Dampa nedir?Sonradan mı alınır?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar affınıza sığınarak soruyorum konu hakkında sıfır tecrübem var,okuyarak izleyerek öğrenmeye çalışıyorum.Stoeger X50 Synthetic Combo 4,5 mm 3-9x40 AO dürbünlü bir tüfek siparişi verdim fakat okudugum bazı konularda dürbünlü silah alanlara dampa ayak alınmalı deniyor,satın aldığım bu tüfekle berabermi geliyor bu dampa ayak yoksa ben sonradanmı satın alıyorum.İşlevini az çok öğrendim fakat silah üreticileri bunu düşünmeden bu parça olmadanmı satıyorlar dürbünlü tüfekleri.

Birde jsb diabolo exact heavy-crosman destroyer ve h&n baracuda power nasıl peletlerdir 5li paket alıp tahribat amaçlı kullanacağım hangisini tercih etmeliyim.Teşekkürler.

Hatsan Mod 125 Sniper vortex 25
    Hatsan Mod 125 Sniper vortex 22
    Stoeger X50 Combo 177
    Kwc Jerico 941 Co2 177

• Selamlar;

Yaylı tüfekler de tepme ve titreşimler bir müddet sonra dürbüne hasar vermeye başlar özellikle düşük kalite dürbünlerde tahribat erkenden kendini gösterir. Dampa ayak titreşimi absorbe ederek dürbüne zarar vermesini önleyen bir yapıya sahiptir. Güçlü yaylı tüfeklerde bence kullanımı zaruridir. Aksi halde dürbünün zarar görmesi kaçınılmazdır.

Saygılar

• Stoeger kullanmadım ama kullananlardan duyduğum/gördüğüm dürbünü kıracak kadar bir tepme yapmadığı yönünde. Ama illa ki tepiyordur.
    Dampa çok da ucuz bir şey değil. Şu an almak istemiyorum derseniz dürbünü monte etmeden bir kutu kadar pellet attıktan sonra monte edebilirsiniz (Bkz: Rodaj).
    Gerçi üzerine taktığınız dürbünün fiyatı da dampa kullanımı açısından belirleyici. Nispeten ucuz veya takas vs bir yolla elinize geçmiş ikinci el bir dürbünse ben olsam "gittiği yere kadar" der dampa almazdım. Ama ortalama tüfeklerden pahalı dürbünler var. Böyle bir dürbün kullanacaksanız maceraya gerek yok der, muntazam takılmış bir dampa üzerine yerleştirirdim dürbünü.

Dampa için 2 seçeneğiniz var Türkiye'de. Yatagun (sıfırı var mı yok mu bilemiyorum. Aksu Av'a bir bakın) ve Sportsmatch.

• Stoeger kullanmadım ama kullananlardan duyduğum/gördüğüm dürbünü kıracak kadar bir tepme yapmadığı yönünde. Ama illa ki tepiyordur.
    Dampa çok da ucuz bir şey değil. Şu an almak istemiyorum derseniz dürbünü monte etmeden bir kutu kadar pellet attıktan sonra monte edebilirsiniz (Bkz: Rodaj).
    Gerçi üzerine taktığınız dürbünün fiyatı da dampa kullanımı açısından belirleyici. Nispeten ucuz veya takas vs bir yolla elinize geçmiş ikinci el bir dürbünse ben olsam "gittiği yere kadar" der dampa almazdım. Ama ortalama tüfeklerden pahalı dürbünler var. Böyle bir dürbün kullanacaksanız maceraya gerek yok der, muntazam takılmış bir dampa üzerine yerleştirirdim dürbünü.

Dampa için 2 seçeneğiniz var Türkiye'de. Yatagun (sıfırı var mı yok mu bilemiyorum. Aksu Av'a bir bakın) ve Sportsmatch.

Teşekkür ederim arkadaşlar,Dürbün üzerinde gelen stoegerın 3-9x40 AO dürbünü kalitesi hakkında bir fikrim yok.Tüfek hafta sonları fırsat bulundukça kullanılacak çok aktif bir kullanıcı olamayacağım malum gerekli alanı bulamayacağım için.Velhasıl biraz daha pişene,işin inceliklerini öğrenene kadar bu şekilde devam edeceğim gibi görünüyor.

Stoeger X50 Combo 177
    Kwc Jerico 941 Co2 177

• X50 Combo olarak aldığınıza göre yanında tek parça ayakla gelmiştir.
    Öyle hemen hasarlanacak olsa stoeger o dürbün ve o ayakla göndermezdi tüfeği.
    Belki sıfırlamayı korumakta zorluk çekebilirsiniz bilemiyorum. Stoegerlerle gelen 3-9x40 ao dürbün piyasadaki benzer büyütmeli optima vs gibi ucuz dürbünlerden daha iyi. Şu an bütçe yoksa böyle kullanın, ileride 4-16 vs gibi daha yüksek büyütmeli bir dürbün almak isteyeceksiniz o zaman dürbün+dampa yatırımı yaparsınız.

Ankara TR

• -dampayı yazmışlar zaten tüfeğiniz aşırı tepip dürbüne zarar veren bi tüfek değilse (mod 125 gibi) bence tek parça ayak yeterli gereksiz 200 lira gibi masrafa girmeye gerek yok

- Pellet olarak tahribat için h&n baracuda hunter extreme öneririm şuana kadar denediklerim arasında en iyi tahribata sahipti

- Tüfeğinizi ne kadara aldınız öğrenebilirmiyim stoeger benimde aklımdaki bi tüfek

Hatsan Mod 85 Sniper Vortex
    Optima 3-9x44E

• -dampayı yazmışlar zaten tüfeğiniz aşırı tepip dürbüne zarar veren bi tüfek değilse (mod 125 gibi) bence tek parça ayak yeterli gereksiz 200 lira gibi masrafa girmeye gerek yok

- Pellet olarak tahribat için h&n baracuda hunter extreme öneririm şuana kadar denediklerim arasında en iyi tahribata sahipti

- Tüfeğinizi ne kadara aldınız öğrenebilirmiyim stoeger benimde aklımdaki bi tüfek

Teşekkürler,640 tl kargo dahil aldım.

Stoeger X50 Combo 177
    Kwc Jerico 941 Co2 177

• Birde jsb diabolo exact heavy-crosman destroyer ve h&n baracuda power nasıl peletlerdir 5li paket alıp tahribat amaçlı kullanacağım hangisini tercih etmeliyim.Teşekkürler.

Bu arada bence 5 li paket alacağınıza 5 farklı paket pellet alın. Deneyin, hangisi size en çok keyif verirse sonra ondan sipariş edersiniz. Hobilerin keyfi denemekte.

Selamlar.

Ankara TR

• Arkadaşlar az önce tüfek elime ulaştı,güzelce inceledim sonra dürbününü monte ettim.İlk izlenimim şu oldu oldukça ağır bir tüfek,namlusunu kırmak güç gerektiriyor.Dürbünü steoger marka farklı ayarlarda uzak mesafelere baktım umduğumdan daha iyi net ve yakındı.son olarak sesini ve namlu hassasiyetini merak ettiğim için evde boşa tetik düşürdüm,Çok ciddi bir sesi var ve namlunun ucundan dumanlar çıktı.Diğer tüfeklerle mukayese imkanım olmadığından karşılaştırma yapamıyorum ama ilk izlenimlerim bunlar.

Stoeger X50 Combo 177
    Kwc Jerico 941 Co2 177

• Arkadaşlar az önce tüfek elime ulaştı,güzelce inceledim sonra dürbününü monte ettim.İlk izlenimim şu oldu oldukça ağır bir tüfek,namlusunu kırmak güç gerektiriyor.Dürbünü steoger marka farklı ayarlarda uzak mesafelere baktım umduğumdan daha iyi net ve yakındı.son olarak sesini ve namlu hassasiyetini merak ettiğim için evde boşa tetik düşürdüm,Çok ciddi bir sesi var ve namlunun ucundan dumanlar çıktı.Diğer tüfeklerle mukayese imkanım olmadığından karşılaştırma yapamıyorum ama ilk izlenimlerim bunlar.

hocam boşa tetik düşürmeyin aman tüfeğiniz yaylı daha ilk günden yayı kırıp hobiden soğumayın bide çıkan duman dizelleme dediğimiz olay ilk başlarda olur kuru bir bez ve harbi yardımıyla namluyu silerseniz iyi olur arabadaki motor rodaj süresi gibi düşünün o dumanı sürekli olursa oring dediğimiz contayı işlevsiz hale getirebilir , dürbün montenizi kendiniz yaptıysanız ne kadar doğru yaptığınızı kontrol etmeniz lazım ilk seferde kimse düzgün yapamaz yanlış bağlantı atış sırasında dürbüne zarar verebilir bide dürbünü sıfırlamanız lazım asıl meselede o onuda araştırarak öğrenebilirsiniz

Optima 3-9x44E

• Hayırlı olsun tüfeğiniz. Hocam namluyu güzelce silin yağlı iken ateş etmeyin içi ben silahımı bozmustum. Mod 125 vortex kullanıyorum yatagun dampa aradım fakat sıfır hiç bi yerde bulamadım bende 30 tlye tek parça aldım dürbün tutan yere bisiklet ic lastigi sardim alt kısmına da çift taraflı bant yaptım kayma sin diye bide stopere yasladim 500 atış falan yaptım kaynaşma yok durbun optima 1000 atış yaptım tek parça çift parça gayet iyi duruyordu sizinde kayması olmazsa o silaha bozulmaz sanırım.

Hatsan Mod 125 Sniper Vortex 5.5mm
    Optima 3-9x44E
    Modifiye Tek parça ayak :)

Cybergun Swiss Arms Sa 941 4.5mm

• hocam boşa tetik düşürmeyin aman tüfeğiniz yaylı daha ilk günden yayı kırıp hobiden soğumayın bide çıkan duman dizelleme dediğimiz olay ilk başlarda olur kuru bir bez ve harbi yardımıyla namluyu silerseniz iyi olur arabadaki motor rodaj süresi gibi düşünün o dumanı sürekli olursa oring dediğimiz contayı işlevsiz hale getirebilir , dürbün montenizi kendiniz yaptıysanız ne kadar doğru yaptığınızı kontrol etmeniz lazım ilk seferde kimse düzgün yapamaz yanlış bağlantı atış sırasında dürbüne zarar verebilir bide dürbünü sıfırlamanız lazım asıl meselede o onuda araştırarak öğrenebilirsiniz

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim,evet yaptım bir hata tetik hassasiyeti ve sesini merak ettiğimden umarım tüfeğe zarar vermemişimdir.Dürbün dampaya monte edilmiş halde geldi bende youtube dan montajının püf noktalarına bakıp dampayı silaha olabilecek en sıkı şekilde monte ettim.elimle ileri geri baya bir güç uygulayıp hareket ettirmeye çalıştım milim oynatamadım.Dmpası tek ayaklı dört somunlu.Dürbünüde inşallah en kısa zamanda atış imkanım olursa sıfırlamayı deneyeceğim.

Stoeger X50 Combo 177
    Kwc Jerico 941 Co2 177

• Hayırlı olsun tüfeğiniz. Hocam namluyu güzelce silin yağlı iken ateş etmeyin içi ben silahımı bozmustum. Mod 125 vortex kullanıyorum yatagun dampa aradım fakat sıfır hiç bi yerde bulamadım bende 30 tlye tek parça aldım dürbün tutan yere bisiklet ic lastigi sardim alt kısmına da çift taraflı bant yaptım kayma sin diye bide stopere yasladim 500 atış falan yaptım kaynaşma yok durbun optima 1000 atış yaptım tek parça çift parça gayet iyi duruyordu sizinde kayması olmazsa o silaha bozulmaz sanırım.

Teşekkür ederim,yanında bakım yağı göndermişler ince bir bez ve harbi yardımıyla ince bir tabaka yağlayıp ardından kurulayarak atışa hazır hale getireceğim.Kayma durumu nasıl olacak bilmiyorum ben bütün gücümü verdim ileri geri milim oynatamadım,fakat atış esnasındaki titreşimlerle gevşeme olurmu ne kadar sürede olur bunu tecrübe etmez lazım.Kayma yaparsa bende sizin yaptığınız işlemleri denerim.

Stoeger X50 Combo 177
    Kwc Jerico 941 Co2 177

• Silahı niz yeni daha hocam namlu ve kırınca gaz çıkan yere yağ dokundurmayin derim dizelleme gerçekten sinir bozucu oluyo duman kokusu alırsınız zaten :) dampadan kasıt tek parça dürbün ayağı sanırım direk darbe emici dampa ayak satın aldiysaniz benim yaptığım islemlere gerek yok ama kutudan cikansa ilerde gerekebilir direk durbunu takmak yerine 100 150 gezle atis yapın hem kurulumu da kolaylaşıyor :)
    Keyifli atışlar dilerim.

Hatsan Mod 125 Sniper Vortex 5.5mm
    Optima 3-9x44E
    Modifiye Tek parça ayak :)

Cybergun Swiss Arms Sa 941 4.5mm

• Teşekkür ederim,yanında bakım yağı göndermişler ince bir bez ve harbi yardımıyla ince bir tabaka yağlayıp ardından kurulayarak atışa hazır hale getireceğim.Kayma durumu nasıl olacak bilmiyorum ben bütün gücümü verdim ileri geri milim oynatamadım,fakat atış esnasındaki titreşimlerle gevşeme olurmu ne kadar sürede olur bunu tecrübe etmez lazım.Kayma yaparsa bende sizin yaptığınız işlemleri denerim.

stoeger in servis olayını görüştünüzmü aldığınız yerle ben satın alırken biraz o konuda güvenemediğim için yerli markaya yönelmiştim ancak stoeger atac içimde hep kaldı servis konusu nasılmış stoeger in

Optima 3-9x44E

• Servisiyle ilgili hiç bir fikrim yok,sormadımda.Umarım servis ihtiyacım olmaz.Beretta kalitesini bu tüfeğe yansıtmışsa ortaya kaliteli sağlam bişey çıkmıştır diye umuyorum.Pyramydair sitesinin tüfekle ilgi yaptığı incelemelerde jsb diabolo exact heavy 10.2 gr ile ortalamasının 928 fps = 19.54 ftlbs olduğu yüksek isabet oranına sahip olduğundan bahsediliyor.İstediğiniz tüfeği almanız dileğiyle.

Stoeger X50 Combo 177
    Kwc Jerico 941 Co2 177