mod 125 sniper vortex sorunu(çözüm önerilerinizi bekliyorum)

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • sıfır aldığım mod 125 vortex tüfeğime bir şeyler oldu çözemedim.2 seferdir pelletleri saçma sapan yerlere gönderiyor...atışlar destekli...hedef kağıdıma ilk atışı yaptım ts22 ile tam ortasından vurdum.sonra biraz sağa biraz sola üste alta derken atışlar dağılmaya başladı...pelletler hep aynı yöne vurmuyor sürekli farklı yerlere ve en az 10-15 cm dağılarak gidiyor...mesafe 30 metre. dürbünü söktüm bugün ayna ile merkezi odaklamayı yapıp tekrar bağladım.bu arada yatagun dampa var..dürbün optima 3-9x44...sıfıtlamaya çalıştım tam merkeze yaklaşıyorum tekrar dağılmalar başlıyor.bir türlü eski istikrarı yakalayamadım...

ilk 200 pellet atana kadar gayet memnundum son 50 pellet moralimi çok bozdu.

tüfeği ve dürbünü düşürmedim en ufak darbeye bile maruz kalmadı...ilk 200 atışın çoğunu pro hunter ile yaptım...sonra ts 22 ye geçtim.toplamda 250 civarı pellet atıldı.

atış sonrası namludan duman çıkmaya devam ettiği için yağlamadımda.

ustalardan önerileri bekliyorum.

8)

• eğer dürbün darbeye dayanıklı değilse, mod125 gibi çok tepen tüfeklerde dampa işe yaramayabilir, yani dürbün bozulabilir...orta güçte bir tüfekte sorun olmayabilirdi ancak mod125 de 32 mercekli daha hafif ve gamo gibi daha dayanıklı bir dürbün dampa ile sorun çıkarmayacaktır.

• eğer dürbün darbeye dayanıklı değilse, mod125 gibi çok tepen tüfeklerde dampa işe yaramayabilir, yani dürbün bozulabilir...orta güçte bir tüfekte sorun olmayabilirdi ancak mod125 de 32 mercekli daha hafif ve gamo gibi daha dayanıklı bir dürbün dampa ile sorun çıkarmayacaktır.

sorun dürbün kaynaklı diyorsunuz ozaman...inşallah dürbündendir.madem bu tüfek dampa ile dahi bu dürbünlere dayanmıyor hatsan vermesin bu dürbünü...3-9x32 versin...neyse bana düşük küçültmeli hawke yollları görünüyor uzaktan uzaktan...

8)

• Gez arpacıkla da denediniz mi?
    Ben de dürbün kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

• Dürbünsüz gez arpacıkla denediniz mi ozaman sorunun nerede olduğu anlaşılabilir.

Hatsan Striker 1000s .22cal 3-9x32

• denemedim.birde öyle deneyeyim olmazsa.
    genel kanı dürbünden yana sanırım.ben yiv setin bozulma ihtimalinden korkmuştum...o kadar çabuk bozulamaz sanırım.

8)

• Bende şimdilik bir sıkıntı yok, dampa olarak dm 60 kullanıyorum, yatagun dampa ile bu tüfekte sıkıntı çıktığını duymuştum, imkanın varsa arkadaşın falan dampa değiştirerek bir dene, eğer yapabilirsen gez göz arpacık ile dene, namluda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum, gez göz arpacık ile 30 metre grupman dene, böylece namlunun sıkıntı olmaadığını anlarsın, eğer o şekilde grupman yaparsan sorun ya dampan öldü dürbünü sabit tutamıyor, yada dürbününde sıkıntı var.

• Bende şimdilik bir sıkıntı yok, dampa olarak dm 60 kullanıyorum, yatagun dampa ile bu tüfekte sıkıntı çıktığını duymuştum, imkanın varsa arkadaşın falan dampa değiştirerek bir dene, eğer yapabilirsen gez göz arpacık ile dene, namluda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum, gez göz arpacık ile 30 metre grupman dene, böylece namlunun sıkıntı olmaadığını anlarsın, eğer o şekilde grupman yaparsan sorun ya dampan öldü dürbünü sabit tutamıyor, yada dürbününde sıkıntı var.

dampanın ölme durumu diye birşey var mı? sonuçta demir ve oring ne kadar yıpranabilir ki?vidalarıda sık sık kontrol ederim gevşemede yapmıyor.

kilit nokta gez gözle yapılacak olan atışlarda sanırım.birde dampası olan birini ya da kaliteli sağlam bir dürbünle deneme yapmalıyım...
    yatagunda sorun çıkarsa çok şaşırırım...dürbüne zaten güvenmiyordum baştan beri.

8)

• dampanın ölme durumu diye birşey var mı? sonuçta demir ve oring ne kadar yıpranabilir ki?vidalarıda sık sık kontrol ederim gevşemede yapmıyor.

kilit nokta gez gözle yapılacak olan atışlarda sanırım.birde dampası olan birini ya da kaliteli sağlam bir dürbünle deneme yapmalıyım...
    yatagunda sorun çıkarsa çok şaşırırım...dürbüne zaten güvenmiyordum baştan beri.

haklısın dürbüne bende güvenmiyorum ama işte dediğim gibi bu forum dışında birkaç yerde okumuştum yatagun dampadan verim alamayanı, mesela dm60 dampa aldığımda garantisinin ömür boyu olduğu yazıyordu üzerinde ingilizce olarak. Büyük ihtimalde dürbünde sıkıntı vardır. Ödünç dampa bulursan dürbünü öyle bir dene olmadı ödünç bul aynı dampa ile dene.

• Yanılmıyorsam Yatagun dampa Mod125 için garanti sunmuyordu Sportmatch'ında pek bir farkı yok sonuçta Mod125 gibi bir tüfeğin dürbün üzerinde oluşturduğu darbeyi absorbe edecek aksamı bazı arkadaşlar extra modifikasyonla çözdüler 3-9x32 Mod 125 için maksimum değerdir bunun üzerindeki her dürbün zamanından önce yıpranma ve bozulma emaresi gösterecektir..Dampa konusuna gelince 2 markada kalite olarak aynı düzeyde Sportmatch'ın garantisinden bahseden arkadaşlar acaba dampaları bozulduğu zaman hangisi garantiden yararlanmış?

Sportmatch'ın Mod125 gibi bir tüfek için garanti sağlayacağını sanmıyorum üstelik Dampa üzerine yerleştirilen Optima marka dürbünler kaliteli rakiplerine göre oldukça ağır ve hantallar bu sebeple tüfeğin oluşturduğu enerji dürbünün yüksek düzeyde darbeye maruz kalmasına sebep oluyor..

Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun...Che Guevara

• ben vortex oluşuna güvenmiştim.yinede işi sağlama alayım diyerek dampa aldım.3-9x32 demişsiniz.

hawke 3-9x40 sport hd alsam bu da mı zarar görür acaba.dürbünsüz keyif vermez artık illa bir dürbün şart.optima 3-9x32 alsam bile yine güvenemem.

8)

• Hawke'nin 3-9x40 modellerini kullanan pek çok arkadaşımız var forumda sanırım kendi tecrübelerini aktaracaklardır lakin Hawke'yi sorunsuz kullanan pek çok kişi olduğunu biliyorum..

Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun...Che Guevara

• cevap yazan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

sorunun kaynağını net olarak öğrendikten sonra buradan paylaşırım.

8)

• Hüseyin geçmiş olsun lastik sar dostum dampa kullan genede lastik sar

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• Hüseyin geçmiş olsun lastik sar dostum dampa kullan genede lastik sar

sağol abi lastik sarmadım ama sert süngerimsi yapıda etiketlerle lastik etkisi yapacak şekilde bağlamıştım.dürbünü bağlarken fazla sıktım galiba ve lastik etkisini kaybetti.son söktüğümde araya koyduğum malzeme iyice preslenmişti.

sağlık olsun artık sorunu net bir şekilde anladıktan sonra hawke 3-9x40 ao sport hd alıp teker iç lastiği ile sarmayı düşünüyorum.gerekirse gez gözle atarım belli süre.

her şeye rağmen mod 125 i seviyorum :Df;s;s

zoru seviyorum galiba...hayatım boyunca altın tepside sunulan şansıma denk gelen hiç bir şeyden zevk almadım zaten...hafif bir çatlaklık var galiba :D

8)

• est. Hepimizde vardır biraz çatlaklık böylesi daha da güzel

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• Gücünde düşme varmı birde buna bakın. 20-25 m den normalde delebilcegi bir hedefi delebiliyor mu delemiyor mu? Cok benzer bir sorunu yaşamıştım ama benim mod 125 vorteks degildi. Selamlar.

• Gücünde düşme varmı birde buna bakın. 20-25 m den normalde delebilcegi bir hedefi delebiliyor mu delemiyor mu? Cok benzer bir sorunu yaşamıştım ama benim mod 125 vorteks degildi. Selamlar.

gücünde bir değişme sezmedim tepme aynı.3-4 cm lik hedef tahtamı ilk atışlarımdaki gibi nokta şeklinde delip arksından 1 liralık bir bölümü söküyor.30 metreden.

8)

• imkanin varsa jsb 18 gr sacma dene.
    O kadar kisa sürede dampa varken dürbün bozacagina ihtimal vermiyorum. Gamo ts22 de benimde karsilastigim bir problem bu.
    Bence gez göz Arpacık dene bir ve sonrada ayni sonucu alıyorsan jsb 18 gr alıp yola devam et.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt
    6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
    10-40x50 Vector optics Sentinel

• Bence dürbün sağlam..
    vortex piston içinde bir sıkıntı var.. istikrarsız bir atış sergiliyor.. atış hızını ölçebilseydin anlayacaktın vortex pistondaki problemi.. ve ne demek istediğimi.. geçmiş olsun kardeşim..

............

şimdi bunu okuyunca umarım dürbünüm bozulmuştur diyeceksin ve hatta dürbünün bozulmuşsa sevineceksin :) , keyfin yerine gelecek ;)

gez arpacığı dene bakalım dedikleri gibi, farklı peletleri v.s nasıl çıkacak sonuç.