Neden 100 bar altina dusurmemeliyiz?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Tufegimde sokum gerceklestirdigimde hersey duzgundu(valften bahsediyorum)cunku sokum zamanina kadar 80-100 bar altina dusmemistim,topladiktan sonra bu sefer 80'den dusuk barlarda da atislar yaptim,evet nemi oldu?Valfe vuran cekic,dusuk basincli igneye vurunca karsisinda mukavemet elde edemeyince yay kuvvetiyle valf govdesinede vuruyor cunku cekic izleri cikti:) sonuc=surekli tup dolu iken ve bos iken bosa sacmasiz atis yapmak ve 100 bar alti calistirmak yuksek basincli tupumuzun kafasina durmadan cekicle vurur ve mecazi anlamda kafa tasini catlatabilir bu valf sistemli bircok tufeklerde gecerlidir diye dusunuyorum yanlisim varsa duzeltin.Kucuk bir hesap yaptigimizda pcpmizi surekli kullaniyoruz bilinsizce surekli dusuk barlarda binlerce atis yapmamiz belki olanaksizda degil,binlerce kez boyle durumlar oldugunu var sayarsak tehlike kacinilmazda degil.Tavsiyem pcp tufegimizi 100 bar altina dusurmemek ve pelletsiz atis yapmamaya ozen gostermek,saygilar.

• Mesela hatsan at44 de bu sistemi govdeye bir adet civata salarak hesaplamislar cekic tam valf govdesine gelince civata engeline takiliyor zaten cinlamanin bir kismida oradan geliyor sonuc=yuzlerce atistan sonra civata translanarak yok olana kadar dayaniyor sonra yenisiyle degistiriliyor ama bu esnada cekic valf govdesine vurmazmi?illaki vurabilir belki kuvveti az olur ki onlardada ayni prensip gecerlidir diye dusunuyorum yani 100 bar altina dusmemek ve sacmasiz atmamak en guzeli butun pcp'lerde.

• cok dusuk basincta kullanmamak gerekir,buna katiliyorum.Ama pelletsiz atmanin zarari yok diye biliyorum.(mantik cercevesinde aciklamalara acigim)

İsmail D.

bs,;s At44-w .22 reg. + AIM XPF 10-40x50 + Webley Tripump bs,;s
    ;kovboys; Zoraki Hp-01 Ultra .177 + Leapers Bugbuster 3-9x32 ;kovboys;

Firefox CB5 Camo Makaralı Yay -65-55 lbs
    Samick Polaris klasik yay -34 lbs

Camo hawk klasik yay-40 lbs(SATILDI)
    Hatsan MOD90 .22(SATILDI)
    Gamo Bull Whisper .177(SATILDI)

• Pcplerde saçmasız atış yapmanın bir zararı yok diye biliyorum ben de. Önemli olan düşük barlarda atıştan kaçınmak.

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Pcplerde saçmasız atış yapmanın bir zararı yok diye biliyorum ben de. Önemli olan düşük barlarda atıştan kaçınmak.

aynı şekilde düşük barlar ve kullanımın basıncının üstünde zarar var diye biliyorum örrnek 80 bar ve kullanım basıncının üstü olanlar 200 yerine 240 basmak gibi valf kilitlenmesine sebeb olabilir tüfeği bir yerlere bırakmak gerebilir :)

AT 44 S10-Nikula 6x24*40 durbun + GHOST MODERATOR + JSB Exact Jumbo :thumbup: :thumbup: :love: :love:
    Gamo Black FUSION 5.5mm+Hawke Sport HD 3-9x40

AİR ARMS S400 MPR FT 177.cal+Barska Sniper 10-40x50 GX2

• Ben at 44'ün setuskur ayarını 2 tura düşürdüm. 70-80 metre mesafe yetiyor bana :) .165 bardan(scuba dolum istiyor) 110a kadar 20 atış.110dan 70-75e kadar 30 atış daha yapabiliyorum.50 bara kadar hedefi vurabiliyorum ki 50 bara gelinceye kadar bi 20 daha atıyor.Ama siz zararlı diyorsunuz.nolcak şimdi :)

• bende yeni aldım at 44 ü 80 de bıraktım korktum daha fazla inmedim birde bu çekiç yayı güçlendirme nasıl yapılıyor bilgi verebilirmisiniz ?

• bende yeni aldım at 44 ü 80 de bıraktım korktum daha fazla inmedim birde bu çekiç yayı güçlendirme nasıl yapılıyor bilgi verebilirmisiniz ?

Yayın güçlü bir yayla değiştilebiliyor okumuştum formda

AT44 FT 0.177 +TAC Vector Optics Sentinel 10-40x50
    Hawke Sidewinder 8-32×56 20x ½ Mil Dot
    BSA 8-32×44
    Zoraki HP 01 Ultara 0.177 + Red Dot + Wragner Moderatör+ Zoraki Dipcik
    Beretta Elitte II 4,5 + Red Dot Laser Sight
    Bushnell 10x25 Rangefinder
    Seben kamera aparatı
    The Beta Shooting Chrony
    iNTERSPiRO 6lt 300 bar Scuba Tüp

Optima 3x12-44 AOE
    Sniper 4x32 Compact Işıklı (MilDot)
    Stoeger X20 Suppressor 0.177
    Stoeger 4x32 Compact Işıklı
    Hatsan PCP Pompa

Tekparça Ayak

https://www.youtube.com/channel/UC1k_dMslFEFRSxrrc7R7NCw

• tşk ederim daha açıklayıcı yorum yapabilen olursa da sevinirim

• AT44 çekiç çınlamasını kesme ve stabilite ayarı -resimli (AT44 ping sound removal and maintaining a stable shot-count)

Kastedilen yay yukardaki linkte geçen yay ve yaycıda dah güçlüsünü yaptırıp değiştiriliyor sanırım

AT44 FT 0.177 +TAC Vector Optics Sentinel 10-40x50
    Hawke Sidewinder 8-32×56 20x ½ Mil Dot
    BSA 8-32×44
    Zoraki HP 01 Ultara 0.177 + Red Dot + Wragner Moderatör+ Zoraki Dipcik
    Beretta Elitte II 4,5 + Red Dot Laser Sight
    Bushnell 10x25 Rangefinder
    Seben kamera aparatı
    The Beta Shooting Chrony
    iNTERSPiRO 6lt 300 bar Scuba Tüp

Optima 3x12-44 AOE
    Sniper 4x32 Compact Işıklı (MilDot)
    Stoeger X20 Suppressor 0.177
    Stoeger 4x32 Compact Işıklı
    Hatsan PCP Pompa

Tekparça Ayak

https://www.youtube.com/channel/UC1k_dMslFEFRSxrrc7R7NCw

• topladiktan sonra bu sefer 80'den dusuk barlarda da atislar yaptim,evet nemi oldu?Valfe vuran cekic,dusuk basincli igneye vurunca karsisinda mukavemet elde edemeyince yay kuvvetiyle valf govdesinede vuruyor cunku cekic izleri cikti:

güzel tespit..ve yerinde bir hatırşatma olmuş teşekkürler..
    bana bir yedek tüp gelmişti vakti zamanında pcp ler var iken elimde..
    valf o kadar çok eğrilmişki, kundağı yerinden sökmeden takmak imkansızdı..

Sonra üstündekine baktığımda sanki onunda akıbeti ilerleyen dönemlerde aynı olacak gibiydi..
    yani çekiç normalde de az da olsa vuruyor galiba valfe..

• mantıklı ama valf in üzerindeki pim in arkasında yay yokmu acaba mukavemet gösterebilecek sadece havanın basıncımı iteliyor onu ???

• regülatör takintim vardı kaç gündür. Attigim hedefe sabit Bar la atarsam hep ayni yeri vururum grupman küçük olur dedimde. Birkaç video izleyince tecrübeli abilerimin ne denli hakli olduğunu anladim3. Regülatörler o kadar dengesiz ve anstabil ki regulatorsuzler onlardan daha stabil. Hic olmazsa ne kadar fps düştüğü belli ona gore azıcık üstüne nisan aliyon uzun mesafede. Doğru düzgün bi regülatör yapan çıkmadı koskoca sanayiniz var lan. Eksiksiz bi silah yapın iste ?