Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Herkeze merhabalar.
    Bir çok kişininde bildiği gibi safir t14 av tüfeği bir fiyaskoyla sonuçlanmıştır. 100 tüfekten 1 tane belki düzgün atış yapabiliyor.
    Safir arms firması el değiştirmişti ve yeni sahipleri çok büyük vaatler vermişlerdi.
    Yeni safirler üretilip firmalara gönderilmeye başlanmış söyledikelerine göre.
    Buradan firma sahiplerine sanmıyorum ama varsa 2015bserisinden alanlara sormak istiyorum. Yeni safir söylendiği gibi metal ve sorunsuz çalışıyormu gerçekten.Henüz alan kişi olduğunu sanmıyorum ama forumda da bulunan bayilerimizden alan varsa bilgi almak isterim.
    Saygılar. Hayırlı Günler.

ZORAKİ ultra hp-01 (5.5 mm)
    HATSAN- at44 wx-10 long LW + UTG Leapers 6-24X50+ EVRENSEL bipod + medaratör + 6lt 300bar scuba
    HATSAN-mod 125 sniper + optima 3-9x44E + sports match dm60 dampa
    HATSAN-mod70 + optima 3-9x32
    HUSAN - Yarıotomatik Şarjörlü av Tüfeği ( 12 cal )
    SAFİR T14 Yarıotomatik Şarjörlü Av Tüfeği ( 36 cal ) + 1x30 Reddot

• Kendi yazıma kendim cvp vereyim belki bilmeyenler ve merak edenlerede fazydası olur.
    Safir arms firmasını aksa arms devir almış. Ve safiri iyileştirmek için amerikaya göndermeye kadar gitmişler. Bütün testleri yaptıktan sonra çalışır vaziyete getirmişler. Gaz pistonu falan farklıymış. Eski safir sahiplerinede 300 tl karşılığı gerekli parçaları değiştiriyolarmış. Tüfek şuan sorunsuz çalışıyor alan ve kullanan herkez aynı şeyi söylüyor. Tek sorun boyası yağlı bez ile silinince azda olsa çıkıyormuş fabrikada hepsini düzelteceklerini söylüyorlar. Ha birde terik mekanizmasında plastikte kullanılmış daha doğrusu elyaf malzemeymiş fabrika öyle diyor :)
    Yani 2015 safirlerden almayı düşünenlerin bir süre hada beklemesi gerekiyor yani benim tavsiyem. Çünkü bende beklemeye karar verdim.

HATSAN- at44 wx-10 long LW + UTG Leapers 6-24X50+ EVRENSEL bipod + medaratör + 6lt 300bar scuba

• Türkiye'de safir marka tüfek sahibi çok. Artık sorunsuz çalışan bir tüfek yapmalarının zamanı gelmişti.

AA HFT500 .177
    Hawke 10-50x60 ED

• Teknik detayları tam bilemiyorum ama sıkıntılar tamamiyle giderilememiş galiba.

Kullanacak olanları ve onların yorumlarını beklemekte fayda var.

• ne kadar beklemek lazım??

Onu ancak bekleyerek görebilirz. Ben daha fazla bekleyemedim şahsen. Artı olarak Beni rahatsız eden büyük bir eksiklik olmadı. SAdece şarjör sııkıntılıydı onuda elden geçirirp düzeltebilirz. Bıyası falan kötü deniyordu ama bn sorun yaşamadım. Gerisi size kalmıış.

• Onu ancak bekleyerek görebilirz. Ben daha fazla bekleyemedim şahsen. Artı olarak Beni rahatsız eden büyük bir eksiklik olmadı. SAdece şarjör sııkıntılıydı onuda elden geçirirp düzeltebilirz. Bıyası falan kötü deniyordu ama bn sorun yaşamadım. Gerisi size kalmıış.

peki 36 kalibre ile 12liğin farkı 12liğin menzilinin fazla olması fakat 36dada hedefi kaçırma ihtialinin düşmesi mi? ya da 36lığı beklerken aslında 12liğin daha mı iyi olması?bizi aydınlatır mısınız? kalibre 0.254cmye tekabül ediyor 12kalibre4cmye 36kalibre 9cmye bunlar sıktıkları merminin çapı ya da çevresi ile m alakalı?

• 36 ligin kalibre dusuk oldugu icin baruk hakkida dusuk bu yuzden geri tepmesi az yani hedef atışları için genelde tercih sebebi. Menzil olarak çok fazla fark ettiğini sanmıyorum. 12 lik av için uygundur ama 36 ile pek mumkun degil . Ikisininde yeri amacı ayrı yani biri digerinden daha iyi diyemeyiz. Kullanım amacına göre değişir. Merminin çapı ile alaklı. Kalibre yüksedikçe çap düşüyor.
    Ben biraz daha bekleyebilirsiniz derken ufak tefek eksikleri giderilmis olarak alabilirsiniz diye dedim.

• 36 kalibre diye tabir edilen .410 gauge bore tüfekler uçar ve tehlikeli avlar için uygun değillerdir. ancak tilki, çakal tarzı küçük hayvanlarda kullanılabilir tek kurşun ile, fakat hayvanın ölümcül yerine gelmeyen bir atış yaralı kaçmasına neden olabileceği için; her türlü avda kullanılacak minimum bore 20 gauge dır. 12 gauge dünyada en çok tutan çaptır. Tüm dünyada yivsiz silahların %70 i 12 gaugedir. Bunu sırası ile 20 ve .410 gauge takip eder. 12 gauge hem silah hemde mühimmat bulma açısından en avantajlı konumdadır ayrıca kesin ve net ölümcül etkisi tartışılmazdır.12 gauge bir yivsizin tek kurşun mühimmatı ile namlu çıkış enerjisi neredeyse bir 7.62x51mm nato mühimmatı kullanan G3 piyada tüfeğinin namlu çıkış enerjisine eşittir ki bu tahribat için korkunç bir enerjidir. Ancak durum 50m den sonra hızla 7.62 nin lehine değişmektedir. Yivsiz çekirdeği havata taklalar atar ve büyük ve ağır kütlesi ayrıca aerodinamik olmayan yapısı ve kendi ekseni etrafından dönmemesi nedeni ile çok hızlı bir biçimde enerjisini kaybeder ve düşmeye başlar. 12 gauge Yivsiz tüfeklerde tek kurşun ile bile efektif atış menzili 60m dir. 100m bile 12 gauge için fantezi bir rakamdır.

Yivsizlerde iç balistik pek yoktur, aynı şekilde atışlarda doğru bir parabol çizmediği için grupman bozuktur. Tek kurşun atacak yivsizlerde namlu boyu kısa olmalıdır max 51 cm tavsiye olunur. Namluda slug tabir edilen namlu tipi yada silindir şok takılmış namlu olmalıdır. Günümüzün moder barutları özellikle tek kurşunlarda kullanılan barutlar hızlı yanarlar. Yanmayı ve dolayısı ile itme basıncını yaklaşık olarak namlunun 48 cm lik bölünümde tamamlarlar. Bu yüzden daha fazla olan namlu uzunluklarında çekirdek hızlanacağı yerde sürtünme ile enerji kaybeder ve yiv ve set olmadığı için namlu içinde savrulma etkisiyle deformasyona ugramaya başlar bu hem düşük namlu çıkış hızı hemde daha bozuk bir grupman demektir. Taktik ve askeri yivsiz tüfeklerde max 51cm lik slug namlu kullanılmasının bir nedenide budur. Diğer bir nedeni ise kısa namlu her alanda avantaj saglar özellikle taktik kullanımda bina içlerinde, sık orman ve çalılarda, ayrıca tüfeği hızlı savurmada kısa namlu avantajdır. Kıssadan hisse uçar av yapılmıyorsa soba borusu gibi uzun namlular yivsizlerde gereksizdir.

.410 gauge güzel bir hobi çapıdır. Ateşli silahlar ile yeni tanışacak insanlar, bayanlar ve yaşlılar ayrıca çocuklar tarafından rahatlıkla kullanılabilir.Sesi ve tepmesi azdır. Düşük barut hakkına rağmen namlu çıkış hızı 12 gauge dan düşük olsa bile küçük kütlesi ve düşük ağırlık sebebi ile menzil olarak 12 gaugeden eksik kalmaz kesinlikle. Ayrıca düşük patlama basıncı nedeni ile üst üste seri atışlar yapılabilir, tüfek ve namluyu fazla zorlamaz.

Benim 12 gauge dan sonra en sevdiğim bore .28 gaugedir. Menzili 12 gaugedan bariz bir biçimde uzundur. 100m ye kadar efektif atış yapılabilir. Keşke piyasada .28 gauge lık adam gibi tüfek ve mühimmat yaygın olsada alabilsek. Kötü günde karşımdaki ellerinde AK yada AR tarzı piyade tüfeği bulunan düşmana karşı tek isteyeceğim yivsiz çap .28 gauge dır.

Benelli M4, Fabarm Sat8, Benelli Supernova

• Kısa bir video

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

• Son atışta mekanizma geride kitlenmiyor ve tetik boşa düşüyor. bence bir sıkıntı var.

• O mekanizma olyanını bende anlamadım. Normalde geride kalması gerekiyor diye biliyorum bnde ama geride kalmıyor.