CROSMAN 2100- ''Hayata Dönüş ''

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • cahpter -I- :

Kışın soğuğunda, ve yağmurun ıslaklığında unutmuştuk bütün dertlerimizi..
    ve ne zamandır kullanmadığımız kıyafetlerimizi bulmuştuk gardrobun en tenha köşesinde,.

yani soğuğun sayesinde..
    ve bi nebze olsun soğuktan daha az etkilenmek adına; o hiç beğenmediklerimizi içimize giydik..
    kimseler görmesin diye, ama içimize..

oysa bizi ısıtan gizlenen di.
    ne kadar enteresan; her saklı insanı böyle ısıtırmıydı acaba?
    kimbilir..

Ve kuşlar uçuşacak yer bulamazken, yıldızların göz kırptığı karanlık gecelerde hayaller kuruyorduk biz bu arada..
    Alabildiğine sessiz, bi o kadar çığlık çığlığa..
    Cevabını bulamadığımız sorulara cevap,..
    Bildiklermiz cevaplara ise sorular arardık..
    anlamsızca..

ve saçma sapan korkuları, en adam akıllı gerekçeler ile yenmesini öğrenmiştik beraber,
    bozmasını öğrendik mesela,
    yapamazsın korkusuna inat..

Ama bi türlü bilemedik,
    bu her seferinde arttırdığımız civataların, nereye ait olduğunu..
    arttırılmış civatalar koleksiyonu yaptık çaktırmadan..
    ve hurdacı arkadaşlarımız oldu bu sayede,
    en duygusalından ..
    .......

.........................................................

:))

Çok uzatmadan, kovacaklar şimdi forumdan beni :)
    Bugün tansiyonum düşmüştü iş yerinde, eve gelip bi istirahat edeyim diye niyetlendiydim, ama Ertuğrul kardeşimizin atıl halde duran Crosman 2100 için,
    -önce servise gitsin,
    -yok zoraki için namlusu kullnılsın,
    -ama servis daha iyi olur belki hallederler,
    -sen bak bi abi

gibi alakasız diyalogların ardında dün akşam 2100'mız gelmiş, bugünde paylaşayım dedim..
    sağolsun Ertuğrul öyle yada böyle elindekini bir projede değerlendirmek adına feda edecek kadar geniş yürekliymiş..

Tüfeği gelir gelmez inceledim biraz..zira ilk defa görüşüyorduk kendisi ile :)
    ?tiny=1?tiny=1?tiny=1?tiny=1

Biraz bakımsız kalmış ve uzun yıllar kullanılmadığını düşündüm tüfeği ilk gördüğümde, diğer güzellerden buna sıra gelmemiş anlaşılan ;) tabi elde hatsanın güçlü yaylıları olunca haklı olarak..

Dediğim gibi daha önce hiç elime almadığmdan bi tuhaf geldi çok hafifmiş,ama işte çalşımıyor..hiç hava basmıyor, tetik kurulmuyor-düşmüyor..
    aman Allah'ım didim kendi kendime 8| ne işler aldın başına :))

Ama keyifli olacak bu tüfekle uğraşmak onu gördüm tüfeğin gövdesini söktükten hemen sonra..

ne var ne yok herşey bi anda dışarı fırladı, sanki bütün parçalaar yıllardır o kapağın açılmasını bekliyorlar gibi heyecanlı görünüyorlardı 8o hemde çok.. öyle ki hepsi bir anda sağa sola kaçıştılar.. Ne yapacağımı bilemedim..
    Çok şaşırmıştım, böylesi bir makina ile ilk defa karşılaşıyordum ..
    Galiba bende biraz heyecnlanmıştım bu arada ;)

?tiny=1
    Neyse küçük bir kovalamacanın ardından, her parça ile tektek ilgilenerek onları ikna ettim, anlaştık zannedersem ;)
    Bu sayede hepsini bi aray getirip, orada şimdilik sessizce beklerler ise, ilerleyen günlerde herşeyin daha iyi olabileceğinden bahsedip, bütün parçalardan bi yere kaybolmamaları hususunda söz aldım..
    Ve bazılarının yeni arkadaşlar ile tanışcağından, uzun zamandır ayrı kalanların bir araya geleceğinden falan bahsettim biraz..
    Bu sefer daha çok heyecanlandılar 8|
    ?tiny=1
    tamam tamam.. :))

..........

contalar gitmiş..
    tetik grubu dağılmış..
    hava transfer portundaki olması gereken minik o-ringli bir parça ortalıkta yok
    çekiç yayı, valfin iç yayından çok daha güçsüz nasıl açacak ki o valfi ?
    ?tiny=1?tiny=1

ve bi anda namlu içinde yıllardır sessiz bir şekilde bekleyen bir pelet tanesi ile karşılaştım (yine başladı :) )
    kısa bir uğraştan sonra onu çıkarttım, ama sevmedim bu peleti,.. muhtemelen bir daha koymaycağım,
    ki normalde orası, yani saklandığı yerin uzun süreli bekleme alanı olmadığını bilmesi gerekirdi, vakti zamanında kendisine gitmesi gerektiği söylendiği halde, gidiyormuş gibi ses çıkarıp, izini kaybettirmiş anlaşılan.. uyanık :P
    kızdım ona hatta ..
    ?tiny=1

...........

valfin iç hacminin daha geniş olduğu yeni bir gövde geçirdim hemen aklımdan, daha güçlü çekiç yayı, ve uygun ölçüde 1,5 mm kadar iç deliği olan hava transfer portu parçası ile acaba eskisinden daha iyi olurmuydu diye düşündüm..

ama namlu içi yivler çok silik, ya orjinalinden böyle, yada kullnılan çelik bb'ler onu bu hale getirmiş;
    Yani bu yivler sebebi ile çok fazla aşırı bir gücüde kaldırmaz diyede düşündüm öte yandan,
    zaten şu anki bu düşük profil yivsetlere tutunmak, güç arttıkça nerdeyse imkansız bir hale gelebilir..

neyse denemiş oluruz en fazla..

velhasıl kelam;
    sürç-ü lisan ettiysek afola
    Bu ayrılık ne kadar sürer bilmiyorum ama, kargocu abi sahibine bi süpriz yapar belki bi sabah, daha kimseler uyanmamışken..;)
    yenilenmiş bir tüfeği olur belki, kimbilir..

onlar ermiş muradına ,.. :)

saygıyla..
    Ferhat.

Mesaj 3 düzenlendi, son düzenleyen valibey ().

• Ferhat hocam gökte ararken yerde buldum.Ferhat hocam sheridan için yapmış olduğumuz parçanın aynısı üzerinde vardır.Onun ölçülerine bir bakarmısın.Eğer uyarsa meydan avdan isteyeceğim.Bu arada çok keyifli bir aletdir.Toplanınca çok hoş oluyor.

Niksan tacto sb ----- ------------5.5--4,5mm

Huğlu Effecto pro---------------------------5.5mm

Diana mod 46 c -----------------------------4,5mm
    Sheridan 342 Multipump(1978-1979 )- 5.0 mm
    Zoraki ultra hp 02 mod aşamasında---- 4.5mm
    Cybergun colt 1911 CO2------------------- 4.5 mm
    Umarex H&K Usp CO2 -------------------- 4.5 mm

ASG cz75 CO2----------------------------4.5mm

• contayı soruyorsnuz değilmi Murat abi..

aşağıdaki resimlerde ölçüleri ile çektim, en büyük çap 15,66 gibi geliyor, sanki sheridan'a yaptığımız dahamı büyüktü abi,..

• Abim öncelikle geçmiş olsun, bütün forumun önünde teşekkür etmek istiyorum samimiyetin için Rabbim razı olsun senden..Tüfek olsun veya olmasın hakkın, emeğin nasıl ödenir kara kara düşünmekteyim hala ne diyeceğimi nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum abim, başta Ferhat abim olmak üzere bütün forumada ayrıca teşekkür ederim böylesine samimi bi ortam için

Kral N-11 Gas Piston

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Ertuğrul ().

• Evet Ferhat hocam bu parça bizim en dışı 19.6 mm idi.Bu malzeme(adını bilemiyorum ama)ile dediğim çapta yapma imkanımız varmı ?

• Evet Ferhat hocam bu parça bizim en dışı 19.6 mm idi.Bu malzeme(adını bilemiyorum ama)ile dediğim çapta yapma imkanımız varmı ?

mesaj attım abi..

Abim öncelikle geçmiş olsun, bütün forumun önünde teşekkür etmek istiyorum samimiyetin için Rabbim razı olsun senden..Tüfek olsun veya olmasın hakkın, emeğin nasıl ödenir kara kara düşünmekteyim hala ne diyeceğimi nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum abim

Çok sağol, iyiyim herhalde şu an bu kadar uzun konular yazabildiğme göre :P

Lafı edilecek birşey değil kardeşim, hem asıl ben teşekkür ederim.. normalde bu tüfeği parçalamak, bu keyfi yaşamak için para harcamam gerekirdi ;)
    sayende bunu bedavaya yaşıyorum, daha ne.. g;$i

• Daha öncede dediğim gibi abim eti de senin kemiğide bi kenarda duracağına işe yarasın, benim gönlüm hala yedek parça olarak kullanmandan yana abi ama takdir senin :)

Kral N-11 Gas Piston

• Abi öncelikle tansiyon düşmesinin sebebini bilmiyorum ama beslenmeye dikkat ediyoruz umarım. :) Çok geçmiş olsun...

İkinci olarak senin yazılarını okumak rahmetli bob ross'un eskiden trt'de yayınlanan ''resim sevinci'' programını izlemek gibi. Arkadaşça ve samimi. :) ''şurada neşeli ve yalnız bir pellet varmış'' :D

[Resim Engellendi: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/thumb/9/94/Ressam_Bob_Ross.jpg/220px-Ressam_Bob_Ross.jpg]

Üçüncü olarak ise bu karışık tüfeğin altından kalkmak kolay değil. Çok fazla ufak parça olduğunu duymuştum. Eline sağlık Ferhat Abi...

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Ferhat hocam toplama konusunda her zaman yardıma hazırım.

• eyvallah Ertuğrul..
    sende sağol Murat abi..

tüfeği bi bakayım şu heyecanlı parçalardan kaçak varmı diye :) topladım hemen sıkıntı olmadı, o kadarda karışık değilmiş..
    hatta söküp söküp toplarım ben bunu :))

İkinci olarak senin yazılarını okumak rahmetli bob ross'un eskiden trt'de yayınlanan ''resim sevinci'' programını izlemek gibi. Arkadaşça ve samimi. ''şurada neşeli ve yalnız bir pellet varmış''

Arda çok sağol, iyiyim, performansım yerinde malum :)
    bu arada hakkımdaki düşüncelerinde beni baya bi mutlu etti, sağolasın.. benzetmene hele, bayıldım :)

• Ohhoo yeni uğraşı bulmuşsun Ferhat üstadım
    Hem geçmiş olsun hem hayırlı olsun. Senin elinden uçan kuş mu kurtulmuş bu kurtulsun

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• hemde ne uğraş Emir abi, sağolasın bu arada, modifiye edilmezin (öyle okumuştum bi vakit bi yerde) ,aksine bence bu tüfeğin gelişimi hayal gücü ile sınırlı :P

• Bak iş çıkaracaksın kendine :D

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• Forumumuzdan sentinel nikli üyemizin bu tüfekle alakalı ciddi bir bilgi birikimi olduğunu anımsıyorum. Kendîsine danışırsın olmazsa Ferhat Abi.

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Öncelikle geçmiş olsun Ferhat abi. Harika ötesi bir yazı yazmışsın. Hakkaten ressam bob gibi olmuş :) Bu arada resimlerde gördüğüm kadarıyla tüfeğin orjinal kutusu da duruyor. Ertuğrul arkadaşımızı da kutlarım. İnşallah istediğiniz sonuçları alırsınız işiniz su gibi akar kolayca ve hayata dönüş gerçekleşir.

Hatsan Mod 85 Sniper 5.5mm (.22) + Optima 3-9x32 Dürbün ;tufey# (SATILDI)
    Gamo V3 4.5mm (.177) £tabanxalı$ (SATILIK)
    Cometa Fenix Mod 400 Compact Star 5.5mm (.22) + Hawke 6146 + Diana 4-16x42 AO Dürbün ;avci;
    Hatsan Bipod ;keyfs;
    Hatsan Torpedo Sniper 5.5mm (.22) + Yatagun Dampa + UTG Leapers 3-9x40 AO Dürbün f;s;s
    Optima 3-9x44 Dürbün ½bay£bay`; (SATILDI)

Gamo P25 4.5mm (.177) ;#taban^l
    Crosman 1077 4.5mm (.177) bs,;s
    Ata Neo 12 Sentetik Mat Siyah 66cm +;tuftabV#

• çok sağol Sinan, ufak bi rahatsızlık bi anlık, iyiyim çok şükür..

sorma :) yazmayı seviyorum galiba;
    hem eylemsel olarak kalemle yazı yazma işini, hem bu anlamda olayı bir hikaye-öyküleştirme türünde, ama tam anlamı ile becerebilsek ne güzel ne keyifli olurdu kimbilir..

Evet tüfeğin kutusu duruyor, hemde orjinal.. içindeki kağıtları hatta extradan plastik namlu kilidi v.s. bu anlamda dediğin gibi Ertuğrul'u tebrik etmek gerekli ayrıca..

Olur bu tüfek , çok zorlamaz zannedersem, bi kaç o-ring, ilave bi-iki eksik parça.. sonra kendi sınırlarında en keyiflisinden yaşamaya devam eder yine..
    umarım yani, inşaallah ;)

• Yaparsın sen Ferhat . pistonu büyültmen gerekecek yalnız

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• Ferhat abi sen yaparsın gerçekten bu kabiliyet ve beceri ile. Helal olsun.

Hatsan Mod 85 Sniper 5.5mm (.22) + Optima 3-9x32 Dürbün ;tufey# (SATILDI)
    Gamo V3 4.5mm (.177) £tabanxalı$ (SATILIK)
    Cometa Fenix Mod 400 Compact Star 5.5mm (.22) + Hawke 6146 + Diana 4-16x42 AO Dürbün ;avci;
    Hatsan Bipod ;keyfs;
    Hatsan Torpedo Sniper 5.5mm (.22) + Yatagun Dampa + UTG Leapers 3-9x40 AO Dürbün f;s;s
    Optima 3-9x44 Dürbün ½bay£bay`; (SATILDI)

Gamo P25 4.5mm (.177) ;#taban^l
    Crosman 1077 4.5mm (.177) bs,;s
    Ata Neo 12 Sentetik Mat Siyah 66cm +;tuftabV#

• Ferhat geçmiş olsun,tansiyon düşmesini bende yaşamıştım yapılan testte , benim aslında
    Kan şekerinin düştüğü anlaşıldı ve bu yönde tedaviyle tansiyonumda düzelmiş oldu , bu küçük
    Bilgi aklında olsun.

2100 doğru ellere teslim edilmiş , gerekenin yapılacağından hiç kuşkum yok,

Tekrar geçmiş olsun, sıhhat ve afiyette ol.

'.

]