Torpedo 150 sniper vortex ilk izlenimlerim

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar selamun aleyküm bugün sizle torpedo 150 sniper vortex modeli tüfeğimle olan ilk izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.Öncelikle belirtmem gerekirse tüfeğimi atışa gitmeden önce namlu içi temizliğini burdan edindiğim bilgiler eşliğinde misina kullanarak temizledim. dizel etkisi dediğimiz olay vardı sanırım çünkü ilk atışlarda abartı olmasa da duman geliyordu saçma yükleme mekanizmasını açtığımda her atış sonrası.Bir kaç gün mod 125 snip vortex modeli denemiş biri olarak söylemem gerekirse bu tüfeği kurması(kırması) daha kolay geldi bana.sağ elimle kabzadan desteksiz tuttuğum tüfeğimi daha kuvvetsiz olan sol kolumla tek seferde zorlanmadan kırabiliyorum :) .Tüfeği kırmak için önce arpacığın altına entegre kilit sisteminin kilidini açıp kırma kolunu yaklaşık 120 130 derecelik konuma gelene kadar kırıyoruz burda hem tetik emniyetimiz otomatik açılmış oluyor hemde kırma kolu geri kaçmaması için bi mekanizma devreye giriyor tüfeğin altında bulunan sarı renkli yarım küreye basmadan kırma kolu kesinlikle kaçma yapmıyor denedim :) küremize basıp kırma işlemi tamamlandıktan sonra (burası en sevdiğim kısmı) mavzer tipi açılan yuvaya saçmamızı yüklüyoruz ve emniyeti de kapattıktan sonra atışa hazırız.Eğer yapı olarak biraz zayıfsanız başlarda desteksiz atışlarda zorlanmanız muhtemeldir.Atışa gittiğim arkadaşımın ilk atışlarındaki isyanı bu yöndeydi . :P hatta 90 kilo 1.80 boyundaki ben dahi ilk bi kaç atışımda az da olsa zorlandım dengeyi kurmada akabindeki 8 10 atış sonrası biraz daha alıştım.Tüfek kesinlikle ağırlığı saçma yükleme mekanizması vede namlunun kırılmıyor oluşu açısından :D bana gerçek tüfek izlenimi verdi diyebilirim.Atışlarımı 20 metreden desteksiz olarak sanırım 15x15cm olan hedef kağıdına ve pet şişelere dürbünsüz olarak yaptım.İlk gün vede desteksiz olduğu için sıfırlama atışlarını yarına bıraktım.Hedef kağıdında ki grupman olarak ise en orta noktanın yaklaşık 2 ila 2.5 cm sağında toplandı saçmalar.Şişeler zaten delik deşik :thumbup: .Yarın hasırımı alıp yatarak destekli atışlarımla tüfeği sıfırlamayı düşünüyorum.O zaman resimlerde çeker buraya yüklerim.Bu arada saçma olarak bana önerilen jsb exactı bulamadığımdan dolayı aldığım gamo pro magnum 5.5 la atışlarımı gerçekleştirdim.Tepme konusuna gelirsek yaylı tecrübem pek olmadığı için daha doğrusu uzun zaman önce olduğu için kıyaslamam pek mümkün değil.Tüfek elbette tepiyor fakat yapım gereğide olabilir ben pek hissetmiyorum açıkçası okuduğum yorumlardaki diğer silahlardaki vidalarını kırıcak kadar bi tepmesi olduğunu düşünmüyorum.Allah korusun inşallah bu ve benzeride bi sorunla karşılaşmam.Ses konusuna gelirsek yazının başında da belirttiğim mod 125 snip vortex den moderatör olarak pek bi fark görmesem de daha başarılı olduğunu daha sessiz olduğunu söylemem gerek.He bu benim için artı mıdır bence değil yüksek ses daha hoş geliyordu bana 8) Aklıma şuda gelmiyor değil bu forumda okumuştum bazı tüfekler fabrika arızalı olup olması gerekenden daha yavaş namlu çıkış hızı verebiliyormuş.chrony cihazım olmadığı içinde emin değilim bi sorun olup olmadığının ama şişeleri delip geçebiliyordu saçma hatta 2 şişeyi ard arda delip geçti 20 metreden.Umarım böyle bi sorun yoktur çünkü hazır fırsatım varken hergün yapabildiğim kadar atış yaparak nişancılığımı geliştirmek istiyorum :thumbup: Şimdilik benden bu kadar sevgili forumdaşlarım tüfekle ilgili tecrübe ettikçe yazmaya devam edicem kafanıza takılanları sormaktan çekinmeyin sağlıcakla kalın g;$i

Hatsan nova tactical 22.cal
    Daisy powerline 980 177.cal/BBs

Hatsan Nova Compact 22.cal
    Hatsan torpedo 100x 22.cal Trophy 22.cal
    Kral Puncher Maxi .22 cal
    Zoraki Ultra .177 cal
    Hatsan Mod 55s .177 cal
    Hatsan Torpedo 150 snip vortex .22 cal
    Mod 125 Snip Vortex .22 cal

;tufey#

• Arkadaşlar selamun aleyküm tekrardan bugün sıfırlama atışlarını yapmaya çalıştım çalıştım diyorum çünkü atış yapmaya gittiğim dağda keçilere rast geldim otlanıyorlardı ve tabi çoban köpekleri falan derken pek uzun duramadım ama sanırım hemen hemen sıfırlamam bitti sayılır 10 metreden gamo pro magnumla sıfırlamaya başladım en sonunda hedef kağıdının tam ortasından vurunca vede köpek seslerinin de yaklaşmaya başlamasıyla daha fazla sıfırlamayla uğraşmayıp şişe patlamaya bulduğum tahta parçasına vede uzun mesafedeki ağaçlara ateş etmeye başladım.Tüfeğime her saçma yükleyişimde bir kez daha seviyorum tüfeğimi.Bu mavzer tipi yükleme dedikleri şekil gerçekten çok eğlenceli hale getiriyor tüfeği kurmayı.Orman içinde hasırımı yere serip saçma kutusunu açık vaziyette yanıma koyup yattığım yerden atışlar yaptım bi yerde şöyle bişi okumuştum havalılarda ard arda seri kurup atış yapınca tüfekte sapıtmalar oluyormuş Allaha şükür bende böyle bi problem olmadı yada 10 metreden atarken anlaşılmıyorda olabilir umarım ilk dediğim gibidir. :D Bu arada bugün farkettim gerçektende vortexler sadece ileri doğru bi yaylanma yapıyor geri tepmesinden çok özellikle destekli atışlarda farkına varmak daha kolay hatsanın beginner bipodunu kullanıyorsanız hele tüfeğin ileri atılmak istediğini daha rahat anlayabilirsiniz :D omuza vurmasındansa ileri atılma eğiliminde olması hoşuma gitmedi değil 8)

Zoraki Ultra .177 cal
    Hatsan Mod 55s .177 cal

;tufey#

• Hatsan nova tactical 22.cal

Zoraki Ultra .177 cal
    Hatsan Mod 55s .177 cal

;tufey#

• Elinize sağlık hevesiniz daim olsun. :)

Yaylılarda eğer dizelleme sorunu ortadan kalkmışsa üstüste atış yapınca grupmanı bozmaz, sizin değiminizle ''sapıtmalar'' olmaz. Neredeyse 10 senedir binlerce atış yaptım çeşit çeşit yaylı tüfekle. Attıkça düşme yapan veya atışı giderek bozan yaylı görmedim diyebilirim çok net olarak.
    Bunun nedeni atışlar arasındaki hız farkları tüfeğin atışını etkileyecek kadar değildir. (Takıntı derecesinde hassas atış yapmaya çalışmıyorsanız tabii ki. Ki istediğiniz kadar takıntı yapın Mod 54 hariç hiçbir pistonlu sistemle tepmeden dolayı 70-80 metre gibi uzun mesafelerde pcpdeki kadar hassas atış yapamayacağınızı düşünürsek yaylılardaki hız farklarını tolere edilebilir miktarda kabul edebilirz. Yani bahsedilen durum atış kalitesini düşürmeyecek durumdadır diyebiliriz).O dediğiniz regülatörsüz pcpler öncelikli olmak üzere bir miktar da vortexlerde olabilir ancak.

Bu yazıyı bir tek size değil, forum için biraz daha açıklayıcı olmak adına yazdım.

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Teşekkür ederim yarın inşallah daha güzel paylaşımlarla yine burda olmaya devam edicem :thumbup:

Zoraki Ultra .177 cal
    Hatsan Mod 55s .177 cal

;tufey#

• Bugün yine tüfeğimle talim yapmaya gittim gitmeden önce gerek olmamasına rağmen namlu temizliğimi yaptım (ilk hevesler tabi lüzum değildi çünkü bugünle birlikte toplam 200 saçma oldu olmadı).Sıfırladığım tüfeğimle 15 metreden atışlar yaptım sonuçta gayet tatmin ediciydi şöylekiairgunturk.com/attachment/21155/

Bu da atışlarımı gerçekleştirdiğim yer
    Tüfeğin atış istikrarı tahribatı olsun beni gerçekten memnun etti hatta yaklaşık olarak 90 metre uzun mesafe denemem de oldu soda şişesine ayakta olarak tabiki de başarısız oldum.. :D Ama çok yaklaşmıştım bi sağından bi solundan civvv sesleriyle toprak kalkıyordu umarım bu mesafelerden de yakın zamanda dürbünsüz başarılı atışlar kaydedebilirim.Fakat çok beğenerek aldığım ve severekde kullandığım tüfeğimle yolumu ayırmaya karar verdim.Sebebi de ağırlığının bana fazla gelmesi bunu söylerken utanıyorum aslında cılız biri de değilimdir :whistling: fakat bugün takribi olarak 30-35. atışlarımdan sonra kolumun yorulmaya başladığını ve nişan alırken zorlandığımı hatta alamadığımı farkettim desteksiz atışlarımdan bahsediyorum tabiki yoksa acımam :D Nese lafı uzatmıyım arkadaşlar kararım tüfeğimle şimdilik yolları ayırmak ve daha HAFİF bi modelle serüvene devam etmek.Bu arada önerilere açığım yardımlarınızı esirgemeyin lütfen.Henüz üyeliğim ilan vermeye yeterli olmadığı için ilan veremiyorum mağlesef fakat ilgilenen arkadaş olursa foruma öncelik vermek ve yardımcı olmak isterim. :thumbup:

Zoraki Ultra .177 cal
    Hatsan Mod 55s .177 cal

;tufey#

• Harika bir tüfek güle güle kullanın.

Hatsan Mod 85 Sniper 5.5mm (.22) + Optima 3-9x32 Dürbün ;tufey# (SATILDI)
    Gamo V3 4.5mm (.177) £tabanxalı$ (SATILIK)
    Cometa Fenix Mod 400 Compact Star 5.5mm (.22) + Hawke 6146 + Diana 4-16x42 AO Dürbün ;avci;
    Hatsan Bipod ;keyfs;
    Hatsan Torpedo Sniper 5.5mm (.22) + Yatagun Dampa + UTG Leapers 3-9x40 AO Dürbün f;s;s
    Optima 3-9x44 Dürbün ½bay£bay`; (SATILDI)

Gamo P25 4.5mm (.177) ;#taban^l
    Crosman 1077 4.5mm (.177) bs,;s
    Ata Neo 12 Sentetik Mat Siyah 66cm +;tuftabV#

• Evet öyle yalnız ben tüfeği satıyorum sinan ali bey arazide yorduğu için

Zoraki Ultra .177 cal
    Hatsan Mod 55s .177 cal

;tufey#

• Gamo nun CF serisi alttan kurma daha hafif daha isabetli fiyatı da torpedoya yakın sadece gücü düşük ama isabet ve hafif olması hem pratik hem de daha keyif verici

"Ali Bumaye"!!!

• Gamo nun CF serisi alttan kurma daha hafif daha isabetli fiyatı da torpedoya yakın sadece gücü düşük ama isabet ve hafif olması hem pratik hem de daha keyif verici

cometa fenix 400 seriside öyle sanırım...kullanmadım ama araştırma içerisindeyim isabet ve güç olarak gayet iyi görünüyor...

8)

• Ooo Cometa'yı ayrı tutarım zaten. Harika ve keyifli bir tüfek. İsabeti de muhteşem. Plastik ve hafif sert olan tetiğine alışınca çok keyifli. Gözbebeğim oldu. Güç olarak da mod 85 ile mod 125 arasında.

Cometa Fenix Mod 400 Compact Star 5.5mm (.22) + Hawke 6146 + Diana 4-16x42 AO Dürbün ;avci;
    Hatsan Bipod ;keyfs;
    Hatsan Torpedo Sniper 5.5mm (.22) + Yatagun Dampa + UTG Leapers 3-9x40 AO Dürbün f;s;s

• Doğru torpedo ağır ve yorucu ama iyi tüfek.

Hatsan Bipod ;keyfs;

• Güç için mod 125 var zaten cometa eğer denildiği kadar isabetliyse hiç kaçırılmayacak fırsat ama gamonun cfx royal silahı da yabana atılmayacak bi tüfek alttan kurması da ayrı güzellik veriyor

"Ali Bumaye"!!!

• Cometa unutulmuş bir cevher gibi. Geçen Hüseyin'e de dedim. Volvo gibi değerini bilemediğimiz iyi ve kaliteli bir marka ;)

Hatsan Bipod ;keyfs;

• Benim de aradığım bir tüfek var 1. nesil webley patriot eğer bakımdan sonra eski performansını verebilecek temiz kullanılmış bulsam kaçırmam

"Ali Bumaye"!!!

• Volvo dünyanın en sağlam arabalarından biri tank bir nevi

aynen öyle volvo kesinlikle sağlam araba...

cometayada içim ısındı...alacağım ama önce mod125 vortex setimi satmalıyım...

8)

• Güç için mod 125 var zaten cometa eğer denildiği kadar isabetliyse hiç kaçırılmayacak fırsat ama gamonun cfx royal silahı da yabana atılmayacak bi tüfek alttan kurması da ayrı güzellik veriyor

gamo cfx royal ve cometa isabetleri aynı ise bile cometa güç olarak biraz daha önde ve fiyat olarak gamonun yarısı neredeyse...ama tercih meselesi tabiki ..

8)

• bütçem kısıtlı ve cometayı almak istiyorum...yoksa satmayı aklımın ucundan geçirmem...

8)