DÜRBÜN SIFIRLAMA SORUNUM VAR LÜTFEN YARDIM

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar yeni havalı tüfek aldm dürbünü tam sıfırladım vidaları sıktım taktım 5 metreden atış denedım biraz saga sola kaydı sonra forumlardan arastırdıgım kadarıyla ayarlarıyla oynadım sag sol falan hedefın 1.5 cm yanına falan atmayı basardım ama biraz daha oynadım bu sefer tekrar bozuldu sacma sapan yerlere atmaya basladı daha 5 metreden hedefi bulamıyorsam 20 metrede nasıl bulucam yada bunun başka püf noktası mı var sıfırlamayı kac metre mesafeden yapmam gerekıyor yada bunun sorunu başka birşeyden kaynaklanıyo olabiliir mi dürbünü nasıl sıfırlıcagım hakkında yardım edersenız cok sevınırım, teşekkürler...

• Dürbünü takmadan önce optik merkezlemeyi yaptınız mı? Bunun da etkisi olabilir. 20m genel olarak yeterli bir mesafe sıfırlama için (tabii silaha vs göre değişebilir) . Ben hep 20m ila 30m arasında (genellikle 20m) sıfırlıyorum.

Hatsan Mod 85 Sniper 5.5mm (.22) + Optima 3-9x32 Dürbün ;tufey# (SATILDI)
    Gamo V3 4.5mm (.177) £tabanxalı$ (SATILIK)
    Cometa Fenix Mod 400 Compact Star 5.5mm (.22) + Hawke 6146 + Diana 4-16x42 AO Dürbün ;avci;
    Hatsan Bipod ;keyfs;
    Hatsan Torpedo Sniper 5.5mm (.22) + Yatagun Dampa + UTG Leapers 3-9x40 AO Dürbün f;s;s
    Optima 3-9x44 Dürbün ½bay£bay`; (SATILDI)

Gamo P25 4.5mm (.177) ;#taban^l
    Crosman 1077 4.5mm (.177) bs,;s
    Ata Neo 12 Sentetik Mat Siyah 66cm +;tuftabV#

• Dürbünü takmadan önce optik merkezlemeyi yaptınız mı? Bunun da etkisi olabilir. 20m genel olarak yeterli bir mesafe sıfırlama için (tabii silaha vs göre değişebilir) . Ben hep 20m ila 30m arasında (genellikle 20m) sıfırlıyorum.

Optik merkezleme dürbünün ortadaki + şeklini tam hizaya getirmekse ever yaptım

Silah http://www.aksuav.com.tr/default.asp?git=9&urun=1047
    Dampa http://www.aksuav.com.tr/default.asp?git=9&urun=1636
    Dürbün http://www.aksuav.com.tr/default.asp?git=9&urun=3301

takımım bu sizce kaç metrede yapmalıyım

• Önce A5 kağıdı büyüklüğünde kartona içice daire çiziyor en içe nokta koyuyoruz hedefi önce 25-30 metreye koyuyoruz sonra içteki noktayı nişan alarak 3er atış yapıyoruz saçmalar sağa gittiyse tarette yazan L harfinin gösterdiği yönde, alta gittiyse U harfinin gösterdiği yönde gereken kadar çevirerek ortalayana kadar atış yapıyoruz 10 atışta sıfırlanması gerekir 50 metre altı için Gamo saçmalar yeterli olur üstü içinse Jsb yı tavsiye ederim.

"Ali Bumaye"!!!

• Önce A5 kağıdı büyüklüğünde kartona içice daire çiziyor en içe nokta koyuyoruz hedefi önce 25-30 metreye koyuyoruz sonra içteki noktayı nişan alarak 3er atış yapıyoruz saçmalar sağa gittiyse tarette yazan L harfinin gösterdiği yönde, alta gittiyse U harfinin gösterdiği yönde gereken kadar çevirerek ortalayana kadar atış yapıyoruz 10 atışta sıfırlanması gerekir 50 metre altı için Gamo saçmalar yeterli olur üstü içinse Jsb yı tavsiye ederim.

yardımın için çok teşekkür ederim peki silahı tam destekte tutmam lazım bunu evdekı malzemelerle nasıl yapabilirim sizce bipot var ama oda tam tutamıyo eller titriyo sonucta

• Sıfırlama yaparken silah ile hedef yada namlu ucu ile hedefin merkezi aynı düzlemde olmalı
    Biri aşağıda diğeri yukarıda olursa hatalı sıfırlama olur ,

Hedefin merkezine nokta yerine artı çizersen daha profesyonelce olur.

'.

]

• 5 mt den atış yaptığınızı belirtmişsiniz.

Kullandığınız dürbünün minimum paralaks ayarı yüksek ihtimalle 5 mt den fazladır.
    Atış pozisyonu, daha doğrusu gözünüzün dürbüne yaklaşma pozisyonu ve açısındaki en küçük değişiklikler minimum paralaks ayarının altındaki mesafelerde çok farklı yerleri vurmanıza sebep olur.
    En az 10 mt mesafede tekrar deneyin. Dürbünün objektif tarafındaki ayar halkasını çevirerek atış yaptığınız mesafeye ayarlayın. (Yarda cinsindendir 1 yarda 0,9144 mt dir)

10 mt yi şerit metre vb ile ölçün bence. Eğer mesafe ile işi olan bir meslek icra etmiyorsanız (inşaat vb) ve atış hobisinde de yeni iseniz 5 mt yi 10, 10 mt yi 30 mt zannetmek doğaldır.

Ankara TR

• silahı tam destekte tutmam lazım bunu evdekı malzemelerle nasıl yapabilirim sizce bipot var ama oda tam tutamıyo eller titriyo sonucta

yaylı tüfeği tam destekle sıfırlarsanız hep tam destek ile atmanız gerekir.
    Yaylı tüfeklerde silahı biraz serbest bırakarak "artillery hold" denilen teknikle atış yapmak ve sıfırlamanızı da kendinize göre ayarladığınız bu tutuşla yapmanız daha faydalı olur. Yaylı silahlarda vuruş noktanız tutuş şeklinize göre epey değişir. Artillery hold diye youtube da aratın. İngilizce olmasa bile tutuşları görüp anlayabilirsiniz.

Cometa , dampa , 16 x 40 dürbün bence mantıklı seçimler olmuş. Sıfırlamayı halledip atış tekniklerinizi biraz oturtursanız isabetli, keyifli atışlar yapabilirsiniz.

Ankara TR

• 5 mt den atış yaptığınızı belirtmişsiniz.

Kullandığınız dürbünün minimum paralaks ayarı yüksek ihtimalle 5 mt den fazladır.
    Atış pozisyonu, daha doğrusu gözünüzün dürbüne yaklaşma pozisyonu ve açısındaki en küçük değişiklikler minimum paralaks ayarının altındaki mesafelerde çok farklı yerleri vurmanıza sebep olur.
    En az 10 mt mesafede tekrar deneyin. Dürbünün objektif tarafındaki ayar halkasını çevirerek atış yaptığınız mesafeye ayarlayın. (Yarda cinsindendir 1 yarda 0,9144 mt dir)

10 mt yi şerit metre vb ile ölçün bence. Eğer mesafe ile işi olan bir meslek icra etmiyorsanız (inşaat vb) ve atış hobisinde de yeni iseniz 5 mt yi 10, 10 mt yi 30 mt zannetmek doğaldır.

teşekkür ederim bugun dağlık bi bölgeye gidip deneme yapacağım bi forum sitesinde insanın 100 adımı 80 metre yapıyormus bu hesapla 30 adım yaparak 20 - 25 metrede sıfırlama yapacağım sizce uygun mudur?

• yaylı tüfeği tam destekle sıfırlarsanız hep tam destek ile atmanız gerekir.Yaylı tüfeklerde silahı biraz serbest bırakarak "artillery hold" denilen teknikle atış yapmak ve sıfırlamanızı da kendinize göre ayarladığınız bu tutuşla yapmanız daha faydalı olur. Yaylı silahlarda vuruş noktanız tutuş şeklinize göre epey değişir. Artillery hold diye youtube da aratın. İngilizce olmasa bile tutuşları görüp anlayabilirsiniz.

Cometa , dampa , 16 x 40 dürbün bence mantıklı seçimler olmuş. Sıfırlamayı halledip atış tekniklerinizi biraz oturtursanız isabetli, keyifli atışlar yapabilirsiniz.

bu forum sitesinde edindiğim tecrübelerle hesapladım ekipmanlarımı seçtim, yani sizler sayesinde... Yorumun için çok teşekküre derim ustam... Tutuşları hemen araştırıyorum.

• Başlangıçta hedefi kolay bulmak için küçük büyütmede (6x olabilir mesela) 10-12 mt civarına bir hedef koyun. Hedef kağıdına isabet ettirmeye başlayınca büyütmeyi arttırıp tam hedefe atmaya çalışın. Biraz bu mesafede çalıştıktan sonra 50 mt ye hedefi koyun. Yaklaşık sıfır çok yakındır 10 mt civarı ile 50 mt civarı için yaylılarda genelde. Büyük ihtimalle 50 metrede de atışınız kağıtta olacaktır. 50 mt de maksimum büyütmede paralaks ayarı ile netlemeye alışmaya çalışın. Yazılı bir kağıt koyarsanız yazıları tam net okuyabildiğinizde paralaks ayarınız doğru demektir. Turretlerle sürekli oynamadan önce 50 mt de saçmaları tam hedefte olmasa bile bir birine yakın yerlere atabildiğiniz bir tutuş-duruş geliştirmeye çalışın. Sonra bu noktayı turretler ile oynayarak merkez haline getirin.

Yeni bir tüfekte fabrika da piston vb fazla yağlanmış ise ilk 100-200 hatta duruma göre 500 atışta dizel etkisi ile atışlar dağılabilir. Bu fazla yağ atış yaptıkça gider, aynı zamanda yay biraz gevşer alışır ve isabet artar. Eğer ne yaparsanız yapın sıfırlayamıyorsanız, başlangıçta bir iki kutu pelleti 20 mt den tenekelere vb gez arpacık ile atın. Tüfeğin eskisine göre daha yumuşak attığını hissetmeye başladığınızda dürbünü tekrar takarsınız.

Mesafe ölçmek için bir 10 mt ip ölçün evde. Atın cebinize. Adım vs hesabı özellikle başlarda çok yanıltır.

Selamlar.

Ankara TR

• kağıdım var ancak normal kucuk hedef kagıdı buyeterli olur mu ve 50 metrede sıfırlama yaptıgımda 20 metrede 10 metrede 5 metrede attıgımda kac cm oynama yapar acaba

• Sıfırlama için daha büyük bir kağıt- karton ile başlarsan daha rahat edersiniz. Yoksa nereyi vurduğunuzu anlamak zor olur kağıt dışında kalanlarda. Ama yoksa imkan, toz toprak bir yerlere atın , kalkan tozdan sağa mı sola mı gitti anlarsınız.

Dürbün ile 5 mt atamazsınız. (Minimum paralaks)
    10-20-50 mt mesafelerde Cm cinsinden nereyi vuracağınız tüfeğininizin çıkış hızına ve kullanacağınız pellete göre değişen ve hesaplanabilen bir eğridir. Öyle ezbere söylenemez. Eğer çıkış hızını ölçecek chrony vb edavatınız yoksa deneyerek öğrenmeniz gerekir. Chairgun vb programcıklar var bu hesaplamalar için. Herşeyi bir günde öğrenmezsiniz, haydi atışa şimdi.. :)

Ankara TR

• çok teşekkür ederim... Atıştan sonraki raporları size aktarırım sağlıcakla kalın...

Sıfırlama için daha büyük bir kağıt- karton ile başlarsan daha rahat edersiniz. Yoksa nereyi vurduğunuzu anlamak zor olur kağıt dışında kalanlarda. Ama yoksa imkan, toz toprak bir yerlere atın , kalkan tozdan sağa mı sola mı gitti anlarsınız.

Dürbün ile 5 mt atamazsınız. (Minimum paralaks)
    10-20-50 mt mesafelerde Cm cinsinden nereyi vuracağınız tüfeğininizin çıkış hızına ve kullanacağınız pellete göre değişen ve hesaplanabilen bir eğridir. Öyle ezbere söylenemez. Eğer çıkış hızını ölçecek chrony vb edavatınız yoksa deneyerek öğrenmeniz gerekir. Chairgun vb programcıklar var bu hesaplamalar için. Herşeyi bir günde öğrenmezsiniz, haydi atışa şimdi.. :)