Metre olmadan mesafe ölçme nasıl olabilir ?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar merak ettim bir konu var. Yanımızda metre veya mesafe ölçecek bir alet olmadan parmağımızla , bir tahta parçasıyla veya ufak basit bir şeyle nasıl mesafe ölçebiliriz ? Teşekkürler... :)

HATSAN MOD 125 TH ;tacli#

• Google Earth var ama onunla ölçmek için ya pc yi yanında taşımalısın yada atıştan sonra ölçebilirisn :)
    Ha param var dersen bitane mesafe ölçer alırsan rahat edersin :)
    [Resim Engellendi: http://www.avfoni.com/dosya/2014_09/k_566015643417904.jpg]

ZORAKİ ultra hp-01 (5.5 mm)
    HATSAN- at44 wx-10 long LW + UTG Leapers 6-24X50+ EVRENSEL bipod + medaratör + 6lt 300bar scuba
    HATSAN-mod 125 sniper + optima 3-9x44E + sports match dm60 dampa
    HATSAN-mod70 + optima 3-9x32
    HUSAN - Yarıotomatik Şarjörlü av Tüfeği ( 12 cal )
    SAFİR T14 Yarıotomatik Şarjörlü Av Tüfeği ( 36 cal ) + 1x30 Reddot

• Haklısınız ama bunlar harıcınde daha basit yontemlerle olabilirmi diye fikir almak istemiştim.(itiraf etmeliyim ki bir pcp parası bunlar hiç yanaşasım gelmiyor :D :D :D )

• 50-60 metre arasında googlemap karşılaştırmaları ile çok yakın değerler çıkmıştı ..
    bi bakın bakalım, belki işinizi görür iyi kötü

yani size maliyeti bir kumpas bedeli kadar ;)

konu linki:
    Dürbünsüz Mesafe Tahmini

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen valibey ().

• Ferhat abi tekerlekli metre projesi ne durumda bak hobidaşlar madur :)

HATSAN- at44 wx-10 long LW + UTG Leapers 6-24X50+ EVRENSEL bipod + medaratör + 6lt 300bar scuba

• başka sevdalara daldık unuttuk onu, ama söz 2-3 tane en yakın zamanda çıkartacağım, numune olsun en azından ;)

konu linki:
    Dürbünsüz Mesafe Tahmini

ama yukarıdaki tekniğide yabana atmayın derim ;) rangefinder halt etmiş :))

• 38 Yıl önce Askerde öğrendiğim yöntem şöyle,

Baş parmak yukarıda (okey işareti gibi) elinizi yumruk yapın
    kolunuzu ileri uzatın baş parmağınızı hedefe oturtun
    nişan alır gibi bir gözünüzü kapatın, kıpırdamadan açık gözü
    kapatıp kapalı gözünüzü açın, parmagınızın nişan aldığınız nesneden
    kaydığını göreceksiniz , bu nesnenin otonuz olduğunu düşünürsek
    otonuzun boyu 5 m, olsun iki göz arasındaki sapmada 4 oto boyu olsun
    4x5=20 bu sayı 10 ile çarpılır 20x10=200 otonuzun size uzaklığı.

'.

]

• Bende sayın KORTH un anlattığı sekilde biliyorum yaklaşık mesafe tayinini. İlk baktıgınla ikinci baktığın arası yaklaşık kac santimse 10 la çarpıyorsun.

• Hocam ''iki göz arasındaki sapmada 4 oto boyu olsun''demişşiniz genel olarak mı 4 alınıyor ? :)

• konu linki:
    Dürbünsüz Mesafe Tahmini

bu konuda o zamanlar bende şöyle bir genelleme yapmıştım ve sonrasında tesdüf olduğunu düşünmüştüm.. altındaki mesajlarda bu genellemeyi düzeltmiştim..

ve enteresan bir şekilde gerçek boy ile görünen boy arasındaki orantı cisim hangi mesafede olursa olsun 10 katı çıkıyor.. aklınızda olsun..

Bende sayın KORTH un anlattığı sekilde biliyorum yaklaşık mesafe tayinini. İlk baktıgınla ikinci baktığın arası yaklaşık kac santimse 10 la çarpıyorsun.

ve şimdi sizlerde 10'la çarpıyorsunuz deyince, şu benim metodtaki her zaman 10 katı çıkan tesadüf geldi aklıma :))

diyeceğim o ki; galiba doğruya yakın sonuçlar veren bir genelleme.

• Hocam ''iki göz arasındaki sapmada 4 oto boyu olsun''demişşiniz genel olarak mı 4 alınıyor ?

formüldeki diğer herşey sabit zaten, onuda sabitlersek baktığımız her yer aynı mesafe olur herhalde ;)

• ama çok hassas olmuyor bu, denedim pencereden :)), tek gözümle aradaki kaymanın mesafesini milimetrik olarak kestiremiyorum..

en iyi bi kumpas alıp, gözümüzün hemen önünde tutup; o bilinmeyen mesafede duran gerçek boyu bilinen cismi kumpasın içine yerleştirip..
    en son gerçek boyunu, kumpasta ölçülen değere bölmek galiba,..

böylece daha hassas sonuçlar, daha keskin atışlar 8|

• Evet valibey hocam bende temınden berı parmak hesabını deniyorum :) ama net sonuclar alamadım :(

• Ferhat , iki goz arasinda olusan fark kol boyunuzun onda biri
    Kadar olmali, eger degilse,

Kol boyunuzu ikigoz arasindaki mesafeye bolup 10 rakami
    Yerine koyup tekrar deneyin ,bakalim durum ne.

z

'.

]

• Valibey hocam ''uzunuk =gerçek boy / görünen boy''formülünü uygulamaya calısıyorum cetveli gozume olabildiğince yaklastırıyorum sizce gozle cetvel arasındaki mesafe ne kadar olmalıdır?

• o dönem farklı mesafelerden denemiştim..
    en doğru sonuç, gözünün hemen önü, 1X zoom yani :)

ama cetvel ile zor oluyor; hem cetvele bak hem hedefe,
    eğer kumpas bulursan çok net sonuçlar alırsın..

• Onceliklen herkese saygılar forumda yenibir sayfa açmamak için affiniza sığınarak konuyla pekte alakası olmayan birşey sormak istiyorum yurt dışından mesafe ölçer alinabinirmi ? Gümrükte herhangibir bir sıkıntı olusurmu.

• Onceliklen herkese saygılar forumda yenibir sayfa açmamak için affiniza sığınarak konuyla pekte alakası olmayan birşey sormak istiyorum yurt dışından mesafe ölçer alinabinirmi ? Gümrükte herhangibir bir sıkıntı olusurmu.

Alabilirisn sıkıntı yaşayacaüğını sanmıyorum dürbün geirtebildiğimze göre oda gelir elbette.

• *Akıllı telefonun varsa Gps alan ölçümü diye bir program var ondan çok rahat yararlanabilirsin. alan hesaplama ve mesafe ölçümü yapıyor ücrettiz.
    * Al 100 Mt keten yada naylon ip birer metre ile işaretle 5 ve 10 katlarını ayrı renk işaretlersen kolaylık olur senin için.
    Sonra bu iple ölçüm yapabilirsin.
    * Ben ilk başladığımda köyde bir adet 5 m uzunluğunda yabani fındık sırığı ayarlamıştım onunla beşer metre beşer metre ölçüyordum.
    * Rangefinder

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt
    6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
    10-40x50 Vector optics Sentinel