya cıkıyor daha benım bıcagımda bu olmadı ama internette cok sık karaltırmıs bıcaklar var sonuc olarak f/p ürünü ve doğa sartlarında kullanmaya kıyabilceğiniz ekonomik bir bıçak olarak görüyorum

AT 44 S10-Nikula 6x24*40 durbun + GHOST MODERATOR + JSB Exact Jumbo :thumbup: :thumbup: :love: :love:
    Gamo Black FUSION 5.5mm+Hawke Sport HD 3-9x40

AİR ARMS S400 MPR FT 177.cal+Barska Sniper 10-40x50 GX2

• Bende de no:7 inox var. Bildiğim kadarıyla inox olanlar ev için uygun çünkü paslanma kesinlikle olmuyor ve çok sert birşey kesmeyecekseniz oldukça uygun bir bıçak. Karbon olanı ise dışarı için uygun sanırım belirttiğiniz gibi çeliği inoxa göre sert olduğu için daha keskin hemde keskinliği keskinliğini çabuk yitirmiyor. Emniyet sistemi basit ve biraz hantal olan bir çakı ama kesinlikle çok güvenilir bir emniyet sistemi var. Kendiliğinden kapanma açılma derdi kesinlikle olmaz emniyet açıkken. Sayabileceğim dezavantajı ise bıçağın sapı ıslandığı zaman ağaç şiştiği için zor kapanıp açılıyor :D gördüm ki plastik saplı olanları da çıkmış eğer suyla alakalı şeylerde kullanılacaksa balık vs gibi plastik olanı alınsa daha iyi.

"Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır." (Bediüzzaman Said Nursi-Mektubat)

• O inox outdoor modeli bana pek hoş gelmedi fiyati olarak türkiyede pahalı üstüne biraz daha koyup spyderco alırdım

AT 44 S10-Nikula 6x24*40 durbun + GHOST MODERATOR + JSB Exact Jumbo :thumbup: :thumbup: :love: :love:

• Görünüşü standart zaten tüm opinel'lerin. Plastik saplı olanının modeli de aynı ama ağaç olanlara göre baya pahalı dediğin gibi.
    Spyderco ile opinel arasında büyük bir tarz farkı var beğeniye kalmış birazda :)

"Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır." (Bediüzzaman Said Nursi-Mektubat)

• Onur güzel özetlemişsin ;) Çeliği çok keskin,kolay bileyleniyor ama çabukta köreliyor...

Hepsini bir arada istersen Spyderco VG1O Japon çeliği muhteşemdir.Kesinlikle tavsiye ederim...

• Opinel bıçaklar decathlon mağazalarında piyasanın yarı fiyatına,haberiniz olsun.

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22
    Hawke Sidewinder 30 8-32x56

• Opinel bıçaklar decathlon mağazalarında piyasanın yarı fiyatına,haberiniz olsun.

Heyyytttt reklamını yerim senin ;)

• Hattori Hanzo çeliğinden bir Kılıç lazım:))))

• Heyyytttt reklamını yerim senin ;)

Yok abi estağfurullah.
    Gelen müşteriler söylüyor. :D Geçen sene çalıştığım bayide 35 tl y di bunlar.

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22
    Hawke Sidewinder 30 8-32x56

• Evet Ferhat Bey o filimde vardı:))
    Tabi o filim ama geçenlerde bir belgesel izledim Japon geleneksel kılıclarını yapıyorlardı kılıclarında bir ismi vardı hatırlamıyorum... Çeliği ayrı usta dövüyordu keskinleten usta ayrı sapı yapan ayrı böyle bir gelenekselik bir törensellik üretimin her aşamasında...
    Selamlar.

• Doğrudur, eski zamanlarda insanlar şimdikinden daha çok gözlem yapıyor olmalı ki, kıt imkanlara rağmen daha başarılı oluyorlardı..

herhalde bu zamanın insanı yoğunluktan,seri üretimden, işlerin çokluğundan v.s. sebepler ile ince noktaları kaçırıyor galiba.. ;)

Bunu dedim aklıma geldi, şu en son ayrıldığım yerde yoğun bir şekilde ısıl işlem yapıyoruz, tabi elektirikli fırınlar, dereceler belli, olmadı parçanın renginden de anlaşılıyor ama, bu renk aralığı çok geniş.. 900' de 980' de nerdeyse aynı renkte, biraz zor yani göz ile bilmek...

Diyeceğim bir gün eski demircilerden biri geldi, yaşlı bir adam.. demire su vermekten falan bahsediyor, bizim su verdiğimiz çoktan ısıl işlemi bitmiş parça hakkında uzaktan tahminlerde bulunuyor..
    Biz ise Rockwell yöntemiyle ancak bilirken parçanın sertliğini adam neredeyse gözü ile söyleyecek..

Mesela ateşte ısıttğı demirin su verme kıvamına gelip gelmediğini sabun ile anlıyorlarmış, sıcak parçanın üzerine sabun sürüyorlarmış, ortaya çıkan renklere göre ısıl işlem zamanının gelip gelmediğini anlıyorlarmış..

Diyeceğim o ki; eskiler çok enteresan tecrübeler edinmişler, akla hayale gelmeyecek formüller türetmişler ve şimdikinden daha başarılılar..
    Belki de insanlık bi dönem şimdikinden daha gelişmişti ordan kalan bilgi kırıntılarıdır, kimbilir..

• özel bir tahtadan yapılmış ..
    hatta öldürme kılıcıymış :)

Soba Boyasını unutmayalım. ;grin;

Zoraki HP01 Ultra .177

• Mesela zamanının gaddareleri de cok güzel. Fena mı olurdu büyük büyük dedelerden kalma bir gaddaremiz olsaydı. Hemen konuyla da bağlayalım; cocuğa toruna bir opinel bıçak yada benzeri hatıralar bırakmak herzaman düşüncemde. Evladiyelik sözcüğü kulağıma hep güzel gelmiştir.

• Onur güzel özetlemişsin ;) Çeliği çok keskin,kolay bileyleniyor ama çabukta köreliyor...

Hepsini bir arada istersen Spyderco VG1O Japon çeliği muhteşemdir.Kesinlikle tavsiye ederim...

evet emre abi ilgimi ceken bir bıçak nerede satılıyor bir fikrim yok internet fiyatları inanılmaz farklı distribütör firmada 56 tl ye model bulunuyor ascimmarkette 100 tl den baslıyor fiyatlar baya farklı ve kafa karıştırıcı

Opinel bıçaklar decathlon mağazalarında piyasanın yarı fiyatına,haberiniz olsun.

togay abi evet decathlon dan aldım 19.90 a :) bide togay abi LANSKY bıçak bileycisi hakkındaki düşüncelerin neler almaya değer mi ? benim gibi acemi-orta bıçak bileme bilenler için ?

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen Moltak ().

• 56 TL olan bryd spyderco nun çinde yapılan yan sanayisi çelik olarak zaten farklı vg10 değil

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR TOPRAK UĞRUNDA CAN VEREN VARSA VATANDIR