Mod 85 sniper için dürbün sıfırlama

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba arkadaşlar.
    Ben dürbün sıfırlama ayarını yapamadım. Çok uğraştım. Hatta 250 tane pellet harcadım. Çoğunluğu gamo pro magnum olmak üzere gamo match ve jsb.
    Yaptıklarım şunlar,
    Önce youtube da forumda ve diğer sitelerde konuyu araştırdım.
    Dürbünün artı kıl sıfırlamasını yaptım ve silaha taktım. Sonra kendi sabitleme masamı yaptım, Ardından atışlara başladım. Sağ sol ayar vidasını çok oynarak artı kıla yaklaşık şekilde atış yapmaya başladım. Ama saçmada çok düşme oluyordu daha doğrusu dürbün çok yukarıyı gösteriyordu. Dürbün dikey vidasını neredeyse sona getirdiğimde artı kılın altına atmaya devam ediyordu ama 15-20 mt ilerideki atış yerini dürbün görüş açısına girebiliyordu. Sonra ayar vidası sona geldiğinden bozulmasından endişelenip vidayı biraz geriye çevirdim ve öyle bıraktım. Ardından jsb kubbe pelletini kullanmaya başladım ve diğerine göre daha daha yukarıdan atmaya başladı. Tabi elimle attım. o sırada yaptığım sabitleme masasının aslında hiç sabit olmadığını fark ettim. Son atış denemelerinden sonra birazcık daha sağ sol ayarı yapınca arada hedefleri vurmaya başladım. Tabi en fazla 10-15 mt atışları. Daha 20 metre ötesine hiç atmadım :(
    Konya da kimler var. Bu sıfrılamayı yapsa çok iyi olur yoksa sıkılmaya başladım. Bir paket pelletten fazla pellet harcadım ama hala atarken insan zevk almıyor. Tabi bir de tutuşumu ve hedef almayı geliştiremediğimin de etkisi var. Aslında sıfırlama olayı çözülse sonra tuttma şeklimi ve atış şeklimide gelştireceğim ama sıfırlamayı aşamadım.

Tecrübeli arkadaşlardan çok ama çok yardımlarını bekliyorum. Özellikle konya da bana yardım edecek herhangi bir birileri varsa mükemmel olur.

Hatsan mod 85 sniper vortex kullanıcısı.

• Hoşgeldiniz. Ayna yöntemi ile önce optik merkezlemeyi yaptınız gibi anladım yazınızdan. Ben dampa ayak aldıktan sonra kullanmıştım yanında gelen 3-9x32 optima'yı. Sıfırlamayı jsb exact jumbo rs ile 15m'de yapıp 35m denemiştim en fazla. 35m mesafede boş av fişeği kovanını istediğim noktadan rahat vuruyordum. Sonra her hobidaşın başına gelen benim de başıma geldi ve daha fazlasını istedim, başka dürbün alıp maksimum 100m mesafeye çıktım ama av fişeği değil tabi kefir şişesi pet şişe vs vuruyordum o mesafeden :)

Eğer yaptığınız işlemlerden eminseniz dürbün ile atış yaptığınız mesafelerde gez ile deneyin. Dürbünde ya da tüfekte bir sıkıntı var mı onu tespit etmeye çalışın. Dampa ayak kullanmanızı tavsiye ederim. Pahallı gelirse yine tek parça ayak + şambrel lastiği uygulaması yapın öyle bağlayın dürbünü.

Hatsan Mod 85 Sniper 5.5mm (.22) + Optima 3-9x32 Dürbün ;tufey# (SATILDI)
    Gamo V3 4.5mm (.177) £tabanxalı$ (SATILIK)
    Cometa Fenix Mod 400 Compact Star 5.5mm (.22) + Hawke 6146 + Diana 4-16x42 AO Dürbün ;avci;
    Hatsan Bipod ;keyfs;
    Hatsan Torpedo Sniper 5.5mm (.22) + Yatagun Dampa + UTG Leapers 3-9x40 AO Dürbün f;s;s
    Optima 3-9x44 Dürbün ½bay£bay`; (SATILDI)

Gamo P25 4.5mm (.177) ;#taban^l
    Crosman 1077 4.5mm (.177) bs,;s
    Ata Neo 12 Sentetik Mat Siyah 66cm +;tuftabV#

• Evet ama ayna degil de karton kutuya v yapip cevirerek yaptim. Bir de ayaklari ben capraz takmistim. Yani ayak vidalari birninki saga digerininki sola bakiyor. Bu sorun teskil eder mi?

• Acaba durbunu sokup yeniden mi sifirlayip takip ayar yapsam.
    Sizce ayaklari capraz baglamamin bir etkisi var ki.

• Kadir bey bence de bi söküp tekrar ayar yapın. Ayakları aynı yöne alın. Birde hazır sökmüşken gez göz ile atış yapın. Bakalım yine aynı şekilde mi vuracak yoksa düzgün mü? Birde dampa veya tek parça ayak + şambrel lastiği ile kullanırsanız dürbünü korursunuz.

Cometa Fenix Mod 400 Compact Star 5.5mm (.22) + Hawke 6146 + Diana 4-16x42 AO Dürbün ;avci;
    Hatsan Bipod ;keyfs;
    Hatsan Torpedo Sniper 5.5mm (.22) + Yatagun Dampa + UTG Leapers 3-9x40 AO Dürbün f;s;s

• Merak Edenlere Hatsan Mod 85 Sniper Vortex

Diğer konunuz için bu konuyu da incelemenizi ve arkadaşla bağlantı kurmanızı tavsiye ederim.

Hatsan Bipod ;keyfs;

• Dun bir sey fark ettim. Saka gibi. Durbunden bakinca moderatorun uzerindeki arpacik arti kila gore cook solda kaliyor. Bugun hepsini tekrar cikarttim. Durbunu optik olarak sifirlafim. Ve bu sefer cok daha duzgun oldu. Tecrubeden dolayi herhalde :)
    Sonra turbun ayaklarina durbunu bagladim. İc kisimlarin ustune ve arka ayagin durbunun altina parca koydum. Biraz durbun asagiya bakmasi icin. Parca derken su bisiklet tekerlerindeki ic lastikten parcalar kesip koydum. Kendi vidalari kisa kaldigindan bugun uzun vida alip montaji yaptim ve duzgun bir sekilde tufege montaj asamasina gectim. Montaj asamasinda iken bir sey dikkatimi cekti. Durbun ayak vidalarini sikarken durbunu ne tarafa cevirirsem o tarafa egimli oluyor. Ben de arpaciga gore olabildigince ortalayarak taktim. Merakla ve heyecanla atis alanima gittim ve onlarca mermiden sonra yine birdeylerin garip oldugunu fark ettim. Sonra da sikilip durbunu cikarttim ve kendi nisani ile atis yapmaya basladim. Kendi nisan ayarina da ufak birkac ayarlar yaptiktan sonra arada bir hedefleri vurmaya basladim. Ama hala yuksek bir performans serfileyemiyorum. Yani kisacasi hala tufegin hakkini veremiyorum :(

Artik bir professiyonel birisine gosterme dusuncesindeyim.

• Dürbünü taktınız unutun arpacığı:) aşağıya yukarıya baktırmaya gerek yok bi önceki mesajdada ayakları ters koydum demişsiniz şimdi altına destek demişsiniz ama normal bir şekilde hiç takmamışsınız sanırım uğraşmayın derim ayakları takın dürbününüzü monteleyip vidaları eşit bir şekilde sıkın sıfılama atışlarına başlayın olucaktır;) sarsıntıdan dolayı arasına ince lastik sarabilirsiniz uzun ömürlü olur:)

Hatsan Striker 1000s .22cal 3-9x32

• cok asagiya atiyordu. Vidalarla daha fazla indiremeyince ben ce parca koydum. Plastik. Hem sizin dediginiz gibi uzun omurlu olsun hem de egim yapsin diye. Bir de sifirlama atislari icin ne onerebilirsiniz.yontem filan. Benim attiklarim onceki attigim ile alakasi yok gibi. Sanki yivsiz tarihi silahla kure seklinde mermi atiyorum. Biri saga gidiyor biri sola kimi ykari kimi asagi. 2 3 en fazla 4 metrede mermiler arasinda neredeyse bir metreye yakin mesafe kaliyor. Acaba cok acemi ve amator oldugumdan kaynakli atis mi yapiyorum. :)

• Kullandığınız pelletler kaliteliydi jsb kullanıyordunuz galiba bir önceki konunuzda görmüştüm öyleyse pellet tamam.
    Dürbününüzü söküp gez arpacıkla grupman yapın 10-15metreden destekli bir şekilde. dürbünün bozuk olup olmadığını veya tüfekte sıkıntı olup olmadığını anlamak için.
    eğer tüfekte sıkıntı yoksa dürbünü videolardaki gibi montajlayın ve sıfırlayın unutmayın montaj hatası veya koyulan lastikler stabil atış yapmanızı engelleyebilir ince sarın. hiç değilse en azından lastik vs koymadan sıfırlamayı deneyin 10 atış kadar atın dürbünün bozuk olup olmadığını veya montaj hatası olup olmadığını anlayın.

Bu 3 videoyu izleyin yardımcı olacaktır;
    Dürbününüzün üzerinde gösterilen left up yönlerine doğru ayarlama yapın 3.video yanıltmasın sizi..

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

• merhaba arkadaslar. Bayramdan dolayi yazamadim. Bu arada hepinizin gecmis bayramini kutlarim.
    Sifirlama icin yeni pelletim geldi. Jsb exact jumbo rs mavi kutu aldim. Ayni zamanda da tek parca fakat dampa olmayan ayak aldim. Montajini bugun yaltim ama atislara yarin filan gecerim. Montaj sirasinda fark ettim. Moderatorun ucundaki boslugun ust kismindan ufak parca cikmis. Herhalde pellet kopartmis. Sonra namlunun icinden disa dogru dikkatlica baktim. Pellet koyulan yerden moderatore dogru namlunun icinden baktim. Moderatorun ust kismi gorunuyor. Herhalde ya namlu egri ya da moderator. Ne yapmaliyim.

• Namlu eğilmesi kırmalı silahlarda olur zaten hatsan garanti de düzeltir namlu doğrulandı diye yazar kağıda eğer eğilme varsa hiç uğraşmadan direk garantiye göndermek en doğrusu

"Ali Bumaye"!!!

• Evet ama şimdi tek parça dürbün ile atışlarımı gerçekleştirebiliyorum. 14 mt ilerideki odun parcasınız vurabiliyorum. 14x14 hedefin ise 9 puan zerinden 6 7 puandan vurabiliyorum. Sıfırlama ayarı yapmadım. Dürbünün eksen sıfırlaması yapıp montajı yaptım ve grupman sonuçları çok iyi. Daha doğrusu kötü ama bana göre önceki attıklarıma göre çok iyi. Dün 40 atış civarı yaptım. stoper yerinden çıktı. Vidası kırıldı ve yarısı içinde kaldı. Ayak her atışte biraz geriye doğru geliyor.neyseki ayak ile dürbün arasına teker iç lastiği kydum ki dürbüne zarar gelmedi. Sizce ne yapmalıyım? Şimdi hatsan fabrikasına göndersem kim bilir ne zaman gelecek ve silahsız kalacağım. Tabi birde kargo ücretini ben mi vereceğim ki o da bana göre tuzlu olur.

• arkadaslar hatsan mod 99 aldim ustunde optuma 3x9x32 durbun geldi .. ciktigi sekilde tufege taktim ve ayarlamaya calistim atislarim 15 metreden oldu ama bir turlu tam ayarlayamadim surekli ya saga yada sola kaciyo

• arkadaslar hatsan mod 99 aldim ustunde optuma 3x9x32 durbun geldi .. ciktigi sekilde tufege taktim ve ayarlamaya calistim atislarim 15 metreden oldu ama bir turlu tam ayarlayamadim surekli ya saga yada sola kaciyo

Kullandığın pellet markası nedir

• Pellet güzelmiş aslında farklı pelletler varsa onlarıda dene derim desteklimi atış yaptın? olmuyorsa birde gezle atış yapıp sonuca bakın