Red Dot Sigh ve kullanımı

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Red Dot ben kullanıyorum ve kullanmasını çok seviyorum.

MOD.135'i aldığımda yanında verildi, verilen Red Dot 1x40 Optima marka.

Red Dot, yakınlaştırması olmayan(ben yakınlaştırmalı Red Dot görmedim.) dürbünlerdeki artıkıl yerine kırmızı noktası bulunan(aynı lazer gibi, hedefe kırmızı nokta yollamıyor sadece içinde kırmızı nokta beliriyor, pilli.) ve yan taraftaki ayar yerlerinden çok kolay sıfırlaması yapılan dürbün alternatifi.

Red Dot sıfırlamasını ben şöyle yapıyorum, istediğim mesafeye bir mukavva dikiyorum ortasına bir nokta çiziyorum, tüfeği güzelce sabitleyip Red Dot un noktasını çizdiğim noktaya hedef alıp atışı yapıyorum, pellet hedefin neresine vurduysa Red Dot üzerindeki ayar yerinden kırmızı noktasını pelletin vurduğu yerin üzerine getiriyorum, sıfırlanmış oluyor.

Ama tüfek üzerinde dürbün kadar yakışıklı görünmüyor. :D

• Official Post

Yakın mesafe ve şahin gibi gözleriniz varsa göz - gez - arpacık ve hedefin alt kenar ortası derler,tabi bu söz birazda ateşli silahlardaki namlu şahlanmasından dolayı hedefin alt kenar ortasıdır,havalı silahlarda ise doğrudan hedefe nişan alırsın,ayarları buna göre yaparsın.

[Resim Engellendi: http://www.armishop.it/Media/Shop/nikko-reflex40-600.jpg]

Red dot elektronik bir cihazdır ve mercek ortasında bir kırmızı ışıklı bir nokta vardır,Bunun dışın da biraz daha pahalı modelleri vardırki bunların 2x - 3x -4x -5x -6x gibi yaklaştırmalı modellerde mevcuttur ve Red dot ların kötü olan yönünü bu şekilde telafi ederler,

klasik nişan alma da 4 faktörün kesişmesi ; 1 göz - 2 gez - 3 arpacık - 4 hedef gerekirken reddotlarda sadece 2 faktör vardır ; kırmızı nokta ve hedef, ve siz gözünüzü kaydırsanızda silah kıpırdamadığı sürece kırmızı nokta hedefte ise,sürekli hedefi gösterir.

Kötü yönü ne derseniz,yakın mesafede kırmızı nokta hedefiniz büyükse o hedef üzerinde küçük bir kırmızı nokta iken hedef çok uzakta ise yada hedef çok küçükse bu nokta hedefi kapatır ve siz hedefi göremezsiniz,bu yüzden reddot lar atıcılar tarafından pek sevilmezlerdi,oysa avcılar çok severler çünkü 25 - 35 metrede vuracağı av her zaman bu kırmızı noktadan büyüktür ve avcı da hedefin kulağını değilde merkezden kalbine nişan aldığı için sorun yaşamazlar.Ama alttaki fotoğrafta dikkatinizi çekeceği gibi yaklaştırmalı red dot lar da hedef büyüdüğü için kırmızı nokta sorun olmaktan çıkmıştır.

[Resim Engellendi: http://thevaultnation.com/Pictures/albums/DSM/What_the_flip.sized.jpg]

[Resim Engellendi: http://thevaultnation.com/Pictures/albums/DSM/1X_mag_with_Red_Dot_in_front_of_Millet_and_my_dog_posing_as_a_coyote.sized.jpg]

[Resim Engellendi: http://thevaultnation.com/Pictures/albums/DSM/2X_mag_with_Red_Dot_in_front_of_Millet_and_my_obedient_dog_again.sized.jpg]

[Resim Engellendi: http://thevaultnation.com/Pictures/albums/DSM/4X_mag_with_Red_Dot_in_front_of_Millet_My_dog_got_a_treat_for_posing_all_that_time.sized.jpg]

• red dot "ların esas amacı iki göz açıkken atış yapılmasıdır fazla büyütme olmamasının sebebi budur askerlerin hareket halinde iken kısa mesafe çatışmalarında hem çevreyi görüp hemde isabetli atış yapmasını sağlar

• +1
    ve gece az ışıkta ne gez ne arpacık görünür ,gece atışlarında dürbün de hiç işe yaramaz ,referans atışı nı termalci yada gece görüşçü yapar diyerleri onun peşine yoğunlaşır birde namlu alevi ne doğru sıkaarsın gider reddot gece çok işe yarar düşmana da görünmez .saygılarımla

• adındanda anlaşılacağı gibi ortasında bulunan kırmızı noktayı hedefinize getirerek atış yapıyorsunuz.
    dürbüne göre çok daha seri bir şekilde nişan alabilirsiniz... zaten askeri amaçla kullanılan bir optiktir
    ayakta atış yaparken zoomlu bir dürbünü biraz oynatmanız hedefinizi görememize sebep olur ancak bu optikde yüksek zoom bulunmadığından iki gözünüz acık bir şekilde zorlanmadan hedefinize kolaylıkla kilitlenebilirsiniz.bu özelliği ile av amaçlı da kullanılıyor... iki türü vardır

Açık red dot

[Resim Engellendi: http://www.pyramydair.com/images/acc/CR0290RD.jpg]

[Resim Engellendi: http://www.patriotoutfitters.com/img/products/18000/18003.JPG] 

üzerinde numaralar bulunan büyük ayar düğmesi red dot un büyüklüğünü artırıp azaltmaya yarar diğer ufak düğmeler ise yukarı-aşağı ve sağa sola sıfırlama yapmanızı sağlar...

[Resim Engellendi: http://upload.wikimedia.org/wi….jpg/180px-Tasco_PDP2.jpg] [Resim Engellendi: http://img185.imageshack.us/img185/4166/acogreddot6ov.jpg]

değişik reticle'a sahip red dot sightlarda mevcut...(Kemal abinin kullandığı bir tarafı kapalı ve merkezi delik olan "0.8mm" )

[Resim Engellendi: http://www.racerback.se/images/rodpunkt.jpg] 

burada da gece görüş özellikli bir red dottan görüntü

[Resim Engellendi: http://www.binocularsmart.com/falcon-night-vision-rifle-scopes/falcon-night-vision-red-dot-rifle-scopes-ncs-01-ir-illuminator-chevron-reticle-AA-batteries-objective.jpg] 

hızlı atış yapmanız gereken durumlarda red dot vaz geçilmez bir optiktir...

[Resim Engellendi: http://www.oktarget.cz/pr_v_kol.jpg] 

bu optik dürbünle birlikte kullanılmaz, dürbün gibi yüksek zoom kabiliyeti yoktur.genellikle "laser pointer" ile karıştırılır. bu aletin içinde gördüğünüz kırmızı nokta hedefinizin üstüne doğru gitmez... optiğin altındaki aynalar yardımıyla sadece sizin baktığınız cama yansıyarak işlevini görür. dürbün gibi sarsıntıdan etkilenerek ayarları bozulmaz,(yüksek tempe güçüne sahip yaylı havalı tüfeklerde kullanılabilir)hafif bir optiktir.

bildiğim gördüğüm kadarıyla avantajlarını yukarsa sıraladım en büyük dezavantajı zoom özelliği olmamasıdır uzak mesafe atışlarında red dot kullanmak için güçlü gözlere ihtiyaç vardır ve hedefi 100 m den çıplak gözle ne kadar görebiliyorsanız ona doğru orantıda hassas atış yapabilirsiniz...

şimdilik aklıma gelen noktalar bunlar merak ettiğiniz başka birşey varsa yanıtlamaktan zevk duyarım

• Official Post

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

• bir eklemede ben yapayım.
    kemal beyin kullanım tekniğine göre nişan alıp ikinci gözü açınca hedef uzerinde lazer point gözükür.ayrıca mevcut reddotların noktası çok hassas değil.dolayısıyla 0.8mm. merkeze yapılan bir delik hem ışıgı topluyor hemde çok zevkli atış imkanı saglıyor.reddot kullanan arkadaslar mutlaka denesin.

fx revo.

Sumatra 500 .25
    Recluse .357
    mk-390 paladin

• point sight ne demek acaba red dot la aynı görevi yaparmı.sizce almaya değer bir ürünmüdür.uzak mesafe atışları yapmıyorum en fazla 25 m gibi mesafelere atıyorum.50 ytl ayırabildim ancak,hala patriotun borcunu ödüyorum

EVLİ MUTLU ÇOCUKLUYUM ^^

MARAŞLIM BİR HAMASET DESTANI NAKŞEDİLDİ BAĞRINA
    YURDUMUN ARSLANLARI ÖLDÜ İMAN UĞRUNA

emrahkazici@hotmail.com

• Alıntı

point sight ne demek acaba red dot la aynı görevi yaparmı.sizce almaya değer bir ürünmüdür.uzak mesafe atışları yapmıyorum en fazla 25 m gibi mesafelere atıyorum.50 ytl ayırabildim ancak,hala patriotun borcunu ödüyorum

75 ytl olan bsa ben onu tavsiye ederim

• teşekkürler.pellet kutusunu vurabilirmiyim.saygılarımla

EVLİ MUTLU ÇOCUKLUYUM ^^

emrahkazici@hotmail.com

• Bence kanımca yani :D red dot almaktansa tasko dürbünler daha etkili olur.20 metrede büyütme olmadığından red dotla gez arpacık olatın olucak ama 3x9x40 olan bir dürbünle yakınlaştırma olayın 20 değil 50 metreye kadar etkili olucağı kanısındayım.

Selamlar HAKAN :D

• hakan abi iyide dürbünü takmak için dampa ayak gerek diyorlar...yoksa dürbün bozulurmuş. zaten dürbün an az 50ytl dampa ayakta bir okadar var:)
    baraz külfetli olacak gibi ne dersin.hem tasko ları pek tavsiye etmiyorlar.biraz kafam karıştı.
    ben yakın mesafe de xxxxxx kullanmak için red dot düşünüyordum.zeten hareket halinde iken dürbünle agaçtaki hedefi görmek gerçekten büyük bir sorun bence.
    peki dürbünü direk taksak silaha ne kadar verim alabiliriz(dampa ayak olmadan)saygılarımla.emrah

EVLİ MUTLU ÇOCUKLUYUM ^^

emrahkazici@hotmail.com

• Abim olay şu normal dürbünü kaydıran silah , red dotu kaydırmaz die bir kaide yok.Yani red dot da patriotta bence kayar.Ama demek istediğim şu dürbün yaklaştırır , red dot bahriz gez arpacık olayıdır.Ayrıca kundak yanaklığından belli bir müddet alışınca hareketli hedeflerin ağaç ya da v.s yerlerdeki hedefleri tek yanak hareketi ile dürbüne alıyorsun.O bakımdan tercihin 40-44 ön mercekli dürbün olsun.

Selamlar HAKAN :D

• Official Post

RedDot daha hafif olduğu için kaymayabilir.

• teşekkürler sevgili ustalarım.
    dürbün daha mantıklı o zaman.madem ikiside kayabilir.veli beyden önümüzdeki ay sipariş edeceğim inşallah ama dampa ayaga param yetmeyecek gibi gözüküyor.tekrar teşekkürler.saygılarımla

EVLİ MUTLU ÇOCUKLUYUM ^^

emrahkazici@hotmail.com

• benim de tercihim her zaman dürbünden yana olmuştur ,teknolojinin keyifli nimeti .reddot hareketli hedef kovalarken dürbünden çok daha iyi sonuç verir ve kolay kolay da kayma yaapmaz .azcık kaysa bile dürbün gibi çok etkilenmez.bilginize saygılarımla

• RedDot lar daha çok hareketli hedefleri vurmak için, mesela paintball oyununda.

ama eger ki, amacımız hedef üzerinde ince atış yapmaksa katlanıp dürbün almak daha mantıklı. cunku normal RedDot lar hem yakınlaştırma yapmıyor (yakınlatıranlarsa pahalı) hem de nokta hedefi kapatabiliyor.

• dürbün gibi olanmı yoksa önünde üstü acık cam olanlarmı daha iyi
    dayanıklılık netlik konusun da kullanım kolaylığıda önemli

korfezteam.png

• Red Dot'u gerçek hayatta hiç kullanmadım ama bilgisyarda Call of Duty (savaş oyunu) oynarken silahımda her zaman takılıydı..şu faydalarını gördüm :

1- İki gözünüz açık nişan alabiliyorsunuz,

2-Nişan alırken belli bir noktayı değil aynı zamanda hedefin bütününüde görebiliyorsunuz,

3-Kırmızı noktayı sadece siz görüyorsunuz, başka kimse göremiyor,

4-Gece-gündüz kullanabiliyorsunuz,

5-Duran hedefler dışında, hareketli hedefleri de çabuk yakalıyorsunuz,

6-Nişan almak ve ateş etmek dürbünlüden çok daha çabuk, hedefi arama kaygısı yok,

7-Yaklaştırma modelli olanı kullanışsız, özellikle siz yada hedef hareke halindeyse.

Hatsan AT44WX-10 Premium Combo 5,5 mm.+Optima 3-12x44 AOE
    Hatsan Mod 95 SAS 4,5 mm+Optima 1x40 Red Dot
    Huğlu 104A Süperpoze Çift Tetik. (Av tüfeği ama avcı değilim, rahmetli babamın hediyesidir.)

• Arkadaşlar, yivsiz Otomatik tüfek için red dot mu yoksa dürbünmü tavsiye edersiniz. Red Dot'tan istenilen verimi alan varmı. Bilgi verirseniz sevinirim.