atışta kaynağın önemi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar sıfırlama atışlarında kaynağınsabit titrşimsiz oynamayan olması gerekiyor bu atış sehpalarıda yaylı tüfeği kurmak için kaldırdığımızda kaynak bozulmuş olmuyormu ya da atış yastıklarıyla yapılan sıfırlamada kaynak bozulmuş olmuyormu bu şekilde sıfırlama ne kadar sağlıklı olur sıfırlamanın en mükemmel şekli usülü nedir

• Gez yarığı ile göz bebeğini, yatayda ve düşeyde açı oluşturmayacak şekilde
    Hizalayıp kaynak noktanızı ezberlemelisiniz ve bunu reflex haline getirmelisiniz.

Başka bir yolu varsa bilen arkadaşın yardımcı olacağını umuyorum.

'.

]

• Ferhat niyeti ateşliye bozacan galiba , süreç şöyle Aile hekiminden sağlık belgesi,
    Bu hekimler belge vermeye yanaşmıyorlardı ancak son düzenlemeyle kişide
    Kuşkulu bir hal yokise vermek durumundalar,aksi halde ilgili sağlık md şikayet edilebilir
    Sportif amaçla kullanılacağı beyan edilirse, sorun çıkmadığı duyumunu aldım.

Savcılıktan adli sicil belgesi, 27,50 krş silah vergi dekontu, dilekce, vergi dairesinden borcu
    Yoktur belgesi ile müracaat ediliyor ,akabinde G B T kontrol ve parmak izi alındıktan sonra
    Size gün verip gönderiyorlar,

Hakkınızda arama veya açılmış bir dava varsa duruma göre dosyanız askıya alınabiliyor.

'.

]

• <p>Daha pratik bir y&ouml;ntem s&ouml;yleyeyim.Tek lazım olan silaha yada t&uuml;feğe monte laser pointer.Sıfırlama mesafesinin;pelletin d&uuml;şme noktasına ,pellete,silahın g&uuml;c&uuml;ne g&ouml;re zahiri se&ccedil;ilmesi gerekebilir.Laser pointerin espirisi şu.O hedefte sabit bir noktayı işaret ettiğinden,d&uuml;rb&uuml;n&uuml;m&uuml;z&uuml; o noktayı referans almak kaydıyla ne kadar kaydıracağımızı bulabiliyoruz.</p>

<p>En basiti &ouml;rnekle a&ccedil;ıklamak olacak.20 metre,3 kurma zoraki hp 01,gamo hunter pro 5.5 pellet.Laser pointer alta takılı.A&ccedil;tık,Silahı 3 defa kurduk,hedefte laser pointeri g&ouml;rd&uuml;ğ&uuml;m&uuml;z halde silahı titretmeden(ne kadar m&uuml;mk&uuml;n olursa) ateş ettik.Pointerin baktığı noktayı referans alıp hedefte nereye vurduğumuza baktık.Aradaki fark kadar (<strong>vurulan nokta ile nişan alınan hedefin orta noktasından bahsediyorum</strong>) d&uuml;rb&uuml;nde d&uuml;zeltme yaptık.Son taktığım nikula d&uuml;rb&uuml;n&uuml; bu y&ouml;ntemle 5-6 pellette sıfırladım. 2 kurmada hafif aşağı d&uuml;ş&uuml;yor.3 kurmada nişan aldığım noktayı vurabiliyorum.Sağ sol sapma zaten yaşanmıyor.10 metrede d&uuml;şme olmadığından 2 defa kursamda rahatlıkla nişan aldğım noktayı vuruyorum.</p>

<p>Buradaki mantık laser pointerin s&uuml;rekli aynı noktayı işaretlemesini sağlamak,yani yandaki araca bakarak biz kendi şeridimizde yolu ortalamış oluyoruz :)</p>

• Sn sekku yazdığınız metini okuyamadım harfler birbirine girmiş neden olduğunu bilmiyorum saygılar.

• bende bilmiyorum.pc aynı klavye aynı bende aynıyım :D

• Sn sekku yazdığınız metini okuyamadım harfler birbirine girmiş neden olduğunu bilmiyorum saygılar.

kırmızı ışık, yandaki araca bakmak gibi bişeyler yazıyor .. yazıda trafikte dikkatli olunması gerektiğinden bahsediliyor olsa gerek :)

• Hedefte, hedef noktası işaretlenmişse ve her atış o noktaya yapılacaksa niye sorun olsun ki...
    Bi de, eğer uzun mesafeye sıfırlama yapılıyosa, her partide 2-3 atış yapılmalı, pistonlu tüfeklerde hız stabil değil, hatta 100 fps'e kadar oynama bile olabiliyor bazen..

• Avcılıkta önemli olan silahı doğru omuzlamaktır, omuz ve yanak kaynağının her
    Seferde aynı olması istikrarlı atış için şarttır ,ustalar avcılık ve atıcılığa yeni başlayanlara
    Boş silahla silah omuzlama talimi yapmayı tavsiye ederler burdaki amaç doğru omuzlamayı
    Reflex haline getirmektir , bunu eniyi trap ve skeet atıcıları bilir.

'.

]

• O zaman sadece omuzlamayı düzgün yapmak gerekiyor sıfırlamada veya atışta.

• Merhaba
    Bu konu hakkında yazılanlar sadece dürbünsüz atışlar için olmalıdır şimdiye kadar edindiğim tecrübeye dayanarak dürbünlü tüfeklerde sıfırlama mesafesi
    düzgün bir şekilde yapabilmek için . Dürbününüzün parallax mesafesini bilmeniz yada bulmanız gerekir dürbününüzde parallax ayarı yok ise .......
    parallax mesafesinin önemi burda ortaya çıkıyor örnek bir video eklemek isterim atışta işte bu oluyor

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

peki hala dürbünümüz standart parallax ayarsız dürbün olduğunu varsayar isek sıfırlama hedef kağıdımızı dürbününü içinden bakarken gözümüzü kaydırarak artıkıl ın hareket etmediği
    mesafede sıfırlama yaparsak doğru bir sıfırlama yapmış oluruz
    Peki dürbünümüzde parallax ayarı var ise aşağıda ekleyeceğiğm video dan anlayabileceğimizi düşünüyorum kolay gelsin arkadaşlar
    Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

• aynen.
    paralaks ayarı olmayan dürbünler ile atışlarda ciddi anlamda başarılı olmak çok zor..

Ancak geçtiğimiz günlerde paralakssız dürbünlerde en düşük zoom da, belki de bu en düşük zoom'a dürbünün sabit büyütmesi diyebileceğimiz pozisyonda iken, bu kaymanın olmadığını farkettim..

Eğer dürbünümüzde paralaks ayarı yok ise, mümkünse büyütme yapmadan, kaynak noktasını etkilemeyen atışlar ancak bu şekilde yapılabilir diye düşünüyorum.

En azından benim incelediğim paralakssız dürbünde, bahsettiğim en düşük zoom da (yani dürbünün sabit zoom'u diyebileceğimiz en düşük yakınlaştırmada) atışlarda kaynak noktanın bozulmadığını görmüştüm..

Hoş bu sefer başka bir handikap çıkıyor ortaya..
    yakınlaştıramadığımız için, ince-keskin atışları gerçekleştirmek yine imkansız gibi birşey oluyor.

nihayetinde özetlersek;
    paralakssız bir hobi düşünülemez,.. galiba :)

• Kolay kolay kimse dürbün önereceğini zannetmiyorum size
    fakat dünyada binlerce kişi bu tip dürbünlerle atış yapıyor ve attığını vuruyor
    her işin bir sınırı olduğu gibi başlangıç ve bitiş seviyeleri vardır
    havalı tüfeklerde gördüğüm dürbünlerin hepsi giriş seviyesidir
    onlarda fiyata göre yükselir
    fuarda gördüğüm bir swarovski dürbünü hala unutamıyorum
    rüyalarıma girmişti fiyat mı evet fiyatı 4500 euro cuk idi
    öyle bir görüntü müthiş idi ancak bu kadar olabilir dedirten cinsten bir
    dürbün idi gerisi size kalmış bizim kullandığımız tüfeğe ne tüp dürbünler
    takıyorsa kişiler sizde onlardan birini alıp kullanın