Kıvılcımlı Saçmalar

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhabalar,

Youtube'de farklı bir şeyler ararken rastladığım patlayan ve kıvılcım saçan saçma fikri gayet cazip görünmüştü. Neye benzediğini merak edenler için aşağıdaki video'yu izlemelerini tavsiye ederim:

https://www.youtube.com/watch?v=2iU1fA8G4FY

Peki bunu ben neden yapamayayım dedim ve elimdekilere bir göz gezdirdim. Bu iş için düz yüzlü bir saçma çalışılacak alan açısından iyi olabilirdi, ama Crosman Premiere Hollow Point gibi zaten önünde bir deliği olan saçmalar biçilmiş kaftan olarak göründü. Sadece evde olmadığından, çeşitli alışveriş siteleri üzerinde satılan çakmak taşlarından 100 adetlik bir paketi yaklaşık 7 TL + yol parasına almam gerekti. Siz en yakın bir milyoncudan farklı marka da alıp deneyebilirsiniz sanırım.

Çakmak taşlarını bir pense ile ortadan ikiye böldüm. Crosman saçmaların deliklerini 2.5mm civarında bir matkap ucuyla biraz daha derinleştirip genişlettim. Tam ihtiyacınızı çakmak taşınızın boyutlarına göre karar vermek lazım. Tam ayarlayabilirseniz yapıştırıcı vs olmadan sıkıştırarak tutturmak mümkün. Olmadı deliğin dibine çok az tutkal ekleyip taşı buraya yapıştırmak gerekiyor.

Denemelik olarak KRM Match 5.5mm ve Victory Sport 4.5 Match saçmalarına da uygulama yaptım. 5.5mm'likleri denemek için tüfeğim yanımda değildi ama 4.5mm'lik saçmayı Hatsan Mod 25 (500 fps) ile yine Mod 25 ile birlikte gelen hedef kutusuna 2m'den boş bir atışta 15cm çapında kıvılcım çıktığını gördüm. Daha hızlı silahlarda sonucunu deneyince gösterebilmeyi umuyorum.

Dikkat: Match gibi düz yüzlü saçmalarda fazla derine inmek mümkün olmayabiliyor. Çakmak taşını daha küçük tutmak şart yoksa hem ucuşu çok bozacak, hem de kopup namluyu çizme riski var. Crosmanlarda taşlar neredeyse yüzeye sıfır oturtulabildiği için doğal profilinden pek birşey kaybetmedi diyebilirim. Yine de risk yapana ait, hatırlatayım.

Devamını paylaşabilmek umuduyla. Şimdilik hoşçakalın smile.png

Süreci resimlerle inceleyelim.
    (Cep telefonu ile çekilmiş ve sonra Photo.bucket ile yüklemenin mümkün olmadığı farkedilince elle düzeltilip küçültülmüş oldukları için çirkin oldular ama inş. daha netlerini ve işleyişlerini daha sonra koyabilirim.)

airgunturk.com/attachment/22913/airgunturk.com/attachment/22914/airgunturk.com/attachment/22915/airgunturk.com/attachment/22916/airgunturk.com/attachment/22917/

• Güncelleme yapayım, Hatsan Striker Edge ile sahadaki kayalara atış yapınca gayet güzel bir şekilde 40-50 cm kıvılcımlar görülebiliyor. Ne yazık ki tüfekle atış yaparken cep telefonuyla çekim yapmak çok zor. Yine video olamadı anlayacağınız.

• Güzel bir konu ve paylaşım olmuş teşekürler

eline sağlık böyle fikirler hobiyi canlı tutuyor

değişik bir şeyler denemek insanda merakı ve ilgiyi artırıyor..

eline sağlık...

AT44 WX 10 LW
    EVANİX AR6 BSA SWF 8-32X44
    AT44 PA 5.5
    stoger sup combo 4.5

• Güzel bir paylaşım elinize sağlık.
    Bunlar da orijinal patlıyan pellet ler Rus malı fakat ne işse birçok ilgi çeken ürün gibi bunlarda ülkemize getirilmiyor.

Havalı tabanca

Gamo pt-85 blowback
    Zoraki hp-01 ultra----nikula 1x20x30 hedef noktalayıcı red dot
    Walther CP99
    Walther CP88
    Walther CP88 (2)
    Hatsan mod 25 supercharger
    Crosman ssp 250
    Daisy Powerline 1200
    Gamo af-10 4.5mm

Havalı silahlar

Gamo cfx 5.5--Optima 3*9*32
    BSA SUPERSPORT 4,5 mm---Optima 3*9*44
    Baikal MP 61

stoeger atac 4,5

Av silahları

Remington 1100
    Baikal mp 43
    Çiftsan poze
    Huğ.san magnum otomatik

https://www.youtube.com/channe…MMVcl5D3UaupbfiCpw/videos

• Güncelleme yapayım, Hatsan Striker Edge ile sahadaki kayalara atış yapınca gayet güzel bir şekilde 40-50 cm kıvılcımlar görülebiliyor. Ne yazık ki tüfekle atış yaparken cep telefonuyla çekim yapmak çok zor. Yine video olamadı anlayacağınız.

Hocam gurupmanlarına da baktınız mı acaba? Bu cakmak taşları ilavesinden sonra gurupmanda ciddi bir bozulma oldu mu?

Hocam gurupmanlarına da baktınız mı acaba? Bu cakmak taşları ilavesinden sonra gurupmanda ciddi bir bozulma oldu mu?

• gurupman illaki bozulur
    bunda çıkan kıvılcımları izleyeceksin
    amaç farklı olunca birinden taviz vermelisin :thumbdown:
    pellet gramajı değişeceği için düzgün gurupman olma ihtimali çok düşük g;$i

AT44 WX 10 LW
    AT44 PA 5.5
    stoger sup combo 4.5

• gurupman illaki bozulur
    bunda çıkan kıvılcımları izleyeceksin
    amaç farklı olunca birinden taviz vermelisin :thumbdown:
    pellet gramajı değişeceği için düzgün gurupman olma ihtimali çok düşük g;$i

AT44 WX 10 LW
    AT44 PA 5.5
    stoger sup combo 4.5

• Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

• Çakmak taşı ile böyle bişey yapmak aklimin ucundan geçmez. Güzel düşünce.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt
    6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
    10-40x50 Vector optics Sentinel

• Böyle eğlencelik bir işten grupman istenmesi güldürdü :) eline sağlık güzel çalışma olmuş.

Nature

• Tabi gramajdan önce grupmanı etkileyecek daha önemli faktörler olacak. Bu arada ucu sivri olup da hedefe düzgün giden saçma var mı yaw :rolleyes:

gamo cfx royal 4.5

gamo cf 20 4.5

hatsan alfamax 5.5

hatsan mod 60 5.5

gamo p 23

beretta sp 12cal

sarsılmaz kılınç 2000 light 9mm

atüs 36 cal tek kırma

zoraki hp ultra 4,5 - 5,5